ZOWAT HELE HOOGSTRAAT IN BEZIT VAN DE BARON 'T KLEINE KEAKTSJE JVOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Genieten van het goede leven: de Baron van de Grote Hoogstraat laat zich verwennen in de tuin voor de imposante Borniastate, waarvan hij nu een grandioos vijf-sterrenhotel maakt. Exclusieve foto: 't Kleine Krantsje/dickvanderheydejr. (Vervolg van pag. 7) En daarna, in '61 moet dat zijn geweest, konden bezoekers van het hotel-restaurant E-10 op Zwartewegsend hem daar zien optreden als Chef de Rang - het werk in de horeca bleek hem meer en meer te liq- gen. Toch besloot hij zijn geluk ook eens te beproeven op een ge heel ander terrein. Geïnspireerd door zijn schoonvader, die in het heiwerk zat, begon Chris van den Berg, terwijl hij ook nog wel als kelner werkte, z'n eigen koppensnellerszaak, het Leeuwarder Koppensnellers Bedrijf, dat zich, simpel ge zegd, bezig hield met het ver wijderen van de koppen van betonpalen, voor zover die na het inheien boven de grond wa ren blijven staan. TELEFOON. De jonge ondernemer had toen ook al een huisje in het Werk- manslust gekocht, waar hij zijn bedrijf in de woonkamer vestig de, met, uiteraard, niet meer dan één telefoon. Werd er door een aspirant-opdrachtge ver gebeld, dan kon het gebeu ren, dat Ans de telefoon aan nam en beloofde "wel even te zullen doorverbinden". Na de nodige mysterieuze geluiden in het apparaat kwam dan na eni ge tijd directeur Van den Berg, die naast zijn vrouw aan tafel zat, zelf aan de lijn. Maar na een wat moeizaam begin had het Leeuwarder Kop pensnellers Bedrijf, dat zich ook bezig hield met gritstralen, diamantboren en slopen, wel acht en dertig man aan het werk en beschikte het over een machinepark, dat een aanzien lijke investering had vereist. Afgezien van het feit, dat het koppensnellerswerk zwaar en weinig gezond was, voelde Kic ky van den Berg het als een bezwaar, dat er alleen in de zo mer, maar niet in de winter kon worden gewerkt. En toen kwam hij op het gou den idee om, als een van de eersten in de stad, een koffie bar te beginnen. Daartoe huur de hij een voormalige slagerij op de hoek van de Grote Hoogstraat en het Klokplein. Dat werd "Kicky a Go Go", een tentje, dat onmiddellijk aan sloeg bij de jeugd. "Dat liep as een trein, van 't eerste begin af, er was gewoan behoefte an". Het duurde niet lang of Chris van den Berg kon het huurpand op de hoek van 't Klokplein in eigendom verwerven en dit werd dan de eerste van een opzienbarende serie aankopen. Zo kocht hij ook al snel aan de overkant een pand, waar hij De Cockpit begon. Een bar met veel mensen van de vliegbasis als dorstige binnenlopers. Al met al brak er daarmee een drukke tijd aan, 's avonds en in de weekends met de bars en door de week met het koppen snellerswerk, dat aanvankelijk ook nog doorgang vond. ASVANSELF En ook die aankopen gingen in de loop van de tijd maar door, alsof het ging om het aanschaf fen van pakjes tabak. "Ach, dat ging allemaal as vanself, mut je mar rekene." Uw verslaggever ziet nauwelijks kans om ze in chronologische volgorde te no teren. "Nou ja", zegt Kicky van den Berg eenvoudig, "het komt er op neer, dat we nou de volgen de panden inne Groate Hoog straat hewwe: de nummers 1, 3, 9, 13 en 15 en anne andere kant de nummers 6, 8, 24, 26, 28, 36 en 40. En vedder het Heerewaltsje nummer 3, de Uniabuurt 2, de Veestraat 9, een pandsje inne Gloppe inne Poststraat, de vroegere Naald kunst in 't Naauw en een per ceel in Lemmer, daar hewwe een posterzaak in". Tja, en dan niet te vergeten na tuurlijk de Borniastate in de Verlengde Schrans. Daar zal dus een Vijf-sterrenhotel van worden gemaakt, een exclusie ve zaak, waar Leeuwarden, al dus Van den Berg, nu wel rijp voor is. Wanneer dat bedrijf opengaat? De volgende zomer waarschijn lijk; een overhaaste opening wordt het zeker niet. De voor het publiek meest in het oog springende activiteit van Kicky van den Berg, ont plooit zich voorlopig nog in zijn Amusementenhal Las Vegas, waar het maximum toelaatbare aantal van vijf en vijftig speel automaten in gesloten rijen staan. Het zijn niet alleen junio ren, die in dit paleis hun succes beproeven; ook veel ouderen proberen hier binnen de kortste keren boven Jan te komen. Trouwens, ook met zijn bingo happenings, telkens in een stampvolle zaal van het vroe gere La Bella, timmert Chris van den Berg opvallend aan de weg. Minder plezierig in het succes verhaal van deze Leeuwarder jongen is het feit, dat Kicky van den Berg weliswaar kernge zond oogt, maar het niet is. Hij kampt dusdanig met zijn ge zondheid, dat hij de gang van zaken rond alle bedrijvigheid noodgedwongen vanaf de ach tergrond moet volgen. BITSJE TROTS Daarom is zijn vrouw, Ans van den Berg-Leemburg dus, nu di rectrice van de K.E.M.-groep, ofwel de Kicky Exploitatie Maatschappij, waarin de vele activiteiten verenigd zijn. Tenslotte: "Wat er oek gebeurt, ik wil en ik sal in Leewadden blieve, ik wil ut hier vediene en ik bin er nou toch wel een bitsje trots op wat ik as arbeidersjon ge tot stand brocht hew". Fenno L. Schoustra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 11