'T KLEINE KKANTSJE BEIDEN MIRACULEUS AAN DOOD ONTSNAPT HEDEN OVERLEED Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes Jongetje uit diepe put gered BROERS IN DE OORLOG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 De geelgieter Teake Plumker te Leeuwarden in de Slotmakers straat giet kerkkronen van 50-800 pond, koperwerk in uurwerken, zware klokken in torens, die van ouderdom niet meer luiden kun nen en maakt dezelve weer als nieuw. (1770) Wie onbereide ganzepielken of flerken heeft voor schrijfpennen adresseere zich bij schoolmeester Gerrit Deuterman tegenover het St. Anthonygasthuis. (1757) Capelin laat in het veld achter de Bogt van Guinée te Franeker een luchtbol op, hoogte 30 voet en de circonferentie 90 voet. (1803) De Willebrorduskerk op de Korenmarkt te Leeuwarden wordt bui ten gebruik gesteld en pastoor Kirich, die er sedert 1820 dienst deed, wordt gepensioneerd. (1854) Dominee J. Barger te Harlingen schiet Catharina Helena Mirande aldaar dood. (1894) R. Jelgerhuis, konstschilder bij de Vischmarkt te Leeuwarden, re commandeert zich tot het schilderen van kamerbehangsels, schoorsteenstukken en basreliëfs en geeft 's avonds 6-8 uur les in de tekenkonst. 1756) Op Zondag heeft te Moddergat een kaatspartij plaats; de predikant en ouderlingen komen op het terrein en snijden de ballen doormid den. (1892) In de Wijmerts onder Heeg is het lijk gevonden van een 15-jarige jongeling, gekleed met een pijlakens rokje, een schapegrammen broek, een linnen onderbroek, een aschgrauw linnen kyltje met roode knoopsgaten en kokerneuten knopen, daarover een karsay- en hemdrok met tinnen knopen, een paar zilveren knopen in 't hemd, een paar schiere IJslandsche kousen aan, en een paar schoenen met riemen daarop met Keulsche schaatsen aan de voeten. Wie denzelven vermist adresseere zich bij den dorpsrech- terA. J. Bergsma tot Heeg. 1762) Voor den scherprechter van Friesland, Christiaen van Gurkum, is op het Oldehoofster kerkhof een graf voor hem en zijn familie afgezonderd. Bij het afsterven verzocht de weduwe een statenbo- de en een hotbode voor de aanzegging. De buren droegen het lijk. Om door den grooten toevloed van menschen bij de uitvaart wan orde te voorkomen, had de procureur-generaal de dienaars van de justitie belast een wakend oog te houden. (1755) De sneeuw ligt op sommige plaatsen ter manshoogte. De Holland- sche diligence blijft steken bij de Drie Romers te Roordahuizum. (1860) J. van Haagen in de Groote Hoogstraat te Leeuwarden neemt de sedert 60 jaar bestaande chocoladefabriek der firma Adrianus Hak, tot dusverre gedreven door de Wed. Munniks, over. (1806) Ange Bacigaloupie vertoont te Leeuwarden 2 wassen beelden, vervaardigd door Prof. Clement Susine te Florence, waarin men alle inwendige organen van het menselijk lichaam ziet. De ge neeskundige commissie onder praesidium van Dr. Vitringe Coulon, beveelt dit cabinet aan en laat daarin een anatomische les houden door haar medelid Dr. End. (1808) Te koop Achter de Hoven te Leeuwarden een hoving met aller hande schoone bloemen als tulpen, aurikels, hyacinthen en renon- kels. (1763) Overleden te Leeuwarden Johanna van Breuckele, oud 115 jaar. (1800) Na den dood van een bijenhouder in Oost-Stellingwerf worden op last der familie alle korven in de bijenstal omgezet, in het alge meen geloof, dat anders de bijen zouden sterven. Soms tikt men zelfs eenige malen tegen iedere korf als een mededeeling. (1896) Verschenen bij H. Edelman te Leeuwarden: "Gymnastenlied voor piano en zang" opgedragen aan de gymnastiekvereniging Ludwig Jahn te Leeuwarden, door C. Koster, woorden van L. Postma. (1874) Te Leeuwarden overleden Johannes du Boys, oud 92 jaar. Stad houder Hendrik Casimier begunstigde hem in 1690 met een helle baardiersplaats. Hij diende het Huis van Oranje twee en zestig jaar. (1753) De Nutsspaarbank te Leeuwarden geopend in een der lokalen van de soepkokerij. Op den eersten zitdag heeft reeds een inleg plaats van f 1.190,20in sommen van tien stuivers. (1818) Examen voor vierde rangs onderwijzer in de voormalige Loge op het Zaailand te Leeuwarden, af te nemen door de Provinciale Commissie van onderwijs. (1823) In het begin van de dertiger ja ren was de Papaverstraat nog in aanbouw. Daar verrezen toen de eerste huizen, terwijl er nog restanten lagen van volks tuintjes op de plaats waar later de Goudenregenstraat ont stond. Veel kinderen maakten gebruik van dit hoekje van de stad om op de Wilhelmina- school te komen. Op een goede dag stond de timmerman Jetze Visser daar met een maat daktengels in te korten, toen er een angstig ge schreeuw van kinderstemmen opklonk. De timmerman smeet onmiddellijk zijn werk aan de kant en rende als een haas op het hulpgeroep af. Wat was er aan de hand? Er lag een klein jongetje in een wel drie meter diepe put, die voor de helft met water was ge vuld. Werklieden hadden het deksel van de put afgehaald om er water voor hun betonmo len uit te halen. Vooroverhangend probeerde Jetze Visser het jonge slachtof fertje te pakken te krijgen, maar dat lukte niet; daarvoor was de put te diep. Maar gelukkig kwa men ook de beide panleggers Koop en Drenth op de conster natie af en toen kwam Jetze op een goed idee. "Pak mie bij de poaten!" riep hij z'n maten toe en een mo ment later hing de redder op de kop in de put. Zo kreeg hij de kleine drenkeling vlot te pakken en bracht hij hem, zo nat als een kat, maar wel heel huids, op de veilige wal. Het danig geschrokken ventje was zeker al bij zijn moeder te rug, toen Jetze's maat nog met een lang steigertouw uit de keet te voorschijn kwam, maar die hulp kwam dus duidelijk te laat: de onbekende kleuter was gelukkig al gered. Nu, zestig jaar later, zal hij al wat bekomen zijn van de schrik, maar dat neemt niet weg, dat 't Kleine Krantsje hem alsnog graag een gratis jaara bonnement wil aanbieden. Hij moet zich maar even melden op het telefoonnummer 120302. DRAISMA'S LEVERTRAAN In de tijd van Van Draisma's levertraan was er een slo gan, die in ons gezin ge meengoed werd. Toen onze oudste zoon Caret de leef tijd had, dat hij vaak later dan wij naar bed ging, kwam hij 's avonds altijd nog even onze slaapkamer deur openen om plechtig te declameren: "Neem 's avonds voor het slapen gaan een lepel Draisma 's levertraan!" Veel later bij hem logerend in Australië bleek hij die kreet nog niet te zijn verge ten en zie, toen we al op bed lagen kwam hij als van ouds nog eens zijn bekende verhaaltje doen: "Neem 's avonds voor het slapen gaan een lepel Draisma's levertraan!" Emmen Yps Boersma-Terpstra Gerard de Jong Onlangs is overleden onze abonnee de heer Gerard de Jong, de man, die in april 1945, vlak voor de bevrijding van ons land, bij Dronrijp voor een Duits vuurpeloton kwam te staan. Hij zou daar worden doodge schoten, samen met dertien an deren, van wie de meesten nog maar kort daarvoor in de klau wen van de bezetters vielen. Terwijl die dertien hier hun le ven verloren, ontkwam Gerard de Jong op een ongelooflijke manier aan de dood: hij werd slechts lichtgewond en kon, door zich dood te houden en dank zij de hulp van goede va derlanders, in veiligheid komen. HOOGST MERKWAARDIG Ontsnapte Gerard de Jong dus op een buitengewoon specta culaire wijze aan een droevig lot, ook zijn broer Gerrit de Jong kroop, hoogst merkwaar dig, in diezelfde gevaarvolle tijd door het oog van de naald: hij ontliep, waarschijnlijk door een domme vergissing van de Duit sers, de kogel, die hij anders zeker had gekregen. Gerrit zat nog veel meer dan zijn broer Gerard in het verzet. Beide broers zijn ondergedoken geweest bij de Bonnema's in Workum, bij Henk en Gerben Bonnema, die later in Leeuwar den bekend werden door o.a. hun Oranjehotel. Op de zolder van het hotel De Wijnberg in Workum, dat in-de oorlogsjaren door de familie Bonnema werd geëxploiteerd, namen verzetsmensen berich ten op van de Engelse radio, die daarna in het verzetsblad "BBC-nieuws" werden ver werkt. Gerrit de Jong Het was Gerrit de Jong, die vaak op stap ging om deze ille gale blaadjes later in de provin cie te verspreiden. Op een kwade dag werd hij, op weg naar het station in Wor kum, door een N.S.B.er aange houden, terwijl hij net een kof fer met blaadjes bij zich had. De Jong werd meteen op de trein gezet en in Leeuwarden naar het toen door de Duitsers bezette en zeer beruchte Old Burgerweeshuis gebracht. Daar moest hij in een soort wachtkamer plaatsnemen en hij zal het ergste hebben gevreesd voor het moment, waarop de Duitsers zich bewust werden van de grote vangst, die ze wel hadden gedaan. Na verloop van tijd evenwel verscheen er een figuur in de deuropening, die kwam infor meren, wat De Jong daar ei genlijk te zoeken had. "Ja, dat weet ik niet," ant woordde Gerrit, waarop de on bekende reageerde met een nors: "Nou man, donder dan op!" STOMME VERBAZING Tien seconden later stond Ger rit de Jong tot zijn eigen stom me verbazing buiten de deur om voor goed uit het zicht van de Duitsers te verdwijnen. Toch is het, helaas, heel slecht met hem afgelopen. Als oor logsvrijwilliger vertrokken naar Nederlands-lndië, sneuvelde hij bij Kawali op Java op 13 au gustus 1947, slechts enkele ja ren dus, nadat hij in Leeuwar den de dood al in de ogen had gezien. Het komt niet zo heel veel meer voor, maar toch zie je het nog wel eens gebeuren: dat ie mand "Heden overleed". Er is een tijd geweest, dat vrijwel ie dereen in Nederland op "he den" overleed. Nooit gebeurde dat gisteren of zondag of maandag of dinsdag, nee, altijd op "heden": Heden overleed, die en die en die. Jaren geleden werd er in een huis in de Leeuwarder binnen stad het stoffelijk overschot aangetroffen van een stadge noot, die daar ruim twee weken had gelegen. En zelfs in dat geval hielden de nabestaanden halsstarrig aan de traditie vast. "Heden overleed" kwam er de volgende dag in de krant te staan. Originaliteit is niet iedereen ge geven en vandaar, dat de meeste mensen maar naschrij ven, wat een ander ook heeft geschreven. Zo is er ook een tijd geweest, dat de geboorte van een kind per advertentie in de krant door de meeste ou ders op deze wonderlijke wijze werd bekend gemaakt: "Gebo ren een zoon Jan" - "Geboren een dochter Trijntje".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 7