'T KLEINE KRAHTSJE JOU MM, de fi&n Makelaardij en Bedrijfs- make/aardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN fiSïïSSS UBBO ROMMERTS Op de foto met de autobus met leerlingen van de heer Salvato- re Sterk in het vorige Kleine Krantsje, zie ik, als derde van links, de heer Ubbo Rommerts staan. Hij was voor mij in het begin van de dertiger jaren een veel indruk en ontzag afdwin gende jonge man. In die tijd studeerde hij schei en natuurkunde en was hij gast-toehoorder bij de schei- en natuurkundelessen op de Mid delbare school aan het Zaai land, zogenaamd hospitant. Wat de leraar niet duidelijk kon maken bij enkelen onzer, waar toe ik ook vaak behoorde, dat deed hij in zijn vrije tijd. Hij was een hoogst begaafd mens, die ook nog "het absolute gehoor" van nature had meegekregen. Alle muziekinstrumenten kon hij bespelen op een, in onze ogen en in ons gehoor, fenomenale wijze. Daar hij iets ouder was dan wij had hij overwicht. Zijn "spuug lokken" speelden ook een rol mee. Hij had zijn hart verpand aan de toen opkomende "Jazz- rage" en speelde daardoor veel mee in orkesten van school clubs, waarin hij door zijn veel zijdigheid een onmisbare kracht was. Ook bespeelde hij het orgel in de Doopsgezinde kerk en zelfs daar kon hij de jazz niet verge ten. Ik hoop dat hij, zonder lek ken en gebrekken, nog onder ons is. Leeuwarden W. D. Lijfering De heer Ubbo Rommerts, die vrijwel zijn gehele leven leraar scheikunde in Ede is geweest, vertoeft helaas niet meer in het land der le venden. Hij is al een jaar of twaalf geleden overleden. Net als u zullen heel veel oudere Leeuwarders erg prettige herinneringen aan hem bewaren. Red. 't KI. Kr. JODENBUURT Ik loop ons straatje in Gelijk voel ik verdriet Het decor is nog aanwezig Maar de mensen zijn er niet Soms sluit ik mijn ogen en denk aan het leed Van hen die daar woonden 't Is een pijn die je nooit ver geet Leeuwarden Joke DE OORLOG. Iedere keer als 't Kleine Krant sje komt staat er wel weer wat bekends in. Laatst nog een arti kel van een meneer La Roy, die schreef dat zijn vader in de oorlog van mei 1940 was ge sneuveld. Ja, mijn man stond of lag naast hem, die was ser geant bij het eerste regiment Infanterie. Er zijn toen heel wat mannen gesneuveld. De Duitsers scho ten eerst op militairen, van wie de rang op kraag'of mouwen zichtbaar was. Mijn man is er toen wonder boven wonder goed afgekomen. De Nederlan ders hadden er toen totaal geen begrip van wat oorlog was. Het was zelfs zo, dat er werd gewaarschuwd: "Jongens, denk erom, niet op de bollen trappen." Zij lagen namelijk bij het vliegveld Valkenburg in de bollenstreek. Apeldoorn J. Boersma-van der Wijk ZUSTER BODDÉ Er stond in 't vorige Kleine Krantsje een foto met een be kende persoon, namelijk Zuster Boddé. Zij was mijn hoofdzus ter in het Diaconessenhuis op de Vrouwenafdeling, waar veel patiënten lagen van dokter Overbosch. Als dokter Overbosch 's mor gens op onze afdeling kwam en hij in het kantoortje van Zus ter Boddé verdween, moest ik een kop koffie maken met veel schuimende melk er op en deze opdienen in een speciale Chinese porseleinen kop. En oh wee, als dat niet goed was. Zuster Boddé was heel streng, maar ik mocht haar wel. De foto met die acht kleintjes, die in de krant stond, kende ik niet - ik was hoogstens tien jaar toen die moet zijn ge maakt. Apeldoorn J. Boersma-van der Wijk DE ZWALUWEN In mijn verhaal onder het kopje "Meneer Bakker" in het februa rinummer zag ik, dat Feike Couperus, één van de oprich ters van De Zwaluwen, in 1948 naar Nunspeet vertrok. Maar dat moest natuurlijk 1938 zijn. Vermoedelijk een fout van mij. Feike sneuvelde in 1940 bij Katwijk; hij was bij mijn weten onderofficier. Op weg naar huis verongelukte ook de matroos Chris Terpstra. Ik heb ze beiden goed gekend, evenals de oud-secretaris van Zwaluwen, Jan Salverda, die op jonge leeftijd in het buiten land het leven verloor. Hampie Brouwer, Minne Wij- benga en ik waren de eerste junioren van De Zwaluwen. Minne Wijbenga woonde aan het Cambuursterpad en zijn va der had een schildersbedrijf. Ik meen, dat de familie later naar Afrika is gegaan. Junioren die er later bij kwa men waren o.a. mijn twee broers van wie Jan als acht tienjarige naar de voetbalver eniging Friesland is gegaan. Ook klasgenoot en vriend An ton Straatsma meldde zich bij De Zwaluwen. Anton Straatsma werd later "de populairste leraar" over wie de heer Klaas van der Meer in 't Kleine Krantsje schreef. Soest G. Taekema FEESTWEEK Toen Leeuwarden het vijfhon- derjarig bestaan vierde, in 1935, was ik vijftien jaar en ik kan me dat mooie feest nog heel goed herinneren. Er werd een historische optocht gehou den en alle stadsgrachten wa ren versierd met potjes met kaarsen erin, die elke avond vanuit een bootje werden aan gestoken, een heel werk. Die verlichting heeft maar een week geduurd. Ook verschillen de gebouwen stonden toen in de schijnwerpers, zoals de Kanselarij, de Waag, het Bur- maniahuis en de Oldehove. Het werd allemaal te duur om die verlichting langer dan een week te handhaven. Het heeft, meen ik me nog te herinneren, tienduizend gulden gekost en dat was in die crisistijd een res pectabel bedrag. Veel mensen waren toen werkloos en er moet ergens in Leeuwarden een demonstratie zijn geweest, waarbij geroepen werd "Hon ger! Tienduizend gulden uitge ven voor de feestweek en wij hebben niks te vreten. Hon ger!" Haarlem Jac. Vriend BREEDSTRAAT 47 Er is onlangs in het Kleine Krantsje geschreven over het pandje Breedstraat 47 - een foto ervan kwam voor in de ru briek "Leewadders, waar is dit?" Wat mij niet duidelijk was is het volgende: hoe kan dit pand nummer 47 hebben? Als de tel ling vanaf de Nieuweburen be gint moest dit huis toch een even nummer hebben. Weet u het antwoord? Leeuwarden R. Poelstra De telling van de huizen aan de Breedstraat begint niet bij de Nieuweburen, maar - het lijkt wat vreemd - op de hoek van de Speel mansstraat en de Kleine Hoogstraat. De woningen aan de Speelmansstraat westzijde werden in 1877 genummerd 1 tot en met 43, waarna de nummering in de Breedstraat westzijde door ging met 45 tot en met 65. Red.'t KI. Kr. IN'T GASTHUIS Door het artikeltje, onlangs in 't Kleine Krantsje, over bejaar denhuizen vroeger en nu, kwam ik in gedachten weer in het Sint Antony Gasthuis te recht. In 1943 verkocht mijn opa uit zijn bezit twee van zijn huizen om zich in dit Gasthuis "in te kopen". Voor levensonderhoud kregen ze dan een tientje per week en om het wat ruimer te hebben, verdiende opa er zo nu en dan wat bij. Het resultaat van de verkoop was dat hij één kamer kreeg met bedstee; dit nog in 1943! Op de plaats van de andere bedstee was een aanrecht ge maakt, wel met afvoer, maar niet met waterleiding. Verderop in de gang waren de pagina 4 VSs Wl NVM T s Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* w.c.'s en een wasbak, waar de bewoners water haalden in een emmer. Gelukkig was opa sterk. Na heibel met de buren over het gebruik van de w.c. werd deze ruzie beslecht door de re genten, die een soort rechtbank hadden. Op sterf- en verjaardagen van de regenten kregen alle bewo ners een tulband. Opa woonde er niet graag want hij voelde zich gevangen en zei dan als we hem thuis brachten: 'Zo, we zijn weer bij cel num mer 10". Toen opoe in 1955 overleed, moest opa alle meubels weg doen en verhuizen naar de mannenzaal. Later werd er een nieuwe vleugel aangebouwd waarin éénpersoons kamers kwamen. Als oudste bewoner mocht hij bij de ingebruikneming het lint doorknippen. Op vijfennegentig-jarige leeftijd overleed opa na dus tweeën twintig jaar in "het rusthuis" ge woond te hebben. Geldrop G. E. T. de Goede-de Bruin DE LENIJTO Plusminus 1937 is er hier in de Harmonie een Leeuwarder Nij verheids Tentoonstelling ge weest, de Lenijto. Ter opluiste ring van het publiek is er toen iets georganiseerd en er is toen kennelijk een beroep gedaan in onze richting. Door de Dansschool van Char les de Jong in de Wijbrand de Geeststraat is er toen door acht paren een "Skotse Trije" en een Frans Menuet ingestu deerd. Voor de opening werden de deelnemers, keurig in Frans kostuum, in twee open lan dauers door de stad gereden met twee paarden voor iedere koets. En elke avond, zo lang de ten toonstelling duurde, gingen op een houten plankier in de tuin de voetjes van de vloer voor de "Skotse" en na hevige kleed partijen kwam het menuet voor het voetlicht, zoals we dat op de foto zien. Zo konden ze toch samengaan, de Fabriek, de Bouw, de Han del en het Kantoor en geloof maar, we hebben er wat moois van gemaakt. Leeuwarden Jetze Visser Bij de feestelijkheden in 1935 was de gehele binnenstad verlicht. Deze opname is bij de Kelders gemaakt - op de achtergrond zien we de eveneens in het licht staande Bonifatiustoren. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 4