REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR fl 'T KLEINE KRANTSJE i STADSNIEUWS VANVROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 De schoenmaker De Lepper, wonende in de Sint Ja- cobsstraat, klaagt over zijne dienstbode, die hij de deur uit wil hebben en die niet wil gaan. Nadat politiedienaar Haarsma ter oore was gekomen, als zoude bij den Lekkumerdijk een kinderlijkje in een sloot drijven, is door den Inspecteur Versteeg een onderzoek in deze ingesteld en brengt deze eenige tijd later een lijkje van een kind van het mannelijk geslacht met een zoogenaamde hazenlip aan het bureau, hetwelk gekleed was geweest in een rood jacket met zwarte knoopen. Wordt onderzocht. Door de pol.dr. Brok aan de wacht gebracht Johanna L, oud 19 jaren, geboren te Dokkum, dienstbode bij den schoenmaker De Lepper in de Sint Jacobsstraat, als verdacht de moeder te zijn van het kind, waarvan het lijkje gisteren is gevonden en aan het bureau gebracht. Kennisgegeven door den bakker Stellema, wonende Grote Hoogstraat, dat zooeven door een hem onbekende jongen voor fl. 4.- aan 2Vz centsstukken uit eene op den toonbank staanden lessenaar zijn ontvreemd. Hedenmorgen is het met stroo geladen schip van Klaas Vetting, oud 49 jaren, geboren te Aduard, schipper op de "Elske" in de Potmarge ter hoogte van de Stroocartonfa- briek gezonken, Aan Vetting, zijn knecht en drie kinderen nachtverblijf bij Stokker in de Boterhoek verleend, omdat zij onmachtig zijn zelve en daartoe noodige uitgave te doen. De pol. dr. Botter brengt aan de wacht de bekende juffrouw Schultz, die in het Ruiterskwartier, omringd van eenige kooplieden, stond te huilen en zich niet in hare woning wilde begeven en verzocht om in een logement te worden gebracht. Kennisgegeven door een dochtertje van Van Diest, wo nende Oude Doelesteeg, dat haar moeder een klein zwart kardoeshondje vermist (met witte pootjes). Waar schijnlijk is het door een schippersjongen, die onbekend is, weggenomen. Politiedienaar Hoog op onderzoek. Cornelia van 't Zet, dienstbode bij De Jong, koffiehuis houder, wonende Grachtswal, klaagt over hare zuster Trijntje, wonende bij haar ouders in de Opgang bij de Nieuweburen, die haar op straat nascheldt. Vermist door Anne van der Velde, dienstbode bij den logementhouder Levedag, wonende Schavernek, een zwart lederen portemonnaie met plm. f2,- en een bank van leeningbriefje ten name van Onbelet. Eenige klachten van eigenaars van woningen over het niet-verlaten dier woningen door sommige huurders, na dat de huurtijd heden was verstreken, zijn door dezer- zijdsche bemoeiingen tot een goed einde gebracht. Een zoontje van de weduwe Brinkman, wonende Weaze, is aan de Nieuweweg te water gevallen, doch spoedig gered door schipper Germen Hijda, aldaar in de nabij heid liggende. Nachtverblijf aan de wacht verleend aan Christiaan van Peer, oud 65 jaren, van beroep polderwerker, wonende te Groningen, die geen geld heeft om onderdak te beko men en aan Johannes van Valen, oud 61 jaren, zonder bepaald beroep, thans rondzwervende. Idem aan de we duwe Hoekstra met hare drie dochters. Door politiedienaar Kruit aan de wacht gebracht een hond, die door een wagen was aangereden, waardoor hij gekwetst was geraakt, terwijl van het dier geen eigenaar te vinden was. Politiedienaar Posthumus rapporteert, dat K. van der W., melktapper wonende Achter de Hoven, zich door ophan ging van het leven heeft beroofd. Dr. Plet en dr. Reeling Brouwer hebben den doodgecontstateerd. Kennisgegeven door Dominicus Poelsma, zoon van Ype Poelsma, melktapper wonende Schrans, dat hij, melk brengende bij den bakker Dijkstra aan de Voorstreek, en deze naar binnen dragende, zijn juk even op de stoep had gezet en dat hij bij terugkomst hetzelve verdwenen was. De barbier Barendsma, Grote Hoogstraat, klaagt over een dochter van Osinga, wonende Oldegalileën, die vroeger bij hem gediend heeft en nu van tijd tot tijd zijn kinderen slaat als zij hen op straat ontmoet. De weduwe De Hey, arbeidster, wonende Amelands straat, klaagt over hare buurvrouw Hommes, die haar bemoeilijkt in het water halen uit een gemeenschappelij ke regenwaterbak. Wordt onderzocht. Namens Joh. Botma, landbouwer wonende Fabrieks- buurt, wordt geklaagd, dat hij sedert gister vermist een Drents schaap met lange staart zonder merk. Door politiedienaar Harmsen aan de wacht gebracht Piet Zijlstra, oud 14 jaren, geboren en wonende in de Schrans, die met eenige kameraden in het Ruiterskwar tier een touw over de straat had gespannen om zoo doende de voorbijgangers te laten vallen. Albert Oltmans, wonende Keizersgracht, klaagt over zijne buurvrouw Dijkstra, die zich als een krankzinnige ge draagt, daar zij honderden couranten bij haar man in bed gooit en deze met de pot met asch en dergelijke gooit, waardoor Dijkstra al een paar dagen niet in huis is ge weest. (1891) (/I I uil li Ut STROOPERIJEN De tuinen met vruchtboomen en andere gewassen aan den Mr. P. J. Troelstraweg zijn den laatsten tijd het arbeidsveld van een vijftal jonge menschen, dat er 's avonds op uittrekt en zon dags reeds in den middag, voor haar strooptochten. Als het donker begint te worden, hou den zij zich in de buurt op en plegen allerlei baldadigheden, o.a. door elkaar midden in de bloemperken te gooien. Is 't duister geworden dan begint de strooptocht. Op deze manier worden de tuinen systema tisch afgewerkt. Gelukt 't niet achter de huizen om binnen te dringen, dan poogt men door de voortuinen zijn doel te berei ken. Ze sleepen zelfs nu en dan een wagenschot mee om deze als loopplank over de achter de huizen loopende sloot te gebruiken en treden zeer brutaal op als ze door de bewoners worden verjaagd. Tot laat in den avond duren de strooperijen voort en nu en dan met gebruikmaking van electri- sche lantaarns. (1941)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 15