'T KLEINE KEAHTSJE FOTOGRAFEN OP DE FOTO VERANDERINGEN IN PEPERSTRAAT Uit grootmoeders ansichtenalbum METROPOLE BIOSCOOP Het volgende nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt op 16 september VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD^R OMHEEN pagina 8 Het is jaren geleden in een dorp in het Bildt gebeurd, dat een meneer, die we nu maar even Jansen zullen noemen, vlak voor 't middageten nog even aanliep bij zijn buurman, die voor deze gelegenheid de achternaam Pietersen krijgt. Jansen liep de woning binnen en zag een dampende pot snert op tafel staan - maar Pietersen was er niet. Door enig gestommel begreep Jansen, dat Pietersen boven was. "Dan gaan'k maar weer weg,dacht Jansen, maar net toen hij het pand zou verlaten kwam er een koopmantsje met bloembollen aan. "Ook bloembollen nodig?" vroeg de man. "Nee,antwoordde Jansen, "maar kom er mar even in en eet een bordje snert - dat zal er wel invallen, want het is koud. "Nou en of!" reageerde het dankbare koopmantsje en qretiq viel hij aan. "Mooi,zei Jansen toen, "je motte je mar even redde, want ik mot nou nog even weg. "Daar kanne je op rekene,zei het koopmannetje en hij at voor twee. Tot, twee, drie minuten later die meneer Pietersen, de heer des huizes, beneden kwam. Negen jaar geleden hebben wij royaal aandacht besteed aan de zaken in de Peperstraat, omdat deze voorname winkel straat in het hart van Leeuwar den toen van luifels werd voor zien; de Peperstraat werd Luifelstraat. Wanneer we nu, nog geen tien jaar later, nagaan welke van de toen in de Peperstraat bestaan de winkelbedrijven er nu nog zijn en welke er inmiddels ver dwenen, komen we tot een conclusie, die toch eigenlijk verbijsterend is: wat kan er wat veranderen in de stad in een betrekkelijk korte spanne tijds! Van de twaalf zaken van toen, zijn er nu nog maar vier; niet minder dan acht winkels van destijds zijn intussen van het toneel verdwenen. Dat betekent dus, dat slechts een derde deel van de zaken er zich heeft ge handhaafd; twee derde deel verdween uit deze straat. De meeste van de bedrijven, die we er in 1984 nog wel kon den aantreffen en nu niet meer, zijn gewoon geliquideerd, niet omdat ze er geen bestaansmo gelijkheden meer zagen, maar Bij een bezoek van koningin Juliana aan Leeuwarden, lang geleden, besloten vier bekende fotografen tot een tijdelijke samenwerking om alle mogelijke bladen van foto's te kunnen voorzien. Van links 'naar rechts Frans Popken, Sjoerd Andringa, Peter Boonstra en Johan nes Doedes de Jong. De produktie ligt op tafel uitgespreid; jongens, welke foto gaat er nu naar dit en welke plaat naar dat blad toe 7 omdat de exploitanten er bij voorbeeld wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de brui aan gaven. Zo verdwenen Juwelier Alex Copini op de hoek van de Pe perstraat en de Groentemarkt, 't Modehuis Beatrix aan dezelf de kant van de straat en de boekwinkel van Van Wieren, de Juwelier Van Wieren en de dro gisterij De Vries aan de andere kant. Kapper Van der Hom en 't Snoepwinkeltsje verhuisden naar elders in de stad en ten slotte zagen we ook het Baby huis van Everaarts uit het beeld verdwijnen. Alleen Juwelier Rolf, de zaak in Damesmode van Parkins, Foto Bleeker en de Herenkleding WÉÊÊÊ zaak van Flottow bleven er be staan. Flottow heeft er intussen het honderdjarige bestaan kun nen vieren en Parkins kon er zich inmiddels grandioos uit breiden, doordat de belenden de net al genoemde drogisterij van De Vries verdween Bioscopen als de Cinema aan de Wirdumerdijk en Tivoli en de Leeuwarder aan de Nieuwestad zijn in vroeger jaren bij de nu al op leeftijd gekomen stadgeno ten erg bekend geworden. Ook in de Harmonie werden wel films gedraaid en er zullen wel niet zoveel oudere Leeuwar ders zijn, die nog nimmer in een van deze filmtheaters een rolprent aanschouwden. Veel minder bekend zal het zijn, dat onze stad nóg een bio scoop heeft gehad, althans een zaal waarin eveneens films werden gedraaid. Dat gebeurde op een bovenverdieping van het hotel Metropole aan het Zaailand - dat was het pand, waarin zich nu een filiaal be vindt van Albert Heyn. Vlak voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, toen er overal in ons land bioscopen als de bekende paddestoelen uit de grond verrezen, begon ook de exploitant van het hotel Metropole met het vertonen van films. Maar lang hield hij dat niet vol; hij zag blijkbaar geen kans zijn bioscoop renda bel te maken. Wie deze prentbriefkaart heeft uitgegeven is onbekend, want de uitgeefster of uitgever heeft er haar of zijn naam niet opgezet. Er komt alleen een nummer voor op de achterzijde, 5559, en dat zegt ons verder niks. Grootmoeder, die destijds deze prentbriefkaart zorgvuldig in haar Ansichtenalbum bewaarde, zal zich daarover ook wel niet het hoofd gebroken hebben; voor haar was deze afbeelding interessant, omdat er het Stadswees huis op staat en een stukje van het Jacobijnerkerkhof met de toegangspoort tot het oude Boshuysengasthuis. De ansicht is in 1927verzonden en omstreeks die tijd zal ook de foto wel zijn gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 8