WAKKERE WINKELDIEF /SowPv.D KAM^ EREPENNING VOOR JAKOB T.VELLENGA UIT DE DOOS METSNIEPSNAREN pagina 6 EEN CURIEUZE GIDS VAN HEEL LANG GELEDEN Het doen van zomaar weer eens een greep in onze Grote Doos met Sniepsnaren resulteerde deze week in het naar boven halen van een curieus boekje, een geïllustreerde gids van de provincie Friesland met de titel "Frieslands Centra". Het is in 1918 uitgegeven door D. Y. Alta, de directeur van de N.V. Noord- en Zuid- Nederlandsche Uitgeversmaatschappij, die toen gevestigd was aan de Bagijne- straat in Leeuwarden. Het boekje bevat uitbundige loftuitingen over de beziens- i waardigheden in dit gewest en, wat voor ons nog wel zo belangwekkend is, een groot aantal advertenties van Friese en dus ook Leeuwarder bedrijven, die voor het merendeel nu al lang niet meer bestaan. Om die advertenties is het de ondernemende uitgever ook te doen geweest, want andere in komsten moest het boekje ont beren. Het werd immers gratis verspreid en wel aan plusminus drieduizend Friezen, die aange sloten waren op het "Intercom munale Telephoonnet". En waarom kregen deze uitverko renen de gids? Wel, om die uit te reiken "aan een even groot aantal Nederlanders buiten de provincie Friesland, dat geacht kan worden belang te stellen in 'Mooi Friesland' en waardoor deze gids aldus de uitgekien de uitgever, "een lezerskring van plusminus zesduizend koopkrachtige families kan be reiken." GEEN KWAAD WOORD De tekst in het boekje is van de hand van een meneer S. Ha- ringsma, die natuurlijk geen kwaad woord over dit gewest weet te melden. Alle vreemde lingen, die toen naar Friesland kwamen, werden kennelijk ge acht dat over zee te doen, want, zo zegt de schrijver het "Bij het betreden na een kort zeereisje over de nu spoedig te dempen Zuiderzee, van Fries lands bodem, heet ik u hartelijk welkom. Wie gij zijt en met welk doel gij op reis zijt, weet ik niet, maar alleen het feit, dat gij hier heen komt, schenkt mij het voorrecht, u het eerst het wel kom te mogen toeroepen en u te mogen noodigen mij te vol gen, om zoo kennis te maken met deze provincie van ons va derland." HOTELS Wanneer de auteur iets gaat zeggen van de stad Leeuwar den begint hij met de opsom ming van de hotels ("Gij zijt in Leeuwarden niet bekend? Laat ik u dan een lijstje der Hotels geven, dan kunt gij zelf een keuze doen"), waarbij het ons natuurlijk opvalt, dat van de twaalf genoemde bedrijven er - notabene - nu nog maar één bestaat: het Oranjehotel. De elf andere hebben intussen alle het loodje moeten leggen: De Nieuwe Doelen, Phoenix, Amicitia, De Klanderij, De Kroon, De Duitsche Adelaar, Hollandia en hotel Klein van de Langemarktstraat, Spoorzicht en hotel Elzinga en De Oldeho- ve, beide van het Schavernek. "Nu moet gij even naar deze zijde kijken," adviseert de au teur bij het binnenkomen van Leeuwarden, "ja daar, naar dien steenklomp, naar de "Ol- dehove". "Dit bouwwerk is in heel Fries land bekend en vele Friesche dichters hebben hun hymne der toren gewijd. Ik zal die Friesche versen maar niet zeggen. En kele regels in het Nederlandsch vertaald herinner ik mij: In Leeuwarden staat een oude to ren/Bekend bij jong en oud- Zijn zware doffe klokslag klinkt/Over stad en veld en woud /Wie kent hem niet die stoere reus Door ouderdom grijs en grauw/Gescheurd door storm en de regen/Ge naamd de Oldehouw". Goed, genoeg nu over de tekst, die de stad verder aanprijst als een oord, waaraan geen mens voorbij mag lopen. ADVERTENTIES Laten we nu eerst naar de ad vertenties kijken, voor het grootste deel, zoals we al zei den, annonces van onderne mingen, die er nu niet meer zijn. Maar velen zullen zich de namen nog wel herinneren. Zo als de firma Mebius uit de Schrans, hoofdagent voor Friesland van "het moderne NHerlandsche rijwiel Vier kleur Je IJmuider Vischhandel van H. Glastra en Co van de Wirdumerdijk, het Elctrotech- nisch Bureau firma W. A. Sla ger, de kruidenierszaak van Dieters van de Nieuwestad, de N.V. Leeuwarder Autogarage voorheen G. H. Huizenga van de Tweebaksmarkt, de schoe nenzaak van de Gebroeders Woudstra van de Voorstreek, de stoffeerderij van Veelders van de Wortelhaven, de galan teriezaak van Jelle van der Meulen van de Nieuwestad, Jellema's winkels, de firma D. Bootsma van de Wirdumerdijk, de muziekhandel van Blank van de Voorstreek en de meu belfabriek van C. J. Bakker, de opvolger van de Firma Jac. Plet uit de Sint Jacobsstraat met de reparatieinrichting in het Maria Annastraatje. VERDWENEN Ook al lang uit de stad verdwe nen zijn het Electrotechnisch Bureau Statema, de schoen- handel van P. M. Rousseau uit de Peperstraat, de rijwielzaak van S. M. Argelo uit de Schrans, de kunsthandel van S. Sanders uit de Sint Jacobs straat, het Incassobureau van Sijthoff, ook al uit de Sint Ja cobsstraat, de "Modern Inge richte" Lunchroom van J. Vpes uit de Weerd, de zaak in huis houdelijke artikelen van Titus Postma van-de Voorstreek (Te- lephoon nummer 61), de Ge broeders Bekker in Sanitaire In richtingen, de muziekhandel van J. F. van Erp, de Mode zaak van Jan Heeger uit het Naauw en de zaak in matras sen en dekens van de Gebroe ders Marcus van Over de Kel ders. ARENDS Maar de Grafsteenhouwerij van D. Arends, toen in de Breed- straat, is er nu nog altijd en hetzelfde kan gezegd worden van de Groothandel van J. W. Cohen, van het Beddenmaga zijn van Wielinga, van het Technisch Bureau Ewald en Zonen (toen aan de Grote Kerkstraat) en van het bedrijf van Lammert de Vries, die toen evenwel nog niet in Leeuwar den, maar in Burgwerd zat en daar "Ingericht (was) voor zelfs de moeilijkste reparatieën". Jammer, erg jammer daarente gen, dat Bernhard Nijveen nu niet meer met zijn "Luxe Paar denhandel" aan de Nieuwebu- ren zit. Anders zou het hebben kunnen gebeuren, dat we daar nog eens een knol hadden ge kocht. "HeerenPaardenhou- ders" adverteerde Bernhard, die er kennelijk van uitging, dat zijn klanten al één of meer ede le viervoeters hadden, "wenscht u een solied paard, wendt u dan tot ondergeteek- ende - levering van alle soor ten paarden". GEEN KUNSTMEST Tenslotte kunnen we, helaas, ook de kans op de allerbeste zak kunstmest wel vergeten, nu de firma T. Schat en Co er al lang niet meer is. "Bestelt in tijds uw kunstmest" adverteer de dit bedrijf in het boekje. "Dit is beslist in uw eigen belang, daar de mest alsdan op den juisten tijd in den grond en over het weiland kan gebracht wor den. Hierdoor kan de werking volledig plaats hebben en kan u de beste resultaten verwach ten. Wij geven eveneens ten al len tijde aan verbruikers van Hooi en Stroo gaarne inlichtin gen omtrent de distributierege ling van hetzelfde". Al&uw 145 Dracht 230 ^Leeuwarden H eerentfeen/ ■*"«5rr In 1918 zal de modezaak van Van der Kam nog aan het Naauw. Later verhuisde dit bedrijf naar de Wirdumerdijk - daar hebben we het gekend onder de toepasselijke naam "Inde Vergulde hoed". Stadgenoot Jakob T. Vellenga is deze maand onderschei den met de erepenning van de gemeente Leeuwarden. De penning en bijbehorende oorkonde werden hem door bur gemeester Hayo Apotheker uitgereikt bij zijn afscheid als voorzitter van het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Centrum De Terp, het opvanghuis voor thuislozen, dat wel eer als Practische Hulp werd aangeduid. Jakob Vellenga, al vele jaren medewerker van 't Kleine Krantsje, kreeg de onderscheiding voor alles wat hij voor de stad Leeuwarden heeft gedaan. Hij maakte o.a. van 1946 tot 1974 deel uit van de gemeenteraad; de laatste twaalf jaar was hij wethouder. Niet minder dan zes en dertig jaar, van 1954 tot 1990, was hij ook Ambtenaar van de Burgerlijke Stand en in deze periode heeft hij meer dan vijfduizend "Leeuwarder" huwe lijken voltrokken. Verder was Jakob Vellenga tijdens twee periodes acht jaar lid van de Provinciale Staten van Friesland en veertien jaar lid van de Tweede Kamer. Zijn medewerking aan ons Kleine Krantsje betreft de door velen zo gewaardeerde rubriek "Gesprekken op de brug", waarvoor hij zijn oor te luisteren legt bij de mannen, die bij de Vlietsterbruggen plegen samen te komen om elkaar te vertellen hoe het in de wereld gaat en vooral behoort te gaan. Eerder verzorgde hij een zelfde soort rubriek in het nu al lang niet meer bestaande maandblad De Leeuwarder Gemeenschap. De heer Vellenga was, tenslotte, ook een van de auteurs van het boek "Oud Leeuwarden om nooit te vergeten", dat werd uitgegeven toen de-stad-van-zijn-hart zeven honderd en vijftig jaar bestond, nu alweer negen jaar geleden. Wakkere winkeldief, die al in verscheidene Leeuwarder za ken z'n slag had geslagen, besloot ook eens een schot te wagen bij V. en D. Door zijn rijke ervaring lukte dat wonder wel en met een beste buit onder de jas, maakte hij aanstal ten het bedrijfspand aan de kant van het Ftuiterskwartier te verlaten. Maar toen wist hij werkelijk niet, wat hij zag. Want wat stond daar, vlak voor zijn neus, op een keurig gedrukte strook papier, die tegen de ruit van de draaideur was ge plakt? Wel dit: "Bedankt voor uw bezoek en graag tot ziens!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 6