ELFSTEDENTOCHTEN VAAK IN DE MAAND FEBRUARI ADIEU EMMAKADE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? pagina 11 Het in de maand november op één en dezelfde dag schaatsend aandoen van alle elf steden van Friesland - dat was de kolossale sensatie, die we het vorige jaar konden beleven. Acht mannen en een meisje haalden dit sterke stukje uit. Zij volbrachten weliswaar geen Elfstedentocht, die voor de volle honderd procent volledig was en moesten noodgedwongen zo nu en dan het schaatsen met fikse wandelingen afwisselen, maar wij mogen ze toch wel degelijk beschouwen als zeer memorabele figuren in de zo rijke geschiedenis van het Friese Elfstedenrijden. Nooit eerder immers is het voorgekomen, dat het zo vroeg in het jaar mogelijk was een Elfstedentocht te ondernemen - deze negen werden de vroegste vogels uit de geschiedenis. Is er een bepaalde maand in het jaar uitgesproken favoriet om een Elfstedentocht op touw te zetten? Wel, de februarimaand lijkt nog het meest geschikt voor het or ganiseren van de machtige ma rathon, Sedert het begin van de georganiseerde tochten, dat is sinds 1909, zijn er in totaal veertien geweest en acht ervan vonden in februari plaats. Het merendeel dus. Daar komt nog bij, dat het een maal weinig heeft gescheeld, of de Elfstedentocht had zowaar nog in de maand maart gehou den kunnen worden. Dat was toevallig de laatste keer, in 1986, toen de tocht, al aardig in het zicht van maart, op de zes en twintigste februari werd georganiseerd. Ook de voorlaatste, die van 1985, was een late tocht, toen het blaadje van de een en twin tigste februari op de kalender hing op de dag, dat de duizen den langs de Friese steden re den. Andere februaritochten waren die van 1912 (7), 1929 (12), 1941 (6), 1947 (8), 1954 (3) en 1956(12). Januaritochten zijn er in deze eeuw vijf geweest en drie daar van kwamen laat in de maand: 1942 op de twee en twintigste, Precies veertig jaar geleden, in 1954, was er een Elfstedentocht in februari. De wedstrijd werd toen gewonnen door Jeen van den Berg (Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) 1917 op de zeven en twintigste en 1940 pas op de dertigste. De fcjeide andere januaritochten waren op de tweede (1909) en op de achttiende (1963). En dan is het maar éénmaal gebeurd, dat de elfstedenrijders al in december voor het onder nemen van de grote tocht op de schaats konden staan. In 1933 was de elfstedentocht er bij wijze van grote uitzondering al op de zestiende december. En die vond onder zulke welwil lende omstandigheden plaats, dat je het wel een lentetocht kon noemen. Voor ons boek "De schaatsen scherp-Elfstedentocht" hebben wij een onderzoek verricht naar de elfstedentochten, die er ge houden zijn in de vorige eeuw, tussen 1800 en 1900 dus. Dat waren dus geen "georganiseer de", maar individuele tochten, zoals de rit van die negen men sen in november een individue le tocht is geweest. Daarbij hebben we in totaal twaalf individuele tochten kun nen achterhalen, waarvan er opvallend genoeg, niet één plaats vond in februari, maar liefst tien in de januarimaand. ment van te maken. Maar pas negentien jaar later kwam het zover; op de tweede januari 1909 beleefde Friesland de eerste (door de Friesche Ijs bond) georganiseerde Elfste dentocht. Nog in hetzelfde jaar werd de Vereniging de Frie sche Elf Steden opgericht, die dus in de vijf en tachtig jaar van haar bestaan in totaal (nog niet meer dan) dertien tochten op touw kon zetten. FENNOL. SCHOUSTRA Aan het eind van de Emmaka- de, waar nu alweer een aantal jaren een supermarkt van Nieu we Weme staat, stonden wel eer de gebouwen van de Leeu warder Zuivelfabriek. Oudere Leeuwarders zullen zich zeker herinneren, hoe van hieruit ie dere morgen de witte honden karren vertrokken, waarmee de melk in de verschillende wijken in de stad werd uitgevent. De eerste fabriek van de "Coö peratieve Stoomzuivelfabriek Leeuwarden" was daar kort na het graven van het Nieuwe Ka naal in 1895 ontstaan en de komst van deze onderneming op die plaats vormde ook de aanleiding voor het aanleggen van de Emmakade zuidzijde. In 1956 besloten de zuivelfa brieken van Leeuwarden en Jelsum samen te gaan, waarna de gebouwen van het oude complex aan de Emmakade werden gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe fabriek van wat voortaan de L.M.I., de Leeuwarder Melkinrichting, werd genoemd. De Leeuwarder melkventer Sietze Kalverboer zette toen zijn gevoelens via een ingezon den stuk in de krant aldus op papier: Adieu, fabriek aan de Emmaka de Jarenhebjedaar gestaan Eens de trots van boer en bur ger Nu is het tijd, datje moet gaan Jonge mannen zag je komen En vertrekken als bejaard Lang heb je die stoere werkers Zwijgend, peinzend, nage staard. In diezelfde tijd vond de zo no dige melksanering plaats, waar bij de stad in 122 wijken werd verdeeld. Er kwam toen een eind aan de zotte situatie, dat bepaalde straten in Leeuwar den letterlijk door tientallen ver schillende melkventers werden bezocht. Een elfde, in 1848, waarvan de datum niet meer kon worden achterhaald, is zeer waarschijn lijk ook in januari verreden, om dat er in diezelfde maand nog drie andere tochten konden worden geregistreerd. Andere januaritochten in de ne gentiende eeuw waren er in 1809, 1862, 1864, 1868, 1871 en 1885. IN DECEMBER Tenslotte vonden we bij het omspitten van alle mogelijke oude archieven ook weer slechts één tocht, die in de cember was gehouden: op de Tweede Kerstdag van 1844 re den drie Snekers de race. Buiten beschouwing hebben we nu even gelaten de uitzonderlij ke winter van 1890 op 1891, toen honderden Friezen, zowel in december als in januari, een (individuele) elfstedentocht vol brachten. De grote sportpionier Pim Mu iier bezocht toen op de een en twintigste december alle elf ste den op de schaats. En het was toen, dat hij op het idee kwam er een georganiseerd evene- Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 11