OUDE SIGARENFABRIEK TE VINDEN BIJ 'T VLIET 1 KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KBAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG EEN HANDELSVROUW BALEN ALS 'N STEKKER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja," ja - heel veel lezers hebben vreemd aangekeken tegen de laatste prijsvraagfo to in ons vorige nummer: de afgedrukte gevel van een gebouw met veel ramen gaf geen enkele indicatie met betrekking tot de staat, waarin het gefotografeerde pand staat. Maar kiene speurneuzen die even een loupe op de naamplaat hadden gelegd, zouden de oplossing zomaar in het telefoonboek hebben kunnen vinden: ach ja, daar staat het op pagina 357: Machinefabriek G.R. van der Kooi, Cambuur- straat 11. En de echte ouwe Vlietsters onder ons behoefden zelfs dat niet te doen -zijzagen direct, dat de plaat in "hun omgeving" was gemaakt. "Als oud-Vlietster dacht ik met een bij het zien van de foto, dat moet het Vliet zijn," schreef de heer C. Hoekstra dan ook. "Ik ben er ontelbare keren langs gelopen. In mijn jongensjaren was het de sigarenfabriek van Tromp. Nu is het de metaal draaierij van de heer Van der Kooi. Vroeger was het tussen de bakkerij van Groen en de kruidenierswinkel van Swart. Nu noemen ze het de Cam- buurstraat." METEEN "Meteen wist ik welk pand het was," meldde ons ook de heer G. van Dijk. "Het was namelijk van 1933 tot 1936, dat ik leer ling-timmerman was bij het bouwbedrijf H. J. Visser, dat toen in dit pand gevestigd was op de eerste verdieping. Het achterste gedeelte op de eerste verdieping was toen een siga renfabriek." "Daar ik zelf aan het Vliet ge boren ben en daar ook mijn jeugd heb doorgebracht her kende ik het pand," aldus de heer J. Leemeijer, die kon be vestigen, dat het ene hoekpand ooit door de bakkerij van Groen en het andere hoekpand door de kruidenierswinkel van Swart betrokken was. "Die Machinefabriek van Van der Kooi is hier sedert j&ren ge vestigd," wist de heer G. Brinck ons te vertellen. "Het pand is gebouwd als sigarenfabriek en is omstreeks 1926 verbouwd als timmerwerkplaats. Nog weer later is Van der Kooi daar dus in gekomen. Ik bezoek Van der Kooi zo nu en dan. Hij neemt vanwege zijn leeftijd geen werk meer aan, maar houdt de werkplaats wel aan voor zijn hobby. En voor ken nissen - doe het zeivers maakt hij nog wel eens wat. Ook mij heeft hij vaak geholpen voor mijn modelbouwbenodigdhe den. In zijn werkzame jaren was "Kooi" in staat met zijn machinepark vaak moeilijke re paraties klaarte krijgen." "Dit zag ik nu eens direct," juichte de heer Harrie Antoine. "Dit is de fabriek van Germ Kooi aan het Oranjewaltsje bij het Noordvliet achter V.R.B. "Friesland" tussen de Chinees en de tegelfabriek. Vroeger is hier een sigarenfabriek ge weest, maar dat is lang gele den, mijn opa heeft daar ge werkt als sigarenmaker. Er was daar nog een volle zesdaagse werkweek. De mannen hadden één vrije dag in het jaar en dan maakten de vrouwen de fabriek schoon "zoging dat vroeger." "Als er een blij is met uw zoek- foto van augustus, dan is dat zeker mevrouw Soiseth-Kooi- stra uit Canada," wist de heer W. D. Lijfering. "In uw blad van december 1992 schreef deze dame over een gymnastiek- clubje, dat oefende op de zol der van het pand van uw foto prijsvraag. In het daarop volgende januarinummer schreef ik u daarover. Goed, tot zover vandaag. Nu de winnaar van het uitgeloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het...". Dat werd de heer J. Leemeijer, Balistraat 13 in Leeuwarden. Het is op een dag in 1937 ge weest, dat een dame uit Leeu warden zich voor de kanton rechter ontpopte als een echte handelsvrouw. De vrouw moest terechtstaan voor het zonder vergunning venten op straat. Hoewel de kantonrechter na haar vurige verdediging al de helft van de geëiste straf liet zakken, hield de gewiekste koopvrouw vol om er nog goedkoper af te ko men. Met klem van woorden betoog de de vrouw, een zekere G. B., helemaal niet te weten, dat zij een vergunning nodig had ge had. "At se je een hele tied lope late, dan loop je deur. - wie prakkezeert er dan nog over vergunnings?" redeneerde zij. "Vier gulden boete of vier da gen hechtenis," reageerde on verbiddelijk de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. "En ik kan nog gien vier centen betale!" was het prompte ant woord van de vrouw, die daar een opsomming van wekelijkse inkomsten en uitgaven op liet volgen. "Nou, twee gulden of twee da gen," vonniste de kantonrech ter. "As meneer d'r nou nog een gulden afdoet," zo hield de vrouw vol, "dan su'k het net betale kenne." Maar daar ging de kantonrech ter als een goede koopman toch maarniet op in... Een krankjoreme uitdrukking, die wel mag gelden als het niet te overtreffen toppunt van onzinnigheid is de door de komiek André van Duin gelanceerde kreet "balen als een stekker". Toch schijnt de verloederde Nederlandse taal anno 1994 behoefte te hebben gehad aan deze trouvaille. Onlangs heeft de bekende politicus Eelco Brinkman het Nederlandse volk via radio en t.v. al mogen meedelen ook te kunnen "balen als een stekker". En wat weten de sport redacties van zowel het Friesch Dagblad als de Leeuwarder Courant gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar te melden van de kampioensfierljepper Bjinse Wolters? Ja hoor, dat hij, ondanks het behalen van het kampioenschap, "baalde als een stekker". "Vreemd genoeg stond ook het gezicht van Wolters na afloop op onweer," schreef het Friesch Dagblad. "De winnaar baalde zelfs als een stekker". "De Burgumer, naar eigen zeggen de meest bezeten fierljepper van allemaal," aldus eveneens de Leeuwarder Courant "baalde als een stekker". Nou, dan weten we het wel: André van Duin heeft het zelf gezegd. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie; Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden; Post bank 2805901 Kopij voor 1 Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel Overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland; 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): f 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Or itir Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanme lding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland, moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wórdt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3