UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KEANTS JE J. ZWART ADVERTENTIES VAN TOEN. Rookt De bekende 8 en 1® ets. Sigaar. Rund- Kalfs-, en Varkensvleesch VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 IEen man, die in de dertiger ja ren, maar ook nog wel in een latere tijd, heel wat leven in de Leeuwarder advertentiebrouwe rij heeft gebracht, was Anton Wanda, die zijn zaak in de Oude Oosterstraat heeft gehad. Zijn bekende kreet "Wanda Be zocht Koopjes Gekocht" lag op ieders lippen, hoewel er ook wel eens gefluisterd werd "Wanda bezocht Rotzooi ge kocht". In 1937 kwam Wanda met een belangrijke bekendmaking: "Door de grote uitbreiding van onze artikelen zijn wij genood zaakt onze verkoopruimte wat te vergroten, waardoor U een beter overzicht heeft en een prettiger verkoopruimte be schikbaar zal zijn. Daarvoor is nodig de verkoop enige weken onder te brengen in de daar voor geplaatste Hulpwinkel tus sen de beide Oosterstraten. Er zullen vele koopjes verkocht worden, vele Restanten en ver der alle artikelen, ver beneden vastgestelde prijzen." Ja, ja, dat waren me toch prij zen, die men berekende in de jaren voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog! Voor heel weinig geld bijvoorbeeld kon men zich piekfijn in de kle ren steken. Vooral als men zelf over stof beschikte. "Als gij stof hebt!" zette de kleermaker G. Langendijk uit de Jacob van Aakenstraat dan ook boven een advertentie, die hij in 1938 in de krant plaatste. "Wij ma ken U nog deze maand een mooi passend costuum met pri ma voering en roshaar." En wat kostte dat dén wel? Wel, dertien gulden en geen cent meer. En het keren van een costuum kostte bij Langendijk ook maar een krats. "Duizenden oude, verkleurde costuums hebben wij weer als nieuw gekeerd voor zeven gulden. Demi's en regenjassen vier gulden. En het wordt er beslist niet kleiner van. Zendt briefkaart of geeft het den vrachtrijder mede." Net als nu trokken er ook in 1930 al supporters van voetbal verenigingen met hun geliefde clubs mee naar de uitwedstrij den. Voor de wedstrijd van Ve- locitas tegen Leeuwarden an nonceerde de L.A.B., de "Leeuwarder Autobus Onder neming" dat zij elk uur vanaf het hotel De Bleek zou vertrek ken om de voetballiefhebbers naar Groningen te brengen. "Kaarten verkrijgbaar a twee gulden bij de sigarenmagazij nen Steenbergen, Korfmakers- straat, Schaafsma, Noordvliet, H. Mulder, Oldegalileën 14 en aan de garage Nieuwekade 72. Bij afkeuring van het terrein voor elf uur voormiddags wor den de reiskosten terugbetaald. Voorziet U van kaarten voor Zaterdagavond negen uur." Wie herinnert zich nog, dat er ook in Leeuwarden een Bank van Lening was? In 1930 kwam de lommerd met deze medede ling in de krant: "Stads Bank van Leening te Leeuwarden. Verkooping Donderdag 13 no vember a.s. van de verstane panden, beleend in de maan den Mei, Juni, Juli en Augustus 1929 en Rijwielen, beleend in de maanden Januari, Februari, Maart en April 1930. Het afren- ten van die panden kan nog plaatsvinden tot en met Don derdag 30 October e.k. Afbeta len tot en met Donderdag 6 Novemberd.a.v." Ook toen dus al de volkomen overbodige toevoegingen, die je tegenwoordig ook zo vaak in aankondigingen tegenkomt: "aanstaande, eerstkomende" en "daaraanvolgende" alsof er ook maar iemand zou zijn die dacht dat die verkoping, dat af- renten en dat afbetalen wel eens zou kunnen plaatsvinden over pas een jaar. "Uw jeugd is afhankelijk van Uw lijn en verdient daarom Uw volle belangstelling" beweerde de Firma De Leeuw van de Tweebaksmarkt, hoek Nieuwe Oosterstraat in 1948, maar zij bedoelde vanzelfsprekend te zeggen, dat niet de jeugd, maar de lijn alle aandacht vroeg. "Een maatcorset vol gens ons systeem geeft U het meest volmaakte figuur, terwijl de kwaliteit van het corset op voor-oorlogs peil is gebracht" aldus deze onderneming, die met prijzen werkte vanaf ze ventien gulden en vijftig cent. Ooit zijn er in Leeuwarden drie uitspanningen met de naam "Bontekoe" geweest. In de eer ste plaats De Kleine Bontekoe, die nu nog altijd bestaat, dan "De Groote Bontekoe" een eind verderop, die er allang niet meer is en tenslotte "De Jonge Bontekoe" tussen de beide an dere bedrijven in aan de over kant van de weg, die ook al heel lang geleden is opge doekt. Maar in 1930 bestond deze Jonge Bontekoe nog wel en toen stond dit café te koop of te huur: "Het in verband met de uitbreiding aan den Stienster- straatweg gunstig gelegen Café "De Jonge Bontekoe" met groote gelagkamer, ruime wo ning, tuin en aanbehooren, ei gen aan de erven Jacob Pals Visser. Spoedig te aanvaarden. Caféinventaris over te nemen. Dagelijks te bezichtigen. Te be vragen bij notaris N. Ottema te Leeuwarden, Prins Hendrik straat en aan het Kantoor voor Vaste Goederen, Zaailand." Een nóg betere sigaar, dan alle andere was de sigaar met het merk "Garantie". Althans vol gens de sigarenhandelaar H. Roosenstein van de Nieuwe- stad tegenover de Langepijp: "Rookt "Garantie" 10 cent, be ter dan anderen, Goedkooper dan' anderen. Alleenverkoop voor Leeuwarden". Op 'fi oogenbSik eera der meest gewilde merken. Winkeliers tegen iabrieksprüa var- krijsbaur l>ij net Hicarenmaeazfin „DE DRJE K10-KEN", Kon'ngetraafc en BreeMstrftftt 6H, DIJKSTRA. Put, JANSEN, Geil. onth. café, Nieuwe- KANOVAREN Melle Geurts, een zoon van Geurts, de melkboer van het Oldegalileën, had in vroeger ja ren een kano, waar hij, naar hij zelf zei, zelf alleen maar in kon; anderen zou dat niet lukken. Wel, oudere mannen wouden dat wel eens proberen en op een warme dag ging het met elkaar, ook met vrouwen en kinderen, naar de Drooge Ha ven bij de Dokkumer Ee. Tussen het scheepswerrje van Bouma en de darmenschrabbe- rij van De Wied stapten de mannen in de kano. Maar de eersten waren nog niet los van de wal of daar sloegen ze al om. Het was een prachtig ge zicht om ze met hun bretels aan telkens te zien bovenko men. Dan ging er een gejuich op van de kant en ook aan de andere kant stonden drommen men sen. Prachtig was dat in de ja ren dertig. Leeuwarden W. Kramer LAMMERT DE VRIES Bij elke verschijning van 't Klei ne Krantsje kom ik in de adver tenties de naam van de rijwiel zaak van Lammert de Vries tegen. Er schiet mij dan telkens een gebeurtenis te binnen die maar eens op papier moet wor den gesteld; misschien vinden de lezers het ook een wel aar dig voorval. In mijn jonge jaren, toen ik zo'n zestien, zeventien was, werd eens per jaar op het Wilhelmi- naplein een jongenskaatspartij gehouden, 't was op zondag. Bij de inrichting van de perken was ik reeds 's morgens pre sent. Kort na mijn aankomst kwam er een paard-en-wagen van Niemendal aangereden met als belanghebbende de heer Lammert de Vries. Im mers, hij was de leverancier van de zich op de wagen be vindende drie prachtige Gazel le-fietsen. Daar kwamen vanzelfsprekend ook de deelnemende jonge kaatsers op af; zij konden de gelukkige bezitters worden! Zo'n fiets was in die jaren van goedkope Japanse fietsen een kostelijk iets: een Gazelle!! Van één der deelnemende jongens kwam echter een opmerking. Hij zei tegen z'n teamgenoten: "Se binne hiel moai, mar de kinst der net op thüskomme," waarop zijn maten vroegen: "Wêrom net?" "No, der sit om- mers gjin lantearne op, man." De heer De Vries noch het or ganisatiecomité gaven enige sjoege, maar toen ik na het middagmaal weer op het Wil- helminaplein arriveerde en ik nogmaals een begerige blik over de hoofdprijzen liet gaan, zat er zowaar op de fietsen een lamp gemonteerd. Of de op merkzame jonge kaatser 's avonds per fiets-met-lamp thuis kwam weet ik na zes en zestig jaar niet meer. Assen L. Scheepstra PHOENIXRIJWIEL Recent was ik weer eens in Leeuwarden, op bezoek in het 'Fryslanhüs, daar in de buurt moet de Phoenixrijwielfabriek gestaan hebben. Die fabriek bouwde een fiets met een Zwit sers versnellingssysteem, de 29 Mutaped, door even achter uit te trappen schakelde je naar een hogere of lagere versnel ling. Wonderlijk genoeg vond ik een paar maanden geleden zo'n fiets in België en ik heb hem gekocht. Hij ziet er redelijk uit, maar ik heb toch wat din gen nodig, zoals een jasbe- schermer die met drukknoppen sluit en merkwaardig genoeg onder het spatbord doorloopt i.p.v. er overheen, een stuur met een dubbele handrem, een kettingkast van zeildoek en eventueel de spatborden en de cranks. Het klinkt wat veel maar het aardige is dat Phoe nix op al deze zaken zijn naam zette en opnieuw moffelen dus geen zin heeft. De bagagedra ger, vreemd smal toelopend, is ook kapot en het interieur van de Mutapedversnelling is eigen lijk ook aan vervanging toe. Als één van de lezers dan ook nog wat gegevens heeft van deze fiets (een folder) uit 1951/52 dan ben ik. helemaal gelukkig. Bussum Wim Bloemendaal Kromme Englaan 8 MEVROUW Stelt U prfjs op Iste KWALITEIT dan i« UW ADRES SINT JAC0BSSTRAAT 17 - TELEF. 3095 wuww»-.li ujrér-Jwv

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 11