'T KLEINE KRANT5JE in de fi&n Makelaardij Bedrijfs- makelaardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 Zelf hoop ik nog lang van de maandelijkse verschijning van 't Kleine Krantsje te genieten. Wieringerwerf Ing. H. Hoekstra Wij ontvingen, telefonisch en schriftelijk, ook van an dere abonnees soortgelijke reacties. Red. 't KI. Kr. EEN BES OP SAP 4 Een bezorgster van "Tafeltje- dekje" kreeg de schrik van haar leven, toen haar bij het af leveren van een maaltijd bleek, dat de bewoonster van een ka mertje in een hofje in Leeuwar den onder het bloed op de grond lag. WM Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* MOEKE MUT OPHOUWE. In het vorige Kleine Krantsje las ik het verhaal over de honderd en twee jaar oude Grietje van Heerewaarden, die in 1925 bij haar huisje aan de Nieuweburen ko ninklijk bezoek kreeg en Ko ningin Wilhelmina in haar koets een hand mocht ge ven. Ik kan daar nog een anec dote aan toevoegen, die mij voor waar is verteld. Toen Hare Majesteit stil hield, begon de oude vrouw een lang verhaal tegen haar, waarop haar even eens niet meer zo jonge dochter zei: "Moeke mut op- houwe, de konegin mut ave- sere!" Leeuwarden B. de Bruin DE HARMONIE Al verschillende malen zijn er herinneringen opgehaald aan de Harmonie, i.v.m. de toen op handen zijnde afbraak. Maar bij mijn weten heeft er in het Klei ne Krantsje nog nooit iets ge staan over de bouwgeschiede nis, of zelfs het bouwjaar! Wel had u een poosje terug een mooie afbeelding van het Havenbrugje, waar naast 'iater' de Harmonie kwam te staan. Mijn vraag is nu: Wanneer werd de Harmonie gebouwd en was dat op de plaats van de gedempte Heerengracht, of in derdaad er naast? En weet u in welk jaar bedoeld schilderijtje gemaakt is? Ik kom op dit idee omdat u een hele tijd terug over de Oude Heerengracht schreef, dat die in 1836 gedeeltelijk gedempt werd voor vergroting van de veemarkt, die toen nog op het Ruiterskwartier gehouden werd. In 1850 zou hij verder dicht ge gooid zijn voor het Paleis van Justitie. Misschien beschikt u over een oude plattegrond, waaruit dui delijk blijkt hoe die gracht inder tijd iiep en waar eventueel al een groter stuk grond was, voor de bouw van de Harmo nie? Neede A. M. Dusink-Dijkstra De Harmonie is gebouwd in 1880 en wanneer we oude tekeningen bekijken, moeten we concluderen, dat het ge bouw niet ontstond op de plaats van de vroegere Oude Heerengracht, maar net er naast aan de zuidzij de dus. De tekening van de Haven brug, die wij onlangs afdrukten, is in of voor 1850 gemaakt, toen dit deel van de Oude Heerengracht werd gedempt. Red.'t KI. Kr. TRAMMETJE Op die inderdaad schitterende foto op de voorpagina van 't Kleine Krantsje van maart zie Bontwerkerij van de Gebroe ders De Jong, joden, van wie een broer en zijn vrouw de ho locaust overleefden. Daarnaast fotograaf Strüppert, woonhuis en kantoor van mr. Pollema, advocaat-procureur en bekend lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. Aangrenzend was en is nog een smalle straat met boven- en benedenwoningen en die eindigde tegen de garage van Kiestra en Mulder. Op de andere hoek van de in- (Vervolg op pag. 16) "Wie is uw dokter?" vroeg ze ontsteld, "U zit onder het bloed, maar ik mag niet aan u komen - de dokter moet direct ge waarschuwd worden." "Gelukkig, dat u er bent" rea geerde de oude vrouw, "want ik kan niet overeind komen." "Maar..." voegde ze er lachend aan toe, "ik had nog wat gries- meel staan en toen ik een fles je bessensap uit de kast pakte om dat er over te doen, ben ik gevallen en is het flesje gebro ken. Daarom zit ik nou onder de bessensap". Toen werd het de maaltijdbe- zorgster allemaal duidelijk en kon ze niet nalaten op te mer ken: "dan hebben we hier dus een bes op sap!" Leeuwarden J. Wouda De oude Harmonie, gebouwd in 1880, afgebroken in 1991. je het vertrek aan de tram naar Drachten. Tot Veenwouden reed de NTM over de spoor baan naar Groningen. De lijn Drachten-Leeuwarden werd ge opend op 1 mei 1913 en geslo ten op 5 oktober 1947. De lo comotief is uit de serie 51-65 en gebouwd bij Maffei in Mün- chen. Als ik het nummer krijg, dat op de echte foto waar schijnlijk te lezen is, kan ik voor wat meer gegevens zorgen. Achter de locomotief rijdt een postbagagerijtuig, de personen rijtuigen zijn gebouwd door werkspoor. Bussum Wim Bloemendaal STOOMTRAM Als oud-Leeuwarder zie ik elke maand met plezier een exem plaar van 't Kleine Krantsje in de bus vallen. De foto op de voorpagina van het laatste nummer doet mij nu naar de pen grijpen. In de eerste oor logsjaren waren wij als tienjari ge jongens vaak bij het N.T.M.- tramstations te vinden, waar de stoomtram een soort wederop standing doormaakte. Uw veronderstelling onder de foto: "is dit een stoomtram" kan met een volmondig ja worden beantwoord. De afgebeelde tram vertrok echter niet van het tramstation, maar van het N.S- station. Het betreft hier de tram naar Drachten, die tot Veenwouden over het N.S.-baanvak liep en daarna over de trambaan via Bergum naar Drachten. Deze (en ook andere trams) werden getrokken door een zo genaamde Maffei-loc, terwijl de meeste trams van de N.T.M. werden getrokken voor een Henschel-loc, zo'n vierkante koektrommel. Bij mijn weten is er in Neder land geen enkele Maffei-loc meer te bewonderen, maar van de laatstgenoemde soort loc loopt er nog een prachtig exemplaar op de museumtram lijn Hoorn-Medemblik. Een be zoek aan deze historische lijn kan ik u van harte aanbevelen. DE STATIONSWEG Fenno Schoustra verstaat de kunst, de ketens die iemands geheugen gesloten houden, te verbreken. Bijna elke maand brengt hij op de voorpagina van zijn Kleine Krantsje een frap pante foto. Elke oudere Leeu warder begint geestelijk onrus tig te worden bij het zien van die afbeeldingen. Bij ieder an ders, maar elk heeft zijn her kenningspunten. Uit zichzelf zal men niet in staat zijn weer te beleven, wat de redacteur van 't Kleine Krantsje presenteert. Ik zal proberen ten aanzien van de laatste voorpaginafoto mijn gedachten weer te geven en stel je voor, dat alle lezers nu eens hetzelfde deden. De ge gevens voor een boek waren dan geboren. Welnu, op die foto zien we het nog niet-verbouwde Oranjeho tel met rechts ernaast het pand van Boeke en Huydekooper, landbouwmachines. Rechts daarvan het kantoor en woon huis van de alom bekende mr. Vis, advocaat en procureur met in de Baljeestraat een rij weglo pende woonhuizen. Op de andere hoek van de Bal jeestraat, woonhuis en winkel in rookartikelen van de familie Nauta. Er boven accountant Huisinga met dochter Jopie. Dan hotel De Pauw, ernaast de De Stationsweg in de gemoedelijke tijd van weleer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4