BEWAARSCHOOL HUIZUM UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'T KLEINE KRANTSJE JUWEEL VAN EEN BOEKJE OVER HET BURMANIAHUIS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Het in-gebruik-nemen van het oude Burmaniahuis als onder deel van het nieuwe Stadskan toor heeft ons gemeentebe stuur aangeggrepen om een alleraardigste publicatie het licht te doen zien. "Het eerste huis van Leeuwarden: van Bur- maniastins tot Stadskantoor" heet dit boekje, dat werd ge schreven door Annelies M. Abelman in samenwerking met het gemeentearchief en dat buitengewoon goed verzorgd op de markt is gebracht door de Leeuwarder uitgeverij Eisma BV, die tegenwoordig ook een vestiging in het Belgische Me- chelen heeft. Het boekje, in oblong formaat, telt vier en tachtig pagina's en is zeer rijk geïllustreerd met fo to's en tekeningen, die voor een deel in kleur zijn afgedrukt. De publicatie geeft onder ande re een verhaal-in-het-kort over de Oldehove, waarmee "Het eerste huis van Leeuwarden" in vroeger eeuwen zoveel te ma ken heeft gehad, geeft een ver haal over vroegere bewoners van het Burmaniahuis, be schrijft het huis als "symbool van onderdrukking en verzet" en geeft een overzicht van de bouw en de verandering tot on derdeel van het grote Stads kantoor. Mede door de uitermate ge slaagde lay out en uitvoering is deze publicatie een juweeltje geworden, dat iedere "Leeu warden-liefhebber" zal willen en zal moeten bezitten. Het boek is verkrijgbaar in de boek winkel en kost negen en twintig gulden eh vijf en negentig cent. Het is merkwaardig, maar som mige mensen schijnen er een handje van te hebben om on gewild te water te raken. Wij hoorden het geval van een Leeuwarder, die al tweemaal, op vrijwel dezelfde plaats, in het water langs de Willemska de kopje onder was gegaan - de eerste keer, toen hij het goede spoor bijster raakte op de fiets, de tweede maal, toen hij als voetganger uit de koers was geraakt. Deze geschiedenis deed ons denken aan een merkwaardig toeval, heel lang geleden in Delft. Daar viel een anderhalf jarig kind in een diepe bagger- put, waarna het door een zeke re meneer Wittenberg werd ge red. Drie jaar later viel hetzelfde kereltje in het water van een gracht. Weer werd het ventje op het nippertje gered. En wie bleek de redder te zijn? Diezelfde meneer Wittenberg Deze foto is waarschijnlijk ge nomen in de zomer van 1937. Hierop staan kleuters en juffen van de "Bewaarschool" aan de Huizumerlaan. Eén van de juf fen heette Van der Laan, van de andere weet ik de naam niet meer. Zelf herken ik maar een aantal van de kleuters, zoals Tine en Jan van der Haag, Jelle de Vries en de krullebollen Geesje en Theo Wip. Degene met bol le toet, staande tussen de juf fen, ben ik zelf met naast mij mijn broer Jan de Jager. Ook Paulus Hoekema zat bij ons op de Bewaarschool, maar ik herken hem niet op de foto. Zijn naam is altijd in mijn herin nering gebleven door de vol gendegebeurtenis: Mijn ouders kerkten in de geref. kerk aan de Schrans en als kleuter moet je natuurlijk al mee. Op een zondag preekte de dominee over Paulus, naar ik later begreep dus over de apostel Paulus. Die bewuste zondag heb ik stil en aandach tig zitten luisteren, want voor mij stond het vast dat het ging over Paulus Hoekema en ik vond dat bijzonder interessant. Mijn ouders waren dan ook be slist niet in staat dat idee uit mijn hoofd te praten. Vandaar mijn herinnering aan Paulus Hoekema. Ik weet nog, dat zijn ouders destijds een zaak had den in groenten en fruit aan de Huizumerlaan. Ik meen dat de zaak "De drie mandjes" heette. Van de schooltijd zelf herinner ik me dat er van je werd ver langd gedisciplineerd en netjes te werken. De entree van de school herinner ik me als vrij donker. In de klas hing een aangename "hout" geur. Soms meen ik die geur nog wel eens te ruiken en dan moet ik stee vast denken aan de houten do zen met schuifdeksel, waarin o.a. mooie gekleurde blokjes lagen. Achter de school was een ommuurde speeltuin met een grote zandbak. Een gedeelte van de kinderen ging later naar de chr. lagere school aan de Borniastraat en anderen gingen naar de open bare lagere school aan de Hui zumerlaan. Graag zou ik willen dat mensen die zichzelf of anderen herken nen op de foto, hierop reageren via't Kleine Krantsje. Sassenheim Jitty Gijsen-de Jager Al heel lang geleden, kort na de eeuwwisseling waarschijnlijk, is deze foto gemaakt, die we nu als prentbrief kaart terugvonden in Grootmoeders Ansichtenalbum. We zien hier een stuk van de stadsgracht tussen de Noordersingel en de Prinsentuin met het pontje, dat hier op de kop af vijf en zestig jaar, van 1879 tot 1944, een vaste dienst onderhield. Voor de ronde som van een nutske werd je er overgezet, dat was dus voor een halve cent. De kaart, afgestempeld in 1915, werd door een ons onbekende Anna verstuurd naar den Jongenheer Bertie Struycken en die woonde toen in de L. Bergstraat nummer 23 in Amersfoort. En de kaart was een uitgave van de Firma J. Postma Szn in Leeuwarden. b&eoéi- zijn de start en de finish van de Friese Elfstedentocht eens bij het Groot Schavernek geweest en wel voor het toen nog be staande vermaarde Hotel Wei- dema. Dat was, om precies te zijn, in 1912. Het waren geen grote aantallen deelnemers, die aan deze eerste officiële tocht van de Elfstedenvereniging deelnamen: slechts zestig en niet meer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 6