LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DE RUITERSTEEG 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewaddqrs waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag overvier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Der is weer heel wat te bepra ten bij de brug. Branden, stie- nen uut de Oldehove, een bits- je pollitiek, en dan de tee-vee. Nee, niet ut groate werk, mar de Friese tee-vee. En tureluur- lijk oek de Liwwadder tee-vee met de naam fan de bloate man. Ut slot is foor de echte Liwwadder praters, en daar hore se bij: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as gast, hou je fast, Loade- wiek de Tureluur. Groate Geert: Ik bin hier nog wel, mar ik su wel en ik su niet. De halve nacht in de kleren weest. Der was een brandsje bij ons achterburen. Ja, ut is gelukkig goed beteerd, wik mar segge, sak mar segge. Minne Mager: En jou woane niet eens in de Jouwer. Mar ja, op andere plakken is oek faak brand. Soa gek is ut hier geluk kig nog niet. Mar hoe hiet suk folk, pierelomanen, die heve wel wat uut!! Tabe Ruutsje: Mar je konnen wel es stienen uut 'e Oldehove op 'e hassus krije. Su dat nou echt fan dat heien foor ut nije stadshuus komen weze? Wat sei Fokke? Fokke Vutman: Ik hew een man kannen, daar sei fader al- tied fan: hij mut ome segge teugen de Oldehove. Hij be doelde: dat is nou een hele, echte ouwe Liwadder. Kwalliteit fan foor de oorlog. Lange Marien: En je kenne kleine Oldehoves kope, en een part fan dat geld wurdt besteed an 'ut opkallefateren fan die ouwe skeve. Nou, die Timmer man en kosorten betale ut self mar. Se hewwe em oek fer- sloere laten. Geert: Ik hew een swager, en die seit: hadden se dat dure akkwarium, of boe ut mar hiete mag, mar niet bouwe mutten. Daar in 'e Groene Ster. Daar komtgien honopaf. Minne: Dat hinder't niks, want die honnen betale toch niet. Klein grapke. Der mutte meen- sen komme! Fieftig duzend, hew ik loof ik lezen. Mar ja, ge beurt dat oek? Fokke: De naam is te moeilijk. En op een paar otters of die stinkers, just, bunzingen komt half Nederland oek niet af. Mar Sientje sei laassen trouwens: Se hadden ut Otterhove noeme mutten. Krekt, dat hoort bij Liw- wadden: Oldehove en Otterho ve. Tabe: Daar sit wat in. As ut er nou oek mar uutkomt. En wie komt daar an? Jonges, sien es: Loadewiek de Tureluur. Hoe su ut met sien ferkering weze? Ah, die Loadewiek. Loadewiek de Tureluur: Dag mannen. Of mut ik heren seg ge? Hoe liekt ut hier? Su ut nou stiller hier op ut Vliet weze, omdat de soasjale klanten oek in 't nije stadshuus terecht ken ne? Ik hew jim een heel skoft niet sien. Marien: Hier is alles kits en de bok fet. We hadden ut over de Oldehove en de Otterhove. Dat nije ding daar bij de Kleine Wielen. Fietse jou daar nooit es? Tureluur: O ja, dat. Nee, ik bin de laatste tied meer an't biljet- .ten. Ik dee ut met om hur, jim wete wel, es te treffen. Mar fle den week bin ik koazen as foorsitter fan die biljetklub. 't Was nog spannend oek. Fokke: Dan must aansen mar traktére Loadewiek. Dan kope we der één op. Mar wat was nou spannender, de biljetklub of de ferkering, as ik niet al te onbeskeiden bin. Of prate jou daar liever niet over? Tureluur: Met jimme wil ik daar wel over prate, tureluurlijk. Kiek, Sietske en ik piele wat deur, mar hur kienders magge ut niet wete. O, die binne soa fuul. En wat is der nou op mij an te merken? Geert: Gien skeet! Ik bedoel helemaal niks, wik mar segge, sak mar segge. Se mutte jim mooi gewurre late. Rare rot- kluchten fan die kienders. Ut liekt Joego-Bosnië wel. Tabe: Ut hiet even anders, mar dou hest geliek. Mar goed, dat spannend sloeg dus op de bil jetklub. Dat sai ut in de pollitiek oek wel wurre. Wat foor kam- menetwees krije? Fokke: Der sal wel niet één uut Friesland menister wurre. Mar der komme wet weer 'n paar kamerleden uut Friesland. Al leen die Minke het 't niet redt. Minne: 'k sien nog wel es naar die Friese tillefizie. Daar sit oek wel gauw es pollitiek bij. En der sit jou altied son fleurig meiske o so lief an te kieken. En ik docht dat se wel aardig boere- fries praat. Marien: Daar hew ik gien fer- stand fan. Mar ik sien daar oek nooit naar. O, is't wel leuk? Op wat sender is ie. Is dat niet al tied geliek? Nuver. Dus as ik de kabel bel, sture se een monteur? Een Bronger of soa. Tureluur: Ik sien der wel es naar. Sietske is nog al wat frie- zerig. En dan die Liwwadder tee-vee. Dat hiet fan eh... ja, net as die bloate man bij de Beurs. Just. Tureluurlijk: Merku- rius. Ja, daar wurdt soms smout Liwwadders praten. Oek foor hun radio. Tabe: Ja, en dan kan ik een paar, die altied Liwwadders praten hewwe, en nou inénen hooghaarlemmerdieks prate mutte. Fanwege de kienders of fanwege de nije buren of nije kunde. Wat seit Fokke? Fokke: Sientje hét son friendin. Hiete altied Pietsje, nou Petra. Swetst bij kunde en soa wat se niet allemaal leerd hét. En over hur fader, die een beste baan bij de P.T.T. had hét. En hij wa gewoan besteller, en.wel nee, Minne, dat hindert niks. Minne: Ik noem dat skijthuizen. Eigenwieze flapdrollen. Mar je hewwe oek lui, hoe fer se ut oek skopt hewwe, se blieve Liwwadders praten. O, was die Petra fan Fokke sien Sientje Van de Ruitersteeg, die hier vroeger in Leeuwarden was, vinden we nu niets meer terug - de huisjes, die er aan ston den, zijn al lang geleden afge broken. De Ruitersteeg was een' duister zijtakje van de Ba- gijnestraat en de ingang ervan lag ongeveer tegenover de achteringang van het politie bureau, dat vroeger aan de Nieuwestad stond. In de Ruitersteeg hebben tege lijkertijd verschillende spraak makende stadsfiguren ge woond, zoals de handelaar in ongeregeld Dominicus Rein- sma, die hier zijn kleine be- laassen soa feul jaar trouwd? Nou en wat toen, Fokke? Fokke: Ja, sitte we met een hele ploeg an een lekkere neut, brult Sientje: Hast oek niet docht Pietsje, toen we op een ouwe damesfiets naar de Huushoudskoal gongen. En ik sien nog jouw fader met een tas op 't skouder lopen.As ie hier nou was su die segge: Dat we em nog lang lusse magge, krije sal wel gaan!! Vlga. doeninkje had, waar hij zijn handelswaar in woon- en slaapkamer optastte. Pal naast deze Rooie Mienkes woonde de overbekende Snor- rewiets, een vrouw, die in jon ger jaren als straatwiedster de kost verdiende. Op oudere leef tijd verdiende zij er een centje bij door het schillen van aard appelen voor de vrouwen in haar omgeving. Dan heeft ook Roosje Cohen er gewoond, het koopvrouwtje van de veemarkt, dat hier samen met haar man, de vroegere si garenmaker Hannes van Dijk, een huisje bewoonde. In het begin van de vijftiger jaren werden de huizen aan de Keizersgracht tussen de Druifstreek en de Kruisstraat nog uitsluitend door bewaarders van de Bijzondere Strafgevan genis bewoond. Dat waren in die tijd onder andere de heren J. Steenhuis, H. Bakker, K. Laverman, G. Terpstra, A. de Vries, G. Lunshof, J. van Goinga en G. Nannen. Ook de heer Blom, die we hier in de deuropening zien staan, woon de daar toen. Hij werd gefotografeerd, terwijl zijn buurman uitermate nieuwsgierig om de hoek kwam kijken. 2ijn naam kennen we niet, evenmin als die van het hondje, dat tegelijkertijd vereeuwigd werd. Deze foto en nog een serie andere soortgelijke familiekiekjes kwamen op een curieuze manier in het bezit van 't Kleine Krantsje en misschien zijn er nu nog nazaten van deze meneer Blom, die er belang bij hebben. Dan moeten ze ons maar eens even bellen, tele foon 120302. Eddy misschien? Of Robbie?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13