T KLEINE KBAhSJE ALWEER EEN OPGAVE DIE NIET MOEILIJK WAS EEN SPOOK •ftÜLc \l copmi 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJS VRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Alweer een opgave in onze fotoprijsvraagrubriek, die niet buitensporig moeilijk was. Veel inzenders hebben het gefotografeerde pand op de Tuinen, vlak bij de Ooster kade, na enig speurwerk kunnen vinden; anderen zagen bij de eerste oogopslag dat wij de Ladies Hairshop hadden gefotografeerd. Daar staat wel tegenover, dat het altijd onbekend zal blijven hoeveel lezers ons traditionele antwoord schuldig moesten blijven - wie het afgebeelde huis, meestal na lang zoeken, niet kan vinden, meldt zich meestal niet. "Het blijft er vaak bij om de op lossing van de fotoprijsvraag 'Leewadders, waar is dit?'" even op te sturen, meldde ons de heer G. Gort te Leeuwar den, die dus nu besloot om dit eens wel te doen. "De foto van het aprilnummer was, evenals die van maart, vrij gemakkelijk te identificeren," vervolgde de heer Gort. "Als je je geboorte stad een beetje kent, kun je in één oogopslag zien wat voor pand dit is. Het is namelijk de kapperszaak op de Tuinen, nummer 41, nu 'Ladies Hair shop' geheten. Nog steeds ge nieten wij van 't Kleine Krant- sje, bij het lezen waarvan wij vaak de bekende Leeuwarder uitdrukking gebruiken 'Och he den, ja!' Vaak wil ik wel reage ren op artikeltjes van iemand, die ik goed gekend heb, maar het blijft er steeds bij. 't Kleine Krantsje is het lijfblad van mijn vrouw en wij hopen nog jaren uw mooie krantsje te ontvan gen." Aldus de heer Gort, die aan zijn brief nog een soort post scriptum toevoegde: "Van dat gefotografeerde pand wil ik nog zeggen, dat dat in mijn herinnering al vele jaren een kapperszaak is geweest." En dat laatste klopt, zeker wan neer we lezen, wat de heer J. I. Kuhlmann uit Berg en Dal ons schreef: "Het was vroeger het pand van kapper Stienstra en hij was onze familiekapper, niet alleen voor ons gezin, maar ook voor andere familieleden. Ik weet nog precies, dat hij op zaterdag 1 januari 1938, 's morgens om negen uur mijn hoofdhaar voor het laatst in fat soen bracht. Ik heb toen af scheid van hem genomen, want ik ging in het westen van de stad wonen. Toen we van de huwelijksreis thuiskwamen, stond er van hem een mooi bloemstuk. Een tachtig jaar ge leden kwam hij nog elke zater dagmorgen in het kantoor van de zaak de firmanten en een paar reizigers scheren. Het achterhoofd van degeen die geholpen werd, kwam dan te gen de kastdeur te liggen. In de twintiger jaren eindigde die wekelijkse scheerpartij. Maar hoe vaak die deur ook werd geverfd, na verloop van tijd kwam er steeds een verkleu ring in de verf te voorschijn waar zoveel jaren lang een achterhoofd tegen aan gelegen had.In het pand aan de Tui nen was links de kapperszaak en rechts de afdeling waar si garen en tabaksartikelen wer den verkocht." Behalve de namen Ladies Hairshop en Stienstra werd door verschillende inzenders ook de naam Van der Kamp als kapper genoemd. "Die was vroeger voorzitter van de Dam club Gezellig Samenzijn" aldus de heer S. H. Bosma, die zelf aan de Tuinen heeft gewoond en er nog een onwelriekende herinnering aan bewaart: "Vroeger had men daar de w.c. boven. De paardewagen met de tontsjes kwam er langs en dan de mannen met een ton- tsje op de schouder naar bo ven. Het is gebeurd, dat er zo'n tontsje van de schouder gleed en het hele spul naar beneden tuimelde. Dat het zoeken naar de juiste oplossing van onze fotoprijs vraag tot bijzondere ervaringen kan leiden, ondervond de heer W. D. Lijfering, die zich ter plaatse oriënteerde en toen ook bij de zaak kwam te staan van het Leger des Heils, waar men voor hergebruik kleding kan af geven. Er stopte op dat mo ment een auto, waaruit twee dames stapten van ongeveer veertig jaar oud. Zij zagen er ernstig, ja bedroefd, uit en spraken geen woord. Vanuit de auto haalden ze ieder een bun del kleren, de een een bundel mannenkleren, de ander een bundel vrouwenkleren. Beide dames aarzelden om naar bin nen te gaan, maar tenslotte de den ze het toch om daarna met lege handen terug te keren, beiden met een zakdoek in de hand. "Deze vrouwen" aldus de heer Lijfering, "vervulden hun laatste plicht, het opruimen van de kleren van hun overle den ouders, ik zal het niet gauw vergeten. Ook dit wrange beeld kan men in Leeuwarden aanschouwen en het is veler plicht, na alle verdriet dat er ai geleden is." VOORKEUR "Bij het oplossen van de foto puzzel" zo schreef de heer Nic. Verbruggen, "kwam bij mij de gedachte boven: de fotograaf heeft bepaald een voorkeur tot het nemen van foto's van kap perszaken in de binnenstad. Was het een klein jaar geleden de kapperszaak op de hoek van de Voorstreek en de Sa cramentsstraat, deze keer is het de kapperszaak aan de Tuinen." Wel, wel, zouden we hierop wil len zeggen, 't Kleine Krantsje bestaat nu bijna dertig jaar en met twee gefotografeerde kap perszaken in die tijd komen we op een gemiddelde van één kapperszaak per vijftien jaar - met die voorkeur valt het dus nog wel wat mee. Goed, we gaan over tot het an nonceren van de prijswinnaar. Dat werd de heer G. Witteveen, Eikenstraat 3x te Leeuwarden. Hij krijgt het uitgeloofde foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.."toegestuurd. In de vroegere Tichelstraat achter het Noordvliet heeft lang geleden een oud vrouwtje ge woond, dat met een broodkar langs de deuren liep. Eens is het gebeurd, dat het wiefke op een vroege morgen bij haar karke kwam en tot haar schrik ontdekte, dat er een man in lag z'nroes uit te slapen. Het geschrokken vrouwtje vloog direct de straat op en be gon om hulp te roepen. De in z'n nachtrust gestoorde kerel maakte dat hij weg kwam en toen er op het getier van het oude mensje een paar te hulp geschoten mannen bij de broodkar kwamen was er van een dronken kerel in het geheel niets te zien. En toen kreeg het mensje de kous op de kop en wérd haar verweten, dat ze spoken had gezien... voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560, Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar: voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. ☆■ft Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald- Lezers. die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 3