LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE AANWINSTEN VOOR 'T KLEINE KRANTSJE HET ZUURSTE GEZICHT DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 6. De Huizumerlaan Op een zondagmiddag in febru ari 1994 wandelen juffrouw Knip en Knap op de Verlengde Schrans in Huizum. Knip: 'Mijn vader zei dat de ste gen in Leeuwarden weer naam bordjes hebben gekregen.' Knap: 'Dat is mij ook opgeval len, onder andere het Cathari- nahof aan de Voorstreek. Wel schandalig dat het zo lang ge duurd heeft dat die oude straat jes en stegen weer herkenbaar werden. De ambtenaar die hier mee belast was is geen echte Leeuwardenaar.' Knip:'Hoezo niet?' Knap: 'Wel, de Süpsteeg tus sen de Eewal en de Speel mansstraat heet nu Zuupsteeg.' Knip:'Wat iszuup?' Knap: 'Veredeld Leeuwarders voor süp en dus Nederlands noch Leeuwarders. De steeg moet dus Süpsteeg of Karne melksteeg heten en niet Zuup steeg.' Knip: 'Ik zag eens in een boek je ook Zuipsteeg, dat is net zo stom als Zuupsteeg... we moe ten dit jaar drie keer stemmen.' Knap: 'We mógen drie keer stemmen.' Knip: 'O ja. Twee maart stem men we al voor een nieuwe ge meenteraad. Knap: 'Het zou goed voor Leeuwarden zijn als het zittend College plaats maakt voor de oppositie. Na jarenlang wanbe leid wordt het tijd voor een fris se wind. Negentien miljoen voor een tropisch zwembad... voor veel minder geld was een nieuw overdekte goed geweest. Met die negentien miljoen had den ze kunnen beginnen met de gracht te graven in de Turf markt en Tweebaksmarkt. Die belachelijke tunnel bij het Fries Museum was dan ook niet no dig geweest.' Knip: 'Hier is de Huizumerlaan.' Knap: 'Toen ik jong was zat hier dokter Van der Hem. Nu zit er weer een dokter Van der Hem, dat is een zoon van de vorige dokter.' Knip: 'Wat is het hier veran derd.' Knap: 'Sinds de overtollige Oostergoweg de Huizumerlaan kruist is de oude laan naar Hui- zumdorp enigzins verloederd. Kijk... hier is nummer dertig, daar heeft Hendrik Algra ge woond.' Knip: 'Die was toch hoofdre- De zandbak van kleuterschool De Karekiet (Uit-het fotoarchief van Dirk Swierstra) dacteur van de Leeuwarder Krant?' Knap: 'Dat mocht de LC wel willen, dan had dit dagblad een minder besmet verleden. In mei negentienéénenveertig moes ten-alle journalisten in Neder land tot het foute Persgilde toe treden. Daarom stopte het Friesch Dagblad uit protest haar verschijning, als enig dag blad in Nederland.' Knip:'Dat is niet mis.' Knap: 'Inderdaad. Hendrik Al gra had begin éénenveertig zijn werk al gestaakt uit protest te gen de Duitsers. Door zijn openlijk verzet is hij vier mei tweeënveertig door de bezetter gearresteerd. Tot het eind van de oorlog zat hij in het gijze laarskamp Sint Michielsgestel. Algra was hoofdredacteur van het Friesch Dagblad van vijfen dertig tot zevenenzeventig. Mijn grootvader was voor de oorlog secretaris van de SDAP in Hui zum. Hij mocht Algra wel ook al was die van een andere partij.' Knip: 'Welke partij was dat dan?' Knap: 'De ARP, die bestaat niet meer maar maakt deel uit van het CDA. Mijn grootvader mocht Algra vooral om zijn houding in de oorlog en zijn in spanningen om Huizum uit de grijpgrage handen van Leeu warden te houden. En hij waar deerde Algra ook omdat hij zich zelf heeft opgewerkt van boe renarbeider tot leraar aan het gymnasium.' Knip: 'Het gymnasium aan de Noorderweg?' Knap: 'Nee, in de Gymnasium straat in Huizum. Als de malle plannen van B. en W. door gaan en het Leeuwarder gym nasium verdwijnt is de potsier lijke situatie ontstaan dat de hoofdstad en knooppunt geen zelfstandig gymnasium heeft en het aangrenzende dorp wel.' Knip: 'Hoofdstad? Ze willen de Ijsbaan ook opheffen... en ze laten de Oldehove verkomme ren.' Knap: 'Er had voorlopig ook wel een onzichtbaar nylonnet aan de Oldehove kunnen han gen in plaats van dat opzichtige groene vangnet.' Knip: 'Was hier vroeger niet een winkeltje?' Knap: 'Ja, Lolkema... 'k geloof op tweeënzestig. Daar heb ik vaak snoep gekocht. Ze had den een zoon die scheidsrech terbij het voetballen was.' Knip: 'Verderop was toch ook een kleuterschool?' Knap: 'Ja, op nummer honder dentwee. Kleuterschool 'De Ka rekiet', nu staat er een kerk. In de jaren zeventig werd de kleu terschool de kerk voor de chris telijk gereformeerden en werd het fraaie gebouwtje omge doopt in 'De Rank'. De 'Kare kiet' verhuisde naar het School- dijkje. In zesentachtig is de huidige kerk gebouwd op de plaats van de voormalige kleu terschool. Nu heet het gebouw 'Bethelkerk'. Knip: 'Ik vind het niet een mooie kerk.' Knap: 'Het gebouw er achter is net een boerenschuur. Een af- knapper na het mooie gebouw' uit de jaren dertig.' Knip: 'Zat jij vroeger niet op die kleuterschool?' Knap: 'Ja, toen heette de school nog niet 'De Karekiet' ...het was in het begin van de jaren vijftig. Het hoofd was juf Van der Veer. Maar de liefste juf vond ik juf Feenstra, die woonde vlak bij ons. Haar va der was één van Afke's Tiental vanNienke van Hichtum.' Knip: 'Ik weet niet veel meer van mijn kleuterschooltijd. Van mijn tweede tot mijn vierde jaar woonden we in Sneek omdat mijn vader daar toen werk had. Ik was dus maar kort op de kleuterschool. Dat was 'Het Roodborstje' aan de Bredero- straat.' Knap: 'Het leukste op de kleu terschool vond ik het matje- vlechten. Ik was gek op die kleuren. Gelukkig heb ik dat boekje nog met mijn jeugdcrea- ties.' Knip: 'Zullen we terug?' Knap: 'Ja, in de Schrans kun nen we wel de stadsbus ne men. Mijn broer Hans had een keer ruzie met juf Van der Veer. Hij bevond zich in de zandbak en hoorde iemand naar het wc gaan. Het wc- raampje stond open. Toen tikte hij met zijn schopje tegen de ruit als wijze van groet. Plots kwam het gezicht van juf Van der Veer tevoorschijn, heur haar vol zand. Ik gierde het uit. Ze keek me boos aan maar snapte wel dat ik niet de schul dige was. Hans lachte niet en stond oog in oog met juf Van der Veer. 's Avonds heeft mijn vader er ook om gelachen.' Knip: 'Het is ook komisch. Het enige dat ik weet van de kleu terschool is dat Janny er ook opzat.' Even later zitten Knip en Knap in de bus op weg naar Leeu warden. Knap: 'Zou je niet de Sulveren Ljip boven op de televisie willen hebben?' Knip: 'Jawel, maar ik ben geen eierzoekster.' Knap: 'Dat hoef je tegenwoor dig niet meer te zijn. Je levert gewoon een foto in waarop een aantal kievitseieren staan en dat is voldoende.' Knip: 'Dat is toch niet waar?' Knap: 'Vorig jaar ging het wel zo. De mens wil bedrogen wor den. Ook de Commissaris der Koningin. Winsemius moet maar geen Commissaris der Koningin worden, want die ac cepteert zeer waarschijnlijk geen eerste kievitsei Chris Visser "Nou, wal het benzineverbruuk anbelanget, sunig is ie wel, der hadden je geliek an. Hij riedtgewoan nooooit. Het moet ooit in een pension in Leeuwarden zijn gebeurd, dat de gasten, verenigd in een ge meenschappelijke ruimte, zich stierlijk verveelden op een zon dagmiddag, toen het aanhou dend regende. Tenslotte kwam iemand op het idee om maar eens een spelle tje te gaan doen. De goede man loofde een klein prijsje uit voor wie het zuurste gezicht kon trekken. Nadat iedereen in het gezel schap z'n uiterste best had ge daan om het zuurste gezicht te trekken, werd een vrouw van middelbare leeftijd met algeme ne stemmen als winnares uit geroepen. Maar die antwoordde toen, in derdaad buitengewoon zuur kij kend, "Ik hou niet van zulke spelletjes, ik heb niet eens meegedaan. Met onze hartelijke dank aan alle gulle gevers berichten wij hierbij de laatste weken de vol gende aanwinsten voor de col lecties van 't Kleine Krantsje te hebben ontvangen: Gebonden jaargang "Fen Frys- keGroun van 1927". Twee foto's van de binnentuin van het vroegere Sint Jozef pension aan de Voorstreek. Doosje met honderden negatie ven en foto's uit de vijftiger ja ren, voornamelijk betreffende sport. Originele acte van notaris H. J. Sierevelt anno 1895 m.b.t. Jelle Huisinga, winkelier op de hoek van de Nieuwestad en de Sint Jacobsstraat. Enveloppe met twaalf rekenin gen Leeuwarder zaken uit ze ventigerjaren. Twee zendingen met liedjes, echte smartlappen, die in vroe ger jaren huis aan huis te koop werden aangeboden. Enkele prentbriefkaarten van Leeuwarden en Groningen. Boekje "De Kroon en andere villa's aan de Sophialaan". Brochure "Gebouw De Kroon". Tas met o.a. oude kranten, fo to's Ambachtsschool en boek "Hollands strijd voor de vrijheid 1940-1945". Pak oude kranten (Leeuwarder Courant en Leeuwarder Nieuwsblad) van vóór 1940. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13