LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEAHTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Der komt een sekere Bertus langs, die na soafeul jaar weer in Liwwadden is. Ons brugman nen prate over een moalen die ferbrand is, een biuskoop die plat is, een tribune die foetsie is. Mar oek over een heel oud wief uut Drente en een. nij meziekkorps. Ja, se kenne der wat fan met Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en dan die Bertus. Tabe Ruutsje: Siene jim die man daar ankommen met dat stokje? Hij is net achter fan een moterfiets afkomen. Een ouwe maat fan jaren leden. Daar is ie: Bertus. Bertus met stokje: Goeiendag. Ja, Tabe kan ik seker. Mar die andere koppen, nee. Wel ouwe koppen. Ik sat bij mien neef achter op 'e Harlie. Op 'e hoog te fan 't Leger des Heils las ik op ut doek hier achter over de muur: Antiek. Dat waren jimme. Groate Geert: Ik kan jou niet, maar jou binne fast de lolligste tuus op de deurknop na. Mar as jou een ouwe maat fan Tabe binne, dan sit ut wel goed. Ik bin Geert, wik mar segge, sak mar segge. Lange Marien: Ik ken oek niet segge, dat ik jou kan. Mar 't is mar net, waar jouw froeger woand hewwe. Achter de Ho ven of ut Ouweglein, dat maakt nogal ferskil. O, de Indische buurt, bij ut Vliet. Bertus: En Tabe kan ik fan de Ambachtskoal. En in de jaren na de oorlog binne wij naar Brabant ferhuusd. Ik hew jaren bij de bekende gloeilampenfa briek werkt. Pilips sei één fan ons kiendersaltied. Fokke Vutman: Ja, en son naam blieft hangen. Pilips. Wij hadden één keer in 't jaar een feestavund fan kantoor. O ja, ik hiet Fokke, en ik hew jaren bij de belasting werkt. Nee, ho mar, ik kan alle grapkes. Minne Mager: Mar wie seit, dat Bertus grapkes make su over de belasting. O, jou wille wel even sitte. Kiek hier is een bankje. Daar sitte we om beur ten op. Ik bin Minne. Fokke: Ik wu fertelle, hoe op die feestavund altied drie meensen hele sware stukken speulden. Een piano, een fioal, en een cello of een bas. En se keken der heel mankeliek bij. We noemden hun 'de sjagrijn- tsjes'. Bertus: De sjagrijntsjes. Ja, ik hew em. We hadden oek de Patijntjes. Noemd naar een burgemeester niet? Nee, niet die nou in Amsterdam is. En son naam Patijntjes blieft han gen. Mar as je hier een skoft niet weest binne, is der heel watferanderd. Tabe: Wij troffen mekaar fleden week op 'e stille kant Nijstad. Even staan te praten en ouwe koeien uut 'e stadsgracht hale. Toen met mekaar oplope, en toen sei Bertus: hier is de bius koop oek erges. Geert: En toen moest Tabe segge: was erges. Want hij is foetsie. Jonge, jonge, wat een raar gat. Mar goed, der sal weer bouwd wurre. Ik loof een kattelieke kerk. Minne: Ho, ho, Geert, der was een kerk foor ut een biuskoop wurde. En nou sal der wel een groate winkel komme. Mar jou hewwe dus as jonge achter an op 't Vliet woand. Dat was toen hast de wereld uut seker! Bertus: Och heden ja. Je had den de afbrande oalieslagerij, en dan een rijtje huzen. En Giezen liep met de broadkar en een melkboer Ringnalda, en daar woande een Bakker, en die hadden een jonge fan mien leeftied. Tabe: En dan kregen ju de Poppeweg en ut Kalverdiekje, en ferders allemaal land. Wij hewwe kunde, die sitte nou in een hoge flet in Camminghabu- ren, die hiet Wilaarderhof. Just, de ouw6 naam: Wj2 8 rd 6 rb u - ren. De boerderij fan Gabe en Anne. Marien: Mar Bertus sal de moalen an 't Kalverdiekje niet meer fiene. Afbrand. Wanneer? De dag foor de Bloememerk. Ja, flak foor Hemelvaartsdag. Hij sal weer opbouwd wurre, mar dan op een ander plak. Bertus: Dat was son frijersdiek- je. Ik hew een skoftsje skarreld met een meiske erges bij 't Koeplein weg. Marietje loof ik. Daar bin ik wel met naar die biuskoop weest. Die sat faak te skriemenomdefilm. Fokke: Soa trof ik fleden week een fent, die moest hast skrie- me toen de hoofdtribune fan Cambuur plat gong. Hij had daar de Delgrosso's en Siêrk Flisijn en Teade Wietsma, en noem mar op, nog speulen sien. Geert: Dat ie dat nog wist, die man. Met de namen der bij. Ik bin wel gauw es een naam kwiet. Dan sal ik ut over één hewwe, en dan is mie de naam ontsketen. Wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Mut jim es luustere. Mien swager leest een stuk in 'e krant, en hij seit teugen sien frouw, half uut 'e gek: se hew we ut weer over de frouw fan Vde. Die lag heel diep in 't feen begroeven. Fokke: Och here, ik foei ut an mien water wat nou komme sal. Dien suster docht seker an een Yde of soa uut 'e familie of uut 'e buurt, of weet ik wat. Dat had wat foor Sientje weest! Tabe: Goed so, Fokke. Want mien suster seit: de frouw fan Yde, daar hew ik fannemorren nog met staan te praten bij de SRV-man. We kochten beide nog gauw wat pakken koffie, want die su duurder wurre. Bertus: Mar welke Yde is nou ons man? Die fan de frouw fan de koffie of fan de frouw uut de Waarom suden je rust zoeke, as je voor 't werken geboren binne? Een goeie leider laat een ander doen, wat hij deen hewwe wil, maar bemoeit zich er dan oek niet met, terwiel ze het doen. Vriendeluke woorden skeppe vriendeluke echo's. turf? O, Yde is gien man, maar een plaknaam. Daar hewwe se heel lang leden al es een frouw fonnen. En nou doet blieken, se is nog feul en feul ouder dan se al dochten. Minne: Een mooi ferhaal, Tabe. Soa docht ik hier an, toen Fok ke ut over die sjagrijntsjes had. As se nou weer es son soort Skelviskoar oprichte suden, en weer es naar de burgemeester noeme suden, hiette ut fandaag de dag: de Appetekers. Klein grapke! Vlga An had lope hewwe je niks, wanneer je niet op tied vetrek- ke. (Vervolg van pag. 7) een soort spiegelei op een stokje dat hij omhoog stak. De locomotief ontwikkelde een enorme stoomwolk, die het per ron als het ware in de mist zet te en terwijl de stoomfluit een snerpend doordringend en voor ons opwindend geluid liet horen zette het logge gevaarte zich knarsend in beweging. We had den de raampjes naar beneden geschoven en zwaaiden naar de ons onbekende mensen die op het perron waren achterge bleven. Wie herinnert zich nog deze broers Uulke en Bartele de Boer? In vroeger jaren traden zij wel in Leeuwarden op met liedjes, hoofdzakelijk bij uitvoeringen van de toneelvereni ging T.O.G. Voor de tonelisten op de planken kwamen en ook tijdens de pauzes lieten de broers De Boer zich horen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13