ONVERWACHT BEZOEK P^ïeeuw™ VAN EEN GULLE GAST DE VERDWENEN STAD 'T KLEINE KRANT5JE DRIE FLESSEN CHAMPAGNE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 De Onderlinge Brand Assurantie Sociëteit, kortweg O.B.A.S. ge noemd, betrekt een eigen gebouw aan de Schrans. (1920) Het afsluiten van de Zuiderzee, een werk, waaraan jaren is ge werkt, komt tot stand. Het directe gevolg is een ware invasie in Friesland van nieuwsgierigen, die langs "de nieuwe autoweg dwars door zee" naar hier rijden om er een kijkje te nemen. Ook Leeuwarden ervaart het gereedkomen van de Afsluitdijk als een grote stimulans voor het toerisme. (1933) Een verjaardag om even bij stil te staan: stadgenoot Binse Buwal- da wordt honderd jaar. Binse Buwalda is de oudste ingezetene van Leeuwarden en de oudste kermisreiziger van Nederland. Lan ger dan zestig jaar heeft hij op de kermissen een schiettent gehad. De lange wintermaanden bracht hij eerst altijd door in een Friese tjalk, maar nu overwintert hij in een woonwagen,die voor de winterperiode een plaats krijgt aan de Bleekerstraat. 1968) De negentienjarige gezinsverzorgster Jetty Smits redt het vijfjarige dochtertje Anita van de familie Wijnsma uit de Pier Panderstraat uit het water van de vijver van het Vossenparkje. De kleine dren keling is al bewusteloos, wanneer ze op de wal wordt gebracht, maar komt na het toedienen van zuurstof in de ambulance bij. Jetty wist wel wie zij het leven redde: zij werkt bij de familie Wijnsma. (1969) Stadgenoot Lammert Stein- voorte, exploitant van een gara gebedrijf aan de Groninger straatweg, was een man, die wel van een geintje hield. Van een heel apart geintje ook nog wel. Kort na het einde van de Twee de Wereldoorlog, in de woelige bevrijdingsdagen, kreeg hij er op een zekere avond lucht van, dat het bijzonder gezellig moest zijn ten huize van de familie Nauta van de R.A.M.I. Door een ploegje vrienden en vrien dinnen werd daar een lekker borreltje gedronken bij wijze van generale repetitie voor een officiëler feest, dat hier drie da gen later zou plaatsvinden. Noch voor het eerste, noch voor het tweede festijn was de heer Steinvoorte uitgenodigd, maar het gezellige samenzijn trok hem dusdanig aan, dat hij er maar brutaalweg aanbelde en kwiens kwaans informeerde of zijn vriend, de kaaskoopman Sietze de Jong er ook nog was. En wat hij al gehoopt had, ge beurde: gastvrij werd hij bin- nengenood, want hoe meer zie len hoe meer vreugd en op een romertje meer of minder uit de grote pot werd niet gelet, nu de stemming al zozeer was geste gen. De heer Steinvoorte wist de vlotte invitatie waarachtig wel te appreciëren en toen hij hoorde, dat de gastheer zo gelukkig was geweest beslag te leggen op drie flessen champagne voor-het-grote-feest-over-drie- dagen, verklaarde hij spontaan óók iets te willen bijdragen aan de feestvreugde van dit mo ment - het was wel toevallig, maar hij had ook nog wat had nóg wel wat en hij ver klaarde zich niet te beroerd om een tweede fles champagne aan de algehele feestvreugde op te offeren. Sgfefe Tot ook die fles was geleegd Ylfllll en onze 9oede vriend nog- Hl '„J- ^fgj maals aanbood het gezelschap H|„ te tracteren op zo'n heerlijke ra fles - "Maar dat is dan de laat- fh:>A stehoor!" SB?Daar niemand bezwaren maak- - v te ondernam de heer Stein- |H ;¥- BfflM voorte nogmaals de wandeling /lill' 'vifwr "aar beneden, sloeg nog eens «ytlltas UT WÊÊ rout'neus met de buitendeur en L 9r'Ste toen de derde fles van ffijè'* IBllI de kelderplank. SI 1 Vnl Ook die werd vanzelfsprekend HBl Bill ■Bi so'daat gemaakt en toen einde- ly^ eindelijk het moment van Lammert Steinvoorte: een gein- afscheidnemen kwam, was er tje. (Foto: Fenno Schoustra) in de hele kring geen getapter man dan Lammert Steinvoorte. Over drie dagen kwam hij toch -champagne in zijn auto liggen, ook? Hij hoorde er nu toch bij! En waarom dan met het drin- Stel je voor: nog eens zo fijn bij ken van zoiets heerlijks nog zo- mekaar en dan zeker zonder veel dagen gewacht? Steinvoorte, dat kon toch niet! Wel, drie dagen later, toen het Zijn blijde mededeling werd met officiële grote feest ten huize groot gejuich begroet en een van de Nauta's zou losbarsten, moment later was de heer ging bij de heer Steinvoorte Steinvoorte de kamer al uit om aan de Groningerstraatweg de zogenaamd beneden uit de telefoon, auto de champagne te halen. Hij nam hem zelf op, want hij Maar na eens flink met de bui- had zich voorgenomen toch tendeur te hebben geslagen, maar niet naar dat champagne- dook hij de kelder in en vond feest te gaan, stel je voor. daar vlot de drie kostelijke fies- "Met Steinvoorte," zei de heer sen champagne van de heer Steinvoorte, Nauta, nam er een van mee en "Met mevrouw Nauta," zei me- zette de fles triomfantelijk in de vrouw Nauta. feestendekring. "Oh," schrok de heer Stein- Uitbundige vreugde natuurlijk - voorte. wat een bof, dat die man was "Nou," zei mevrouw Nauta, komen binnenwaaien! Een half "we zitten hier aan de limonade uurtje later was de fles leeg, hoor - als je wilt komen ben je maar de gulle heer Steinvoorte welkom. Een brand verwoest de kapitale boerderij van de veefokker Rits- ke K. Velstra aan de Harlingerstraatweg tussen Marssum en de stad. Er komen vijf en twintig stamboekkoeien en twee stieren om het leven. In de dertiger jaren is de hoeve ook al eens door brand indeasgelegd. Ooktoen werden er veel dieren gedood. (1967) Het zijn waarempel twee dames, die dit jaar het eerste kievitsei vinden bij Leeuwarden. De verpleegster Gea Dijkstra en Jannie Wildschut besluiten na hun nachtdienst in het Bonifatius Hospitaal niet naar bed, maar de weilanden in te gaan. En ziedaar: bij Gout urn vinden zij het eerste ei! 1969) Een sportprestatie van formaat: het eerste tiental van de Leeuwar derschaakclub Philldor wordt kampioen van Nederland. (1967) Toch nog een zonnestraaltje in donkere dagen - in de Harmonie viert de populaire Willy Derby zijn zilveren artistenjubileum. (1942) De Leeuwarders zullen er op dit moment nog niets van merken, maar het gebeurt dan toch maar: in Vincennes wordt de door de Fransen ter dood veroordeelde Mata Hari gefusilleerd. Mata Hari was de artistennaam van Margaretha Zelle, de dochter van de Leeuwarderpettenkoopman Adam Zelle. (1917) De korenmolen De Arend op de dwinger bij de Vrouwenpoortsbrug wordt op afbraak verkocht en gesloopt. Alleen het oude mole naarshuisje blijft staan als een laatste herinnering aan de vroegere industriële bedrijvigheid op deze plaats. (1901) De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer verenigt zich met een voorstel van burgemeester en wethouders om af te stappen van haar plan een fontein op te richten en tegelijk een rosarium aan te leggen ter verfraaiing van de stad. Besloten wordt om nu alleen een monumentale fontein tot stand te brengen. Er zal een prijs vraag uitgeschreven worden voor een aanvaardbaar ontwerp. (1917) Er wordt weer eens een Nijverheidstentoonstelling gehouden in de stad, ditmaal onder de naam Lenijto - Leeuwarder Nijverheids Tentoonstelling. Rond vijfentwintigduizend nieuwsgierigen komen er een kijkje nemen. (1932) Op initiatief van de vijf jaar eerder opgerichte Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer van Leeuwarden en Omstreken wordt er voor het eerst bij de stad een Concours Hippique georganiseerd, ofwel een Concours Hippiqué, zoals men dit evenement nu nog noemt. Het vindt plaats op het ijsbaanterrein aan de Bleekerstraat en het wordt een groot succes. Het concours gaat gepaard met een ringrijderij en de activiteiten voor de paar denliefhebbers worden afgesloten met een vuurwerk in de Prin sentuin. (1903) Het oude Leeuwarden, dat verdween. De Lindebuurt tussen een stukje straat, dat ook al Lindebuurt heette en de Groningerstraat. In het pandje op de hoek werkte Freerk Pieters- ma, de laatste koperslager van Leeuwarden. (Foto: Fenno Schoustra) Voor het eerst worden er in Leeuwarden openbare bokswedstrij den gehouden, georganiseerd door de Boksvereniging Frisia. Vijf honderd toeschouwers volgen de partijen in de dancing Spoorzicht aan het Zuiderplein. De voorzitter van de Nederlandse Boksbond is er speciaal voor naar hier gekomen. In zijn openingsspeech zegt hij, dat de belangstelling voor het boksen sterk vooruit gaat. Hij noemt het boksen een harde sport, "doch zij is eerlijk en oprecht." (1941) Er wonen op de eerste januari van dit jaar 84375 inwoners in Leeuwarden. Nog steeds heeft het vrouwelijke element de over hand: tegenover de 41085 mannen zijn er43290 vrouwen. (1963)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 6