ITHEO FABERI MARTEN'S ★V CAFETARIA *V CAFETARIA dcM ais ij s. 'T KLEINE KRANTSJE eel Waardebon geheel gratis TAKELWAGENS FOTO PRIJSVRAAG nieuwestad 56 leeuwarden aties ering kaart van Leeuwarden uit 1943 KOR VENEMA HANDELSDRUKKERIJ AL 120JAAR TEL. 058-121315 DAG- EN NACHTSERVICE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMI- ter waarde van f6,95 Wie vóór 5 mei a.s. een exemplaar van 'Laarzen op de Lange Pijp' koopt, krijgt een schitterende full-colour 94588 Verkrijgbaar in de boekhandel I J De foto rechtsonder is de Leer school met de MULO-school van de heer Hogenhuis gezien vanuit de Wijbrand de Geest straat. Zelf ben ik op deze MULO-school geweest, waar ik het eerste leerjaar naast inzen der N. Hogenhuis op de achter ste rij van de klas heb gezeten. Na het eerste jaar vertrok de heer Hogenhuis naar het Geref. Gymnasium te Huizum. Leraren op deze MULO waren toen de heren Van der Ploeg (wiskunde), Spoelstra (o.m. Duits en zingen), Tangerman (o.m. Frans), Osinga (tekenen) "master" Kooistra (Boekhouden en Handelsrekenen op woens dagmiddag en 's-zaterdags van twaalf tot een uur), Hogenhuis (hoofd, Engels en Ned. Letter kunde). Ermelo B. Porte AFGEKEURD Wat ik in de Tweede Wereld oorlog als jongeman op het Ar beidsbureau aan de Willemska de heb meegemaakt, is haast niet tegeloven. Er was toen voor mij geen werk meer in vaders zaak, maar via een vriend kon ik een leuke be trekking krijgen als jeugdleider ofwel "opvoedkundig ambte naar", zoals dat daar heette, in de Weesinrichting "Neerbosch" bij Nijmegen. Voor mij, als twee en twintigja rige in een vreemde streek een hele ervaring. Ook het werk was leuk. Maar na zo'n drie maanden kwam er een Jobstij ding. Alle mannen boven de twintig moesten zich melden voor de Arbeitseinsatz. Dus verschillende collega's moesten vertrekken en ook ik kreeg te horen, dat ik niet kon blijven. Jammer. Maar ik had op het Arbeidsbu reau in Leeuwarden een kennis zitten, die eerder al eens had beloofd mij te zullen helpen, wanneer ik in moeilijkheden kwam. En ik moest me juist aan de Willemskade melden. Daar kwam ik bij de keurings arts met naast zich aan het bu reau, uitgerekend die kennis! De dokter keek me aan door zijn hoornen bril. "Fuszballst du auch?" "Aber nein, mein Herr," zei ik, "ik habe leider mein Bein gebro- chen bei Fuszball." "Laufen!" beval hij. Ik strompelde zo'n beetje door de kamer, maar "Mensch" vond die dokter, "du hast doch janichts!" Lachend krabbelde hij een aan tekening op een formulier en schoof dit naar mijn vriend, die het meenam naar een andere kamer. Ik kon er dus van op aan, dat ik was goedgekeurd. Ik ging terug naar het vertrek, waar ik me eerder al had moe ten melden en daar zei een ambtenaar: "Zo meneer Post mus, u bent afgekeurd. Ik kreeg mijn stamkaart terug en een "Ausweis" met veel stem pels en ik kon vertrekken. Wat was er gebeurd? Mijn vriend had het document met de aantekening van de dokter "Geschikt" meegeno men en er eenvoudig "On" voor gezet en toen bij zijn col lega voor verdere afhandeling afgegeven. Gewapend met mijn kostbare Ausweis kon ik in Neerbosch blijven werken en ik heb verder geen last meer gehad. Bij raz zia's in de trein naar Leeuwar den werd er vooral bij Dieren gecontroleerd. Trots toonde ik dan mijn papiertje, zo gezond ik was. "Was hast du denn?" vroegen die kerels soms. Dan noemde ik een ziekte, die je je ergste vijand niet kon wensen... Enschede S. D. Postmus ONDERAARDSEGANG Met veel aandacht heb ik eens in 't Kleine Krantsje een artikel gelezen over de "Kienderdief- kes" van de Breedeplaats, de dames Cornelia, Catharina en Johanna Broersma, die in het oude Leeuwarden voor kinder dieven werden aangezien. Er werd van hen verteld, dat zij wel kinderen naar binnen sleur den, wanneer die baldadig aan de bel hadden getrokken. Bij het lezen van dat verhaal gingen mijn gedachten terug naar onze kinderjaren, toen mijn ouders nog leefden. Ik herinner me, dat mijn moeder mij, toen ik een jaar of twaalf was en met haar over de Bree deplaats liep, iets zeer interes sants vertelde. Achter en onder het huisje van de kinderdieven zou een onder aardse gang zijn, die zou door lopen naar het begin van de Grote Kerkstraat, waar zich het rooms-katholieke klooster be vond. Het huisje zou dus door die al heel oude onderaardse gang in verbinding met het klooster staan. Het laat zich denken, dat dit verhaal over zo'n geheimzinni ge gang ons zeer nieuwsgierig maakte. Later, toen het huisje werd gerestaureerd, heb ik er nog wel eens voorgestaan en toen kwam het verhaal van mijn moeder weer in mijn ge heugenterug. Mijn moeder werd in 1906 ge boren en dat was hetzelfde jaar, waarin Cornelia Broersma als de oudste en de laatste van de drie zusters het huisje ver liet. Ik ben benieuwd of 't Kleine Krantsje meer lezers heeft, die bekend zijn met dit verhaal. Goutum G. de Vries VERDRONKEN. Een prachtige plaat, onlangs op de voorpagina van 't Kleine Krantsje, van de Harlingervaart, riep wel heel bijzondere herin neringen bij me op. Ik zie mij daar nog als jongen met enkele kameraden staan aan de toen nog scheve walkant, waar poli tieagenten aan het dreggen waren. Nieuwsgierig als we waren kwamen we al gauw aan de weet, dat iemand zich daar had verdronken. En ik zie nog dat ze de bejaarde heer naar de wal haalden en even later op de fietsbrancard legden. Wij natuurlijk zeer benieuwd waar hij naar toe gebracht zou worden. Dus in draf achter de brancard aan en het einddoel bleek de Oude Begraafplaats aan de Spanjaardslaan te zijn, waar ze de man in een opbaar- gebouwtje binnenbrachten. Om eerlijk te zijn heb ik de nacht erna niet veel geslapen, maar ja, dat dankte ik dan aan mijn nieuwsgierigheid. Nu, ruim zestig jaar later, moest ik daar weer aan denken bij het aan schouwen van die mooie plaat in't Kleine Krantsje. Leeuwarden Rinze van der Heide FIETS IN GRACHT Ik was een jaar of negen, toen een buurmeisje mij op een zon dagmorgen vroeg mee te gaan naar het "Stuversjoadsje", wiens winkeltje in de Sacre- mentsstraat zondags geopend was. Heel stoer pakte ik stiekem de fiets van Moeke en wij naar de jodenbuurt. Maar komende uit de Sacrementsstraat reed ik pardoes naar de waterkant, waar ik nog net van de fiets kon springen, voor die in de gracht verdween. Ik aan het gillen natuurlijk - stel je voor, de fiets in de Voor streek. Wat zal ik op m'n duvel krijgen, dacht ik en ik moest ook nog naar pianoles van "Poepetsje" Smeding! Maar wonder boven wonder: Vader en Moeke waren niet kwaad, maar juist heel blij, dat ik zelf niet in het water was ge vallen. Apeldoorn J. Boersma-van der Wijk MOLENAARSHUIS Amper had ik het maartnummer van 't Kleine Krantsje van zijn wikkel ontdaan of ik herkende het molenaarshuisje in de Wes terplantage, waarvan een foto op de voorpagina stond. Niet verwonderlijk overigens daar ik er vele jaren tegenover had ge woond en wel op de hoek Nieuwestad-Westerplantage. Ons uitzicht was dan ook pal op deze woning, destijds be woond door een familie Heida. Enkele keren was ik daar ook binnen geweest en proefde toen al een sfeer van "vervlo gen tijden". Het huisje zat weelderig in de groene klimop en het lekte op diverse plaat sen, met het gevolg dat het in een steeds groter verval raakte. Uiteindelijk verschafte het toen nog jaren onderdak voor een gemeentelijke plantsoenarbei der. Toen ik eens een losse vloerplank optilde, bleek dat hieronder nog een mooie estri ken vloer zat. In later jaren zat goede schoenreporotie bespoort geld op tyd noor schoenmokery Kelders 35-LeeuwarderT de zolder ook al vol met klim- opbegroeiïng, welke als rust plaats voor uilen goede dien sten deed. Helaas is ook dit alweer "pas sé", en het is maar goed dat de fotografie is uitgevonden, zodat de oude foto's het verleden weer wat doen herleven. Gouderak Wyger Kramer Een van de oudste onderne mingen in Leeuwarden bestaat nu al honderd twintig jaar. Daar kan geen misverstand over be staan, want het bedrijf heeft z'n oprichtingsjaar in de tenaam stelling staan: De Handelsdruk kerij van 1874. De Handelsdrukkerij zit nu al weer jaren aan de Celsiusweg, nadat het bedrijf lange tijd aan de Pijlsteeg en de Grote Kerk straat gevestigd was. (Vervolg van pag. 3) de gefotografeerde dame voor prinses Juliana aan te zien. Maar dat was een lid van de Hofhouding, een kinderverzorg ster laten we zeggen. En zij kon dus ook moeilijk "een trotse" moeder worden genoemd, zoals heel veel in zenders dat deden. Tenslotte: de aardige foto was gemaakt door onze abonnee, de vroegere persfotograaf Pe ter Boonstra, die nooit gedacht kan hebben, dat zijn opname nog eens zoveel pennen op het papier zou brengen. y Qo|f I II Een gezellig zitje in Mk M K T\ 1^" B Êk 11 Wij serveren een heerlijk kopje koffie, een rustige sfeer M JQft If J B thee, diverse ijssoorten en koele nanSiaag O biedt U onze nieuwe 5 9 dranken DfjZlRlU m 1VOnnSTBC P K R7 I P Cl IW A D nC M ai biedt U onze nieuwe 11 dranken vvrpuzilig moderne ijssalon VOORSTREEK87-LEEUWARDEN „La Venezia" kwaliteit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 9