ARBEIDERSJONGEN WERD VLOTWEG MULTI-MILJONAIR EEN BIJZONDERE BARON GEBOREN EN GETOGEN LEEUWARDER pagina 7 In betrekkelijk korte tijd zag hij zijn vermogen met miljoenen groeien en nu wordt hij als eigenaar van zowat de hele straat doorgaans als De Baron van de Grote Hoogstraat aangeduid. Maar ooit leek de kleine Kicky van den Berg gewoon een kansarm kindje uit de woonschepenhaven. Toen hij daar twee en vijftig jaar gele den het levenslicht zag, kan niemand voorspeld hebben, dat hij een zo glorieuze financiële toekomst tegemoet zou gaan. En zeker ook niet, dat hij zijn geboortestad Leeuwarden ruim een halve eeuw later zou verrijken met een grandioos vijf-sterren hotel. Want dat staat er nu wel degelijk aan te komen: a raison van twee en een half miljoen realiseert de heer Chris van den Berg in de voormalige Borniastate aan de Verlengde Schrans op dit moment een dergelijke smaakmakende horeca- onderneming. Voor het op tafel leggen van dit kapitaal hoeft Kicky niet met de pet in de hand bij een bank aan te kloppen; hij kan het bij wijze van spreken zo via het vestzak je doen. Het levensverhaal van deze eenvoudige en altijd een voudig gebleven Leeuwarder jongen is dan ook wel heel spectaculair - het bewijst maar weer eens, dat er soms in de loop van maar enkele decennia heel wat mogelijk is. In zijn kloeke kantoor op de bo venverdieping van het hoekhuis van de Grote Hoogstraat en het Naauw, met een wondermooi uitzicht op de omgeving van de Brol, heeft hij ons van dat leven verteld; zonder opsmuk dus, half in het Hollands en half in het Leewadders, "want blief nou mar gewoan, dat is 't bes te, ju!" OUWE HART Chris, alias Kicky van den Berg, stamt uit een niet overda dig gefortuneerd geslacht, dat moet duidelijk zijn. Het meest vooraanstaande, althans het meest bekende lid van zijn fa milie was niemand minder dan een van de meest vermaarde Leeuwarder stadstypen, "Ouwe Hart", de memorabele speel man van de straat, die een van de broers van zijn moeder was. Alle Leeuwarders van boven de vijftig moeten hem hebben ge kend - Ouwe Hart was met zijn speelattributen een dusdanig opvallende stadgenoot, dat hij niemand ongezien voorbij kon lopen. Neefje Kicky was nog heel erg jong, toen zijn ouders een kof fiehuis gingen exploiteren in de Amelandsstraat. Dat stond daar op een strategisch punt in de stad met al die soldaten van de kazerne vlak om de hoek. Toch heeft dat avontuur daar niet lang geduurd. Het ouder paar Van den Berg trok al gauw naar de Heerestraat, waar het een logement begon. Dat was zo'n typische onderne ming, waarvan er in die tijd meer waren in onze oude bin nenstad. Het was een verlof-B zaak met altijd veel gezelligheid in de gelagkamer, die gewoon lijk door een bont gezelschap werd bevolkt: daklozen, nego- tieventers, kermisklanten en veel figuren, die door Sociale Zaken van de gemeente waren gestuurd. Zij konden er kletsen, maar ook schaken of dammen - daartoe had men de zwarte en witte "As een jonkje uut 'e woanskippehaven bin 'k vanself met minder dan niks begonnen. En toen 'k op mien achttiende trouwe must hadden we tegare niet meer dan honderd gulden, krekt genoeg voor een halve kienderwagen. Een bijzondere baron: de Baron van de Grote Hoogstraat. Foto Fenno Schoustra vlakken heel simpel, maar even practisch op de tafel geschil derd. Boven was een man- nenslaapzaal, waar een dertig kostgangers de nacht door brachten; sommigen zo zwaar ronkend, dat late thuiskomers ze in de Oosterstraat konden horen. In deze omgeving, tussen men sen van allerlei slag, bracht Kicky van den Berg dus zijn jongste jaren door. Tot zijn ou ders weer in een andere be- staansbezigheid belandden. Zij ruilden de complete inventaris van het logement tegen een schip om daar letterlijk mee de boer op te gaan: bij de een werkten ze zus op het land, bij de ander zo. Dat ging goed in de zomer maanden, maar 's winters werd het leven van uitkeringen, of "vanne skeresliep", want ook dat wonderapparaat wisten de Van den Bergs te hanteren. "In ieder geval raakten we wel vanne riekdom inne armoede" constateert Kicky nu. Tot overmaat van ramp prikte vader Van den Berg in Gronin gen in een boze bui twee van die mollebonen met een mes in 't lijf, wat hem op twee jaar ge vangenisstraf kwam te staan. Toen hij op het punt stond weer vrij te komen, sloeg hij in de Groninger gevangenis nog eens een notoire N.S.B.-er inel- kaar, met wie hij eerder in een concentratiekamp oog in oog had gestaan. En dat kostte hem nog eens een half jaar. "Dat ie dét deen het doet mie nog altied goed", zegt Kicky. Intussen werd het tijd, dat de maatschappelijke loopbaan van Chris van den Berg een aan vang nam. Hij kwam aan de slag bij de rijwielzaak van K. de Jong aan de Bleeklaan met magazijnwerkzaamheden. Daartoe hoorde ook het weg brengen van onderdelen naar rijwielherstellers in de stad - op een fiets natuurlijk en met een grote korf voorop. De verdien ste? Precies een tientje in een week van zes arbeidsdagen, in clusief de zaterdag. De volgende stap was er een in de richting van de horeca. Kicky werd volontair in de ver maarde zaak van Heek aan het Amsterdamse Rembrandtplein. Daar was toen nog elke dag "levende muziek" van sterren als Malando en Maria Zamorra. Daarna kreeg hij werk in het niet minder befaamde Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee, eerst als huisknecht, later ook als leerling in de bar. HUWELIJK Inmiddels had zich het voor hem zeer belangrijke jaar 1959 aangediend, waarin de verhou ding met zijn ook uit Leeuwar den afkomstige geliefde Ans Leemburg, zich aanzienlijk ver diepte. Ans werkte ook in Noordwijk aan Zee en wel als kamermeisje in het hotel Hoek. De relatie leidde tot een wat overhaast huwelijk, toen Ans nog maar zeventien en Kicky achttien was. Drie dagen voor zijn negentiende verjaardag werd er een dochtertje gebo ren. "Tegare hadden we toen hon derd gulden" herinnert Kicky zich nu, "krek genoeg om er een halve kienderwagen met te betalen. Een oproep voor de militaire dienst bracht de jonge bruide gom naar Leeuwarden terug, waar het gezinnetje een huis vesting kreeg in een woonarkje, dat achter de kazerne lag. Na de militaire opleiding werd Kicky van den Berg barkeeper in de Officiers Mess op de Vliegbasis - hij was zo de eni ge militaire barkeeper in ons land. (Vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 7