WAAR IN DE STAD IS DIE OUDE MUUR? T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANT5JE X NI ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Uit de inzendingen, die wij de laatste maal binnenkregen, is voor de zoveelste maal nadrukkelijk gebleken hoezeer onze traditionele fotoprijsvraag door de lezers van 't Kleine Krantsje op prijs wordt gesteld. Verschillende deelnemers konden het niet nalaten hun oplossing vergezeld te doen gaan van waarderende opmerkingen, waarbij het ons opviel, dat het er veel op lijkt, dat die waardering groter wordt naarmate de moeilijkheidsgraad van de opgaven stijgt. Wanneer er heel erg naar het punt van de afgebeelde situatie moet worden gezocht, realiseert men zich het interessante van onze fotoprijsvragen nog duidelijker, dan wanneer de oplossing bij wijze van spreken zonder nader onderzoek kan worden gevonden. "Het zoeken is en blijft altijd in teressant" zo schreef ons nu de heer D. Beeksma te Hui- zum. "En altijd leer je weer, zo als ook de vorige keer met de foto van de Westerplantage. Tegen de boom, die op de foto op de voorgrond stond, heb ik mijn fiets gezet, zonder te be seffen, hoe dicht ik bij de juiste oplossing was. Er ging een vrouw met een hond bij mij langs en ik liet haar de kranten foto zien. Maar zij wist het ook niet. Zelf raakte ik door de bre de verkeersweg het spoor bijs ter en zo vond ik het niet. Want verder wist ik niets. Hoe is dit mogelijk, dacht ik, toen ik de uitslag las. Deze keer was het minder moeilijk. Het bordje "Dames en Heren" gaf een aanwijzing - het is de zijgevel van de kapperszaak van Fran cois Dostal op de hoek van de Voorstreek en de Sacrements- straat." "Het was niet gemakkelijk deze keer, maar daarom niet minder leuk," vond de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden en de heer Chris Fahner, ook uit Leeuwarden, 'schreef het vol gende: "Wat ik altijd als eerste doe, wanneer ik 't Kleine Krantsje krijg, is het zien naar de rubriek "Leewadders, waar is dit?" De vorige keer was het voor mij niet te vinden; meestal vind ik ze wel, maar ik stuur ze nooit in, omdat ik dat dan weer vergeet. De foto uit het vorige nummer heb ik bij toeval ont dekt. Waarschijnlijk is de plaat een paar jaar geleden ge maakt, want deze gevel is mo menteel zeer verveloos". Over de slechte staat van de muur schreef ook de heer D. Jonker uit Leeuwarden, nadat hij uitvoerig had bericht, hoe hij de goede plek had gevonden: "Dit was geen onbekende muur in de stad, maar om direct te kunnen zeggen: daar is het, dat viel eerst wel even tegen. Na eerst hier en daar al eens te hebben gezocht, heb ik, weer thuisgekomen, eerst het plaatje nog maar eens bekeken, want ik had 't krantsje niet meegeno men, wat eigenlijk wel beter is om de zaak te controleren. Er zijn wel muren, zo hier en daar, die op mekaar lijken. Ik heb het op de foto voorkomende uit hangbord nog eens goed beke ken, het vergrootglas kwam er bij tot ik dacht, er kon wel eens Heren en Dames op staan, met daaronder het woord Kapper misschien. Dus toen de kap pers uit de binnenstad op een rijtje gezet en zo kwam ik uit eindelijk bij de zaak van Fran cois Dostal terecht. Zo te zien is deze muur wel eens aan een opknappertje toe, al zal ze dan nog niet direct instorten, zoals dat bij het Vliet wel is ge beurd." Net als verschillende andere in zenders wist de heer R. Poel stra te Leeuwarden nog te mel den, dat in de huidige kapperszaak van Dostal vroe ger een zaak in hoeden en pet- De ooit in Leeuwarden zo populaire Henny Snijder be vond zich eens in de lokali teiten van de Friesche Club aan het Ruiterskwartier, toen hij de ober vroeg bij de stalhouder Poeisma drie koetsjes te bestellen voor een rit naar een andere be langrijke pleisterplaats in het leven van deze bon vivant, het hotel De Klanderij aan het Zuiderplein. Waarom drie rijtuigen en niet gewoon één? Dat werd de verbaasde omstanders pas duidelijk toen de voer tuigen voor het Clubgebouw verschenen en Henny Snij der zwierig naar buiten stap te. In het eerste rijtuig legde hij zijn hoed, in het tweede kwam zijn wandelstok en in het derde stapte meneer zelf. ten gevestigd was en wij kun nen er nog aan toevoegen, dat dat de zaak v/as van de geluk kig behouden door de oorlog gekomen Gustaaf de Jong. De heer Poelstra noemde ver der nog enkele heel bekende zaken van weleer in de onmid dellijke nabijheid van het gefo tografeerde pand: de kruide nierswinkel van Boersma, de sigarenwinkel van Van der Moolen, de galanteriewinkel van De Boer, de banketbakkerij van Taconis en de broodfabriek van Van den Berg. Allemaal verleden tijd. Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het. Dat werd de heer Y. H. Kra mer, Nijlansdyk 73-123 te Leeuwarden. Het was midden in de Tweede Wereldoorlog. Najaar 1943. Onze abonnee, de heer C. Hofstede, de zoon van een gevangenenbewaarder, had net zijn huis aan de Keizers gracht verlaten, toen hij bij het Blokhuisplein werd gecon fronteerd met een schokkend beeld: er liepen daar twee S.S.ers met een arrestant, misschien een verzetsheld, in de richting van het Old Burger Weeshuis, de residentie van de Duitse Ortskommandant. Welke verschrikkingen zouden de man daar te wachten staan? Daar moet de arrestant op dat moment met vreze aan hebben gedacht, want plotseling sloeg hij een van de S.S.ers zo hard tegen z'n kop, dat die pal achterover klapte om in één beweging door de andere S.S.er zodanig te "haken", dat die voorover sloeg. Daar na ging de arrestant er als een bliksemschicht vandoor, richting Zwitserswaltje. Of hij daarna definitief in veiligheid kwam is onze ooggetuige niet bekend geworden. Zijn er lezers van onze krant, die ons meer kunnen vertellen over dit spectaculaire geval? Of - dat zou helemaal mooi zijn! - zou de arrestant-van-toen dat zelf misschien nog kunnen doen? copmi WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., f 9,-voor3ex. ij Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn'betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3