TOEPASSEN LOKFIETS WERD EERDER GROOT FIASCO Bouwwerken, die uit het beeld verdwenen. De korenmolen De Leeuw, die gestaan heeft op de Noorderplantage op de plaats van het huidige Pier Pandertempeltje. Niemand van ons heeft deze molen nog gekend, want ze is al in 1882 afgebroken, maar de molenaarshuisjes staan er nu nog net zo als toen. De molen De Leeuw werd omstreeks 1622 gebouwd, maar in 1689 door een felle brand verwoest. Daarna werd ze herbouwd, tot dus in 1882het definitieve einde kwam. STREEPKEGOOIE pagina 5 De gemeentepolitie van Leeuwarden beraadt zich op het uithalen van een bijzon dere stunt in een poging de georganiseerde diefstal van fietsen tegen te gaan. Zij heeft het plan, net als dat elders in ons land ook is gebeurd, een zogenaamde lokfiets in te zetten om dieven in de val te lokken. In die lokfiets is een zendertje verborgen, dat de dief of de heler van de fiets kan verraden. Zelf zal de politie wel niet weten, dat het gebruik maken van een lokfiets in Leeuwarden eerder op een groot fiasco uitgelopen is. Het is inderdaad niet de eerste keer, dat de politie in onze stad gebruik zal maken van een lok fiets om dieven in de kraag te vatten; tientallen jaren geleden is dat ook al eens gebeurd. Maar we betwijfelen het, dat deze poging, die falikant mis lukte, nog wel bekend is bij de huidige generatie politiemen sen, die nu het bureau aan de Holstmeerweg bemant. Alleen oudere en reeds lang gepensioneerde politiemannen herinneren zich wellicht het jammerlijke, maar tegelijkertijd vermakelijke geval van een lok- fietspoging, die zich hier eerder heeft afgespeeld. Het was kort na de bevrijding, dat er in de omgeving van de Emmakade en wel aan de zuid zijde, nogal wat rijwielen wer den ontvreemd. De ene aangif te was nog niet gedaan of er volgde alweer een andere. In de toch nog wel wat gemoe delijkere tijd van toen maakten deze fietsendiefstallen meer in druk dan nu en voor de recher cheurs, die al deze gevallen moesten onderzoeken, werd het een erezaak om ze op te helderen. Zij pijnigden zich de hersens bij het zoeken naar een oplossing, maar tenslotte meenden zij die toch te hebben gevonden. Aan die Emmakade woonde op het bovenhuis nummer 40b de makelaar en assuradeur R. G. Faber en, zo wisten de recher cheurs, die was in het bezit van een prachtige nieuwe fiets. Wanneer zij dit, voor de dief of dieven ongetwijfeld begerens waardige rijwiel, nu eens als lokfiets konden aanwenden, zouden zij de dader of daders stellig vlot in handen krijgen. LOKAAS Aldus trokken de rechercheurs bij de heer Faber aan de bel en daar ontvouwden zij hun snode plan om diens fiets als lokaas tegen het tuinhek te zetten; zelf zouden de speurders zich dan onzichtbaar opstellen achter de gesloten deur van de steeg naast het huis. Zodra de dief zich over de fiets zou ontfermen, zouden de he ren toestormen om hem te grij pen; dat moest een zaak van een paar seconden zijn. De heer Faber, die vanzelfspre kend op de hoogte was van de recente operaties van een of meer fietsendieven in zijn woonomgeving, ging direct ac- coord met het zo intelligent doordachte politieplan; hij ver heugde zich er al op de gang van zaken vanachter zijn vitra ge te kunnen volgen. Zo werd zijn mooie fiets dus - niet op slot! - tegen het tuin hekje gezet, terwijl de beide russen zich verdekt opstelden in de steeg. Vandaar hadden ze via een paar gaatjes in de steegdeur het uitzicht op de fiets. Hoelang het geduld van de beide rechercheurs én van de benieuwd toekijkende heer Fa ber op de proef werd gesteld weten we niet, maar, waarem- pel: tenslotte zagen ze een ke rel aankomen,die, zonder zich te bedenken, de fiets vastgreep en er onmiddellijk als een vol leerd wielrenner op wegspurtte! Voor de rechercheurs de deur van de steeg geopend hadden, bevond de dief zich al op de rijweg en tot grote verbijstering van de politiemannen en tot schrik van de heer Faber, die alles vanaf zijn bovenverdie ping zo mooi kon volgen, was de onbekende met de mooie fiets in de tijd van een ogenblik uit het zicht verdwenen. Er bleef de gemeentepolitie na dit wonderlijke incident weinig anders over dan excuses aan te bieden en de toezegging, dat de zo benadeelde heer Faber op het politiebureau uit de zich daar bevindende voorraad ge vonden rijwielen een ander kar retje mocht uitzoeken, zal voor De heer R. G. Faber van de Emmakade. Hij werd van zijn fiets beroofd door een politionele blunder van hier tot gunder. Reinder Gerben Faber, geboren in 1896, was "een echte ouwe Leeuwar der", die hier een grote bekendheid genoot. Hij was makelaar en als assuradeur vertegenwoordiger van onder andere Delta Uoyd en de Nederlanden.De heer Faber is in 1969 o verleden. hem nauwelijks een pleister op de wonde hebben betekend. Het laat zich aanzien, dat de Leeuwarder politie zich nu dus weer van een lokfiets zal voor zien. Maar ditmaal zullen er geen rechercheurs meer achter een steegdeur verborgen zit ten - het is nu de bedoeling, dat de dief zich inderdaad met de fiets uit de voeten maakt. Het in het rijwiel verborgen zendertje zal hem dan moeten verraden. In vroeger jaren placht de lieve jeugd zich nogal eens op straat te bezondigen aan gokspelle tjes als "streepkegooie". Hele maal onschuldig was dat niet, want er kwamen natuurlijk cen ten aan te pas: die konden vreugdevol gewonnen, maar ook jammerlijk verloren worden. Wanneer vitale veteranen daar over praten, worden er dikwijls ook namen van "ouwe pliesjes" genoemd, die er fel op waren om de jongens bij dit spel te betrappen. Niet evenwel omdat ze er zo belust op waren de wet te handhaven, maar.om er zelf wat beter van te worden. Want niet zodra stoven de bel hamels bij hun komst alle kan ten uit, of die dienders ontferm den zich over de centjes, die op straat achterbleven. En, zo zeggen de verhalen, die wer den dan meestal meteen in na burige kroegjes in drank omge zet. Die goeie ouwe tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 5