'I KLEIDE KEAHTSJE VLUCHTVERHAAL KRIJGT SPECTACULAIR VERVOLG Cf>P \l 'T KLEINE KRANTSJE NOG ZO'N STERK STUKJE ,is zuinig op uwogen en...uw geld! WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Een gouden tip! Dat dachten wij van wat we vernamen via een telefoontje van de vroegere gemeenteambtenaar mr. M. Duintjer Tebbens uit Huizum. Hij had juist ons verhaal gelezen over de zo spectaculaire ontsnapping bij het Blokhuisplein van een arrestant in de Tweede Wereldoorlog, die in één keer twee S.S. kerels tegen de grond had gekwakt. Wie deze vluchteling was wisten wij niet en wij schreven erg benieuwd te zijn naar zijn identiteit. En wat meldde de heer Duintjer ons nu? Hij herinnerde zich, dat er zo'n vijftig jaar geleden op het Leeuwarder, gemeentehuis werd gesproken over een van zijn collega's, een zekere Jan Kroes, die op een dergelijke manier aan de figuren, die hem opbrachten, zou zijn ontsnapt. Maar of deze meneer Kroes nog leefde en waar hij zich nu bevond, wist hij niet. Wel, de bewuste Jan Kroes, die de heer Duintjer bedoelde, konden we binnen de kortste keren opsporen. Hij bleek nu, zeventig jaar oud, te wonen in IJlst en al jarenlang geabon neerd te zijn op 't Kleine Krantsje. Hij had dus de be richtgeving over de sensatione le vlucht in de oorlog ook gele zen, maar daarop niet gereageerd. Waarom niet? Om dat hij niet in 1943 op het Blok huisplein was ontsnapt, maarin 1944 bij het ge- Ook Jan Kroes zag als arres tant van de Duitsers kans om in een levensgevaarlijke actie twee bewapende bewakers uit te schakelen. Hij vluchtte en bleef verder uit handen van de vijand. Deze foto werd kort na de bevrijding gemaakt. De rol len waren toen omgekeerd: de S.D.ers wachtten op hun be rechting, Jan Kroes was weer vrijman. bouw van de Waterleiding aan de Nieuweweg. Toen we hem belden werden we dus tot onze grote verras sing geconfronteerd met een tweede geval van een ontvluch ting, die we buitengewoon spectaculair moeten noemen! De heer Kroes vertelde ons, dat hij met verschillende ande ren van het gemeentehuis aan het eind van 1944 was gearres teerd. Dat was in een actie waarbij ook de verzetsman Leendert Sinnema werd gepakt - die kwam een paar maanden later, nog in Duitse handen, om het leven. De nog jonge Jan Kroes werd verschillende malen verhoord in het vroegere Spaarbankge bouw op de hoek van het Zaai land en de Zuiderstraat. Na zo'n verhoor werd hij altijd met een auto teruggebracht naar de gevangenis. Maar na een avond, waarop ze hem weer aan de tand voelden en het verhoor dreigend afsloten met de mededeling: "We weten straks wel wat anders voor jou!", werd de tocht naar de gevangenis terug te voet on dernomen, kennelijk in verband met de gladheid van de weg. Dat gebeurde, terwijl er een be waker voor hem liep en een achter hem - beiden waren het, zo veronderstelt de heer Kroes nu, Belgische Rexisten, die tot het grootste tuig behoorden van de S.D.ers, die tegen het eind van de oorlog in Leeuwar den opereerden. TEGEN DE BORST "Hoe ik het had, weet ik niet," zei de heer Kroes ons, "maar ter hoogte van het Waterlei dinggebouw aan de Nieuwe weg gleed een van die kerels naar me toe en kwam stijf naast me lopen, terwijl de tweede man op dat moment naast me liep aan de andere kant. Toen heb ik m'n beide ar men achteruit geslagen tegen hun borst en ben naar de Wea- ze gerend. Er werd geschoten en een paar Duitse soldaten, die zich daar bij het café van Ferwerda bevonden en blijk baar niks met de zaak te ma ken wilden hebben, vlogen daar meteen naar binnen. Via de Reigerstraat ben ik toen op de Wirdumerdijk terecht geko men." Daar, op de Wirdumerdijk, zak te Jan Kroes, misschien wel door de spanning, ter hoogte van de winkel van De Gruyter in elkaar op het moment dat de tandarts Ablij net zijn huis ver liet. "Zitten ze je achterna?" vroeg de heer Ablij. "Dan moet je hier niet blijven liggen!" Jan Kroes is toen toch weer verder gerend en gelukkig uit handen van de vijand gebleven - bij verschillende hulpvaardige mensen vond hij voor de rest van de oorlog een veilige on derduikplaats. Zo kwamen we dus, heel merk waardig eigenlijk, op de hoogte van een tweede bijzondere ont snapping uit de Tweede We reldoorlog, die zich in de Leeu warder straten heeft afge speeld. BLOKHUISPLEIN Over de ontvluchting van de ar restant bij het Blokhuisplein, het andere spectaculaire geval, kregen wij nog het volgende te horen van onze abonnee de heerG. Brinckte Leeuwarden. "De zoektocht van de land- wachters na dat geval kan ik me nog goed herinneren. Wij woonden aan de Weaze in het pand nummer 33 (het huus met het trapke, dat er nog krek so staat) en toen ik die dag op weg naar huis was, zag ik dat er onraad was. Dus eerst maar even naar de overkant van de gracht om de situatie op te ne men. En ja hoor, de Moffen hadden de landwacht opgetrommeld en die kerels hadden het hele blok afgezet en stoven met veel misbaar huizen en steegjes in en uit. Ik zag ze ook nog net met z'n tweeën ons huis in gaan. Na enige tijd kwamen ze weer naar buiten; zonder de gevluchte man, want die was daar niet. Die landwacht, toen gelegerd in het pand van het Baken, be stond uit het ergste geboefte en was speciaal aangesteld om voor de Duitsers op mensen te (Vervolg op pag. 16) Een van de aardigste hoek jes van de stad: dat vinden we bij het Boshuysen Gast huis aan het Jacobijnerkerk- hof. Onze medewerker, de heer Jelle Foppema, maakte er op een dag na een lichte sneeuwval de fraaie foto van, die op de voorpagina staat. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29.- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar Losse nummers, per post bank besteld (2805901): f 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. -ü Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden: Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende aar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (pioslbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3