VERZETSMAN ONTWAPENDE ZIJN MOORDENAARS ONGEHOORDE STUNT IN OORLOGSTIJD 'T KLEINE KRAKTS JE IN MEMORIAM PEKE DOLSTRA VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 derweggetje van de voormalige trambaan op en stopte na een meter of tien. Albrecht en De Gendt sprongen er uit en lieten hun slachtoffers uitstappen. "Fünfzehn Pasz auflaufen Mensch!" blafte Albrecht - vijf tien pas vooruitlopen! De jongens liepen het weggetje op, naast elkaar. Ze zagen er ellendig uit. Ze hadden in vier dagen geen voedsel gehad, ze waren verzwakt, ze waren ge ranseld en getrapt. Vooral Peke Dolstra was er erg aan toe. Hij droeg nog duidelijk sporen van de klappen in het Burmania- huis. Op misschien vier, vijf meter af stand van de arrestanten volg den Albrecht en De Gendt. De Gendt met een stengun in de aanslag, Albrecht met een pi stool in de vuist. Hoe lang zal deze macabere wandeling hebben geduurd? Hoe ver zijn de mannen nog het weggetje in de richting van de spoorlijn gevolgd? Wat ging er om in de hoofden van de jongens, die met volstrekte ze kerheid wisten, dat elk moment de schoten konden knallen? Auke de Vries dacht - heel merkwaardig - wie zeilt er straks in m'n boot. Peke Dolstra dacht - nu of nooit. Wat er toen precies gebeurde zal - gedetailleerd en tot in de finesses - nooit meer kunnen worden gereconstrueerd. GEWELDIGE SPRONG In een fractie van een seconde plantte Peke Dolstra z'n hak in de grond, draaide zich om, maakte een geweldige sprong, greep Albrecht bij de keel en sloeg diens met het pistool ge wapende vuist omhoog, terwijl beiden door de enorme schok in de langs het weggetje lopen de sloot belandden. Dolstra lag onder, Albrecht bo ven, maar dat duurde niet lang en sneller dan het kan worden naverteld kreeg de verzwakte gevangene de sterke, zeker tweehonderd pond wegende S.D.er onder zich. De Rexist De Gendt, stellig ge schrokken van de onverwachte situatieverandering, wilde z'n baas te hulp komen en trachtte Dolstra een kogel door het hoofd te jagen, maar het werd een schampschot langs het voorhoofd. Even verloor Dolstra z'n greep op Albrecht, maar hij hoorde de bang geworden Duit ser roepen: "Nicht schieszen, nicht schieszen!!!" - niet schie ten, niet schieten! - en terwijl Auke de Vries met nog maar één gedachte - hoe kom ik hier zo snel mogelijk vandaan! - de benen nam en over de aan de andere kant van het weggetje (Vervolg op pag. 16) Het was een opvallende stadgenoot, die de vorige maand op de leeftijd van vijf en zeventig jaar overleed: Peke Dolstra, in vroeger jaren rijwielhandelaar aan de Hollanderdijk. Op een wel heel bijzondere wijze verwierf hij zich al op jonge leeftijd een grote bekendheid in de stad. Zo blonk hij lange tijd uit in het vermaarde keurcorps van de Gymnastiekvereniging Quick, dat in de eerste jaren na de oorlog opzienbarende successen oogstte. Nog veel spectaculairder evenwel was de stunt, die zijn naam al eerder op ieders lippen bracht. In de oorlog als actief verzetsman door de Duitsers gearresteerd, haalde hij immers het stoute stukje uit door zich letterlijk vrij te vechten, op het moment, dat hij zou worden vermoord. Deze actie, die. hem toen het leven redde, kon beschouwd worden als een van de meest opgehoorde staaltjes in oorlogstijd in het bezette Nederland. sen werden op de envelop ge noteerd. De beide gevangenen moesten nu achter in de auto plaatsnemen, De Gendt ging voor zitten met een stengun op de jongens gericht, Albrecht chauffeerde. De wagen reed door de Prins Hendrikstraat, sloeg over de brug rechtsaf de Willemskade op en stopte bij de Wilhelmina- baan. Zouden de S.S.ers nu deze Op de eerste maart van het be vrijdingsjaar '45 werd Peke Dol stra gearresteerd door de Duit sers, die hem van illegale activiteiten verdachten. Maar zij wisten niet, dat hij werkelijk door de Engelsen gedropte wa pens in huis had en meer dan vage vermoedens hadden ze niet. Alle verhoren leverden de be zetters dan ook niets op: Peke Dolstra bleef hardnekkig vol houden niets van ondergrondse activiteiten af te weten. Verscheidene liters jenever, door Peke's zuster Zus Dolstra naar de bezetters gebracht, overtuigden de Duitsers tenslot te van een volledige onschuld van hun gevangene en op de eerste april na een detentie van precies een maand, lieten ze hem weer gaan. WEERVERRAST Maar nauwelijks een week la ter, toen hij thuis op twintig stenguns en een zak granaten zat, werd hij waarempel wéér verrast: de Duitsers drongen onverwacht zijn huis binnen en duwden hem meteen een ge weerinde rug. Nu leek z'n toekomst plotseling hopeloos. In de kelders van het Burmaniahuis, zetel van de zo gevreesde Duitse Sicherheits Dienst, werd Peke Dolstra met de andere leden van zijn sabo tagegroep geconfronteerd en daar kreeg hij ook, zwart op wit, de belastende verklaringen van een doorgeslagen makker onder de neus. Tot de gevangenen van andere groepen, die Peke Dolstra niet of nauwelijks kende, behoorde de Leeuwarder Auke de Vries, die in een timmerzaak aan de Bleeklaan z'n stengun poetste op het moment, dat acht, ne gen Duitsers het pand omsin gelden. Ook hij, met een wa pen in de hand op heterdaad betrapt, hoefde niet op enige consideratie van de Duitsers te rekenen. Andere jeugdige Leeuwarders, eveneens opgesloten in de cel len onder het Bumaniahuis, wa ren de drie broers Wierda, Mark, Hijltje en Klaas, S. van Dam, C. van Dijk, H. Harder, D. de Jong, S. Kooistra, J. Nieuw- land, J. Popma en J. Simoni- des. Op Hijltje Wierda en het Hoofd van de Illegale Inlichtin gendienst Mark Wierda na, wa ren allen leden van de illegale Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. Van al deze ongelukkigen wer den Jan Popma en Jan Simoni- des overgebracht naar Gronin gen - zij zouden, wonder boven wonder, levend de dag van de bevrijding begroeten. Alle anderen werden een paar dagen voor de komst van onze Canadese bevrijders bij Dron- rijp gefusilleerd. Op de vierde dag van hun ge vangenschap werden Dolstra en De Vries uit hun cellen ge haald en naar buiten gebracht. Zij wisten wat dit betekende. Voor het bordes aan de kant van de Nieuwestad stond een soort sportauto klaar. Er ston den twee S.D.ers bij, De Gendt en Albrecht. Wie was Emile de Gendt? Dat was een Belg, een lid' van de zeer beruchte groep Rexisten, die zich bij het verhoren van gevangenen aan de gruwelijk ste wreedheden schuldig maak ten. En wie was Wilhelm Arthur Al brecht? Dat was de Kriminal- kommissar, het hoofd van de Sicherheits Dienst, een moor denaar. Een week eerder had hij de jonge Petrus Woudsma, gevangen genomen om werke lijk niets, bij de Prinsentuin voor zich uit laten lopen en hem met een schot in de rug gedood: "Auf der Flucht erschossen". NABESTAANDEN De Belg beval de beide gevan genen hun ringen af te doen. Hij deed ze in een envelop, plakte het couvert met een hautain gebaar dicht en vroeg of de jongemannen "nabe staanden" hadden - de adres plaats kiezen om hun arrestan ten te laten "vluchten"? Nee - de hekken van de Wil- helminabaan bleken gesloten te zijn, de wagen werd gedraaid en de beide jongens hoorden het woord Mauer vallen - er werd, naar snel zou blijken, de "Mauer-muur" even voorbij de overweg in de Harlingerstraat- weg mee bedoeld. Op weg er heen, op de Westersingel, maakte Dolstra een gebaar, waaruit De Vries kon opmaken dat hij de beide S.S.ers wilde grijpen: jij die, ik die. Maar De Vries durfde het niet aan en knikte, haast onmerkbaar, van nee. Wat zou er ook zijn ge beurd, wanneer er in deze snel rijdende wagen een gevecht was ontstaan? De auto reed nu de Harlinger- straatweg uit, passeerde de overweg, draaide nog voor de Mauer-muur linksaf het mod- Peke Dolstra: hij moet over bovenmenselijke krachten hebben beschikt, toen hij zijn sterke tegenstan ders Overmeesterde. (Foto: Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 5