HANS HUIZINGA: JAREN LANG SNELSTE MAN IN 'T NOORDEN ML Jlet 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Het is nu alweer vier decennia geleden, dat hij als atleet op de sportvelden grote triomfen oogstte: het begin van de vijftiger jaren was een gouden tijd voor onze sportieve stadgenoot Hans Huizinga. Nu, als een man van over de zeventig, kijkt hij met veel voldoening op die tijd terug. Op de spikes staat hij al lang niet meer en bestuurlijke functies zijn er ook niet meer bij. Alleen wanneer hij nog eens atleten over het t.v.-scherm ziet gaan, keert de vroegere spirit even weer en zal hij weemoedig terugdenken aan alz'n successen van toen. Veel wilskracht, veel geestdrift en de gezonde eerzucht van een echte sportman hebben Hans Huizinga op de atletiek baan naar een lange reeks overwinningen gevoerd. Daarbij blonk hij niet alleen pro vinciaal, maar ook nationaal uit. Zo werd hij eenmaal Neder lands veldloopkampioen en viermaal nationaal kampioen op de steeple chase. Verscheide ne malen werd hij ook gekozen in het Nederlandse landen team. En hoevele malen hij precies een Fries of noordelijk kam pioenschap verwierf, zullen al leen de zwijgende archieven weten - zelf weet Hans het niet. Wat hem in de gauwigheid te binnenschiet is slechts, dat hij eens in Grauw op één mid dag niet minder dan drie Friese titels in de wacht kon slepen, het kampioenschap op de 800 meter, op de 1500 meter en op de 5000 meter. "Ik wil niet eigenwijs wezen" zegt hij bescheiden, "maar ik ben jarenlang veruit de snelste man in de drie noordelijke pro vincies geweest." En daarbij was hij zo nu en dan dus ook de snelste op natio naal niveau. De vele knipsels, die een goede kennis voor hem in een album plakte, bewijzen dat wel. Zoals bijvoorbeeld het verhaal over het Nederlands re cord op de steeple chase, dat hij ook lang in zijn bezit heeft gehad. In 1954 stopte Hans Huizinga, die de kleuren verdedigde van zowel Vitesse, Marathon als Lionitas, met de actieve wed strijdsport, omdat hij in dat jaar een eigen slagerij opende aan de Nieuweburen: de zaken gin gen van dat moment af boven de sport. Wel bleef hij voorlopig in de at letiek nog bestuurlijke functies vervullen, tot ook daar een eind aan kwam. Van de Nieuweburen trok Hans Huizinga als slager naar de hoek van de Leeuwerikstraat en de Beethovenstraat, waar hij een bloeiend bedrijf opbouwde om tenslotte zijn eindstation te bereiken als kastelein in de Kleine Bontekoe aan de Troel- straweg. Twintig jaar bleef hij deze oer oude en vermaarde herberg ex ploiteren voor dochter Jeanette en schoonzoon Henny Kreuze het hanteren van de tapkraan in dit etablissement overnamen. En nu bleef er één naam in dit succesverhaal nog ongenoemd en wel die van Hans' vrouw Sjoerdje van der Leij, die haar man altijd terzijde stond, niet alleen zakelijk maar ook spor tief. Want ook zij verwierf op het atletiekveld verscheidene kampioenstitels, met name op de 80 meter horden en op het nummer hoogspringen. Die glo rietijd ligt nu natuurlijk even ver achter ons als die van Hans. Tja, en zo gaat dat dan: als opa en oma zijn de Huizinga's nu nog wel eens terug te vin den in de oude vertrouwde am biance van de Kleine Bontekoe, waar een grote kast vol erete kenen de gasten vaak nieuws gierig doet vragen, hoe die alle maal bij elkaar zijn gebracht. Op de foto: Hans Huizinga in het kielzog van onze grote na tionale crack Wim Slijkhuis, die meer dan eens in krachtmetin gen met onze stadgenoot het loodje moest leggen. VERRASSENDE ONTMOETING In februari van dit jaar ontving ik van Donald (Douwe) Kwast uit New York een reactie op mijn artikel in 't Kleine Krantsje van augustus 1991 betreffende het veilen van het draaiorgel "De Gouwe" in Amsterdam. Voorafgaand aan deze brief was mij een verhaal van hem opgevallen in het tijdschrift van de Kring van Draaiorgelvrien den, waarbij hij een bezoek aan Japan beschreef. Tevens was een foto afgedrukt, waarbij hij staat te draaien achter een orgel, waarop ik hem herkende als mijn vroegere buurjongen, die samen met mij op school 13 was geweest en die ik in vijfenzestig jaar niet meer had ontmoet! Na de hierop volgende corres pondentie hebben wij elkaar eind mei na zovele jaren weer de hand gedrukt en herinnerin gen uitgewisseld. Deze Douwe Kwast volgde na de lagere school de Gemeente H.B.S. en kreeg daarna een baan aangeboden bij de Con- densfabriek. In de volgende ja ren bekwaamde hij zich vooral in de talen en werd reeds in 1939 vóór zijn 21e jaar uitge zonden naar Amerika voor de tijd van zes maanden. Toen in 1940 de Tweede Wereldoorlog uitbrak, kon hij niet meer terug en was de leverantie van ge condenseerde melk uit Neder land onmogelijk geworden. 'Inmiddels wist hij wel dat op Cuba ook gecondenseerde melk werd gemaakt en hij vroeg toen de consul aldaar om te bemiddelen voor het verkrij gen van dit produkt. Vervolgens reisde hij met een goed visum richting Cuba. Het laatste tra ject ging per watervliegtuig. Aangekomen op het eiland werden hij en een priester, die op weg was naar Portugal, ge lijk in de gevangenis geworpen, omdat buitenlanders veelal voor spionnen werden aange keken! Toen de priester daarop hevig te keer ging en een tele foon eiste om de bisschop te bellen, kon ook Douwe Kwast daarvan gebruik maken om de consul in te lichten. Spoedig daarna werden ze vrijgelaten. Door de betreffende fabriek op Cuba werden daarna de ge wenste hoeveelheden gecon denseerde melk voor New York e.o. geleverd, waarbij de busjes de banderolle droegen van de Condens uit Leeuwarden met als wijziging dat "made in Hol land" was veranderd in "for Holland". In 1946 is hij in Nederland te ruggekeerd om met zijn verloof de, die al die jaren op hem ge wacht had, te trouwen. Samen vertrokken ze daarop naar Amerika, terwijl hij zich verder in het zakenleven over de hele wereld begaf. Zowel in Europa als in Amerika is hij een trouwe bezoeker van orgelmanifestaties en door het dragen van zijn prachtige Ame rikaanse hoed is hij voor velen die de mechanische muziek be zoeken, een bekende figuur. Aalsmeer, Ing. H. Th. Heegstra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 7