MONUMENTAAL BOEK OVER LEEUWARDEN IN OORLOG "Laarzen op de lange pijp "LAARZEN OP DE LANGE PIJP" GEDEGEN WERK VAN YPE SCHAAF pagina 5 Toen de Leeuwarder dominee Ype Schaaf een kleine vier jaar geleden als hoofd redacteur van het Friesch Dagblad met pensioen ging, stelde hij zich tot taak de geschiedenis op schrift te stellen van de stad Leeuwarden in oorlogstijd. Zijn speurtocht naar al het wel en wee in de vijf bewogen oorlogsjaren bracht hem in contact met vele tientallen ooggetuigen, die hij op de praatstoel zette, terwijl hij zo'n honderd boeken raadpleegde en ettelijke jaargangen kranten en tijdschriften doorworstelde. Het resultaat van zijn noeste arbeid is zo juist van de pers geko men, het boek "Laarzen op de Langepijp - Leeuwarden in de Tweede Wereldoor log" - een werkelijk monumentaal werk, vier honderd en zestien pagina's dik, royaal geïllustreerd en voorzien van een vier en twintig pagina's tellend register, waarin alles en iedereen wordt genoemd, die in dit doorwrochte werk de revue passeren. Er zijn, dachten wij, niet zo heel veel geboren en getogen Leeuwarders, die er geknipt voor lijken om een geschied schrijving te scheppen als deze. Ype Schaaf behoort ze ker tot deze, waarschijnlijk, heel kleine categorie. Hij werd - als zoon van een visboer - geboren in het hart van de oude binnenstad en wel in de Breedstraat, waar hij ook op groeide en zijn ogen bepaald niet in de binnenzak had. In een eerder, nogal wat be scheidener publicatie "Goeie schoure en treifene schoure", waarin hij het Joodse leven in de Leeuwarder binnenstad be schreef, gaf hij er al blijk van altijd buitengewoon geïnteres seerd te zijn geweest in de mensen om hem heen. Verder leken zijn wortels in de Leeuwarder samenleving ga rant te staan voor een uiterste betrokkenheid: vader Charles was eveneens een op en top Leeuwarder en opa was nie mand minder dan de in zijn tijd in onze stad zeer populaire ko miek en voordrager Ype Schaaf, die ook nog jaren kas telein in het vermaarde Oranje Bierhuis is geweest. Niettemin is de auteur zeker niet lichtvaardig te werk ge gaan. Hij heeft bij het aanvan gen van zijn grote gevecht alle mogelijke wapenen in stelling gebracht. Zo benaderde hij een uitgever, van wie hij kon ver wachten, dat die uiteindelijk met een voortreffelijk verzorgd product op de markt zou ko men en dat heeft de Uitgeverij Van Wijnen te Franeker dan ook gedaan. Verder zorgde Ype Schaaf voor een Begeleidingscommissie met een negental prominenten en liet hij zijn manuscript door eenzelfde aantal geïnteresseer den zeer critisch bekijken. Ten slotte kon hij ook aan de wens van de Begeleidingscommissie, om de verkoopprijs van het boek zo laag mogelijk te hou den, voldoen door zich van een financiële injectie van acht sub- sidianten te verzekeren - de boekhandelprijs kon daardoor beperkt blijven tot het ronde bedrag van vijf en dertig gul den. NET OP TIJD Bijna een halve eeuw na het einde van Tweede Wereldoor log lijkt Ype Schaaf nog net op tijd te zijn geweest om voor een verantwoorde berichtge ving voldoende stof boven de tafel te krijgen. Van zijn infor manten, die alles nog zelf heb ben meegemaakt - de in het boek opgenomen lijst bevat een tachtig namen - zullen ve len al een vergevorderde leef tijd hebben bereikt en een lan ger uitstellen van het gebruik maken van hun wetenschap zou het voltooien van dit boek er niet gemakkelijker op heb ben gemaakt. "Er zijn in Leeuwarden gedu rende de oorlog" zo schrijft Ype Schaaf in zijn Woord vooraf "door mensen verschrikkelijke en geweldige dingen gedaan, maar het aantal werkelijk grote helden en doortrapte verraders was niet groot. Daarom gaat dit boek voornamelijk over gewone mensen, die, zoals altijd en overal in de geschiedenis, ook in Leeuwarden en Huizum ne gatief en positief tot veel in staat bleken in de bijzondere omstandigheden van de perio de 1940-1945. Om de mondige lezer de mogelijkheid te bieden zelf een oordeel te vellen is een en ander zo zakelijk moge lijk beschreven. Daarbij worden geen andere schrijvers geci teerd en wordt niet met hen ge discussieerd over hun visie." De auteur begint zijn geschied schrijving met het geven van een beeld van de jaren dertig en vervolgt met de hoofdstuk ken "Gewoon doorgaan" - be sturen, werken en eten van mei 1940 tot mei 1943" en "Overle ven bij terreur - besturen, wer ken en eten van mei 1943 tot de bevrijding", hij schrijft over "De ideologische strijd - poli tiek, Friese Beweging en media van '40 tot '45" over "De pogingen tot gelijkschakeling - De scholen en de kerken; het amusement, de cultuur en de sport; de maatschappelijke dienstverlening en de gezond heidszorg van '40 tot '45" en "Fliegerhorst Leeuwarden - Over het vliegveld en de oor logshandelingen". Vanzelfsprekend komt ook het joodse drama breedvoerig aan de orde "Eerst apart en toen weg" en schrijft Ype Schaaf over "Verzet en terreur - De groei van het verzet van 1940 tot eind 1943". Over "Op leven en dood" - De verzetsstrijd tot 8 april 1945 en tenslotte over de bevrijding en daarna: "De fles is leeg". De schrijver heeft kans gezien vele minder bekende en zelfs nog niet eerder gepubliceerde feiten naar boven te brengen. Zo onthult hij, om maar een en kel voorbeeld te noemen, het "geheim" van het geringe aan tal in Friesland gesneuvelde Canadese militairen in de be vrijdingsdagen. Het blijkt dat de Canadezen twee radiotelegrafisten met een zender hebben gedropt, die de opdracht hadden om voor de geallieerde troepen uit zoveel mogelijk inlichtingen door te seinen naar het al bevrijde zui den van het land. Daardoor wisten de Canadese bevrijders precies wat hen te wachten stond. Jammer is het wel, dat er, on danks de inspanningen van het hele legertje nijvere nalezers nog enkele kleine onjuistheden in het boek zijn blijven staan. Het lijkt een futiliteit om over te vallen, maar in een werk van dit niveau zouden we toch geen slordigheden mogen ver wachten. Frappant is het bij voorbeeld dat de titel van een vroegere publicatie van de schrijver zelf niet geheel correct in de lijst van de geraadpleeg de literatuur is terechtgekomen! AARDIGHEIDJE Voor geïnteresseerden, die zich het boek aanschaffen voor de vijfde mei heeft de uitgever nog een speciaal aardigheidje be dacht. Die krijgen als cadeautje een grote gekleurde platte grond van Leeuwarden, die in de oorlog op de markt werd ge bracht. Het Wilhelminaplein blijkt daarop gewoon "Het Plein" te heten, de Wilhelmina- baan wordt op deze curieuze kaart als "Renbaan" aangeduid en de Julianastraat is maar ge woon van deze naam ontdaan. Leggen we deze oorlogskaart naast een plattegrond van nu, dan zien we hoe fors Leeuwar den in de naoorlogse jaren is gegroeid - het stadje werd een stad. FENNOL. SCHOUSTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 5