ioa 2] 'T KLEINE KRANT5JE TH N3 in r/e fum Makelaardij Bedrijfs- make/aardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN STERKEOKKE Het verhaaltje over "Halve Kracht" in 't Kleine Krantsje, een oersterke sjouwerman, die werkte op de "siepeldrogerij" aan de Harlingertrekweg, deed me denken aan een voorman, ook al zo sterk, die werkzaam was in ons kolenbedrijf Daar werden onder andere ge wichten van 25 kilo gebruikt. Op een evenaar plaatste men twee van die gewichten voor het vullen van zakken van 50 kilo het stuk. Okke Walstra, de sterke voor man, stond dan vaak bij die bascule en gaf zo nu en dan op verzoek een nummertje "hele kracht" weg. "Okke, jonge, maak even dien krachtpatsersnummerke, dan krijst van ons een segaar of een pruum!" En dan ging Okke wijdbeens staan, zuchtte diep en tilde dan heel langzaam die twee vijf en twintig kilogewichten op, aan iedere hand één, tot beide ar men in horizontale stand kwa men. Die houding hield hij een poosje vol en tenslotte liet hij de gewichten, ook weer heel langzaam en beheerst, op de grondzakken. Dan had hij weer eerlijk een si gaar of een pruum verdiend! Leeuwarden W. D. Lijfering BLIJVERRAST Ook ik was blij verrast, toen ik in 't Kleine Krantsje de foto zag, waar Tonny en Sjaak Tempel opstonden. Ik was vijf tien jaar en de MULO al zat, toen ik als "leermeisje" bij de firma Tempel op het atelier kwam. Dat was in 1939. Ik ben er zo'n vijf jaar gebleven. Ik "Met Joop ben ik wel eens naar de wielerbaan geweest" - de baan bij de Vondelstraat vormde voor Leeuwarden in de dertiger jaren een hele attrac tie. De renners, die we hier op de Leeuwarder wielerbaan in actie zien, zijn van links naar rechts Van den Bogaerd, Van der Broek en Bakker. (Foto: coiiec- tie't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) kan mij helaas Ab Visser niet herinneren. Hij misschien mij wel? Er werkte ook een kleer maker, de heer Postema. Hij woonde in de Marsumerstraat. Ik woonde in de Roekstraat, zodat we wel samen opliepen naar huis. Later kwamen er nog een paar meisjes bij op het atelier. Dat waren Lies Posthu mus en een zekere Tieni. Het andere meisje ken ik niet meer bij naam. Graag zou ik nog eens iets van hun willen horen. Ik heb bij Tempel een mooie tijd gehad en ontzettend veel geleerd van het vak. Op het laatst maakte rk zelfstandig pantalons en vesten. In 1946 trouwde ik en ging in Groningen wonen. Bij het snuf felen in de oude post van onze trouwdag vond ik nog een feli citatie van de heer Tempel Erg leuk om via 't Kleine Krantsje nog weer eens aan die Leeuwarder tijd bij Tempel herinnerd te worden. Misschien hoor ik nog eens wat van oud collega's? Groningen Rinny v.d. Ven-Falkena BRIEF UIT BREDA In het aprilnummer van het vo rige jaar schreef ik mijn bevin dingen in 1930, Govert Flinck- straat 13. Er kwam reactie op van mijn oude overbuurjongen Germ Beeksma. Nu, na ruim zestig jaar zijn we na wat cor respondentie weer eens samen geweest. Germ en zijn vrouw Griet hebben ons ontvangen zoals ik van hen had verwacht. In juli gaan mijn vrouw en ik weer richting Friesland en een bezoek van de Beeksma's op ons vakantieadres staat al op het programma. Kunnen we weer eens lekker 'Leewaddes' praten. Dat was even anders toen wij vanuit het Brabantse in Leeu warden (Huizum) neerstreken. Naar de Bonifatiusschool gaan, op de Voorstreek, wende gauw. Maar o, die taal. Tea had het over "Mien Moeke". Wij spra ken van "Ons Moeder". Maar Tea woonde in Leeuwarden. Welnu, "Ons Moeder" gaf mij twee dubbeltjes met de op dracht twee pond olienootjes te kopen bij Simon de Wit in het Naauw. Het was reclame, ne gencent per pond. Na schooltijd binnen bij Simon de Wit. - "Zeg het maar jong." - "Tweemaal een pond olie nootjes." Grote vraagtekens bij het ver koopstertje. -"Zeg het nog 's." - "Tweemaal een pond olie nootjes." - "Wat binne dat?" Komt een ander verkoopstertje erbij: - "Weet jou wat dat jonkje mut? Wat binne dat jong?" Een grote zak met vers gebran de pinda's stond in de winkel. Toen ik daarop wees, zei het meisje: - "O, dat binne sausjes. Nooit meer vergete hoor. Waar kom- mejimmeweg?" Dat verstond ik niet. Weg. An dermeisje. - "Waar komen jullie van daan?" (Jullie waren de drie 'Grauwkes' van twaalf, tien en zes jaar). - "Uit Brabant." - "Geef niks, zei het verkoop stertje, "jimme lere het nog wel." Nou en of. Tinus Hoekstra, nu dik in de tachtig, zei wel eens tegen mij als ik Leeuwarden aandeed: "Jonge, dou bist nooit weg weest." Het aprilnummer van dit jaar had ook weer een verrassing. De laatste bladzijde bevat een i foto met het bovenschrift "Waar zijn ze gebleven?" Dat vroeg ik mij af toen ik twee klasgenoten herkende. Joop Boitelle en Lou van der Werff. Deze laatste staat er jammer genoeg maar half op. Hij had beter verdiend, want hij had een olijke kop. Met Joop ben ik wel eens naar de wielerbaan geweest. Zijn va der had daar een verkoop plaatsje van bier en limonade enz. Van de Friese sprinters herinner ik nog de naam van Stapensea. Maar die kon tegen Pijnenburg niet op. Lou van der Werff noemden wij op school 'Pottum'. Later heb ik hem gevraagd hoe die naam ontstond, hij wist het zelf niet. Joop Boitelle had eerst aspira ties om bloemkweker te wor den. Lang zal dit niet geduurd hebben, want hij is nog een poos de rechterhand van mijn broer Kees geweest en dat be trof het etaleren. Leeuwarden, ik ben er weer even geweest. Het was weer zoals alle keren, hartstikke fijn. Breda Harry Graauwmans REÜNIE IN CANADA Eind mei hebben we een reü nie van het Signal Corps van de Xllth Manitoba Dragoons gehoudén in Regina Sask. Dit was de eerste keer sinds de zomer van 1945 dat ze bij el kaar zijn geweest, in 1945 wa ren ze een maand in Leeuwar den en op deze reünie waren drie vrouwen van Leeuwarden aanwezig: Greta de Weert, haar zuster Sabien de Weert en ikzelf, Klaasje Kooistra. Sa bien en ik zijn getrouwd met le den van het Signal Corps en Greta had net haar lang verlo ren vriend van toen weer terug gevonden. Ze zijn nu beiden al leen en dit was zo leuk, dat ze elkaar weer vonden. Er waren maar negen mannen. Velen zijn al overleden, ande ren konden om gezondheidsre denen niet komen en velen konden we niet meer vinden. Ze kwamen van Ontario, British pagina 4 W\ en NVM T 1 Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* Columbia, Alberta en Saskat chewan. Toen ik de foto van de Amalfi's en Piet Postma in het maart nummer zag dacht ik weer aan die zomer. Ik werkte als typiste in het kantoor van het Tele foondistrict en als de Canade zen dan een dansavond had den in Zalen Schaaf kwam een van de leden van de band met kaartjes voor ons. Dan hielden we genoeg voor onszelf en gooiden de andere weg, dan waren er niet zoveel meisjes. En zo heb ik mijn man ont moet. We zijn nu al bijna acht en veertig jaar getrouwd, heb ben vier dochters en twee zoons en zeven kleinkinderen, drie stiefkleinkinderen en vijf stiefachterkleinkinderen. We hebben een geweldig weekend gehad. De drie Leeu warders wilden graag Leeuwar ders en Fries praten, maar we waren niet vaak alleen. Er wa ren altijd wel anderen om ons heen en zo is er van dat Lee waddes en Fries praten niet veel gekomen. North Battleford, Can. Mrs. K. Soiseth Olienootjes halen bij Simon de Wit aan het Naauw. "O, dat binne sausjes!" (Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4