'T KLEIDE KEAHTSJE NOG EVEN TERUGKOMEN OPPE OASTKANT VANNE STAD DE TYPEMACHINE i VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELDSER OMHEEN pagina 8 Ik wu nog een keer terugkom- me oppe oastkant van Liwad- den, so'at het er voor de oorlog heenlei. Ut wa'een heel andere tied. De meensen leefden oek anders. Er waren veul meer meensen op straat en er waren oek meer winkels. Om daar es met te beginnen. A't je de Van Leeuwenhoekstraat ingongen vanuut de Groaningerstraatweg hadden je direct oppe rechter kant de boerderij van Van der Meer, met een appelhof er ach ter. Daar waren verrekte lekkere appeltsjes te halen. STOMERIJ Links hadden je de stomerij van Expres. Dan hadden je oppe hoek van 'e Van Bever- wiekstraat slager Ras, jaren het die daar sitten. Op het andere hoekje verhuusden se wat va ker. Eerst het de fam. Vijver der een krudenierswinkeltsje had, die bin al vrij gauw ver- huusd naar de bloemebuurt. Na de oorlog kwam je de namen van die kienders weer teugen in de muziekwereld. Na Vijver het Nieuwenhuus der een aan tal jaren in sitten, oek met kru- denierswaren. Die is oek weer verhuusd; wie de doe inkom- men is weet ik niet meer. Daar na kwam Piet Jordan daar met sien kapperszaak, die't weer overnomen is deur Appie. Ik sien Appie nog kommen bij Jor dan as knechtje maar dat is dan al in de vieftiger jaren en zover wu ik niet gaan. Verder de Leeuwenhoekstraat in op 't hoekje van de Camperstraat al weer een kruudenier, de fam. De Bruin met een stuk of wat meiskes. Daar hadden se oek broad te koop, en koegels, top pen en schriften. Die hedder oek niet so lang woant. Na De Bruin is 't een bakkerij wudden van De Groot, die't oek een winkel inne Groaningerstraat weg hadde. Na De Groat het Sjoerd Lodema boven de win kel woant, die stond toen leeg. Lodema was 't hoofd van 't ver- deelkantoor voor groente en fruit, dat was dan oek al inne oorlog. (Idder één die daar nog over skrieve wil, dat kan oek nog een moai verhaal wudde.) Scheef teugenover dit pand was nog een winkeltsje en daar sat Tromp de silversmid in. La ter is die verhuusd naar de Oastersingel. Vlak voor de oor log het Jetze Visser, de seun van Visserzoon van 'e Voor streek daar een groentewin- keltsje opent. Ik meen dat 't op 26 april 1940 was. Naast dat winkeltsje was een autobox en daar sat Wolfslag in as skuun- maker. Dan gaan we weer naar de overkant. Naast het laatste huus in de Van Leeuwenhoek straat sat nog een skuunmaker, ik meende dat dat een Weus- tink was. Daar teugenover op het hoekje van de Veulenstraat sat Feenstra de koaleboer, daarachter het eerste pand in Boerhaavestraat sat eerst De Wal met sien groentehandel, later is Cornelisse daar kom men, met fietsmoffele en bie zen. In die tied liet je je fiets moffeie en bieze voor een tien tje en dan hadden je weer een nije fiets. We steke weer over en gaan de Swammerdamstraat in. On geveer halfweg die straat was Ouwe Hart kwam oek wel inne oastkant vanne stad. (Foto: Fenno Schoustra) een brede steeg achteruut waar oek een of ander bedrief- ke in sat. Dan kom je op het hoekje van de Pieter de Pauw straat en daar sat alweer een krudenier. Eerst was dat een wed. De Kant, toen een De Vries en daarna tot een aantal jaren na de oorlog het Van der Mei der sitten, met as groate hulp sien dochter Sjoukje. Oppe andere kant van de P. de P.straat hoekje Camperstraat woande Middendorp en had daar een groentehandeltsje, het meest gingen ze trouwens met de karre der bijlangs. Midden dorp self en sien seun Siem had oek een karre, beide met een groate hond eronder. Siem die bokste oek en had de bij naam van Eusie. Ik ben vaak met Siem met weest op sater dagmiddag. Oek wel naar de veiling maar dat-was midden in de week en dan musten je naar skoal, maar Siem skreef dan wel een brief- ke dat we siek waren. Later bin dizze meensen verhuusd naar de De Ruyterweg. We gaan dan weer verder de Camper straat in en komme bij Tolsma terecht, oek een groenteboer. Dizze hét het daar volhouden tot in de jaren zestig. Oek het de fam. Slof nog een paar jaar achter inne Camperstraat woant, maar die hadden de handel oppe merk. Teugenover Slof sat nog een fietsmaker, Tamme v/d Ploeg. Verder was er oek nog een eerappelhandel in de Beverwiekstraat. Al met al een heel rijtje in een paar stra ten. METNEGOSIE Daar kwam dan nog bij de mensen die deur de buurt kwa men. Al die melkboeren, groen teboeren, bakkers, krudeniers om het boadschappeboekje op te halen. De man vanne verze kering, de huurophaler, de man van 't gas, van 't licht en van het water. Dan nog een aantal meensen die mét negosie lie pen. En niet te vergeten de P.H. Ouwe Hatte, Bonne van der Zee en nog meer van zulke figuren. Al met al een heel an der gebeuren dan nu. Vereen zamen deed in die tied oek niet so gauw. Er kwamen alle da gen wel meensen anne deur. O ja, de man met de warme gebakken oaliebollen su'k haast vergete. Dat was een lange magere' man met een klein gesloaten bakfietske. Se kosten zeuven voor een dub- beltsje en achttien voor een kwatsje. Nou he se 't vaak over die goeie ouwe tied, en 't kost te allemaal niks, maar hier was toch oek niks meer an te ver dienen. Wat deden we als jeugd alle maal. Hofke singe, probere om een snoepke te pikken at je boadskappen doen musten. Dan de volkstuuntsjes bylangs om een paar eerbeien of wut- teltsjes te gappen. A't ze je pak ten wa't niet best, een pak oppe huud en a je dan thuus kwamen, konnen je nog soan portsje krije. Ik heb oek al us een middag op pliesjebro sitten msm* En niet te vergeten Bonne van der Zee. (Foto: Fenno Schoustra) voor die wutteltsjes en mien Vader must mie weer ophale, dus dan kregen je er nog een keer over. Toch he'k der gien frustraties aan overhouden. Verder was speule wat de tied brocht. Hoe't kon weet ik niet maar soa ineens waren we aan't toppen, knikkeren, hinke- le, hoepele, touwtsje springe en meer van die spultsjes. Die wa ren aan een bepaalde tied bon den. Maar ik ben er nooit ach terkommen wie of wat dat bepaalde. In 't voorjaar gingen je dan sloatsje springe of eierzoeke, kikkervisjes of stiekelbearskes vange. Verder waren er natuur lijk de salamanders. Het hele jaar deur deden je dan carre- jantsje, verstopperke, verbeie- ren, kolkjewisselen, voetballen. Natuurlijk swinters a't er ies was skaatse, en met sneeuw, sneeuwhutten bouwe, gezellig met een keaske 's avonds der in sitte, gliedbanen make, en sneeuwballen goaie. Oek had den de meesten een karre van kienderwagenwielen, de één luxer opbouwd dan de ander. Later hadden we in 't parkje oek een pracht speulgelegen- heid, maar je mochten niet op-'t gras komme. Onder leiding van Frans Kikkert gingen we hard- lope, volhouwerke noemden we dat. A't je goed met doen wu- den, musten je de Kalverdiek omlope kenne. Dat was onge veer vier kilometer. Op skoal speulden we 's win ters op 't plein maar in 't voor jaar a't 'tet land droog was, mochten we achter de skoal op 't kaatsland van de kaatsvereni- ging de oasthoek speule. Deur dat de hele buurt nog in aanleg was, speulden we oek vaak inne huzen die't bouwd werden (dat mocht natuurlijk niet). Oek werden er sloaten dempt en straten anleid, waardeur er overal wel sand en stenen wa ren om met te speulen. Emmen L. Bolt Er heeft in vroeger jaren in Leeuwarden een man ge woond, die wel een heel eigen aardige bijnaam had. Hij werd door zijn omgeving namelijk aangeduid als DE TYPEMACHINE Volkomen verpauperd levend in een gribusachtige situatie aan de Gedempte Keizersgracht, sprak De Typemachine ieder een met wie hij in contact kwam aan over zijn electrische schrijfmachine, die kapot was en waarop hij niet meer zou kunnen werken. In veel betere dagen was De Typemachine een produktief schrijver van kinderboeken geweest en mis schien zijn er ouderen, die nog altijd titels als "De Pozzebok- ken", "De Boekenbeesten", "Kareltje Wever" en "Edda en Wimpie" in hun boekenkasten hebben staan. In 1982 overleed Bouke Jagt, want zo heette De Typemachine werkelijk, toen hij nog maar drie en vijftig was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 8