'T KLEINE KKANTSJE &el VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 (Vervolg van pag. 4) Naast de mij ook bekende na men van juf Veltman, juf Dirkse (inderdaad erg streng; en o.w.! ze was helemaal niet te genie ten als je je hand weg trok bij de te verwachten tik met het lineaaltje), meester Wolters (wie het eerst klaar was met cijferen en alles goed had, mocht het werk van de rest van de klas nazien), en hoofdmees- ter Hoogland, ben ik de naam van juf Dijs nog niet tegen ge komen, bij wie ik ook in de klas heb gezeten. Tijdens de jaren op de Juliana van Stolbergschool (thans een onderdeel van de LEAO) heb ik nog meegemaakt de onderwij zers Jellema, Schilstra (inder daad, ook hier) en Lutgendorff (hoofd). Deze school stond aan het eind van de bebouwing in de Robert Kochstraat. Wij ke ken uit op maagdelijk land waar thans de Archipelweg en ach terliggende woonwijken zijn ge situeerd. Ik herinner me nog het schoolvoetbaltoernooi waaraan voor het eerst werd deelgenomen. Mijn broer Sjoerd en o.m. Frans Beekman zaten in het elftal, dat die keer kampioen werd. Hierna de Ka- rel Doormanmulo gevolgd met bekende namen als Hogenhuis sr. (o.a. Frans), Hogenhuis jr. (o.a. wiskunde), Wietzes (En gels en o.m. to put, put, put- zak), 'master' Kooistra en IJke- ma (handelsvakken), Sijtsma (Frans en aardrijkskunde), Van der Werf (geschiedenis, wat kon deze man mooi vertellen), Meijer, Ronner, Bruggenkamp en Murk de Vries, Van Bergen Beieren en Henegouwen e.a. In 1957 kwam ook aan deze pe riode een eind, een klasfoto resteert. Als afsluiting zijn we enkele dagen in 'Us Blau Hiem' in Appelscha geweest, op de fiets wel te verstaan. Toen ging men nog niet over de grens, tijden en gebruiken veranderen. Een enkele klasgenoot kom ik nog wel eens tegen maar de meeste zijn uitgevlogen. De Leerschool is verdwenen, thans staan er woningen, de Juliana van Stolbergschool en Karei Doormanmulo hebben andere bestemmingen gekre gen, men kan er alleen maar nostalgisch met een "ach ja, zo was het."aan terug denken. En een reünie zou dan ook iets bijzonders kunnen zijn. Leeuwarden Wiep Boersma PRACHTIG VERHAAL Prachtig, dat verhaal over een schoolreisje van vroeger in 't Kleine Krantsje. Ik heb hetzelf de meegemaakt. Heel mooi weergegeven! Huizum D. Beeksma TAXISTANDPLAATS De hoek Groningerstraatweg - Willem Sprengerstraat, door de heer R. Poelstra genoemd, was niet een standplaats van de Ci- tax maar, zoals ik schreef in 't Kleine Krantsje nummer 382 - 4/4 1981, van de Hitax, ten ge volge van de Taxi-oorlog in ge bruik genomen en na opheffing van dit bedrijfje overgenomen door de Zilvertax van Jan van Kampen. De Citax had een standplaats waar later het kantoor van het gebouw van het G.E.B. kwam, tevens een standplaats volgens Albertus Année, chauffeur Ci tax, bij de Torenstraat Schrans, zie Kleine Krantsje nummer 386-30/51981. Aangezien ik deelnemer was aan de door ons gewonnen Taxi-oorlog! moest dit als oud taxichauffeur even van mijn hart. Leeuwarden J. de Vries EEN LUST Het is toch altijd weer een lust om 't Kleine Krantsje in de bus te krijgen en te lezen. Dat tal van herinneringen dan bij je bo ven komen, daar hebben al ve len voor mij van getuigd. Ze nodigen vaak uit voor aanvul ling van een stukje tekst of het zelf schrijven van een verhaal tje. Maar daar komt meestal niets van. Nu dan maar eens wel. Het juni-nummer b.v. begint al met een prachtige foto van de pakhuizen aan het Zuidvliet van de factorij Huisinga, met hele maal links nog een stukje van de woning der familie Huisinga. Die pakhuizen liepen door tot aan het Molenpad. Op het eind van één daarvan, ik denk de meest rechtse, was de stalhou derij. Het vervoer van balen graan en meel ging per paard en wagen. Boven de stalhoude rij was de woning van de fami lie Frankena, waarvan de va der, laat ik maar zeggen, "voorman" bij de factorij was. De lucht van de stalhouderij was in de kamer er boven goed te ruiken. Ik was destijds be vriend met zoon Abe. Hoewel de pakhuizen een prachtige speelplaats zouden zijn voor "verstoppeke speule", was dat ten strengste verboden. Voor een noodzakelijke boodschap over te brengen mocht je door de gangen tussen de balen lo pen, maar meer niet. Pagina drie toont de school aan de Druifstreek, alwaar ik één jaar op ben geweest. In 1922, de eerste klas. Met o.a. Aukje Dirksen, Antje v.d. Meu- len, Jantje Postmus, Tineke Woudstra, Klaas Hoogeveen, Jopie ter Horst, Koert Laver- man, Koen v.d. Leij, Libbe v.d. Meer, Jac. Reidinga, Wiepie Wierstra, Piet Visser en Jappie de Wilde. De klas telde 34 leer lingen. Een foto van die klas heeft al eens in 't Kleine Krantsje gestaan (no. 330). Ze was toen nog gemeenteschool no. 1Na ons eerste jaar stoot te de gemeente die school af ten behoeve van het christelijk onderwijs en werd het Willem Lodewijkschool. En wij werden verdeeld over andere scholen, al naar gelang je woonplek. Op de volgende bladzijde pas seren we de Pipegaal, welke nu weer eens geen schotten moet hebben volgens schrijver. Ik heb wel eens een kruiwagen pipegaal horen noemen, die wel schotten had. Maar ik waag me niet aan een oordeel Dan de brand bij V. en D. Dat was op de dag, dat ik voor het eerst rij-examen moest doen. Mijn route liep o.a. via de Wir- dumerdijk. Daar was het een drukte van belang en voor een rijexamencandidaat een moeilij ke opgave. Je moest doorrij den, maar ook de voetgangers (de rijweg was er vol van) en fietsers niet hinderen. Hoe ik ook mijn best deed, het werd niet goed bevonden en kon ik opnieuw aanvragen. En och ja, Poelsma met zijn "boksarena" op de zolder van zijn huis aan het begin van Achter de Hoven. Naast bokser was Poelsma ook lange af standloper en heeft hij een aantal keren de schaatselfste- dentocht met succes in de wedstrijdgroep gereden. Wat mij wel opviel was dat wanneer hij niet bij de eersten was, hij altijd wel een reden daarvoor had. Toch een fijne vent. Tenslotte, is het getoonde brugje misschien de ingang naar de joodse begraafplaats? Leeuwarden Chris Doorenbos JUFNOORDA In 1934 kwam ik op School 17 bij juf Noorda en tot en met de derde klas heb ik bij haar geze ten. Deze naam is al eens eer dergenoemd. Toen ik een paar jaar geleden een schoolfoto instuurde heeft ze daar nog op gereageerd, waaruit ik opmaakte, dat ze ge abonneerd is op 't Kleine Krantsje. In het laatste nummer schrijft mevrouw K. Soiseth-Kooistra ook al over haar. In de tijd, dat ik bij haar in de klas zat was ze in mijn ogen al niet zo jong meer en als je dan hoort, dat ze nog in het land der levenden is, dan moet ze nu haast wel honderd zijn, zou je zo denken. Nu valt dat wel een beetje mee, maar het schiet toch al aardig op: op 29 mei is ze twee en negentig geworden. Ik heb haar nog een briefje gestuurd en haar gefeliciteerd met haar verjaardag. Emmen Lammert Bolt WAT EEN DOORBRAAK... Toen ik 't laatste Kleine Kran tsje kreeg nam ik het maar mee naar bed, maar dat was niet verstandig, want bij het le zen lag ik hier te lachen van plezier. En van al dat gelach begreep mijn vrouw natuurlijk geen zier. Deze keer lees ik veel over de Groen van Prinstererschool waar ik ook op was en wel van 1940 tot 1947. Nico Boersma schrijft over zijn vader als con cierge - ik geloof, dat ik in de tweede klas al verliefd ben ge weest op zijn zusje Corrie. En Anneke Hettema schrijft over die strenge Juffrouw Dirk sen. Nou, als ik daar nog aan denk voel ik de pijnen van haar afgebeul nog! Maar dan had je ook een meester De Vries. Wat een goede oude man was dat. Als je van hem op de gang moest staan, vergat hij dat en dan gingen we meestal de stad in of naar de veemarkt, wan neer het toevallig vrijdag was. Als meester Hoorntje je op de gang zag staan was je verder van huis! Toch mochten wij als jongens hem graag en eens hebben we met z'n drieën als vrienden een toneelstukje opgevoerd op zijn verjaardag. Het heette "Ge haaide Jantje voor de rechter". Wat vond de meester dat mooi en voor de rest van het jaar konden wij bij hem niks ver keerds meer doen. Mijn vrienden, die daarin mee speelden, waren Leendert Hof man en een Sietze, die ik later hier eens in Canada in de die rentuin tegenkwam, toen ik voor aap speelde. Ook meester Burggenkamp wordt in 't Kleine Krantsje ge noemd. Die kon toch zo boei end vertellen en hij heeft ons allemaal ook het schaken ge leerd. Maar oh, wat kon hij ook driftig worden! Eens hadden wij als jongens elkaar vlak voor schooltijd alle maal benzine op onze kragen gedaan. En wat stonk het in de klas, een paar minuten nadat wij binnenkwamen! Plotseling dacht hij, dat het IJle Stelstra was, die dat had gedaan en IJle moest zijn vingers ophou den om met de lineaal gesla gen te worden. Maar IJle werd woest en trok Bruggenkamp de stijve boord van zijn nek. De meester schrok zo, toen hij merkte, dat wij ook wel iets konden doen, dat hij op slag kalmeerde "en IJle werd niet gestraft. Wat een doorbraak was dat! Calgary, Canada Richard Oostra GROTE GRAPPENMAKER In het artikeltje 'Prachtig ver haal' van mevrouw K. Soiseth- Kooistra uit Canada wordt ge sproken over een Kor Schoondorp, tekenaar bij de PTT en getuige bij haar huwe lijk. In augustus 1939 werd ik bij de voormobilisatie ingelijfd bij het negende Regiment Infanterie en ondergebracht in de gym nastiekzaal van de school in de Schoolstraat bij de Harmonie. Dit gebouw is bij de renovatie blijven staan en is nu vereni gingsgebouw van de PvdA. Daar werd de heer Kor Schoondorp mijn slapie. Deze Kornelis was een grote grap penmaker, met wie wij vele vro lijke avonduren en avonturen beleefden. Vooral in de winter van '39-'40, toen we gelegerd waren in een school in Heem stede, maakten we vreemde si tuaties mee. Hij was toen verloofd met een meisje Hoogeveen, een dochter van de familie Hoogeveen, die een zaak in feestartikelen had aan de Weaze. Later trouwde hij met deze jongedame, 's Morgens vroeg, wanneer de korporaal van de week ons wakker porde, ontstond er altijd een moeilijk moment voor Kor, die ook vaak niet op tijd op het appel verscheen en daarvoor dan onzinnig zwaar werd ge straft. Maar 's avonds en 's nachts was Kor op z'n best. Onverwacht is de vorige maand op de leeftijd van tachtig jaar overleden de heer Jan Algra, "een echte ouwe Vlietster", die in vroeger jaren een mast-, blok- en pompmakerij aan het Noordvliet heeft gehad - alle oudere Leeuwarders moeten deze zaak hebben gekend. De heer Algra, een abonnee van 't Kleine Krantsje van het eerste begin af, belde ons nog op de dag voor zijn overlijden op om ons informaties te ver strekken over boerderijen, die vroeger op Schilkampen heb ben gestaan - door zijn zaak had hij veel met de boeren die hier woonden te maken gehad en hij wist ons dan ook leuke bijzonderheden te vertellen. Zijn bedrijf, de pompmakerij dus, was al heel oud en moet omstreeks 1856 zijn opgericht en ging steeds over van vader op zoon. In 1880 vestigde de overgrootvader van Jan Algra, Pieter Alles Algra, zich aan net Vliet en na hem kwam diens zoon Jan Pieters Algra in de onderneming. Na Jan Pieters Algra kwam er weer een Pieter Jans Algra en tenslotte was het de nu overle den Jan Pieters Algra, die de belangen van deze oeroude en degelijke zaak behartigde. De foto van Jan Pieters Algra maakte Fenno Schoustra in 1975, toen de heer Algra een en zestig was. Bij mij was Schoondorp eigen lijk al achter de horizon ver dwenen, maar nu bracht 't Klei ne Krantsje hem weer in mijn herinnering terug! Leeuwarden DOODSKOPPEN Lijfering Ik wil nog even reageren op wat er geschreven is over het voetballen in de stad met doodskoppen. Zelf heb ik dat ook gedaan in het nummer van april en in het volgende num mer wordt het alweer genoemd. Nu is het niet zo, dat er hon derden van die dingen waren - hoeveel weet ik niet precies, maar zo gek zal het wel niet zijn geweest. En wat het voet ballen met die dingen betreft, dat zal ook niet zo lang hebben geduurd, als je er twee keer te gen aanschopte waren ze al in gruzelementen. Emmen Lammert Bolt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 6