AUTO KLEMVAST IN BINNENSTAD ■T KLEINE KRANTSJE VREEMDE SITUATIE °K VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Het oude Leeuwarden, dat verdween ...De voormalige Lijnbaan op het Oldehoofsterkerk- hof, met de beide lijnbaanshuisjes en de achterkant van de woningen van het Heer Ivostraatje. pagina 9 Toen de later zo bekend geworden toneelspeler Ko van Dijk nog aan het begin van zijn carrière stond, gebeurde het eens, dat hij voor de nacht geen onderdak had. Hij beklaag de zich daarover op de kunstenaarssociëteit De Kring te genover de journalist-auteur Jacques Gans. En zie: die kwam - tegen de vergoeding van een paar borreltjes - meteen met een briljante oplossing. "Ga maar naar mijn kamer", zei hij, "ik verblijf 's nachts toch elders". De geluk kige Ko van Dijk kreeg de sleutel van het huis plus de informatie, waar hij precies moest zijn: "in die en die straat, het tweede huis van de hoek, drie trappen op en dan kom je op een portaal met drie deuren. De meest rechtse deur is die van mijn kamer". Natuurlijk werd het weer knap laat die nacht, maar tegen drieën brak voor de heren toch het mo ment van opbreken aan. En Ko naar de kamer van Jac ques. Waar alles bleek te kloppen, zoals was gezegd. Langzamerhand wel verlangend naar een bed, opende Ko van Dijk de deur, trad binnen enwerd ontvangen door een ijselijk gegil van een vrouw, die daar met een man in bed lag. De niet weinig geschrokken Ko van Dijk wilde zich haastig terugtrekken, maar kreeg daartoe niet de kans. Door het gegil werden alle bewoners van het pand gealar meerd en binnen de kortste keren grepen sterke mannenar men "de inbreker" in de kraag. De politie werd gebeld en Ko van Dijk ging mee naar het bureau. Daar kon hij beto gen wat hij wou, maar geloofd werd hij niet. "Jacques Gans?" zei de politie, "dat zal wel een eend zijn"En pas de volgende morgen werd de jonge acteur weer in vrijheid gesteld. Toen kwam al gauw de gans uit de mouw: die vervloekte Jacques woonde al twee jaar niet meer op die kamer; hij had Ko mooi bij de neus genomen. "Ja jongen", zei hij later lakoniek, "dat zijn dingen, die je moet meemaken. Daar leer je van In de zestiger jaren heeft er in de Leeuwarder binnenstad een hoogst merkwaardige verkeerssituatie bestaan. Het was toen nog mogelijk met een auto een punt te bereiken, vanwaar men zonder het maken van een overtreding ge woon niet verder kon. Wie zich per sé aan de wet wou houden, kon niet anders doen dan zijn auto verlaten, om die daar voor eeuwig te laten staan. Waar dat punt zich bevond? Wel, in de Kleine Hoogstraat, vlak bij de hoek van de Speel mansstraat. Dat punt kon immers met een auto zonder het maken van overtredingen worden bereikt vanaf de Eewal - in die tijd was het nog toegestaan vanaf de Eewal de Kleine Hoogstraat in de rijden. Maar dan kwam men met de auto klem te zitten. Rechtdoor rijden naar de Grote Kerkstraat mocht niet. Rechtsafslaan naar de Speel mansstraat mocht evenmin. Linksafslaan, de smalle Mugge- steeg in, mocht ook al niet. Maar.terugrijden naar de Eewal was waarempel ook niet toegestaan: aan het later afge broken hoekpand van de Kleine Hoogstraat en de Muggesteeg zat een bord, dat dit verbood. Zo kon men met de auto in deze situatie dus geen kant meer uit. Het was een hoogst eigenaardige toestand, waar pas een eind aan kwam, toen er ook aan het pand op de hoek van de Eewal en de Klei ne Hoogstraat een verbodsbord voor auto's werd aangebracht. Wij herinneren ons een teke ning van 'Ljouwertsje' in het Leeuwarder Nieuwsblad uit de dertiger jaren, waarin de draak werd gestoken met precies zo'n situatie, die toen op een andere plaats in de oude binnenstad bestond. Op de tekening zag men een paardewagen, die vanaf de Korfmakersstraat de Heerestraat was ingereden en die aan het eind van die straat ter hoogte van de Toko van Woudstra (altijd in de concur rentieslag met de goedkope ba zar van Anton Wanda tegen over hem.noodgedwongen tot stilstand kwam. Want, dat zag je duidelijk op de tekening, rechtsafslaan de Oude Ooster straat in, was niet toegestaan, linksafslaan evenmin en achter uitrijden mocht ook al niet. Toen, in die tijd van het paard en de wagen, was het dus mo gelijk op die plaats kiemvast te komen. Een andere vreemde situatie in de zestiger jaren was die bij de Driekramersteeg tussen de Ga- lileeërkerkstraat en de Twee- baksmarkt. Het was toegestaan de Driekramersteeg te berijden voor een auto, die van de Gali- leeërkerkstraat in de richting van de Tweebaksmarkt reed. Maar daar aangekomen kwam de wagen niet, zoals het hoor de, op de rijweg, maar op het trottoir voor de voetgangers te recht. Verder was het toen ook toege staan met een motor van de Heerestraat naar Over de Kel ders te rijden door de smalle Cyprianussteeg. Maar wie dat deed belandde bij Over de Kel ders eveneens tussen de voet gangers op het trottoir. is het Leger des Heils geves tigd geweest in een pand aan de Heerestraat. Daar waren de omwonenden niet zo gelukkig mee, omdat zij al heel vroeg op iedere zondagmorgen werden gewekt door de, overigens me lodieuze, klanken van de Turk se trom en tambourijnen. Ook is het gebeurd, notabene op de eerste de beste dag, dat de Heilsmensen er zaten, dat er een jongen met een Turkse trom dwars door de ramen van een Heerenstraatbewoner kwam. Een foto uit 1965: de auto van 't Kleine Krantsje staat "kiemvast" in de Leeuwarder binnenstad. Die mag niet rechtdoor, niet rechtsaf, niet linksaf en ook niet achteruit. Een grappige situatie!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 9