'T KLEINE KRANT5JE TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR MULO- MARGARETHA DE HEERSTRAAT wit 'W$tk m VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Dit is een foto van de vierde klas van de Muloschool in de Margaretha de Heerstraat, gemaakt in 1950. De plaat werd ons toegestuurd door Gearts- je Veninga, die er zelf ook op staat en wel op de eerste rij, geheel links. We gaan weer van links naar rechts en we beginnen op de achterste rij: Koen Vermeer, Hans Wijer, Menno Ganzevoort, Sierd Ploegstra, Jacob Jansonius, Gerrit Koning, Hein Prins, Hi lie Hiemstra, Arjen v.d. Schaaf, Jacob Landman, Piet Procee en Jan Boringa. Op de middelste rij: Frits v. Beijeren Bergen en Henegouwen, Jan Sangers, Haaije Nicolay, Paul Da- tema, Jan Dotinga, Gerrit Wempe, Johan Oegema, Sjouke Inia, Cor v.d. Zee en Klaas v.d. Meer. En op de voorste rij: Geartsje Veninga, Sijke Deelstra, Johanna Bosma, Saakje Reitsma, Liesje Balk, Alie Knol, Johanna Beuneker, Corrie Dikken, Akke Boukes, Tinie Drijver, Jannie Ellens en Hennie v.d. Weij. De leraren, die op de foto voorkomen, zijn op de achterste rij de heren Straatsma, Woldering, Vermeer, Ytsma en Lef- fertstra, en op de voorste rij de heren Veenstra en Van der Veen. EVEN WAT COM M ENT AAR Even wat commentaar op 't laatste Kleine Krantsje, alweer zo'n nummer om goed door te lezen en er wat aanvullingen en verbeteringen op te geven. 'In de Fortuyn' op het Raad huisplein heb ik als lagere schooljongen heel goed ge kend: je kon daar in het 'reisbu reau van Posthuma' gratis de mooiste boekjes en folders krij gen van vreemde landen. Ik herinner me vooral een grote serie van streken en landen in Duitsland, Beieren enzovoort. Dat was een hele grote reeks, die ik compleet kon krijgen na verscheidene malen 'In de For tuyn' te zijn geweest. Want je kon er wel wat gratis krijgen, maar nooit meer dan vijf dingen tegelijk. "Dan must 't eerst mar goed uutlezen hewwe" werd er altijd gezegd. Uit de tijd van 'Centraal Be heer', dat was vast voor 1935, ken ik 'In de Fortuyn' nog be ter, omdat er toen een oom van ons, een H. Wuite, kantoorhou- derwas. Je zou nu nog medelijden kun nen krijgen met het jongetje, dat niet met de tram (want dat moet het geweest zijn) mee mocht naar Tietjerk met het schoolreisje. En misschien ook wel medelijden met die school juffrouw, omdat die niet die paar centen voor het kereltje over had: hardvochtig zou je kunnen zeggen! Maar met de beschrijving van het schoolreisje is Igo Galama een beetje abuis: als ze op het stationnetje in Tietjerk waren aangekomen, dan konden ze nooit eerst op de Zwarteweg geweest zijn om dan na een half uur lopen pas bij het 'Bos van Ypey' aan te komen En die stationschef was een vrouw dan moeten ze wel uitgestapt zijn bij de Halte Oud- deel, die er nu niet meer is. En dan klopt het wel om eerst langs de Zwarteweg te lopen om een half uur later 'een prachtig landhuis', dat is dus Vijversburg, te kunnen zien. 'Snorrewiedske' - ik heb door mijn vader en moeder de naam altijd zo horen uitleggen, dat het eigenlijk een volksnaam was geworden van het Friese 'smoarrewjudsterke', ofwel 'on- kruidwiedster'. Een scheldnaam was het dus eigénlijk niet. Het verhaal van de gaper aan de gevel van een schoenen zaak was niet helemaal goed. De 'gaper' is er pas aan de ge vel gekomen, toen Cath en zijn vrouw het pand betrokken. De apotheker Cath van de Wirdu- merdijk (in het huis ernaast ben ik geboren en opgegroeid) was een lange, imposante man, die twee zoons had, Sjors en Sim. Deze laatste is toen begonnen met de apotheek tegenover de Waag. Van onze vader, de bloemist, kregen hij en zijn vrouw toen de Gaper cadeau. Die had altijd bij ons op de zol der van de bloemenwinkel ge legen en hij was afkomstig van de gevel van het pand Wirdu- merdijk 17, waarin vroeger ook een apotheek en een wijnhan del in gezeten heeft Gerbenzon (Jehannes Elzettes) uit de Weerd heeft de kop toen opgeknapt, uit een boek van onze vader kwam een modelte keningetje voor de console, die ook door een Gerbenzon (Mei- ne) werd nagemaakt en schil der Wadman uit de Pijlsteeg heeft de kop de eerste keer weer geschildèrd en verguld. Herman van Slooten was een van de eersten of misschien wel de eerste in de binnenstad, die een 'echte Vliegende Hol lander' had. Soms mochten an deren er ook wel op het Raad huisplein mee rijden, maar dan moest het speeltuig daarna wel met water goed schoonge maakt worden! En dan tenslotte, om ook nog maar even vast te leggen: Sal- vatore Sterck had een grote liefhebberij in bloemen. Ik heb ook jarenlang vioolles van hem gehad en in het orkestje mee gespeeld. En als ik naar 'les' ging, dan had mijn vader altijd wat mooie bloemen om mee te geven, dat was dan altijd wat bijzonders. Dus bloemen, die je niet zo gauw in de winkel kon krijgen en ook wel bijzondere kweeksels, die de grossier Wa genaar van het Blokhuisplein op de veiling in Aalsmeer had gekocht. Die Wagenaar was wel een van de eerste bloemengros- siers, die met een eigen auto (een T. Ford!) in Leeuwarden 'importeerde' over de Afsluit dijk. Tietjerk KI. Sierksma

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 15