r UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN 'T KLEINE KRANTS JE Gebrs. HEEGER. Motorrijwielen. Motorrijwielen EEN NEGENTIG JAAR OUDE FRIESCHE COURANT 'T KLEINE KRANT5JE :|y li Nieuwestad. Leeuwarden. ADVERTENTIES VAN TOEN. 1 te Ontvangen de nieuwe Wollen, Bonte en Molton DEKENS, van de ordinairste tot de fijnste soorten. Bevelen zich tevens aan tot de levering van H.H. "Winkeliers genieten RABAT. De nog in voorraad zijnde worden beneden fabrieksprijzen OPGERUIMD. N. V. jjRa AH Mi p v/h. Fa. NAUTA, t/o. „de Harmonie", Leeuwarden. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 -£r-r. sSfcV M f*5' 1 - - il l,t $W-' t De advertentie, die we vandaag als eerste uit onze archiefkas ten te voorschijn halen, is in dertijd niet door een Leeuwar der bedrijf in de krant gezet, maar dat had iedere drogisterij in de stad toch wel kunnen doen. Het is een annonce, die in 1931 werd geplaatst en die ons nu wel heel erg aan spreekt, omdat er zo duidelijk uit blijkt, hoe verschrikkkelijk veel er in de achter ons liggen de zestig jaar veranderd is. "Fietsen op 63-jarigen leeftijd" stond er als een soort wereld wonder boven. En dan kwam de brandende vraag: "Hoe zij dit doet?" En dan blijkt, dat het gebruik van het zogenaamde Kruschen Salts deze, in onze ogen nog vrij jonge vrouw in staat stelde tot het verrichten van de wonderprestatie nog te kunnen fietsen. "Gedurende de afgelopen drie jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen; de fles staat altijd op tafel" aldus mevrouw J. H. W. "Ik weet zeker, dat ik het aan Kruschen te danken heb, dat ik op 63-jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest. Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het re cept, waardoor ik mijn goede gezondheid en energie heb. Ik zeg altijd: "Kruschen Salts en werk". Mejuffrouw Barendsma uit de Weerd wendde zich - in 1923 - tot het zwakke geslacht in de stad. "Dames! Indien U Uw kapsel wilt veranderen, Uw haar wasschen of haarwerk wilt dragen, wendt U dan tot onder staand adres, waar alle ge- wenschte inlichtingen U gaarne worden verstrekt. Speciaal adres voor Bruid-Kappen, Mo derne inrichting voor Haarver- zorging". Wat de B.H.V., voluit de Brand stoffen Handels Vereeniging in 1929 te vertellen had, zou in deze tijd met het aardgas geen zin meer hebben: "Nu is het tijd een proef te nemen met de we reldberoemde Engelsche Ant- hraciet "Great-Mountain". Prijs iseniolijft3,75perH.L. Schokkend nieuws in 1935! "De bekende Leeuwarder goedkoope brijleverancier is door concurrenten TER DOOD VEROORDEELD!" kwam er in dat jaar met kapitale letters in een advertentie te staan. Maar er werd - gelukkig! - meteen aan toegevoegd: "Evenwel zal het vonnis nog moeten worden voltrokken". En toen kwam er de volgende toelichting: "Wij verdedigen ons tegen den Las ter dat onze brijleverancie van korten duur zou zijn. Het is een Grove Leugen, dat wij met het leveren van onze prima brij moeten ophouden. Wij gaan door de prima door heel Leeu warden geprezen brij te ver- koopen. Ook melk, en karne melk, koffieroom, boter en kaas Bedden en Matrassen. Niettegenstaande de verhooging der Kapokprijzen leveren wij nog Bed Peluw, 2 Kussens, Linnen Tijk a f15, Veeren Beddpn per stel van af f 30Gezuiverde Veer. Zeegras Bedden per stel van af f 5.50. N.B. Vestigen de aandacht op hunne doelmatige Inrichting tot het zuiveren van BED VEERENKAPOK en PAARDEHAAR. En dit is een annonce uit een heel ver verleden. In 1880 had de firma Heeger van de Nieuwestad bedden en matrassen in de aanbieding. Dit is een advertentie uit 1922, toen men nog niet over motoren, maar over motorrijwielen sprak. zullen door onze bemiddeling ver beneden stadsprijs worden geleverd. Onze Volvette Ge pasteuriseerde Melk zal bij ons geen 17, maar. 13 cent per liter kosten. In flesschen geen 14, maar 12 cent per flesch. Karne melk zal .geen zeven, maar zes cent per liter kosten. Kaas zal ook heel billijk worden geleverd in verhouding tot 't vetgehalte. Alle producten zijn afkomstig van een der meest moderne en hygiënisch ingerichte Coöpera tieve Stoomzuivelfabrieken uit 't Noorden des lands. Huismoe ders laat u niet langer opwar men door onze concurrenten en slaat geen acht op hunne praatjes. Koopt uit welbegrepen eigenbelang uw melkproducten van hen, die 't hêt beste leve ren voor de minste centen. Steunt met uwen aankoop onze plannen en betaalt niet te veel! Wij blijven voor u doen wat wij kunnen, namelijk het beste te leveren voor ver beneden iede re concurrentie!" Tot zover dit mooie verhaal, ondertekend met: "Brijverkoop- Centrale". Waar deze Centrale zat en wie er achter stond of stonden, staat er helaas niet bij. Om nog even in de sfeer van de melkhandel te blijven: in 1927 kwam de volgende mede deling in de krant te staan: "Door dezen berichten wij aan onze geachte cliënteele, dat de melkzaak, gedreven door wijlen P. Falkena, op denzelfden voet wordt voortgezet. Wij hopen, dat het vertrouwen, wat hij zoo ruimschoots mocht genieten, ook ons ten deel moge vallen. Wed. P. Falkena en Kinderen Melktapper- Landbuurt 51 "Ze zijn er weer de Theebladen voor 109 cent" adverteerde met grote letters "De Goedkoope Winkel" van H. Wijbenga van de Voorstreek (nummer 49), die op dat moment nog meer in de reclame had: "Mooie alumi nium fluitketels 124 cent, Solide en sierlijke thermos-flesschen 65 cent, Sterke gegalvaniseer de emmers 71 cent, Practische gasaanstekers 19 cent, Prima Koffiemolens 149 cent, Degelij ke emaille omwaschbakjes 49 cent, Prima Lucifers ("3 Paard- jes") 7 cent, een Groote Rol Closetpapier (3 rol) 25 cent". Dus: "Koopt Uwe huishoudelij ke artikelen in: De Goedkoope Winkel". Uit onze Grote Doos met Sniepsnaren komt vandaag een exemplaar van de Friesche Courant van negentig jaar oud. Het is het nummer, dat op zondag de zesde juni negentien honderd twee verscheen. De Friesche Courant, die in die tijd inderdaad op de zondag en ook op iedere donderdag uitkwam, bestond toen al bijna veertig jaar. Het was een uitgave van O. Rommerts, die zijn bureau aan de Grote Kerkstraat had. Het was een krant op abonnement; per kwartaal kostte ze voor de Leeuwarders drie kwartjes en voor wie buiten de stad woonde een kwartje meer. Losse nummers waren verkrijgbaar vooreen stuiver. Opvallend in dit nummer van deze Friesche Courant is een artikeltje op de eerste kolom van de voorpagina over een aanstaande verkiezing van twee leden voor de Leeuwarder gemeenteraad en wel voor de Districten II en III - die waren er toen nog. "Wat District II betreft" zo stond er in dit verhaal, "bevelen wij met warmte aan den heer L. A. Tromp, een man, als arts bij alle ingezetenen bekend en ge acht, die voor de gemeentebe langen - waarmede hij volko men op de hoogte is - zeker met kracht zal opkomen en in den raad een flink figuur ma ken." Omdat het artikeltje niet was ondertekend, welen we niet, wie zich achter dat "wij" ver school en door wie deze me neer Tromp nu eigenlijk zo warm werd aanbevolen. Je zou kunnen veronderstellen, dat de heer Rommerts, de uit gever van het blad, zo geest driftig achter deze aanbeveling stond. In dat geval is het be langwekkend te lezen, wat hij over een van de candidaten voor District III te vertellen had. "Voor wij tot een aanbeveling in District III overgaan" aldus het blad, "moet ons over een van de candidaten een ernstig woord van het hart, hoewel het anders onze gewoonte niet is de tegencandidaten te bespre ken. De heer H. Tulp was voorlopig candidaat der Liberale Kiesver- eeniging. We zullen in 't mid den laten door welke oorzaken hij 't niet tot definitief candidaat stuurde. Wat doet nu de heer Tulp? Of beter gezegd, wat had de heer Tulp reeds gedaan, voor de Liberale Kiesvereeni- ging hem definitief kon stellen? Hij nam een candidatuur aan van de radicalen van District III, terwijl de heer Tulp lid der Libe rale Kiesvereeniging is! We zouden wel eens willen weten op welke moraliteitsgronden de heer H. Tulp deze handelswijze baseert!" "Wij hopen en vertrouwen" zo vervolgde het verhaal, "dat de groote meederheid der kiezers in District ill aan den heer Tulp een krachtig antwoord zal ge ven op de vraag of zijn optre den in deze verkiezing den toets der critiek kan doorstaan en zulks is niet beter te doen dan eenparig te stemmen op den heer J. E. Kuipers. Als fa brikant is de heer Kuipers be kend met de nooden en be hoeften van handel en nijverheid; maar dat niet alleen: in verschillende vereenigingen heeft hij steeds getoond eerlijk en rondborstig voor zijne mee ning uit te durven komen en met de meest voorkomende za ken grondig op de hoogte te zijn. Kiezers! we raden u - in het belang van onze gemeente - nogmaals dringend aan uwe (Vervolg op pag. 13)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 9