LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE NOODLOTTIGE MOMENTEN... VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. De mannen prate na over de begrafenis fan Skelte. Mar ut gong gauw over een sekere Bertus. Dat hewwe jou wel fa ker: je siene mekaar in gien ja ren en bij een begrafenis of een kremaasje is ut soafer. En soa doende komt er praat fan praat, tot in Noorwegen an toe. Se waren weer bezig: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groa- te Geert. Lange Marten: Jonge, jonge, dat is met Skelte toch nog har der gongen, as we docht had den. En nog aardig folk bij de begrafenis oek. Ut was suver welgesellig op 'tend. Fokke Vutman: Ik bin der niet weest, mar ik hoorde dat oek fan Tabe. En hew ik ut goed begrepen, dat er oek nog meensen uut Limburg weest binne? O ja, évakuees. Tabe Ruutsje: Eigenlijk kien- ders fan évakuees. Ik loof uut Venlo. Kiek, in de laaste oor logsmaanden binne der nog duzenden meensen uut Lim burg en Brabant hier anspoeld. Minne Mager: Ho, Tabe, as jou over Limburg prate, magge jou niet over anspoelen prate. Dat mocht met de karnefalbewe- ging oek niet. Mar is er sont die tied feul feranderd? Der binne nog altied évakuees. Alleen, se hiete anders. Groate Geert: En der skiene nog feul meer te kommen. Dat binne gien Nederlanders net as toen. Ho, ho, daar binne se niks minder om, mar jonge, jon: ge, ut is soa ingewikkeld, wik mar segge, sak mar segge I Tabe: Dat merk je an de pol- lentieke mannen oek wel. O ja, en een kleindochter fan Skelte ston op de lijst fan de studen tenpartij. Nee, se is der niet in komen, mar Skelte fon ut nog leuk oek. Marten: Dus dat hét ie nog we ten. Der was een hele skare kleinkienders. En der was een man die an't end "bedankte. O, een skoansoan. Hij had ut op pepier, mar evengoed, ut kon der best op deur. Fokke: En der waren gien freemde woorden bij, net as Skelte dat wel dee, en ut fer- keerd sei. Ik denk dat we "bob- berdeskonk" nog lang onthou- we salie. Want dat was er faak bij as ie ut over onnoadige steuntrekkers had. Minne: Mar ja, toen sien eigen dochter een tiedsje in de bij stand raakte praatte Skelte wel anders. O, die was oek op de begrafenis. Met een nije frijer. Se hét ferkering met een sure hering. Klein grapke! Geert: Ja, die dingen hewwe jou teugenwoordig meer. Skei- de, en weer trouwe, of alleen mar samenwoane. Hokke wurdt niet feul meer seid. En fooral al die artiesten en die fillumster- ren wik mar segge, sak mar segge! Fokke: En in Engeland hewwe jou nog wel es pollitieke man nen die skeef gaan. Nou sien ik die Lubbers fan Engeland daar niet op an. Sientje sei: Nog met gien tien nakende wieven om em hene wurdt dat een bedma- joor! Tabe: Heel wat anders. Ik trof op die begrafenis een ouwe kammeraat fan de Ambacht- skoal. Ja, de skildersklas uut de krisusjaren. Bertus hiet ie. Ik had em in gien jaren en jaren sien. Bertus. Minne: Toen moast ie ut wer ken lere, en nou werkt ie niet meer. Pensioen en A.O.W. Ja, hoe su ut daar met komme? Su utfaai wurre? Fokke: Ik sien ut soa: dat durft de pollentiek niet an. Stel je foor. En anders mutte we met mekaar de barrikaden op Wat seit Marten? Marten: Nee, heel wat anders. Bij ons op'e Tsjerk Hiddesskoal sat een Bertus, en die gong la ter naar de Ambachtskoal. Sien ouwe heer was bij't spoor. Dan hew ik jim wel praten sien. En ik docht nog: kan ik jou of kan ik jou niet? Dat had ik wete mutten. Tabe: Nou, ik had em in de oorlog nog es troffen op ut Ar- beidsbero. We musten foor de keuring, mar ik wurde afkeurd en hij kon naar een baas, die wel es foor de weermacht werkte. Fokke: As een dokter of een handige jonge fan ut Arbeids- buro met werkte, hadden jou soa mar een slimme siekte. Ik bin swaar hartpesjent weest mar ik hew ut wel haald. Ik wu niet foor die Duutse skilder werke! Tabe: Dat seistou nou soa, mar ons leraar op de Ambachtskoal maakte daar oek al grappen over. Jonges, leer ut fak goed. Want niet eiken een ken, al is ie een minne skilder, baas fan Duutsland wurre! Minne: En mien fader fertelde wel fan een kommiek fan froe- ger, Buusman of soa, o, Buus- jo, datie, toen de Duutsers hier nog niet soa lang waren, ut toaneel op kwam en sei: ut is bij ons tuus een groate bende, want wij hewwe de skilder over de floer... Tabe: Daar hewwe Bertus en ik ut nog even over had. En na de oorlog hét ie bij de wederop bouw sitten in Limburg. En nog later is ie emigreerd naar Au stralië, nee, Nieuw-Zeeland. Wel een jaar of twaalf en toch weerwerom. Marten: Je hore dat meer. Ik sien oek nou en dan lui, die in Ammérika of in Kanada werkt hewwe, mar toch werom ko men binne. Ut hangt faak fan de kienders af. Dat houdt se daar of ut brengt se hier. Tabe: Dizze Bertus hét drie kienders. Twee woane erges in Nederland, en één dochter is met een zeekaptein trouwd. Se woanden eerst in Engeland, en nou in, ut liekt op Staveren, ja, Stavanger, das in Noorwegen. Geert: Noorwegen. Daar had den je laassen die Olmpiesse speulen oek. Muskien was ie krekt uut en het Bertus nog wel holpen die gesichten fan kie- kers op'e tribune op te kleuren. Road-wit-blauw of, hoe hiette die dingen, die pomperbladden, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Kon ie nog een mooie bijferdienste an hewwe. En hier kleurt ie oek wel es, denk ik. Soa fan: as u die muren wit hewwe wil, dat is prima, mar ik ferf alleen mar swartü Klein grapke. Vlga. Wanneer Elisabeth Johnsson in Los Angeles vijf jaar is, doodt zij haar tweelingzusje door haar glassplinters te laten eten. Twee jaar later bekent zij, dat zij zes mensen heeft vergiftigd. (1925). In een woning in Den Haag laat een jongeman van negentien met gepaste trots zijn kamera den een revolver zien. Het wa pen wordt door allen bewon derd en dan zal de eigenaar tonen, dat het ook werkt: schuin door de kamer schiet hij een kogel af. Op dat moment komt een van de vrienden, de eveneens negentienjarige M. S. Petronilia, net van de w.c. - hij krijgt de kogel in zijn hoofd en overlijdt vrijwel onmiddellijk. (1986) Is dit niet een grappig plaatje van een groep kinderen op de vensterbank van de sigaren zaak van B. de Boer op de hoek van de Voorstreek en de Nieuweburen? De foto is al heel, heel lang geleden gemaakt en helaas beschikken we niet over de namen van alle gefoto- grafeerden. Maar enkelen (her)kennen we wei. De knaap met die prachtige kolossale pet is Hans de Vries, de zoon van de rijwielhandelaar Lammert de Vries, daarnaast zit Andries Fetter met z'n neet J. de Boer aan zijn zij en dan komt Jappie Visser, de zoon van de kapper van de Nieuweburen. Tenslotte rechts Jan de Groot, een zoon van bakker De Groot, die ook aan de Nieuweburen zat. Jammer genoeg kennen we dat jochie op het fietsje, dat zo lekker boos kijkt, niet en dat geldt ook voor de beide meiskes links. Mooie kindertijd- wat bleef er van over? Alleen de herinnering.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13