LEEWADDERS, WAAR S DIT? 'KLEINE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Bertus: Ik geef niks om foetbal- len. Nee, kaatsen is mien sport. Ik hew al weer heel wat boven- slagen sien. De broerkes Ok- kinga, en dan hij, Fedde Sku- rer. Nee, it is even anders. Tinusofsoa. Dit is een herinnering aan het Paas-schoolvoetbaltoernooi van 1949, toen School 17, de "Kiokjesschooi" het kampioen schap verwierf. Op de eerste rij, van links naar rechts, W. Sinnema, S. Jorritsma, S. Hoekstra, A. Romkes, D. de Graaf en R. Wartena, reserve. De tweede rij: J. Grimm, P. de Lange, P. van der Leest, G. S. van der Meuten en T. Hoekstra. Dan onderwijzer P. Batstra, J. Luurs, reserve en E. Huizinga. De succesvolle knapen van toen, allen jongens van de zesde klas, werden 's middags na vieren in het gymnastieklokaal getraind door de inzender van de foto, onze abonnee de heer Batstra. Minne: Je hewwe oek wel, dat jou denke één te sien, en t is em niet. Mar een tel jater of een dag later tref je toch die selde pursoan. Wat T abe? Tabe: Dat gaat nou oek an. Sien es Bertus, is dat Sake niet? Ik loof ut werachtig. Jon ge ja, hij komt hier hene. Hij hét wat in 'e han. Sake: Goeiendag. Kwaal mie niet nemelijk. Fleden week liep ik hier langs, en ik docht: is dat Bertus? Ik wist ut hast seker en nou helemaal. En Bertus, straks prate, mar nou eerst naardizze kaart sien. Bertus: Een aangesichtskaart. Wat staat er op? Zalig Kerst mis. Afzender: E. Kas. Wat? O ja, dou wast as spoorman bij ons onderdoken. Just, fieftig jaar leden. En dizze kaart gong naar dien ouwelui. Fieftig jaar leden. Spoorwegstaking. Sake: Krekt. En kere jou E. Kas om, dan wurdt ut Sake. Dan suden de ouwelui wete: al les kits. Alleen, hij is begin au gustus pas ankomen in ut huus, waar wij froeger woan- den. Servies fan Ome Pos. De lui, die der nou woane (se kon- nen mij goed) lazen seg maar bij drie-en-dertig graden: Zalig Kerstfeest!!! Vlga. Bertus: Dat ken ik jou gauw fer- telle. Een bitsje femielie: Een broer, twee susters, een skoan- suster, die Sientje, één swager, wat neven en nichten. Gien omes en twee ouwe tantes, die niet feul meer wete. Tabe: Gister liepen wij op'e Kelders. Loopt daar Gekke Gerriet, ja of nee? Ja, jong. Hij siet om, hij siet nog es, en brult over de straat: Ferrek, dat is Betus. Of is ut jouw dubbelgan ger? Bertus: Even later docht Tabe: daar loopt Sake. We salie een grap uuthale. We slupe achter em an, elk an een kant en brul- le: politie. Och here, ut was Sakeniet. Marten: Hoe is dat beteerd? O, hij wu wel in goedens. Ja, mar jou kenne dat oek slecht treffe. Son man skopt een hoop druk te en alle meensen kieke. Mar dat gong goed. De brugmannen wille wel es wete hoe of ut met Friesland en Liwwadden komt. Dan folge sport met en sonder geld, en even de pollentiek. En hoèfeul ouwe maten treffe jou nog na soafeul jaar? Dan komt een se- kere Sake em melden. Dus be halve Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert is Bertus der weer en die Sake. Fokke Vutman: Soms denk ik, se wille Friesland fan de kaart hewwe. Altied Groaningen as ut over ut Noorden gaat, Liwad- den nooit. Hier su niks te doen weze, en de belastingen binne soa hoog. Groate Geert: Dou doelst op die dikke drommedaris in Groa ningen. Spikhof of Bomhog, nee Vonhof. Mar hét ons eigen burrigemeester Appeteker oek al niet foorsteld om Friesland in stukken te hakken? Waar be- dare we soa? Minne Jager: En dan ons eigen kommussarus fan de koaningin. Na Wiegel hewwe we nou Her mans. Nee, nee, niet Toon. Loek. Loek. En wat singe se nou in Groaningen? Ut peerd fan ome Loek is doad. Klein grapke. Lange Marlen: Daar hew ik gien ferstand fan. Tabe mus- kien nog ut meest. Mar ja, die is een soat met die Bertus op Geert: Mar daar gaat ut geld oek al een groatere ro! speu- len, hoorde ik fan mien buur man. Nee, nog niet soa erg as in 'e foetballerij. Om die hard- fietsers niet te fergeten. Toch binne de meeste hardfietsers miniumloaners wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Wie feul ferdient, betaalt feul belasting. Dat was in mien tied al soa. En nou helemaal. Tensij jouw klub ut betaalt soa as se in Italië wel doen. Mar ja, daar is ut toch een groate ben de met die halve faksisten Minne: Wij salie dat met die nije mannen in Den Haag oek wel merke. Road of pears of swat, jou bëtale mooi wat! Mooi riemke, niet Tabe. Of love jou der niet in, dat wat er komt, ut languuthouwe sal. Tabe Ruutsje: Bertus fon ut de andere keren soa gesellig, dat hij wu al weer met. Hij fient, se hadden ut Vliet niet dempe mutten. Mar ja, de mensen ton nen toen fan wel. Toch had dat ouwe Vliet wat. Bertus: Mien skoansuster ken der nog poerende poer om wurre. En Sientje ken ut mooi opsegge. Dan dreune de ruten. O, binne der meer Sientjes, die suks oek goed kenne. O, bij jou tuus, Fokke? Fokke: Ja, ik hew oek een Sientje. Ik mut hur mar es uuthore overde femielie. Der is in elk gefal een ome Tjalling bij. Die hét se honderd keer bij de kop. Komt dij dat bekend foor, Bertus? Bertus: Das te seggen, mien skoansuster hét een soan, die fan Tjalling hiet. Dus die ken noemd weze naar een ome. We mutte der mar es op deur- prate. As we an Adam en Eva toekomme, is't allemaal femie lie. Marlen: Een andere keer mar ferder mannen. Ik hew bij de foetballerij een Tjalling kannen. Is Bertus oek een foetbalman? Wat denkt hij fan ut nije Cam- buur? Redde we ut op dizze keer? Tabe: Soa leit de pollietiek der hene. Der is niet feul ferskil meer tussen de pertijen. As ouwe Drees nog leefde su die em in sien graf omdraaie. O, nee dat ken niet. Geert: Seg Bertus, dou hest nou Tabe troffen, mar oek nog meer ouwe sterren? Wie fiene jou werom na soafeul jaar, wik mar segge, sak mar segge. Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. stap. O, daar konnen se wel es ankomme. Een mooie twee- kaart.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13