De twintigste eeuw in ons Leeuwarden pagina 11 tnw,,. De Stolze-Weryschool, die in vroeger jaren in Leeuwarden gevestigd was, dankte haar naam aan de ontwerpers van dit systeem kortschrift: de Duit ser Stolze, de eigenlijke ont werper, en de Nederlander Wery, die dit systeem geschikt maakte voor de Nederlandse taal. De school werd in onge veer 1925 begonnen in het pand op de hoek van de Weerd en de Bagijnestraat. Behalve in stenografie werd onderricht ge geven in machineschrijven tien- vingersysteem blindschrijven. In de daarop volgende dertig jaar zijn enige duizenden, voor al jonge, mensen erin ge slaagd, met hun diploma in de hand, een administratieve baan te veroveren, of hun positie te verbeteren. Hoewel steno en typen in één adem werden ge noemd, werd steno door slechts tien procent van de cur sisten geleerd, hoofdzakelijk door de dames, omdat de be hoefte aan stenotypistes steeds toenam. Aan de Stolze-Weryschool werd bekendheid gegeven door adverteren en door mondrecla- me, maar ook door middel van een affiche waarop afgebeeld een geblinddoekte dame met alle tien vingers op de toetsen van een typemachine. Aan de muur in de Bagijnestraat hing een groot, zwart bord. 't Oog viel het eerst op de vijf regels met in rood geschilderd onlees baar, vreemd schrift. De verkla rende tekst in veel, wit geschil derde woorden luidde: "Gebruik maken van Stenografie is van groot belang." Hieruit bleek het voordeel van steno: kort en snel. OPRICHTER Mijn vader, Wilhelmus Schat raad, was de oprichter vam deze school. Getroffen door kinderverlamming was hij gedu rende zijn hele leven invalide. Door zelfstudie, werklust en een groot verantwoordelijk heidsgevoel werd zijn creativi teit steeds weer geprikkeld tot een goed gebruik van zijn za kelijke inzichten. Helaas kon hij zelf de lessen niet geven. Daartoe liet hij twee dames op leiden in o.a. Groningen. Óp voortreffelijke wijze hebben zij de toenemende aantallen cur sisten opgeleid. Naarmate de tijden slechter werden, groeide het aantal leerlingen, die inzagen dat ken nis en vaardigheid hun positie versterkten. Zo probeerden zij te ontkomen aan de steeds toenemende werkloosheid in de jaren 1930-1940. Deze foto van de Stolze-Wery school op de hoek van de Weerd en de Bagijnestraat moet omstreeks 1930 zijn ge maakt. De fotograaf heeft er wel een stil moment voor uitge zocht om de plaat te maken. Op een vroege zondagmorgen misschien? Uit de letters op de gevel helemaal links kunnen we opmaken, dat de pianohan- del van Sijses hier toen ook nog zat, net als de meubelhan delaar en antiquair Gerbenzon rechts, die er toen al lang ge vestigd was. En de Bagijne straat was ook toen al verbo den vooralle motorverkeer. Alle leerlingen kwamen op de fiets. Dit had tot gevolg dat in de namiddag tussen vijf en acht uur een rij fietsen getuigde van een constante studiehon- ger. Een les duurde één uur, zodat er om de zestig minuten, vaak wat luidruchtig, maar altijd met grappen, gezocht werd naar de fiets, of naar een plek je ervoor. Jaren later kwamen er nog brieven van dankbare, in het leven geslaagde ex-leer- lingen. Voor een leraar is dat een waardevolle beloning Haaksbergen Georges W. Schatraad Er wordt melding gemaakt van twee dolle dieren op dezelfde dag. Een stier wordt dol bij het Zuiderplein voor het hotel de Klanderij ("en zal waarschijnlijk afgemaakt moeten worden") en een dol geworden koe gaat op de Harlingersingel aan de haal, rent over het Oldehootsterkerkhof, door het Heer Ivostraatje, weer over het Oldehoofsterkerkhof en dan naar de Prinsentuin, waar een politie man het dier met een geweerschot velt. (1924) Majoor Jan Flinterman van de Vliegbasis Leeuwarden vliegt boven de Waddeneilanden in een Gloster Meteor op een hoogte van 47.800 voet (dat is 14.821 meter) en verbetert daarmee het hoog terecord van Tjitte Hidde Leegstra, dat sinds 1938 op 11.354 meter stond. (1949) Samen met Prins Hendrik bezoekt Koningin Wilhelmina de stad Leeuwarden. De vorstin is voor deze speciale gelegenheid ge kleed in het Friese costuum. De stad heeft zich feestelijk verlicht met vetpotjes. (1905) De bar strenge winter maakt het mogelijk een heel bijzonder eve nement te organiseren op het ijs achter de Prinsentuin, namelijk een wedstrijd voor paarden en arresleden. Het is de Nieuwe Leeu warder IJsclub, die dit spektakel op touw zet. Een bekende stad genoot wint de tweede prijs. Het is de exploitant van de dancing Spoorzicht, Sipke Castelein. (1947) De Watergasfabriek bij de Bleeklaan wordt gesloten. Na honderd en vijftien jaar komt er een eind aan de gasfabricage in Leeuwar den. De oude fabriek zal spoedig gesloten worden. Er wordt voor taan uitsluitend puur aardgas gedistribueerd. (1960) Op de Wissesdwinger vindt men een man op straat, die niet meer in staat is om te lopen. Het blijkt een Abraham Klein uit Amster dam te zijn, die naar hier kwam om werk te zoeken. Om zijn honger te stillen had hij papier gegeten. 1925) Een belastingschuldige zet een Leeuwarder deurwaarder een re volver op de borst. Bij nader onderzoek door de politie blijkt het wapen een lichtkogelpistool te zijn. 1948) In het Woudmansdiep wordt een roeibootje met twee hengelaars overvaren door het zeilschip 'Hoop op Zegen' van Sietze Zeeman. W. Oberink uit de Willem Loréstraat kan zich redden, maar de korenmeter Willem Torenga uit de Tweede Saskiadwarsstraat ver drinkt. Het slachtoffer was een en veertig jaar oud. (1923) De journalist Fedde Schurer staat terecht voor de rechtbank we gens belediging van de kantonrechter te Heerenveen. Er ontstaat enig rumoer onder de belangstellenden, die zich hebben verza meld op het Wilhelminaplein voor het Paleis van Justitie. De politie treedt er krachtdadig tegen op - naar veler mening veel te hard handig. Het ingrijpen zal voortleven als "De slag op het Zaailand" ofwel als "Kneppelfreed" (1951) De Sjah van Perzië bezoekt Leeuwarden in het gezelschap van koningin Juliana. De burgemeester biedt de hoge gast een antieke zilveren suikerpot aan. (1959) In de stad Groningen wordt de Leeuwarder Frans Vergonet door de illegaliteit geliquideerd. De man werd ervan verdacht een le vensgevaarlijke verrader te zijn. (1943) Het Fries Museum schenkt in een tentoonstelling bijzondere aan dacht aan "Honderdjaar Friese Schilderkunst". (1947) Leeuwarden kan de vlag hijsen in het Stadspark in Groningen: stadgenoot Hans Huizinga wint daar het Nederlands kampioen schap veldlopen door onder andere de grote crack Wim Slijkhuis te verslaan. "Deze fraaie ovenwinning op het zeer zware parcours in het Stadspark vormt een prachtige beloning voor de wilskracht van Hans Huizinga,aldus de landelijke pers (1951) Sinterklaas en Zwarte Piet treffen bij hun bezoek aan Leeuwarden een dik pak sneeuw. Daarom gaan ze met arresleden naar de scholen. Op het Vliet komt hun slede dwars op de weg te staan; gelukkig glijdt het voertuig net niet het water in. (1925) De oude sociëteit Amicitia aan de Wirdumerdijk wordt verbouwd. De bekende architect Kramer zet er een extra verdieping plus een torentje op. (1903) Het Bijzonder Gerechtshof in Leeuwarden veroordeelt Wilhelm Ar thur Albrecht ter dood. De Duitser heeft in de oorlog als Kriminal- kommisar bij de Sicherheitsdienst gruwelijke misdaden begaan. Het vonnis wordt ook uitgevoerd: Albrecht is de enige ter dood veroordeelde in Friesland, die voor zijn wandaden met zijn leven moet boeten. (1949) Mr. A. A. M. van der Meuten wordt burgemeester. De Leeuwar ders weten nog niet wat hen te wachten staat. (1946)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 11