ANGEVOERDE GROND MET ALLEMAAL DOADSKOPPEN 'T KLEINE KRANTSJE IN 'TOOSTEN VANNE STAD VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 10 So nou en dan komme we nog wel es in Liwadden. Het liefst ried ik dan over Bergum en Swattewegsend. Tot anne Murksbrug idder nog niet so veul veranderd, maar nou sien je direct an je linkerkant de uut- breidings vanne stad al. At je daar voor de oorlog stonnen waren je al een heel end buten Liwadden. Bij het Tolhuus was dat al so. Inne somer van '32 toen ik vier jaar was binne wij in Liwadden kommen te woanen, inne Hen drik van Deventerstraat. Een hartstikke nij en klein straatsje met op ons kant vijf huzen en er teugenover drie. Naast ons woande een Diekstra, hij was reiziger en had al een auto; sien vrouw was een Duutse. Oppe andere kant woande een vrouw alleen met twee meis- kes, maar die waren veul ou der. Annie en Vemi hietten ze, loo'k. Daarnaast woande een De Jong, die binne er toegeliek met ons kommen te woanen. We kwamen met de beide huushoudingen uut Hoorn. De Jong en mien vader werkten beiden bij de gevangenis en se waren overplaatst naar hier. VANROSSUM In het laatste huus an ons kant woande Van Rossum met drie meiskes. Anne overkant woan de een man vanne post, Boten- ga, dan Bourgonje, die inne Pielsteeg werkte oppe drukke rij. Ze hadden twee jonges; met Karei he'k een soad speuld. En dan hadden je in het laatste huus al ouwere meensen van buten en die praatten Fries en datvondikmarnuver. De vier hoekhuzen hore bij de Camperstraat en de Van Be- verwijckstraat. As wij naar huus gingen musten we altied ach terom deur de steeg. Dat was een heel lang geval en dan musten we bij de Camperstraat er in tussen de nummers 7 en 9. Die steeg het jaren lang een rol speuld, oek toen we later naar de Camperstraat verhuus- den, toen kwamen we der naast te woanen. De steeg was tussen de huzen nog gien me ter breed. Mekaar passere viel niet met, mar we konnen er wel mooi in omhoog kiimme, toen we wat groater waren. WAT TE BELEVEN Voor een jonge van vier idder vlak bij huus in een nije buurt genoeg te beleven. Kammera- den waren er oek al gauw. Ka- rel he'k al noemd, dan wadder een Tuttie, die hiette feitelijk Bouke en sien broer Jopie; bei den binne al overleden. Waar om se hem Tuttie noemden weet ik niet eens, ik he der oek nooit naar vraagd. Dan had je Rein Leen nog op 't hoekje vanne Camperstraat en Wim en Dikke Edens. We woanden sowat anne butenkant vanne stad. De Camperstraat was nog maar gedeeltelijk an beide kanten bebouwd. At je dan de Pieter Pauwstraat inlie pen, een straatsje van goed vieftig meter lang, dan was daar de Swammerdamstraat, die tot de Boerhaavestraat an een kant bebouwd was. Vedder was het overal weiland en je konnen makkelijk tot an Tietjerk toekieke. Achter de drie huzen teugen over ons hadden je een steeg die liep deur omme huzen heen. En bij het achterste stuk konnen je nog weer vedder naar achter lope. Dit was een breed stuk waar we een soad speulden. NAAR SKOAL In 1934 moest ik naar Skoal, dat was Skoal 17. Je moesten van uut 'e steeg de Camper straat oversteke, Pieter Pauw straat deur op 'e hoek bij het winkeltsje de Swammerdamstr. langs tot anne Boerhaavestraat krekt teugenover de groentehal van De Wal. At je dan de Boer- havestraat ingongen liepen je buten de stad anne rechterkant sowat op 't plek waar nou de De Ruijterweg is hadden je een modderpad dat liep naar het eind van 't Cambuursterpad en de Camminghastraat. Op dat pleintsje hadden je een kru- denierswinkeltsje en een siga- rezaak. Naast die krudenier sat v.d. Meulen, de voerman. At je daar dan linksaf gongen kwam- men je op 't Schoppershof. En kele namen van die meensen die daar woanden herinner ik mie nog wel, want die saten oek op Skoal 17: Pool, De Vries, Koster, Eenenaam en Lebbing. Maar we mutte vedder naar school het modderpad voorbij kregen je de boerderij van Kooistra, verder was der niks meer tot Skoal 17. Even vedder had je dan de besmettelijke Ba rak, dat was dan het begin van de Kalverdijk. Ik wa' nog maar krekt op skoal of ik had al weer een nije kameraad; Tjerk de Jager en die woande in het laatste huus van de Van Leeu- wenhoeckstraat. Sien vader was skoalmeester. Op sien ver jaardag kreeg Tjerk een pols stok van vier meter. En dan mut je sloatsjespringe. Dat de den we op de ouwe skietbaan. SLOATSJESPRINGEN Die was in de Swammerdam straat met een grote houten schutting ervoor. Maar hier en daar was wel een gatsje waar we deur konden. De skietbaan bestond uut twee rijen grote bulten met gemetselde bogen er overheen, en achter een nog groatere bult als koegelvanger. Oek stonnen der groate wilge bomen. Anne linkerkant liep een sloat met inne wal een rij knotwilgen. Die stammen wa ren maar een goed meter hoog, daar klauterden we dan op, de pols inne sloat en kul- tsjebreke der over of niet, so hew ik het sloatsjespringen leerd. Dizze familie De Jager, dat waren echte Friezen, Tjerk sien broerke het later nog es met sien verjaardag een koek oppe arm had naar skoal, elk mocht er dan een keer afhap- pe. Een Friese traditie. Jammer dat dizze mensen al gauw ver- huusd binne naar Achter de Hoven. Op zaterdagmiddag hielden je nog wel een paar keer contact met elkaar, maar dat het niet so lang duurd. Na die tied gingen je weer wat meer naar de Hendrik van De venterstraat. Daar he'k ut fiet sen oek leerd. Eerst een paar keer op 'e kop in 'e haag en de eerste keer dat je de Kalver- diek omreden oppe kop de plomp in, het was oek nog op een sundag ik had krek een nij pakje kregen; een brune korte broek en een jaske, dat kostte in die tied inne uutverkoop vier gulden. De Camperstraat en de Van Beverwiekstraat liepen op een punt uut. Op het eind stond een hek en daarachter hadden je de steenhouwerij van Arends. In die tied stond er oek nog een huuske op dat terrein en daar woande een weduwe in met twee meiskes, Minke en Duifje. In 1935 bin wij verhuusd naar de Camperstraat Dijkstra de reiziger was oek al fut. In het huus van De Jong zat nou een Akkermans met een meiske, Gaukje. Mien ene suster het er een soad met speuld. De fam. Van Rossum was oek al ver huusd en daar woanden Tuttie en Jopie toen. Hun moeke was een weduwe en se hadden oek nog een suster. Later is hun Moeke weer trouwd en bin se verhuusd naar de Bloemebuurt. De Camperstraat was toen oek nog lang niet helemaal be bouwd. Teugenover ons had den je de Pieter de Pauwstraat en vandaar stonden nog vijf hu zen, het laatste was van Tol- sma de groenteboer. Naast sien huus was nog een pak- huuske met een pad er naar toe en dan hadden je een schutting. Naast die schutting een steile berm en dan een sloat achteruut en een sloat bij de straat langs. In het land daarachter liepen nog koeien. KOEIEN Die waren van boer v/d Meer die had sien boerderij op het hoekje van de Groningerstraat weg en de Van Leeuwenhoek straat. De situatie is na die tied al snel veranderd. De skietbaan is afbraken, de boerderij van Kooistra is sloopt. In de Boer haavestraat werden huzen bouwd. Er kwamen nije straten. De Pasteurweg, de Robert Kochstraat, de Van Roonhuijse- straat en de Frederik Ruysch- straat werd deurtrekken. Op het plak van de skietbaan en het land dat daar naast lei tot aan de Boerhaavestraat hewwe se een parkje maakt, later het Zamenhofpark. Een van de dik ke bomen van de skietbaan het jarenlang nog een markant punt weest in dat parkje. D'r was dus volop te doen in die tied. Het dempen van de sloat ging met zand, een pracht speulplak wa' dat. Oek de an- leg van 'e Pasteurweg en dat parkje leverde een soad speul- ruumte. Het zand voor de op hoging kwam met het smal spoor van het Vliet af in van die kiepkarkes; een peerd liep er voor om te trekken. Mooi speul- goed die kiepkarren, maar wel verboden natuurlijk. Later werd er grond aanvoerd van het Ol- dehoofsterkerkhof. De doads- koppen saten er nog tussen en ander bonkespul. Je hadden er doe as kienders gien erg in. Maar later he'k wel is dacht hoe was dat mogelijk. Dat leek toch nergens op. At je al die dingen nou nog es overdenken, dan idder in een paar jaar tied toch een heel soad gebeurd. In '32 wadder nog niks van dat alles en een paar jaar later (1936) is der al een heel soad bijboud. Voor de oorlog stond ales der al. Emmen L. Bolt Akkrum: Huis Frederik van Sminia

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 10