km 'T KLEINE KRANTSJE Namen uit het oude en nieuwe Leeuwarden Verzameld door Fenno L. Schoustra VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 de Leeuwarders ook wel De Hoornblazer genoemd De Bildtpoort is de naam, die wel eens gebruikt werd voor wat algemeen de Onze Lieve Vrouwenpoort heette. Door de Bildtpoort, aan het begin van de Nieuwestad, kwamen de be woners van het Bildt in de stad. Weer een andere naam voor deze doorgang was Oldehoofs- terpoort. Het Virginisch Tabaksvat moet een eeuw geleden het hoekhuis hebben geheten van de Kleine Hoogstraat en de Grote Kerkstraat, waar in die tijd onder andere Amerikaanse tabak werd verkocht. Voor veel, nu al wat oudere Leeuwarders, werd dit hoekhuis bekend als de Goedkope Boekenbazar van Zondervan. Jan Zondervan was een actieve verkoper, die inder daad voor een prikje z'n boe ken verkocht. De Munnikesteeg is een vroe gere naam voor de Driekramer- steeg, die we nog altijd kunnen vinden bij de Tweebaksmarkt. De Munnikesteeg verbindt deze Tweebaksmarkt met de Galileër Kerkstraat. De naam herinnert ons nog aan de monniken van het Galileërklooster, dat hier eertijds lag. De Vier Heemskinderen is de naam geweest van een huis aan de noordkant van de Nieu- De Gouden Bril op de hoek van cobsstraat. Nu is hier De Likkepot. westad, vlak bij de Kleine Kerk straat. Het zal stellig een gevel steen hebben gehad met de afbeelding van de vier Heems kinderen, eigenlijk Haymyn's kinderen. De zoons Reinout, Ritsaart, Writsaart en Adelaart, bereden het wonderpaard Bayaart en werden bezongen in de Middeleeuwse Karelsagen. Het Wit Stek is een eerdere benaming geweest van wat we nu kennen als het Molenpad. Het ligt voor de hand, dat hier ooit een wit geverfd hek heeft gestaan. Warmoesgracht heette in vroeger jaren het water van de Weaze en die naam zal wel zijn ontstaan, omdat hierdoor veel scheepjes voeren, op weg naar en komend van de war- moezerijen ten zuiden ervan. De Oude Kazerne was een volksaanduiding voor het pand Groeneweg nummer 309, dat tegelijkertijd door verscheidene huishoudingen werd bewoond. Er woonden gezinnen beneden voor, beneden achter, boven voor en boven achter. In okto ber 1914 werd in dit pand het echtpaar Jan de Jong - Johan na Kamminga door een buur de Nieuwestad en de Sint Ja- jongen aangevallen met een groot mes. De vrouw verloor daarbij het leven. Primavera heette zestig jaar geleden een bloemenmagazijn in het pand nummer 1 aan de Sint Jacobsstraat. De Gekroonde Kam hing om streeks 1680 uit bij een kam- menmaker in de stad. De man had twee teksten op zijn uit hangbord: "Men maakt kam men sonder form ofte leest - 't Komt alles uit de geest" en "Het kammaken is raar - Het is een kunst openbaar." De Gouden Bril heette vroeger het hoekhuis van de Nieuwe stad en de Sint Jacobsstraat, waarin nu de Likkepot zit. Er hing een grote gouden bril met blauwe glazen uit; de eigenaar van het pand had een handel in optische artikelen. De oud sten onder ons zullen Jelle Huisinga nog als winkelier in dit pand hebben gekend. Van hem werd in de stad verteld, dat hij lang niet aan iedereen ver kocht, "Jou? An jou vekoop ik dit niet, jou kanne dit toch niet betale Het Gouden Wagentje bij de Langepijp: ook al lang verleden tijd. Gouden Wagentje heette de overbekende herberg, die in vroeger tijden tegenover de Langepijp aan de Nieuwestad heeft gestaan. Later werd hier het modemagazijn van Gerzon gebouwd en nu staat de Hema op de plaats, waar eens Het Gouden Wagentje stond. De gevelsteen, met de afbeelding van een wagentje die in de voorgevel zat, kunnen we nu nog in de Pijlsteeg bewonde ren. Brugwachter heeft er altijd ge staan boven de deur van het hoekhuis van de Kanaalstraat en de Zuidergrachtswal; het was het huis, waarin de wach ter woonde van de Eerste Ka- naalsbrug. Die woont er al lang niet meer, maar de aanduiding doet nu toch weer dienst. Na een grondige verbouwing zit er nu een zaak in voor antiek en grenen meubelen en de exploi tant ervan noemt zich nu weer De brugwachter. Hoempa was weleer een be kende Leeuwarder, die eigenlijk De Merode heette. Hij was straatmuzikant en net als de la ter bekend geworden Nikkelen Nelis droeg hij een grote trom op de rug en had hij bellen aan de benen. Hoempa werd door L'Union was de naam van een café op de Berlikumermarkt; dat is nu het eetcafé De Linde. Langer dan een eeuw is L'U nion een bier- of koffiehuis ge weest, zoals dat vroeger werd genoemd. Tot 1873 was het nog een woonhuis en in dat jaar is het tot een bierhuis ver bouwd. Ook als veerhuis heeft L'Union een rol gespeeld - er is immers een tijd geweest, dat de vrachtscheepjes ook hier aan wal verschenen. Boven dien speelde een deel van het marktgebeuren zich hier af - de straat is niet zomaar Berli kumermarkt genoemd. NAATJE Over het door u geplaatste on derschrift als reactie op het door mij ingezonden artikeltje 'Jeugdherinneringen' nog even het volgende: Ik heb waar schijnlijk in mijn verhaal over Fedde de N. van Naatje niet duidelijk genoeg geschreven. Een oom van mij, een geboren en getogen Amsterdammer, kwam ieder jaar bij ons in Leeuwarden logeren. Een bij zonder onderhoudende vertel ler, geestig en amusant, die ons veel vertelde over Amster dam, die grote stad. Mijn grote interesse in Vader landse Geschiedenis had hij al gauw opgemerkt en we raakten dan ook niet uitgepraat over al les, speciaal Amsterdam betref fende. U zult begrijpen, dat ik dus ook volledig geïnformeerd ben over Naatje van de Dam. Die naam Naatje, niks, zou dat te maken kunnen hebben met het Spaanse no est nada? Het is niets? Of, zoals de Rotter dammers, in wier midden ik dertig jaar woonde, vaak zei den 'Noppie de Nada', hele maal niks? Toch was uw onderschrift nuttig - misschien wisten sommige mensen niet, wie Naatje van de Dam was. Leidschendam Mevr. J. G. Boer-Lemmers BRAND IN PALEIS Ik las uw artikel over de brand in het Paleis van Justitie in 1919 met grote belangstelling. Ik ben namelijk de achter-klein zoon (70) van Mevr. Stelstra, de moeder van de concierge vermeld in dat verhaal Ik herinner m'n overgrootmoe der nog zeer goed, een kaars rechte figuur, met gouden oorij zer en Friese kaphoed, die ons zondagsmiddags vorstelijk ont ving en ons dan een ouderwet se suikerklont als beloning voor goed gedrag uitdeelde. Zeker niet een persoon die een pannetje brandende pap in de bedstee zou inwikkelen, en ik ben er zeker van dat als dat het geval was, ze zeker niet nog acht jaar langer daar bleef wonen, na de brand bedoel ik. In het boekje 'Och heden ja', wordt de brand in detail be schreven en de mogelijkheid van het pannetje van de hand gewezen. De vijandschap die in die tijd bij het publiek werd ge voeld wijst naar andere moge lijkheden. M'n opa de heer Gerben Stel stra was waarnemend Griffier bij het Gerechtshof voor vele jaren. Ik ben m'n oudste zuster Dicky dankbaar voor het abonnement dat ze ieder jaar neemt voor haar Friese broer in de 'Dias pora'. Hartelijke groeten van 'Down Under'. Sydney Majoor Gerben Stelstra (R), VREEMDE OPTOCHT Mijn meisje en ik liepen op een zondagavond in oorlogstijd over de Kelders, toen er een grote optocht aankwam van jongens en meisjes onder bewaking van Duitse soldaten met een ge weer op de schouder. "Daar moeten we maar eens achter aan," zei ik. En zo za gen we, dat die stoet langs de Weaze ging en toen naar de gevangenis. Daar gingen de deuren open en de hele ploeg erin. Nog steeds weet ik niet, wat dat toen is geweest. Waren het misschien jongelui, die clande stien hadden gedanst? Leeuwarden W. Kramer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 11