EEN GEWOON MENS ZOU ZICH HET MIKMAK LOPEN ELKE DAG MEER DAN EENS DE OLDEHOVE OP 'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes ONTHUTSENDE HOBB Y VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Tja, zo hebben we allemaal wel wat. De een verzamelt suikerzak jes, de ander houdt van het fokken van krielkippen, een derde doet niets liever dan het maken van scheepsmodellen van afge brande lucifers. Voor stadgenoot Gosse Scherstra is dat allemaal maar niks. Waar hij gek op is? Op het beklimmen van de honderd en drie en tachtig treden van onze oude Oldehove! Je kunt het geloven of niet, maar dat doet hij minstens twee- of driemaal per dag. Hij is er bezeten van. Vandaar, dat er nu voor hem moeilijke maanden aanbreken. In de komende wintertijd is de toren immers niet te bezichtigen: behalve de heer Scherstra is er dan toch geen sterveling, die nog naar boven wil. Daarom blijft hem voorlopig niets anders over dan dagelijks enige tijd te vertoeven aan de voet van het machtige monument, voor de goed gesloten toegangs deur. Dat zal hij dan ook zeker doen. Hij kan er dan gelijk even de duiven voeren, wat hij immers ook in de zomermaanden al dage lijks doet. Gosse Scherstra, zestig jaar oud en weleer in Leeuwarden werkzaam op het notariskan toor van Adema en De Lange, houdt er dus een onthutsende hobby op na. Zo kun je dat toch wel zeggen. Hij mag wel vermeld worden in het Guiness Book of Records. Want je zult op deze aardkloot geen tweede tegenkomen, die zo vaak als hij z'n hoofd boven de Oldehove uitsteekt. Hij is dus gewoon weg van alles wat met ons oude symbool te maken heeft. EENKENNER En, dat spreekt vanzelf, hij weet er ook alles van. Gosse Scherstra lijkt zo geknipt voor de functie van torenwach ter, maar daar is al lang in voorzien. De officiële, enige, echte en onvervalste toren wachter is Dries Hainje, die we in vroeger jaren in verschillen de horecaetablissementen in actie konden zien. De heer Scherstra is slechts zijn onbe zoldigde assistent. Op geheel vrijwillige basis wel te verstaan. Hij meldt zich elke middag pre sent en hij verheugt zich er al tijd weer op met nieuwsgierige bezoekers mee naar boven te gaan. Daar onthult hij dan van harte voor de duizendste of tweeduizendste maal de gehei men van dit oeroude monu ment. Het machtige uurwerk van de toren heeft daarbij zijn bijzon dere interesse. Tegen elk half uur en heel uur pleegt hij op z'n eigen horloge te kijken om het slaan van de kloeke klokken ENORMEKLOK Terug op de begane grond na de zoveelste expeditie naar bo ven stelt Gosse Scherstra er prijs op bezoekers het geluid te laten horen van de enorme klok, die op de benedenverdie ping hangt. Daartoe staat hem een meterslange lat ten diens te, waarmee hij het gevaarte, niet zonder moeite, een groot aantal hengsten verkoopt. Het wil dan wel eens geschieden, dat haastige bezoekers, aan wie het aankondigen van deze actie is ontgaan, al lang weer buiten staan op het moment, dat de heer Scherstra zich ten slotte omdraait om een hopelijk instemmende reactie te incas seren. GEKKE VRAGEN Daar kan hij dan zelf nog wel om lachen, zoals hij ook veel binnenpret heeft, wanneer hem de gekste vragen worden ge steld. "Staat deze toren nou werkelijk scheef?" vraagt een dame. "Nee mevrouw" ant woordt de heer Scherstra ge ruststellend, "de omgeving staat scheef". Ook wil hij - bij voorkeur Duitse - toeristen, die op het punt staan de toren te fotograferen, graag waarschu wen: "Denk er om, camera rechthouden, anders komt ie er scheef op!" "Oh, Danke, Dan- ke, "zeggen ze dan. Frappant waren kortgeleden de opmerkingen van een meneer bij het zien van een foto van de in achttien vier en tachtig afge broken Nieuwe Toren uit de Grote Hoogstraat, die op de benedenverdieping staat opge steld. "Och heden ja," zei hij, "die toren herinner ik mie oek nog heel goed." Dezelfde inte ressante figuur zei trouwens ook nog met eigen ogen de Sint Vituskerk bij de Oldehove te hebben aanschouwd, waar van we weten, dat de laatste restanten verdwenen in het jaar zeventien honderd zes. OUWE CENTEN Maar waar Gosse Scherstra zelf nog het meest verbaasd van staat met betrekking tot "zijn" Oldehove? Van de oer oude centen, die hij soms vindt, wanneer de stenen vloer van de benedenverdieping wordt geveegd. Daar ligt waarempel dan zomaar weer zo'n verroes te cent of een duit uit het jaar nul. Waar komt die dan van daan? "Kijk" zegt Gosse-de-to- renman, "ik heb er hier drie in m'n portemonnaie. Die zijn zo oud, dat je niet eens meer pre cies kunt zien, wat het is ge weest. Gedeputeerde Staten gelasten de ingezetenen van Huizum tot onderhoud van de Swarte Planke in het Juffersreedje (1721). Jacob Sybes van Ternaard onthoofd te Leeuwarden als mede plichtig aan de oproerige bewegingen in Juli 1749 te Holwerd, Waaxens, Brantgum en Ternaard, waarbij hij met een geladen pistool de menschen dwong om mede op te trekken. Sybren Sa- kes uit Koudum om dergelijke redenen gegeeseld, gebrandmerkt en tot tien jaar tuchthuisstraf en verbanning veroordeeld (1750). S. van der Werf te Leeuwarden geeft een weekblad uit ter onder richting van de eenvoudigen (1800). Hardrijderij van 64 ongehuwde vrouwen te Leeuwarden om een gouden oorijzer en een streng gitten in goud met kroontje, gewon nen door Haukje Gerrits te Veenwouden en Mayke Meijes te Heeg, op een baan, lang 38 Koningsroeden, afgelegd in plusmi nus 12 seconden (1809). Thomas Gongrijp, Mr. schilder te Sneek en zijn broeder berichten, dat de bijna uitgestorven glasschilder- en brandkunde door hen niet alleen in de vorige graad hersteld is, maar dat zij zelfs vol maakter kleur hebben gekregen dan wel voortijds in Friesland is bekend geweest, gelijk zulks gezien kan worden bij de konstschil- ders R. Keijert en R. Jelgerhuis te Leeuwarden en bij F. van der Eist te Dokkum 1758). Bij het graven van fundamenten te Nijehaske in de Schans, ander halve meter diep, wordt een degen gevonden, waarschijnlijk uit den Spaanschen tijd, met een inscriptie, die niet is te ontcijferen, maar die de meening bevestigt, dat Nijeschans weleer een sterkte is geweest (1878) Overleden de wiskunstenaar en instrumentenmaker Wytze Fop- pes, die zonder iemands onderwijs, alleen door eigen oefening en een enkele aanwijzing van Professor Lorée te Franeker, zulke vorderingen maakte in rekenkunst, geometrie, astronomie en an dere mathematische wetenschappen, dat hij de verwondering wek te van allen, die hem kenden. Hij was 16 September 1707 gebo ren te Dongjum en werd door zijn vader, die timmerman was, tot hetzelfde ambacht opgeleid; doch zijn geest was te groot om zich binnen zulk een nauw perk te laten bepalen 1778) Gevraagd in het Tuchthuis te Leeuwarden door den Kommandant J. R. de Wesener, een stokkeknecht, zich aan te melden bij den Provoost Geweldige (1821) De nagemaakte koffie, gefabriceerd bij K. S. Siebrands te Huizum, kost het pond zes stuivers, de bloemencichorei vier stuivers en de siroop, bereid uit de mangelwortel, twaalf stuivers (1812) In het logement van weduwe Treuens op het Schavernek in de Duinkerken te Leeuwarden logeert een kunstenarin, dewelke kun dig is in allerhande extra-ordinaire wetenschappen, die dezelve ook aan de hooge en lage stadsperzonen en aan verscheidene hoven vertoont heeft 1758) Onlangs heeft men te Wieuwerd een lijk opgegraven, waarvan men meent volkomen zeeker te zijn, dat het is van Anna Maria Schuurman, welke aldaar 1678 begraven is. Zeldzaam is het, dat het in deszelfs geheele gedaante is gevonden, konnende de lee- den, gelijks als van een leevend mensch verbogen worden, en zijnde de kleederen gelijk aan klatergoud, welke aan zeeker klein gewas, bijna als mosterdzaad, waarvan de kist vol was, toege schreven wordt. Verscheidene geleerden, welke het bezigtigd heb ben, getuigen eenparig nooit iets dergelijks gezien te hebben (1765) Het Amelandshuis te Leeuwarden wordt afgebroken en zal geheel herbouwd worden 1869) Op het Schavernek in de Tooren van Duinkerken is een koopman, die houten uunwerken of zogenaamde koekoeks verkoopt (1761) Het galjoot "De Drie Jonge Jellen", gevoerd door Hidde Reynsz en Lieuwe Hayes, stuurman, beiden van Molkwerum, wordt op tien mijlen van Malaga door een Tetuaanschen zeeroover genomen en met de geheele bemanning opgebracht (1751) Gestraft met acht dagen water en brood Gerrit de Vries te Leeu warden, wegens overtreding der kerkelijke censure en het zich op ergerlijke wijze vervoegen aan de tafel des H. Avondmaals, die hem was ontzegd 1786) Voor den scherprechter van Friesland, Christiaen van Gurkum. is op het Oldehoofsterkerkhof een graf voor hem en zijn familie afgezonderd. Bij het afsterven verzocht de weduwe een statenbo- de en een hof bode voor de aanzegging. De buren droegen het lijk. Om door den grooten toevloed van menschen bij de uitvaart wan orde te voorkomen, had de procureur-generaal de dienaars van justitie gelast een wakend oog te houden 1755) Verkoop van het Ritske Boelema Gasthuis op den hoek van de Muntsjemuurstraat en de Put te Leeuwarden 1850) Het Anatomisch Museum van Dr. Kahn staat op de Leeuwarder kermis op de Koemarkt tegenover het huis van Sinkel (1850) nauwlettend in de gaten te hou den. "Hoor, hij slaat!" waar schuwt hij alle omstanders: "een seconde te vroeg", of "twee seconden te laat"; zowel het een als het ander komt her haaldelijk voor. Ook van de heer Hainje wordt iedere keer weer de speciale attentie inge roepen: "Let op, hij slaat. mm

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 6