'T KLEINE KRANTSJE JXHl m in- de fee-n Makelaardij en Bedrijfs- make/aardij voor Fr iesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 JAN SALVERDA Als trouw lezer van "ons lijf blad" ontdekte ik in een der in gezonden brieven de naam van Jan Salverda, een jongen van de voetbalvereniging De Zwalu wen, die in het buitenland is overleden. Jan Salverda werd geboren in 1920 te Makkum. In 1929 ver huisde het gezin Salverda naar Leeuwarden waar het in het westen van de stad woonruimte vond. Jan bezocht de scholen in de buurt en kwam later op kantoor bij Koopmans Meelfabriek. In de zomer van 1942 werd hij door het Arbeidsbureau ge schikt bevonden om in Duits land te gaan werken in het ka der van de Arbeidsinzet. Hij werd "uitgezonden" naar Berlijn; van onderduiken was toen nog "geen sprake. In Ber lijn werd Jan eerst tewerk ge steld bij de Siemens Fabrieken maar daar verdiende hij niet genoeg om ook nog kostwinner te zijn voor zijn moeder en jon gere broers en zusjes. Moeder was weduwe en op zijn ver diensten aangewezen. Jan zocht en vond een beter betaalde baan bij de AEG-Ap- paratenbau, hij ging er vijftig mark per maand op vooruit en dat betekende toen zo'n 35 gul den voor moeder erbij. Op 8 mei 1944 werd Jan Sal verda bij een geallieerd bom bardement op Berlijn zwaar ge wond. En op 28 juli werd hij 's ochtends dood in bed aange troffen. De familie in Leeuwar den werd per telegram van het overlijden in kennis gesteld. Moeder Salverda meldde zich bij de SD aan het Zaailand om informatie te verkrijgen over haar zoon en om te proberen hem in Berlijn te begraven. De SD in Leeuwarden advi seerde haar om in Amsterdam aan de Euterpestraat inlichtin gen te vragen, ze verkreeg daarvoor een reisvergunning. Daar werd haar een visum ver strekt om met twee van haar jongere zonen naar Berlijn te reizen. In Berlijn aangekomen en door de AEG-direktie opge vangen, werden ze onderge bracht en begeleid op kosten van de direktie terwijl er tevens maatregelen werden genomen om het stoffelijk overschot naar Nederland over te bren gen. In een met lood beslagen kist werd het daarna op kosten van de AEG naar Harlingen ver voerd en op 11 augustus 1944 werd Jan Salverda in Makkum begraven. Ook dat gebeurde er in 1944 nog... Dronrijp G. van der Berg PAKHUIZEN VLIET Daar wij veertig jaar op het Vliet hebben gewoond en er een timmerzaak hadden, kwam er veel in mijn gedachten terug, toen ik de foto op de voorpagi na van 't Kleine Krantsje zag van de pakhuizen aan het Vliet. Mijn schoonvader vertelde dat toen mijn man geboren werd, dat was in 1909, hij juist bezig was met het bouwen van deze pakhuizen - als men dan een bepaalde hoogte bereikte kwam op het bouwwerk de vlag in top. En op de dag van de geboorte van mijn man kwam men juist zo ver, dat de vlag kon worden uitgestoken - dat vond hij prachtig. Later, als hij bij het werk langs ging, zei hij tegen de knechten: "Nu ga ik naar Rusland" en hij ging dan naar een van de pakhuizen, die Rusland heette... Leeuwarden Mevr. Van der Kolk-van den Akker Wanneer uw schoonvader zei "dat hij naar Rusland" ging, bedoelde hij daar een van de pakhuizen aan de Hoekstersingel mee. Aan het bouwen daarvan kan hij hebben meegewerkt - niet evenwel aan het totstandko men van de pakhuizen aan het Vliet. Uw schoonpapa moest nog geboren worden, toen die werden gebouwd. Red.'t KI. Kr. KRAAMKLINIEK Heeft één van de lezersfleze- ressen) van 't Kleine Krantsje een foto van de vroegere kraamkliniek aan het Schapen dijkje? Ik wil hiervan graag een afdruk laten maken. Ik heb al eens eerder, met goed gevolg, een oproep laten plaatsen. Hopelijk lukt het ook deze keer. IdavanderWoude Farniastate 6 8926 PL Leeuwarden Tel. 058-665419 JAN PETERS Waar is Jan Peters, 'de piepe- stomer', mee bezig, zoals hij in 't Kleine Krantsje op de foto staat? Hij was een technisch mens en hij zit buiten een sol- deerkarweitje uit te voeren - de ouderwetse soldeerbout is dui delijk te zien. Hij zal wel ergens aan zijn voeten een houtskool vuurtje hebben staan om in een vuurtest de bout warm te krij gen. Een historische actiefoto van een wel heel bijzondere Leeu warder! Leeuwarden Lijfering DE RUITERSWACHT In het mei-nummer lezen wij over de Koehoornpoort, de Rui- terswagt en over het verdwij nen van de Ruitersteeg. Maar met het verdwijnen van de Rui tersteeg verdween ook de laat ste herinnering aan de Ruiters- wacht die van 1675 tot 1850 een belangrijke plaats innam in onze stad. In het rampjaar 1672 werd bij na het gehele land onder de voet gelopen door de Franse troepen, geassisteerd door die van de bisschoppen van Keu len en Munster. Doordat Friesland afgelegen lag, en de Munsterse troepen tegengehouden werden bij Gro ningen, leed Friesland het minst van alle Nederlandse Ge westen. Toch was dit geen reden tot vreugde. Er ontstond in Fries land een Volksbeweging, die de grietmannen en hoogwaar digheidsbekleders verantwoor delijk stelde voor de slechte staat van de verdedigingswer ken, het leger, de uitrusting, c.a. De Staten werden bestormd, oude statenleden werden door nieuwe vervangen. In Leeuwar den vergaderden de nieuwe Staten. In Sneek hadden zich de oude Staten verzameld. De chaos was compleet: Twee Statenvergaderingen die elkaar bestreden; de vijftien jaar oude stadhouder Hendrik Casimir II, die de zaak volkomen uit de hand liet lopen; de onbe kwaamheid van de nieuwe volksleiders, die niet in staat waren om de hervormingsbe weging, die zij ontketend had- dén, ie ieiden en vorm te ge ven. Gelukkig keerde in 1673 het getij, en werd Friesland voor verdere rampen bewaard. En na een paar jaar was alles weer zoals het geweest was. Wel werden de verdedigings werken c.a. onder leiding van Menno baron van Coehoorn hersteld en zelfs uitgebreid. Door het herstel van de oor logsschade stegen de belastin gen en werd het weer onrustig onder het volk. In 1675 stelde Hendrik Casimir II voor aan de Staten om op 's lands kosten een gebouw te kopen en in te richten tot Rui- terswacht. De Ruiterswacht diende tot bescherming van de stad, de stadhouder en de Sta ten en ter voorkoming van nieuwe onlusten onder het volk in verband met de hoge belas tingen. Hiertoe werd voor de som van 2900 goudguldens de herberg, "waar de Bock uithangt", ge kocht. Deze herberg lag op de hoek van de Kleine Kerkstraat en de Bagijnestraat (thans Kleine Kerkstraat 26, 28 en 30) en be schikte over een groot erf, dat grensde aan een binnengracht, die een aftakking was van de Bagijnengracht. Deze gracht was nodig voor de fouragering en het drenken van de paar den. Daar de vestingkundige Van Coehoorn ook bij deze plannen betrokken was, werd de toegangspoort tot dit com plex de "Coehoornpoort" ge noemd. Deze poort bevond zich in de Kleine Kerkstraat. In 1804 waren de Fransen hier de baas. De woningen die bij dit complex van de Ruiters wacht hoorden, werden in dat jaar verkocht en de ruiterstallen werden ingericht, eerst tot bak kerij en broodmagazijn ten be hoeve van het Franse Garni zoen, maar later toch weer tot Ruiterswacht. In 1829 was de nieuwe kazer ne gereed en de oude Ruiters wacht overbodig. Het complex werd verbouwd tot Infirmerie, ofwel militair ziekenhuis. On danks veel kosten aan verbou wingen, uitbreidingen en inrich tingen voldeed dit gebouw niet, daar ruimte en frisse lucht ont braken. In 1850 werd de Infirmerie overgeplaatst naar het gebouw op de Wissesdwinger. Na 1860 werd de oude Ruiterswacht, die steeds meer in ven/al raakte,, opgedeeld in woningen, die o.a. aan de Ruitersteeg lagen. Leeuwarden B. van Raalte COMMISSARIS WESSER Tot mijn plezier ontving ik van morgen met dé post het Kleine Krantsje van juni met allerlei herinneringen uit mijn jonge ja ren. Uw vraag is "Wie kent Commissaris van politie Wes- sernog?" Ik heel goed. Helaas is hij over leden in 1930 na een zeer ern stige ziekte. Ik weet dat zo goed, want ik kwam daar heel veel aan huis in de Sint Ja- cobsstraat. Ik was namelijk heel goed bevriend met z'n dochter Fred en dat is nog zo. We zijn al vriendinnen geduren de zeventig jaar en zien elkaar nog steeds. Helaas niet meer zo vaak wegens onze leeftijd (vier en tachtig) maar we bellen elkaar nog steeds op en hou den zo onze vriendschap gaan de. De hond kende ik ook heel goed. Hij werd in de wandeling Busje genoemd. Mevrouw Cath-Wesser woont in Bilthoven. Ik zelf in Sassen- heim. N. Wachter-Molenaar HET IJSCOLIEDJE Het ijscoliedje, dat in het vorige Kleine Krantsje werd genoemd, was van Jacob Hamel's Kinder koor en het ging als volgt: 1) O kijk daar komt de ijsman aan de ijsman van de buurt Die iedere dag geregeld komt zolang de zomer duurt Zeg hij heeft lekkere wafels Van 3 van 5 van 10 En verder grote bekers met slagroom bovendien. 1 ste refrein zoals in 't Krantsje 2) De ijsman blijft in onze straat heel vaak een tijdje staan Hij weet wel waar zijn klanten zijn n "Xil Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215' Ziet heus zijn mensen aan Zijn wafels moetje proeven die grote die van tien met zó dik ijs ertussen een pond wel haast misschien. Refrein. Hij blijft in 't hoekje wachten enz. 3) O kijk daar gaat de ijsman weer een andere straat nu in Wij hebben allen ijs gehad Dat was naar onze zin In d'andere straat zijn kinderen die nu aan 't smullen gaan Want 't heerlijk ijs met slag room Trekt alle kinderen aan. Refrein: Heel langzaam gaat hij verder, hij trekt eens aan de bel enzo voort." Ik heb de liedjes van 1933 en 1934 en vind ze nog steeds leuk. Leeuwarden M. Hollenga HARTSTIKKE LEUK Wat is het toch fijn om abon nee van 't Kleine Krantsje te zijn. Hartstikke leuk is het om de belevenissen te lezen, die leeftijdgenoten hebben gehad tijdens hun periode op de Leer school aan de Margaretha de Heerstraat hoek Wijbrand de Geeststraat. Gezien de namen van het on derwijzend personeel, die een aantal malen worden vermeld, hebben enkele van de inzen ders in dezelfde periode op die school gezeten als ondergete kende. En dat was in de jaren 1947 tot 1951 met een vervolg op de toen nieuw gebouwde Juliana van Stolbergschool aan de Robert Kochstraat tot 1953. Vanuit de Timorstraat waar wij woonden gingen wij dan via het (thans gedempte) Vliet, richting Koepelkerk en Wijbrand de Geeststraat. (En heer Schou- stra, velen waren in latere jaren maar wat blij dat het Vliet werd gedempt, want het was me toch eenstiksloot!) Even voor schooltijd moesten de klassen zich dan in rijen op stellen in de Margaretha de Heerstraat en dan gegroepeerd de school in. Ook in de gang bij je eigen klaslokaal werd deze discipline nog gehandhaafd. Kennelijk onderwijzers die reeds de militaire dienst achter de rug hadden. (Vervolg op pag. 6)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 4