'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN STRAATTYPEN Zoals Snorrewiedske, over wie geschreven werd in het num mer van augustus, waren ook de twee zusters Cohen straat- wiedsters. Vrijdags waren zij op de Veemarkt, toen nog nabij het station, om schoenen te poetsen van veehandelaren. Er was in de twintiger jaren in Leeuwarden ook een leurder, van wie werd gezegd: "Jantje Tit, z'n hemd is wit, z'n broek is blauw, Jantje Tit krijgt nooit een vrouw." Hij leurde met garen en band, maar hij hoefde enkel z'n hand uit te steken voor de cent, die elke maandag voor hem klaar lag. Op dinsdag lag er een cent klaar voor de orgeldraaier, die dan langs kwam. En wie kent nog de "Lollige Jo hannes", die met z'n handkar rondging, roepend: "Suker-soe- te sinaasappels, een stuver 't pond" Jeugdherinneringen. Antwerpen Suzan de Vries Is dat nou wel zo, wat u daar zegt van de zusters Cohen? As u het ons vraagt zouden we zeggen, dat Bet- je en Roosje Cohen nimmer een straat hebben gewied en nooit (beroeps halve) een paar schoenen hebben gepoetst. Toen de tweeling amper tien jaar was, in 1891, kwamen ze al voor het eerst op de vee markt om kraakmangelen te verkopen. Later werd hun assortiment uitgebreid met chocoladerepen, pinda's, pepermunt en ook potloden voor de boeren, die de markt bezochten. In 1951 kon Roosje Cohen een uit zonderlijk jubileum vieren: zij had toen zestig jaar met haar handeltje op de markt gestaan. In al die tijd heeft ze, net zo min als haar zus je Betje, op de veemarkt een wiedmes of een schoe nenborstel in de handen ge- Betje en Roosje Cohen: straat- wiedsters, klompenschoon maaksters - nee toch zeker! (Foto: Collectie Fenno Schou- stra/'t Kleine Krantsje) had - althans, dat lijkt ons zo toe. 't KI. Kr. DESEVENSTER Op de voorpagina van een vori ge Kleine Krantsje stond de buurtschap Snakkerburen in volle zomerzon met de voorma lige herberg "de Sevenster". In 1794 was mijn betovergroot vader Sjoerd Piers Terpstra hier kastelein. Hij was getrouwd met Tjisseltje Jans Mellema en noemde zich: de Weerd. Tjisseltjes moeder was Antje Doedes de Jong, die eigenares was van de herberg. Bij haar overlijden werd de herberg ver kocht en elk kreeg een deel. De naam De Jong werd in 1911 aangenomen door een broer van Antje: Brand Doedes de Jong. Voordien was de naam Bontekoe. Antjes zuster Baukje trouwde met Johannes Klazes Hoekstra. Hun achterachterkleinzoon was Jan Nannes Wassenaar, vee fokker op Vijver-zathe bij Jel- sum, die leefde van 1890 tot 1958. Het geslacht Wassenaar gaat terug tot Witte van Haemstede, een bastaardkind van Floris V. Er is nog veel meer van te ver tellen, maar dat gaat dan niet meer over de herberg. Emmen Yps Boersma Terpstra CAMSTRABUREN Wat kwamen er veel herinne ringen bij mij boven bij het zien van de foto van Camstraburen, die een vorige maal in 't Kleine Krantsje op de voorpagina stond. Op weg naar de "Tuuntsje- skoal" kwamen wij er langs. In de klompenwinkel werden de nodige klompen gekocht. Toen ik op de Muio was ging ik mijn vriendinnetje Antje Boontje ha len - die woonde verderop aan de Dokkumer Ee. Op de Nieuweburen bij Simon de Wit haalden we boodschap pen. Daar tegenover was de boekhandel "Ontwikkeling". Nog zie ik daar een met rouw rand omlijste foto hangen van Mr. P. J. Troelstra na diens overlijden. Een paar maanden geleden stond er een artikel in 't Kleine Krantsje over de Leeuwarder Gezondheidskolonie. Ik was twaalf jaar, toen ik er met mijn zusje naar toe ging. Dat ging met de Postboot en onderweg overstappen op een grotere boot. Wat waren we zeeziek! Maar de weken daarna maak ten alles goed, dankzij de goe de zorgen van Tante Marie en Tante Stien. Twee dames had den de leiding, mevrouw Fils en mevrouw Gratema uit Arn hem. Dankzij 't Kleine Krantsje kwam dit allemaal weer bij mij boven. Leiden Mevr. H. Quwerkerk- Bleeksma PHOENIXFABRIEK Een zeer indrukwekkende teke ning van de Rijwielenfabriek Phoenix, de vorige maand in 't Kleine Krantsje! Nu eindelijk krijgt men een in druk van de grootte van dit be drijf. Grootscheeps vaarwater voor de deur en de spoortrein naar Groningen direct bij de hand. De tekenaar geeft een extra demensie aan de grootte van het bedrijf door het beken de silhouet van Leeuwarden achter de tekening aan te bren gen. De werkelijkheid van de ligging van de fabriek ten op zichte van de stad was een ge heel andere maar het effect van de truc is zeer positief. De reclamejongens van deze tijd kunnen hier nog wat van leren! Het is een jammerlijke zaak dat deze fabriek is verdwenen. Ve len vonden hier een bestaan. Het bedrijf ging verloren ondanks het feit dat er de laat ste jaren veel fietsen werden gebruikt. Leeuwarden Lijfering IN DE FORTUYN In de vijftiger en in het begin van de zestiger jaren was in het pand In de Fortuyn, waar over een vorige maal werd ge schreven, het kantoor geves tigd van de Uitgeverij De Spaarnestad, die de bladen Pa norama, Libelle en Sjors uitgaf. Mijn vader was toen chef-ex ploitatie voor de provincie Friesland voor deze bladen. In 1959 is hij voor deze uitgeverij verhuisd naar Alkmaar. Zijn op-' volger werd de heer Korfage, die tot die tijd boekhouder was op het kantoor in Leeuwarden en die de bovenste verdiepin gen van het pand in de Fortuyn bewoonde. Zover mij bekend is er nader hand een afdeling van de ge meente Leeuwarden in het pand gegaan. Leeuwarden Harry Stinis DE MAGERE WEIDE Als de vier dochters van Tea- kele Swart en Wijtske Postma, 84, 82, 80 en 76 jaar oud, wil len wij even reageren op het stukje in 't Kleine Krantsje over De Magere Weide, de boerde rij, die wij vroeger bewoonden en die ons nog steeds na aan het hart ligt. Heit had inderdaad, zoals werd geschreven, schoenmaat 52 en hij liet zijn schoenen maken bij Woudstra. Bij Meijer in de Klei ne Kerkstraat werd zolen leer gehaald, want wij moesten net jes naar school. Wij kwamen in 1919 op de boerderij en de jongste van ons was toen een jaar. We volgden er de familie Nieuwland op, van wie wij vaak positieve verhalen hoorden. Twee dochters van hen hadden een administratie ve baan op het Burmaniahuis. Door de oorlog van '14-'18 was de huur van de boerderij, die voor tien jaar werd gehuurd, erg hoog. Het was een ge mengd bedrijf en de eerste ja- pagina 9 ren brachten de gewassen goed geld op. Maar toen de prijzen zakten liet de hoge huur zich gelden, zodat Heit besloot een jaar eerder op te houden om niet in de put te raken. Zoals ook al in het verhaaltje in 't Kleine Krantsje stond volgde de familie Reitsma ons op De Magere Weide op. Hallum A., Tj. Sj. en K. Swart ROEREND BRIEFJE Het roerende briefje van Elly Bollegraaf uit Ottawa in het Kleine Krantsje van augustus is aanleiding tot dit schrijven met bijgevoegde foto. Juli 1928 speelde onze klas een toneel stukje onder leiding van onze onderwijzeres juffrouw Kramer. Ik begin met de achterste rij. Lien Burbach, Tite Timminga, Jetty Dwinger, Henny Simoni- des, Leni Simons, Annie Jieiof, Sari Wijma, Nannie Sjolama, Tjissie Polstra, Magda Leefs- ma. Zittend: Annie Ferwerda, Han- nie Leopold, Jetty Woldendorp, Lucy Wouters, Tineke Bearda. Het zou best kunnen zijn dat de foto door Jetty's vader is ge maakt, want hij maakte gere geld ook klasse foto's. Aangezien ikzelf in 1939 uit Leeuwarden vertrok, weet ik niet veel van de poserende meisjes. Lien Burbach trouwde met een arts in Hattum. Leni Simons vertrok met haar man Bram Vromen naar Israël waar ze nog woont. Magda Leefsma is gedepor teerd. Tineke Bearda stierf in 1952. Overigens interesseert het mij of Wim Lijfering in de zomer van 1934 in het N.H.C.kamp bij de watermolen in Haaksbergen onder leiding van de heer en mevrouw Jensma-Lels en Dick Andriesenwas. Ik lees zijn stukjes met aan dacht en bewonder zijn geheu gen en uithoudingsvermogen op de diverse zoektochten door de stad. En niet minder bewonder ik de vindingrijkheid en toewijding van 't Kleine Krantsje. Het ver warmt onze oude dag! Uw dankbare Amsterdam S. M. da Costa-Wijma

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 9