Jou 'T KLEINE KRANTSJE in de Jien Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 LANG DOORGAAN Dr. Sj. Wartena, rector van het Stedelijk Gymnasium Zoals gewoonlijk zag ik met vreugde, dat de post weer 't Kleine Krantsje in de bus ge daan had. De vorige prijsvraag Droeven- dal 1 had ik van hier uit niet kunnen oplossen. Nu de gehele foto is afgebeeld zie ik het des te beter. Rechts het huis waar steeds de rector van het gym nasium woonde, in mijn jeugd dr. Enk, die later als hoogleraar is vertrokken en werd opge volgd door dr. Sj. Wartena, die ik zes jaar als rector heb mo gen meemaken. Na de uitslag van het eindexa men was het gebruikelijk in open landauers, met papieren hoge hoeden en toeters de stad door te rijden en in de eer ste plaats een bezoekje te brengen bij de rector. Zo kwa men wij in het afgebeelde huis Droevendal 1. Daarna volgde meestal een etentje, in ons ge val in het oude hotel De Phoe nix in de St. Jacobsstraat. Op de foto aan het einde van de straat het mooie pand van dr. Uffelie aan de Tweebaks- markt. Links de grote kolossen van de P.T.T.-gebouwen. In 1955 toen ik tijdelijk als inspec teur van de Domeinen in Fries land werkte, heb ik nog de koopaktes moeten maken voor de aankoop door de P.T.T. van de panden aan het Droevendal tegenover het rectorshuis. Hier bij waren twee grote herenhui zen. In het ene woonde een particu lier en in het andere, waar voorheen ds. Van Es gewoond had, was toen een groothandel in fruit gevestigd. Ik heb des tijds met weinig enthousiasme de koopaktes getekend, vond het jammer dat weer een stuk karakteristiek Leeuwarden zou worden afgebroken. Ik concludeer dat de heer N. Verbruggen het goed had door te zeggen dat de familie Warte na in het huis Droevendal 1 ge woond heeft en dat Wim Lijfe- ring het niet bij het rechte eind had door te veronderstellen dat ds. Van Es in het afgebeelde huis gewoond heeft. Dat was aan de overkant en rond 1955 afgebroken. Hetzelfde geldt voor de prijswinnaar de heer Nijp. Tenslotte kan ik nog vermelden dat een zoon van ds. Van Es leraar Nederlands was aan ons Wingham, Austr. WILLEM KIELA Jenny Setz De eerste twintig jaar van mijn leven heb ik bij mijn ouders thuis op de Weaze gewoond. Dat wil zeggen: van 1916 tot 1936. Mijn vader had daar een zeilmakerij en we woonden naast het café van Paardekam, een naam die de laatste tijd in verband met de figuur van de toen bekende zanger Willem Kiela nog al eens wordt ge noemd in het Kleine Krantsje. Kiela heeft inderdaad een pe riode bij Paardekam in het café gezongen en dat moet in 1927 geweest zijn. Hij werd daar be geleid door een accordeonist, van wie ik de naam helaas niet meer weet. Op een gegeven moment hoorden we Kiela niet meer zingen.Hij was met onbekende bestemming ver trokken. Als twaalfjarige jongen "werkte" ik voor en na schooltijd bij An- dringa, een melkzaak op de hoek van de Weaze en de onvolprezen gymnasium, dat moet blijven! Ik hoop, dat u nog lang door gaat met 't Kleine Krantsje. Helvoirt Mr. H. S. Bekius WORDT WAKKER! Wat roept 't Kleine Krantsje met z'n artikelen en foto's toch een herinneringen op! Zo ook de foto van Klaas Schiphof met zijn bloemen en planten in het oktobernummer. Ik zal een jaar of zeven zijn ge weest, toen ik op weg naar school op straat een kwartje vond - ik was de koning te rijk! Toen ik voorbij de bloemenstal van Schiphof kwam besloot ik mijn moeder te verrassen. Ik kocht een pot narcissen en vroeg of hij het maar even wil de bezorgen., En.dat werd gedaan, op de fiets naar de Lekkumerweg, allemaal voor dat kwartje! Ook het artikel over de Leeu warder Wielerbaan riep bij mij herinneringen op. Mijn oom, Theo van den Akker, was ook een wielrenner. Hij woonde bij ons in en soms mocht ik mee, als hij in wedstrijden uitkwam. We schreeuwden dan aanmoe digend "Hup, hakken en zo len!" Hij was namelijk schoen maker bij mijn andere oom, Rikusvanden Akker. Na de oorlog, bij de verkiezin gen voor de gemeenteraad "stond" mijn vader ook en ik herinner me de slagzin, die we toen hadden: "Leeuwarders wordt wakker, stemt op Van den Akker". Uniabuurt. Het was in 1928 toen men mij een krat flessen melk op de transportfiets plaat ste, welke ik naar de gevange nis moest brengen. Nadat ik met een zware klopper op de deur de portier van mijn komst had verwittigd mocht ik met m'n fiets de gevangenis in: door nog een zware deur, een plein over, weer een deur door en toen stond ik met m'n fiets in een soort poort, van waaruit ik een aantal gevangenen op een luchtplaats zag. Wie schetst m'n verbazing: ik zag daar dui delijk Willem Kiela bü- Hij rieD iets naar mij, maar ik kon hem niet goed verstaan en op dat moment duwde een bewaarder mij ietwat ruw een deur binnen met de mededeling: "Die ge vangenen mogen jou niet zien!" Wij zijn nooit aan de weet ge komen waarom hij in de gevan genis terecht kwam, maar ik weet wel zeker dat Kiela toen bij de zwaar gestraften zat. Als bijzonderheid kan ik nog vertel len dat onze buren, Paardekam dus, destijds vertelden dat Kie la de eerste zanger is geweest die zijn (mooie) stem op een grammofoon- of pathefoonplaat heeft vastgelegd. Heel mis schien is er nog iemand onder de lezers van het Kleine Krantsje die daar meer van kan vertellen. Groningen Jaap Aarts WILLEM KILA Tussen de grammofoonplaten van vroeger - Willy Derby, Lou Bandy, Kees Pruis, Dumas, Lu cas Hannema, Sieger Stap, enz. vond ik nog een plaat ge zongen door Willem Kila, hier gespeld met alleen de letter i, dus niet Kiela! De eerste song heet Betje, gemaakt door Mi chel de Cock, gezongen door Willem Kila, met harmonicabe geleiding van Hermans, nr. 46231, Beka; en op de andere kant Pelikaanmanie, text van Henri Voogd, gezongen door Willem Kila, eveneens begelei ding van Hermans, nr. 46234, Beka. Op het veelkleurige plaatje drie dames met mando- Een woord van hartelijke dank aan alle abonnees, die hebben voldaan aan het verzoek van onze Abonnementsadministratie om het abonnementsgeld voor 1993 voor de zestiende van deze maand te voldoen. Een tijdige betaling van het verschul digde abonnementsgeld voorkomt veel tijdrovend en onnodig administratief werk voor onze medewerkers. Fenno Schoustra line en zangteksten, moet om 1920 geweest zijn. Leeuwarden RitskoJ.v. Vliet sr. GELOOF Toen de kinderen klein waren gingen we elk jaar met vakantie naar een badplaats in Noord- Holland. We huurden hier een huisje van een vrouw, die, ofschoon ze nog geen vijftig jaar was, al tijd in het zwart gekleed liep en door ons allen dan ook Opoe werd genoemd. Zelf verbleef ze in de tijd, dat wij het huisje betrokken, altijd in de zogenaamde boet achter het huisje, zodat we regelmatig contact met haar hadden. Nostalgisch als ik ben, heb ik vele tientallen jaren later haar nog eens opgezocht. Zij was nog steeds goed gezond en woonde nu in een bejaarden huis op de bovenste verdie ping. We kregen een lang gesprek, waarbij uiteindelijk het geloof ter sprake kwam. Ze zei onder meer hoe onein dig goed God voor haar was geweest, dat ze bijvoorbeeld hier vanuit haar kamertje de zee, waaraan ze zoveel herin neringen had, nog.kon zien. Nu had het leven haar niet ge spaard, immers in de eerste wereldoorlog, was haar man als bemanningslid van een kot ter op zee verdronken, het schip was op een mijn gevaren. Haar enige zoon was als ma troos op één van Harer Majes- teits schepen onder bevel van schout bij nacht Doorman om gekomen in de slag op de Java zee. Haar enige kleinzoon was be kneld geraakt tussen een ach teruit rijdende bus en een muur en tengevolge daarvan overle den. Haar enige schoonzoon was jong overleden; hij moest zo nodig en 's avonds bij de Hoogovens werken om zo vlug mogelijk een schuld af te los sen, welke hij had moeten ma ken bij het kopen van een ei gen huis. Hij had teveel van zichzelf gevergd. Ik denk dat velen van ons, vooral zij die gelovig zijn, ook wel eens tegenslag hebben en dit maar moeilijk kunnen accep teren, aan Opoe een voorbeeld kunnen nemen. Misschien dat het leed dan lichter te dragen zal zijn. v Leeuwarden n Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* worden - de onderkant wel te verstaan. Ook de viskraam van Henkie Visser is verdwenen. Henk was bekend om zijn fijne gebakken vis en veel Leeuwarders ken den hem als een spontane en altijd vriendelijke visverkoper. Zelf kwam ik bij hem thuis met het dagelijks brood en als hij dan stond te bakken, kwam zijn roep uit de bakkerij: "Heide, must oek een gebakken visje?" Hij deed er dan een stukje vet vrij papier omheen en zei: "Gaan er mar met inne kamer en eet het daar mar op. De sast wel sin hewwe in een flau we biet!" Helemaal opgeknapt ging ik dan verder; de hele dag was je dan langs de straat. Hier moest ik weer even aan denken bij het aanschouwen van de plaats, waar Henk Vis- ser's "Gezonde Apotheek" had gestaan. Zijn zoon Wietse zet nu de zaak voort bij de Noor- derbrug en zo ook de traditie van zijn vaders lekkere vis. Ik keek ook nog even bij Kley- enburg, bij het vroegere tim mer- en afbraakbedrijf van Staal, die daar ook zijn woning had staan, Staal was een echte koopman met zijn dikke sigaar. Ik kende hem goed en kwam wel gauw eens een bezoekje bij hem brengen. "Wat ruukt die sigaar weer lek ker niet!" zei ik dan wel eens tegen hem, wat hij dan beant woordde met: "Ja, Van der Hei de, er gaat niks boven een lekkere sigaar." Of zijn vrouw daar ook altijd blij mee was in de huiskamer ben ik nooit te weten gekomen. Leeuwarden Rinze van der Heide J. Wouda VERDWENEN. Op een mooie zondagmorgen een kijkje nemend in de omge ving van het Vliet, zag ik dat de vroegere scheepswerf van Lan- genberg ook van de aardbo dem verdwenen is. Ik zie de oude baas, een vakman, daar nog staan met zijn pijp en ook zijn beide zoons; allen wisten wel wat van boten te vertellen Elk jaar kwam de boot van mijn vader daar op de helling om geïnspecteerd en geteerd te Sipke Staal met alwéér een lekkere sigaar Foto: Fenno Schoustra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 5