ZO HELDER ALS SUUP: 'TWAS DE ZUUPSTEEG T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KEAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De laatste opgave in onze traditionele fotoprijsvraagrubriek was voor veel lezers van 't Kleine Krantsje onmiddellijk zo helder als glas: deze foto moest vanaf een hoog punt zijn gemaakt, aldus vanaf een van de terpen in de stad en uitgaande van deze stelling bleven er niet zo heel veel mogelijkheden over. Al dachten sommige inzenders eerst nog aan andere plaatsen in de stad, de meesten zagen toch direct dat de fotograaf zijn plaatje vanuit de Speelmansstraat had gemaakt en dat de huizen op de achtergrond die van de Eewel zuidzijde moesten zijn. Het kon dus niet anders, dan dat de steeg waar het hier om ging, de Zuupsteeg moest zijn. "Als je op de Eewal nummer 76 hebt gewoond" aldus me vrouw Ingrid de Jong-van Gif fen te Soest, "moet je de foto wel herkennen. We keken er op uit. De Eewal, toen met prachtige en heerlijk ruikende lindebomen, heeft nu weer een nieuwe aanplant van linden, op de foto te zien. De Zuupsteeg werd jarenlang bij de ingang geflankeerd door links kapper Bosklopper en rechts het Zie kenfonds." SUYPSTEECH "Dit is de Zuupsteeg" schreef ons de heer B. van Raalte uit Leeuwarden, "of, zoals ze vier honderd jaar geleden schreven, de Suypsteech - Suyp(e) is zuivel. Met de 'suypschuit' werd melk aangevoerd aan de Eewal en via de Zuupsteeg aan de melkboeren gebracht, die daar en aan de Speelmansstraat woonden, onder andere op het terrein van het voormalige Wit te Nonnenklooster, dat tussen deze straat en de Grote Kerk straat stond. Ook reeds voor de Reformatie hadden de Witte Nonnen daar een 'Melckhuys' en verkochten ze als bron van inkomsten hier melk aan de burgerij." "Waar de deuren zitten, daar had mijn vader vroeger een grossierderij in koekjes en snoep" meldde de heer S. H. Bosma en de heer S. Feikens sloot hierop aan: "Mijn schoon vader heeft in de dertiger jaren opslagruimte gebruikt in de Zuupsteeg; zijn naam luidt L. Bosma. Hij was toentertijd werkzaam bij de firma Linde boom, die in chocolade, bon bons etc. handelde." "Hoeveel keren ben ik hier doorgefietst, wat voor de oorlog zeker niet mocht" herinnerde zich de heer Ritsko van Vliet senior. "Ook door de Huygens- straat en de Kleine Hoogstraat moest men met de fiets aan de hand naar beneden lopen. Het was daar gevaarlijk, omdat veel politie-agenten over de Eewal reden in de richting van het po litiebureau. En wanneer je fiet ste trof je natuurlijk net een agent. Op de foto ziet men rechts de verbouwde en veran derde deur, waar onze joodse stadgenoot Cohen zijn opslag had. Wij kregen altijd lege do zen van hem, voor een stuiver, tot voorjaar 1943, toen de fami lie zich ook moest melden; va der, moeder en de zonen Ben nie en Mani. De andere zoon ging toen onderduiken. Nu kan die steeg wel niet zo belangrijk zijn, maar vanaf de Speelmansstraat aan de rech terkant, het hoekhuis, woonde jarenlang de heer Wiebe Land- kroon van 'De Rieten Wereld', die al voor 1940 naar de Nieu- westad ging, naast het politie bureau. Toen kwam de heer Kuipers van "t is weer Kuipers - de Meubel-Koning' in dit pand. Via de Wortelhaven ging hij later naar de Voorstreek 7. BOSKLOPPER Er hebben meer in gezeten, ook de kapper Bosklopper, en daarna de Textielgroothandel van de Familie De Groot. Als opvolger kwam toen de Begra fenisvereniging Leeuwarden- Huizum en tenslotte de Wo ningvereniging 'Sint Joseph'. Maar daarin is nu ook verande ring gekomen. Het pand op de Eewal links gezien was al in 1920 een grossierderij. Maar in de oorlogsjaren werden hier ca- mouflagenetten voor vliegtui gen gemaakt. Of het gevorderd was, weet ik niet. Het huis van de Firma Maas, grossier in vloerbedekking, was ook gevor derd. In die 'tijd waren het hoofdzakelijk grossiers die op de Eewal woonden. De steeg was een oude verbindingssteeg met de Eewal, want de Huy- gensstraat werd veel later aan gelegd als verbinding met de oude Dominicuskerk in de Speelmansstraat. Aan het be gin van de Zuupsteeg, op de hoekhuizen van de Speelmans straat, woonden vroeger de fa milies Dames, smederij, en Hoeben, meubelmakerij. Er woonde ook nog een schoen maker, en verderop was 'Cos mopolite' van Jopie Dekens, dat later 'Walhalla' zou heten. De zalige, rustige binnenstad, grote bomen op de Eewal, wei nig auto's, in 1924, toen mijn grootvader het pand Eewal 82 zou betrekken. Vanaf 1930 het pand Eewal 45, waaruit nu no taris Adema weer is vertrokken. Verbindingsstraatjes om in de verleiding te komen toch naar beneden te fietsen, en dan een bekeuring te krijgen. Ja, dan zou de Gemeente Leeuwarden nu wel rijk kunnen worden van de bekeuringen, die de mensen nu ontlopen, omdat er geen po litie meer te zien is, en de men sen geen discipline meer heb ben!" Tot zover de heer Van Vliet. FUTEN DALIKS "Dizze keer sag ik't fut en da- liks," schreef de heer G. Brinck. "Mar voor de wissigheid wu ik het nog wel even sien en dus ter plaatse kieke. Met mien vrouw de stad in en oppe Voor streek sei ik: nou eest de Wut- telhaven del en naar de Eewal. En anne rechterkant, halverwe ge, daar was't: de Suupsteeg. Op 't bodsje en oppe platte grond staat Zuupsteeg. De amtner, die dat er op sette la ten het, von Suupsteeg seker te plat. Bij het sien van die steeg denk ik altied an die keer, dat ik daar voor het eerst deurkwam, sun dikke zeventig jaar leden. Der was toen na de eerste wereldoorlog weer wat meer eten te koop. En toen had slager Efdé inne Breed- straat so nou en dan "Prima Argentijns Bevroren Vleesch" te koop. We woanden toen Achter de Hoven en ik must van mien Moeke daar dus heen om vlees te halen. Met nog een paar buurkienders, o.a. kleine Dienke Giezen, die was wat ouder en wist de weg. Ik weet nog krekt waar we langs liepen met onze boadskapkorfkes met kleppen. Oek dus deur de Suupsteeg. Die expeditie sal wel een hele woensdag- of za terdagmiddag duurd hewwe, mar Moeke was blied, dat se ons even bij de deur kwiet was." Er waren meer abonnees, die hun oplossing vergezeld deden gaan van nadere toelichtingen, maar we moeten nu stoppen helaas en de winnaar van het gebruikelijke prijsje bekend ma ken. Dat werd de heer S. Post- ma, Kalverdwarsstraat nummer 7 in Leeuwarden. Hij krijgt dus het boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." toegestuurd. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiclteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friescb Dagbfad, Voitastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie. Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden- Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): f 4voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. ïr Cf Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch veriengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3