PHOENIX RIJWIELENFABRIEK AAN ZUIDERGRACHTSWAL LEEWADDERS, WAAR IS DIT? OPSPORING VERZOCHT 'T KLEINE KRANTSJE JiésMm/m/zw Mi cie VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 KOUWE KIEP Onlangs was ik met mijn vrouw aan 't winkelen bij V. en D., toen daar een oud vrouwtje flauwviel. Er stonden al gauw heel wat mensen omheen met allemaal meelijdende blikken: "och heden, die ouwe siel...'' Maar.toen men de patiente overeind hielp, viel er plotseling tot verrassing van iedereen een diepvrieskip op de grond. Die kwam van onder haar hoedje vandaan en die had zij daar net gepikt! Dopr de ijzige kou op haar hoofd was "de ouwe siel" van haar stokje gegaan. Een van de winkelchefs vertelde, dat deze bijzondere wijze van "pik ken" hier wel vaker werd toe gepast. heel erg bekend is geweest. Mijn moeder is Henriette (Jet) Dwinger en haar ouders waren Joseph Dwinger en Kaatje Dwinger-Cohen - beiden wer den in oktober 1942 in Ausch witz vermoord. Joseph Dwinger was'de fotograaf, wiens naam we nu nog wel eens in 't Kleine Krantsje tegenkomen. Het deed me veel genoegen mijn moeder op een foto uit 1937 te zien staan bij het arti kel van Georges W. Schatraad Leeuwarden W. Kramer HENRIETTE DWINGER Al sinds vele jaren ben ik gea bonneerd op 't Kleine Krantsje en ik verheug me er altijd weer op het direct na ontvangst grondig te lezen. Hoewel ik in september 1940 in Amsterdam ben geboren en zelf dus geen 'oud Leeuwarder' ben, voel ik me nauw betrokken bij het wel en wee van het vroegere Leeu warden, zoals dat in 't Kleine Krantsje wordt beschreven. Dat komt omdat het voorge slacht van mijn moeder eeuwen lang in Leeuwarden heeft ge woond en mijn grootvader er in het maartnummer over de muziekschool van Salvatore Sterck en in een volgend artikel vroeg Wiepke de Jong zich af of er nog wel leden van deze school in leven zouden zijn. Dat is inderdaad het geval. Mijn moeder, Henriette Dwinger dus, is op 26 augustus 1918 gebo ren en zij wordt spoedig zesen zeventig jaar. Zij woont nu in Richmond, Brits Columbia, Ca nada. Ongeveer tien jaar gele den kocht ik voor mijn moeder een viool. Mijn tante, Johanna Weijel-Dwinger, vroeger te Amersfoort, maar nu wonend in Amsterdam, had me vaak ver teld, dat mijn moeder in haar jeugd uitstekend viool gespeeld had. Maar bij een van de vele on- derduikpogingen, die mijn moe der tijdens de oorlog moest on dernemen, was zij haar instrument kwijtgeraakt, met het gevolg, dat zij sinds 1942 niet meer had gespeeld. Ik veron derstelde, dat mijn moeder haar vroegere talenten wel weer zou willen ophalen en tot mijn genoegen kan ik zeggen, dat zij de laatste vier of vijf jaar weer geregeld speelt en zelfs lessen neemt. Het is duidelijk, dat zij de vroegere moeilijke vingerzettingen nog niet is ver geten. En ik veronderstel, dat haar succes, behalve aan haar ta lent, ook te danken is aan haar leermeesters van weleer, van wie de heer Salvatore Sterck er dus een is geweest. Wellicht interesseert het u ook dat de broer van mijn moeder, Simon Dwinger, die veertien jaar ouder was dan zij, ook een voortreffelijke violist was, die niet alleen optrad, maar ook vioolles gaf aan leerlingen en een van deze pupillen was mijn moeder in haar jeugd. Hartelijk dank voor het publice ren van zo veel interessante ar tikelen en prachtige foto's - 't Kleine Krantsje is een opmer kelijk succes, a remarkable achievement! Ottawa, Canada Elly Bollegraaf Uitgerekend op de dag dat, nu tachtig jaar geleden in 1914, de Eerste Wereldoorlog uitbrak, vestigde de Jouster ondernemer Albert Schootstra zich in Leeuwarden om in de Baljeestraat een groothandel in fietsen te beginnen. De rijwielen voor zijn handel importeer de hij uit Duitsland, maar dat duurde niet lang: de fietsen, die de Duitsers maakten, moesten al gauw naar het front. Toen besloot Albert Schootstra om de rijwielen dan zelf maar te gaan maken. Hij liet zijn oog vallen op de vroegere orgelfabriek van Van Dam aan de Zuidergrachtswal en daar ging hij van start met zijn "Phoenix-Rijwielenfabriek". Op deze oude tekening van zijn bedrijf zien we, dat hij daarvoor wel de ruimte had - de fabriekshal len liepen bijna tot aan Achter de Hoven door. "Vraagt het Phoenix-Rijwiel" adverteerde de energieke ondernemer, "Het is groedkoop, het is fraai afgewerkt, het loopt licht en is bovendien van Hollandsch fabrikaat". Tientallen jaren hebben de Leeuwarders de Phoenix- fabriek hier aan de Zuidergrachtswal gekend. Tot het bedrijf na de Tweede Wereldoorlog de rijwielfabriek van Fongers in Groningen overnam en in die stad als "Phoenix-Fongers" verder ging. Aan de activiteiten in Leeuwarden kwam toen een eind. Zeker zullen er ook onder de lezers van 't Kleine Krantsje nog mensen zijn, die herinneringen hebben aan deze ooit voor de stad belangrijke fabriek. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. wens: dat hou je oek niet eens vol!" De heren begaven zich naar buiten en zonder enige moeite liep de ene man met een stijf been langs de Voorstreek, door de Peperstraat en via de Wir- dumerdijk naar het station, op enige afstand gevolgd door de ander, die op z'n fiets was gaan zitten. Bij de ingang van het stations gebouw aarzelde de verliezer niet om dë winnaar het eerlijk verdiende tientje uit te betalen. Die stopte het biljet meteen met een tevreden lachje in zijn portefeuille en bekende toen: "Tja, ik had oek niet anders kannen, want ik hew al twaalf jaar een stieve poot..." Er zaten, lang geleden, twee heren, die elkaar niet kenden, aan de stamtafel van het café Neuf aan de Voorstreek, vlak bij de Korfmakerspijp. Zij praat ten over koetjes en kalfjes en zo kwam het gesprek toevallig QP het onderwerp "wedden schappen". Toen zei de een: "Wedde om een tientje, da'k met een stieve poot naar het station durf te lo pen?" "Nou dat staat!" reageerde de ander, "dat durf je niet en trou- Onze abonnee, mevr. C. van der Kolk-van den Akker, Eestraat 63, 8922 IC Leeuwar den, verzoekt opsporing van haar vroegere vriendin ATTIE STOELWINDER, die getrouwd was met Henny Schaaf. "We waren vroeger heel be vriend," zo schreef ons me vrouw Van der Kolk, "maar la ter is het verwaterd en ik denk zo vaak, hoe zou het met Attie zijn. Als je er nog bent Attie, of als iemand iets van haar weet, neem dan contact met me op - ik zou het graag willen. Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk-ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor aboiètees van 't Kleine Krantsje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13