'T KLEINE KEAHT5JE MALLE JAN. De twintigste eeuw in ons Leeuwarden OPSPORING VERZOCHT JAMC VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 BOEIENKONINGEN In het septembernummer stond een stukje over boeienkonin- gen. Daarin vroeg de schrijver of er wellicht oudere mensen zijn, die onder andere Borger nog hebben gekend. In het oktobernummer stond een reactie daarop, geschreven door Ritsko van Vliet senior, waarin hij over Geert Borger sprak. Maar deze Borger heette niet Geert, maar Gerhard of, op z'n Fries, Gauke. Ik kan het weten, want ik ben van zijn twaalf kin deren de jongste dochter. Mijn vader is dit jaar in juli overleden en het ingezonden stuk kwam voor hem dus net te laat in 't Kleine Krantsje om het nog te kunnen lezen; jammer, want hij had het prachtig ge vonden. Het verhaal, dat hij zelf ook boeienkoning zou zijn geweest, was mij niet bekend. Wel weet ik, dat mijn vader van alles heeft gedaan. Zo was hij ook oppasser van de speeltuin aan de Linnaeusstraat en bewaker bij de bouw van het Heechterp. Bijzonderheden daarover weet ik niet, want daarvoor ben ik met m'n twee en dertig jaar te jong. Maar wellicht zijn er ou dere mensen, die er wel wat over kunnen vertellen. Ik lees Uw krantsje met plezier. Al herken ik niet alles wat er in staat, het is toch fascinerend om te zien hoe er zoveel in de stad veranderd is. Misschien is OUWETIETSJE De filmbeelden van de zwerfster Ouwe Tietsje in het oktobernummer riepen bij mij herinneringen op aan de verhalen, waarmee mijn overleden man Jan Brijker vanuit de slagerij van mijn broer Jan de Bruin aan de Noorderweg zo nu en dan thuiskwam. Ouwe Tietsje kreeg daar vaak een stukje worst en een sigaar, die ze zelf graag rookte. Waren haar klompen aan vernieuwing toe, dan lapten de mannen met el kaar en kon Tietsje nieuwe kopen. Mijn schoonzuster, de vrouw dus van Jan de Bruin, vond eens dat het lang genoeg geduurd had met Tietsje in de winkel, kwam door de deur en zei; "Nou moat Tietsje mar wer es opstap- pe." Maar wat antwoordde Tiets je? "Tut tut, jo moatte net sa trompetterig optrede, want ik haw de skeit oan een tam boer!!" Nou, mijn schoonzuster had het niet meer en trok zich meteen terug in de huiska mer. Tot de dag van vandaag is deze prachtige reactie van Ouwe Tietje in onze familie in ere gebleven als hét ant woord, dat in heel veel ge vallen van pas komt. Uw trouwe lezeres. Leeuwarden E. Brijker-de Bruin een rubriek over de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren wel iets. Tenslotte is dat ook alweer zo'n twintig tot veertig jaar ge leden. Delfzijl huis kon worden betaald, zon der, dat het de burgers iets kostte. Leeuwarden Y. H. K. Sita Zandberg-Borger IWEMASTEEGJE Aangezien ik bezig ben met fa milieonderzoek van de familie Iwema, zou ik u graag een vraag willen voorleggen. Van een familielid uit de Vere nigde Staten heb ik vernomen dat er vroeger een Iwema- steegje in Leeuwarden is ge weest. Het familielid heeft dit in 1954 gehoord van de oogarts Wie- gersma te Breda. De oogarts had een boekje met de Leeu warder straatnamen en toen hij de naam Iwema hoorde heeft hij het boekje erbij gehaald. Zelf ben ik op zoek geweest naar het boekje maar heb het helaas niet gevonden. Wel ben ik op 't boekje van de heer W. Dolk uit 1969 gesluit maar daar werd niets gemeld over een Iwemasteegje. Mijn vraag is dan ook of u mis schien weet waar dit steegje ooit is geweest en hoe het aan zijn naam kwam. Leeuwarden mej. A. Boer Iwema Van een Iwemasteegje in Leeuwarden hebben we nog nooit gehoord. Een officiële straatnaam is het zeker niet geweest. Maar het is best mogelijk, dat het ooit een voor buurtbewoners gebrui kelijke aanduiding was. Mis schien heeft een Iwema de huizen in het steegje ge bouwd of was een Iwema een van de (meest opvallen de?) bewoners van de steeg. Zijn er lezers, die ons wel meer kunnen vertellen over een Leeuwarder Iwe masteegje? Red.'t KI. Kr. VROEDSCHAPSPENNING De vroedschapspenning, waar naar in 't vorige Kleine Krantsje werd gevraagd, heeft een dia meter van 30 mm met aan de voorzijde een afbeelding van het stadhuis en langs de rand in het Latijn "Sorte et Civium Suffragus - door het lot en de stemmen der burgers - Elect Magistra Annua - Jaarlijksche verkiezing van het bestuur." De keerzijde geeft een aanzicht op Leeuwarden, gezien vanaf de zuidkant met molens, torens en kerken en de Wirdumerpoort en er boven het wapen van de stad. Langs de rand, weer in het Latijn; Placid a Pace Re- gendo - de burgers in rust en vrede besturen - S.P.Q. Leov. - Stadsbestuur van Leeuwar den. Het Latijn is indertijd voor mij vertaald door dr. C. Smid, de rectorvande Gemeente H.B.S. Het lidmaatschap van de vroedschap was een erebaan en kostte zelfs geld. Dat kwam in de vroedschapsbeurs en die was in 1715 zo gespekt, dat daaruit het gehele nieuwe stad Onze abonnee mevrouw C. E. v.d. Akker-de Vries, Van Osta- destraat 4 in Hengelo verzoekt opsporing van Catrientje, offi cieel CATHARINA ELISABETH DE VRIES, geboren 26 januari 1906 in Leeuwarden. "Zouden er lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die Catrientje de Vries nog kennen? aldus vraagt mevrouw L. R. Lenferink-v.d. Akker te Lichtenvoorde zich af. "Het is namelijk zo, onze moe der is 86 jaar en iedere keer als ze foto's van vroeger ziet, zegt ze "Góh, zou die nog le ven?" of „Nou, hoe zou het daarmee wezen?" Zij is gea bonneerd op 't Kleine Krantsje, dat ze leest van A tot Z. En dan haalt ze allerlei herinnerin gen op. Ze is getrouwd met J. J. (Hannes) van den Akker en samen hebben ze twaalf kinde ren gekregen, waarvan er nu nog tien in leven zijn. Vroeger woonden ze aan de Lekkumer- weg, daarna, ik schat om streeks 1939, zijn ze naar Ach ter de Hoven 196 verhuisd en tenslotte in 1950 met het gehe le gezin naar Hengelo. Mamma woont daar nog steeds, Pappa is in 1969 overleden." Tot zover de dochter van de aanvraagster, die dus graag wat naders zou willen horen omtrent Catrientje de Vries. Oproepen voor deze mbriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend worden bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. De vroegere agent van de Leeuwarder gemeentepolitie Malle Jan heeft volgens onze abonnee de heer D. Beeksma ooit ook het dorp Donkerbroek als standplaats gehad. Daar moet hij, aldus onze informant, eens de malle stunt hebben uitge haald door een paar schil ders op de bon te slingeren, omdat die nog aan het werk waren na 's middags twaalf uur. "Van twaalf tot twee mag er niet gewerkt wor den" vond Malle Jan, "dan is het schafttijd". Daarom: op de bon, zonder pardon! Het vermakelijke voorval moet zich vlak voor de Tweede Wereldoorlog heb ben afgespeeld. Op de Waddenzee bij Zwartehaan worden sportvissers in hun bootjes verrast door een plotseling opstekende storm. Het wordt een ramp, die aan vier jonge mensen het leven kost. De slachtof fers zijn de Leeuwarders Bruin Barendsma, een kapper, Bernhar- dus Tromp, een bakkersknecht, Hendrikus Radelaar, een schoen maker en Jacob Verf, de kastelein van De Jonge Bontekoe aan de Stienserstraatweg. (1935) Rumoer in voetballand: de scheidsrechter bij de wedstrijd van de Leeuwarder vereniging Blauw Wit '34 tegen O.N.S. weigert te fluiten, omdat de Snekers aantreden met een speler met lang haar. (1967) Op de vijfde februari wordt de Vereeniging De Openbare Leeszaal opgericht. De initiatiefnemers hadden een jaar eerder ter oriëntatie een bezoek aan de Openbare Bibliotheek in Dordrecht gebracht. (1903) De grote restauratie van de Jacobijnerkerk is voltooid. Prinses Margriet komt naar Leeuwarden om de prachtig gerestaureerde kerk te openen. (1976) De veiling van groenten en fruit, die van 1905 af gehouden werd op de Oosterkade, wordt verplaatst naar de Overijsselsestraatweg tussen de spoorlijn en de Potmarge. Er komt voor dit instituut ook een nieuwe naam: Coöperatieve Veiling De Tuinbouw G. A. (1931) De populaire kapelmeester Herman de Jong viert zijn zilveren jubileum als leider van de 'Schutterijmuziek', het Stedelijk Muziek corps. Speciaal voor hem is de muziektent in de Prinsentuin ver sierd en aan het Waaggebouw wappert de vaderlandse vlag. Bij de Langepijp, waar Herman de Jong zo vaak dirigeert, krijgt hij een zogenaamde 'eredegen'aangeboden. (1908) Het Diaconessenhuis kan feestvieren: het bestaat vijf en zeventig jaar. Het ziekenhuis begon in een pand in de Bagijnestraat, kwam later in een perceel aan de Voorstreek en betrok tenslotte een nieuw gebouw aan de Noordersingel. Er werken nu rond driehon derd verpleegsters en er worden jaarlijks ruim zesduizend patiën ten verpleegd. In 1890 waren er dertien zusters, die in totaal honderden twintig patiënten ter verpleging kregen. (1955) De Oldehove krijgt een lift! Het is een geweldige verbetering. Nu hoeven de bezoekers dus niet meer alle trappen te beklimmen om boven te komen. Maar het gebruik maken van de lift moet wel worden betaald en het voertuig gaat alleen maar naar boven, wanneer er in totaal vier liefhebbers zijn. (1914) Er wordt melding gemaakt van een vreemde vangst in de vijver van de Prinsentuin: er komt uit het water een krab te voorschijn. Veel eerder, in de dertiger jaren, is de Chinese wolhandkrab in onze stadsgrachten gewoon een plaag geweest. (1960) Het vliegveld Leeuwarden wordt de eerste operationele militaire vliegbasis, die met straaljagers is uitgerust. Het is het 323 squa dron van de Koninklijke Luchtmacht, dat hier zijn domicilie krijgt. (1948) Een personenauto met Leeuwarders, die de kermis in Stiens heb ben bezocht, rijdt onder Britsum in een sloot. Een van de inzitten den verliest hierbij het leven. Het is de zeven en twintigjarige Wiebe Scheepstra, een schoonzoon van Haaye Franssen, de vroegere eigenaar van het café Stadt Dockum. (1927) Raadselachtig lijkt aanvankelijk het plotselinge overlijden in de Grote Kerkstraat van een mevrouw Rodenhuis en haar bijna tien jaar oude zoontje Bertus. Nader onderzoek brengt aan het licht, dat er koolmonoxide via een riool de woning is binnengedrongen. (1956) Een windhoos treft het zuidelijke deel van de stad. Van het Park herstellingsoord wordt het platte dak afgerukt. De gegolfde eternit- platen komen her en der terecht. Ook het zonnescherm gaat de lucht in. Het verdwijnt voor iedereen uit het oog. Waar het uitein delijk terecht komt zal altijd een mysterie blijven. 1952) Na al enkele jaren in verschillende gebouwen te hebben gezeten, kan de Postgiro in Leeuwarden haar nieuwe kantoorpand betrek ken. Het staat aan de Tesselschadestraat en het is een gebouw van tien verdiepingen op één poot. Het lijkt wel wat op een padde stoel. (1975) Het stoomschip 'Prins Willem II' met als gezagvoerder de Leeu warder kapitein Johan Willem van Slooten vergaat op weg naar West Indië met man en muis. Er zal nooit meer iets van het schip en zijn bemanning worden vernomen. (1910) Bij het zogenaamde 'doorzetten' zakken zes jongens door het ijs van de zoetwatervijver achter de school aan de Oostersingel. Voor twee van de knapen komen de redders te laat: Willem Siksma en WillemStobbe, beiden dertien jaar oud, verdrinken. (1939)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 9