HONDERDJARIGEN DIE NOG ALTIJD ONS KL. KR. LAZEN Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes boeket, 'T KLEINE KRANTSJE VITALE VETERANEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Het Joodsche armbestuur te Leeuwarden laat de huizen 't Oran jeklooster te Leeuwarden afbreken en nieuwe bouwen. 1886) De magistraat van Leeuwarden resolveert om de Joden, die in de stad geen 5 jaar hebben gewoond ofte bij andere wegen daartoe geen permissie hebben bekomen, te doen delogieëren en dat ook geen vreemde Joden hier zich mogen nederzetten zonder een bewijs van ordentelijk bestaan, alles met het oog op het toene mend aantal Joden, alhier na toevloeijende, onder welke velen van een slordig bestaan, waarover zelfs de parnassijns der Jood sche gemeente bij requeste hebben geklaagd(1786) Aarnt Hanses, hospes in de Jonge Prins te Grouw, laat een cu rieuze zilveren bal verkaatsen en verzeilen een vleugel met baltje, mits dat de jagten boven de 22 voet lang zijn. 1754) Het bouwen van de Leeuwarder gasfabriek aanbesteed. (1845) In het logement Roma te Harlingen geeft A. van Dijk een brillant vuurwerk, "welks wederga in Friesland nog niet is vertoond." (1828) C. van Tiel, kastelein in het logement 't Poortje over de Waag te Leeuwarden, gaat wonen in het oud-gewezen koffiehuis op de Weert naast grietman Van Haren over 't Raadhuis aldaar. 1770) Op de Leeuwarder kermis vertoond het kabinet van begoocheling, waarin een stuk van waterleidkunde, voorstellende den omloop van het bloed in het menselijk lichaam, zijnde een geraamte ge vuld met roode vloeistof die door luchtpersing in beweging wordt gebracht. (1828) Froukje van der Meer, Duitsche mutsstijfster in de Bollemanssteeg verkoopt allerbeste gekookte stijfsel om Duitsche mutsen te stij ven. (1787) Op de kaasmarkt te Leeuwarden vallen verscheidene ongeregeld heden voor tusschen boeren en Fransche soldaten. De municipali- teit is zoo bevreesd dat de boeren niet meer met hun producten ter markt komen, dat zij bij publicatie worden uitgenodigd om toch vooral te continueeren met hun marktbezoek. Tevens decreteert het stadsbestuur, dat de eigenaars van wapens, schilden en ande re eeretekens in de 3 Gereformeerde kerken opgehangen, dezelve binnen 14 dagen zullen amoveeren en weghalen. (1795) Te koop een snuifkapperij, geschikt tot een paardenmolen, bij B. Schaafsma op het Vliet te Leeuwarden. 1822) De commissie van geneeskundig onderzoek waarschuwt tegen de druppen, die Auke Sipkes op het Vliet te Leeuwarden als een onfeilbaar middel tegen de koorts verkoopt, omdat zich daarin een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum bevindt. (1810) W. Trapman op den hoek van de Heerestraat en Ciprianussteeg te Leeuwarden vertoont te 1 uur bij de Froskepolle een werktuig door hem zeiven gemaakt, een uitgevonden drijftoestel, waardoor men in diep water rechtop kan staan; het was geen schaphander van kurk en doek, die slechts 27 pond kon dragen, gelijk is be schreven door la Chapelle, maar vervaardigd van koper en 100 pond kunnende dragen. 1789) Antoni Solaro Jr., die lang heeft gereisd in Italië en Frankrijk en thans woont bij zijn vader op de Nieuwestad te Leeuwarden, die landkaarten, opticaspiegels, violen, hobofluiten, vuurwerk enz. ver koopt, beveelt zich aan in het beeldhouwen en antieksnijden. (1788) Een regiment groot 1400 man infanterie, in groot tenue en witte slopkousen, uit Leeuwarden, Sneek, Dokkum en Franeker, stelt zich in bataiile voor het stadhuis te Leeuwarden. Generaal de la Prade Raimond Vivier inspecteert de manschappen en neemt hun den eed van trouw aan den keizer af. Na de gehouden toespraak roepen allen uit: "Dit zweer ik" en "leve de keizer", waarna de muzikanten spelen "ou peut-on être mieux" en de troepen langs den generaal defileeren. (1810) M. van der Veen te Leeuwarden verkoopt tabak in halfponden met het wapen van De Witte Beer, dat ten zijnen huize uithangt. (1775) In den boekhandel verkrijgbaar: Naamlijst van 2000 overledene en gesneuvelde militairen, alsmede een aantal, die nog in leven zijn in Rusland, alle in Nederland geboren. 1820) Verkocht de huizinge De Twaalf Keizers aan de Lange Piep te Leeuwarden, bewoond door koopman Roelof Corver, geboden f 4000,- (1762) In het nieuwe Stadsweeshuis te Leeuwarden wordt het herinne ringsfeest gevierd aan M. A. Baljée, die een eeuw geleden gebo ren was op het Hoekster Achterom, in het weeshuis kwam, op klom tot Raad van West-lndië en het Weeshuis universeel erfgenaam maakte van zijn vermogen (1852). Wie in de grote kring van Kleine Krantsjeabonnees de allerjongste is weten we niet en zullen we ook wel nooit te weten komen. En ook de alleroudste is ons onbe kend - wie zich als abonnee bij een krant aanmeldt pleegt daar nu eenmaal zijn leeftijd niet bij op te geven. Toch kennen we enkele gevallen van abonnees, die na het bereiken van de respectabele leeftijd van honderd jaar 't Kleine Krantsje nog met zeer veel belangstelling bleven lezen. In 1975 overleed in de ouder dom van honderd en een jaar in Stiens de oud-notaris J. L. van Sloterdijck, die, vrijwel van het begin van het verschijnen van onze krant af, een trouwe lezer was geweest. Hoewel de heer Van Sloterdijck slechts en kele malen reageerde op ver halen, die in 't Kleine Krantsje hadden gestaan, weten wij, dat hij ons blad altijd met de mees te interesse las. HONDERD TWEE Honderd en twee jaar oud was mevrouw H. Wiersma-Hofstra uit Leeuwarden, toen die in 1987 overleed. Mevrouw Hof- stra, die in vroeger jaren sa men met haar man een gara gebedrijf, annex verhuurinrich- ting in de Schrans heeft geëx ploiteerd, was een abonnee- van-het-eerste-uur, die het ge schrevene in onze krant altijd met de grootste interesse had gevolgd. Toen zij al over de honderd was belde zij nog regelmatig de redactie op om artikelen in 't Kleine Krantsje van commen taar te voorzien. En wanneer zij zich niet met de inhoud van be paalde stukken in ons blad kon verenigen, kwam zij daar ook rond voor uit. Voor zover bekend waren me vrouw Wiersma-Hofstra en de heer Van Sloterdijck de oudste abonnees, die 't Kleine Krantsje in de achter ons liggende dertig jaar heeft gehad. Maar zeker zijn we daar dus niet van - het kan best zijn, dat er ook nu nog vitale veteranen van over de honderd zijn, die onze krant van a tot z spellen, zoals dat dan vaak zo mooi wordt ge zegd. Wie het lezen van 't Kleine Krantsje niet volhield tot haar honderdste verjaardag was de woonde er in de Kalksteeg, een zijtakje van de Bollemanssteeg, een ijscoman, die Gladder heette. Deze Gladder, de ijsco man, was overal in de stad be kend. Oorspronkelijk kwam hij uit de Amsterdamse Jordaan. Hij maakte zijn ijsjes zelf en bracht ze ook zelf aan de man; 's zomers koud en 's winters warm. in Leeuwarden geboren me vrouw J. Vos-van der Schaaf te Groningen. Mevrouw Vos was eerst wel geabonneerd, maar kwam later, toen zij op een wel heel spectaculaire manier in het nieuws kwam, niet meer als abonnee in onze administratie voor. Op de dag voor Johanna Vos- van der Schaaf in 1985 op de leeftijd van bijna honderd en twee jaar overleed, kon zij naar alle eer en geweten verklaren, dat haar vader liefst honderd en zeventig jaar eerder was ge boren en dat haar grootvader notabene twee honderd en ne gen jaar eerder het levenslicht zag! De vader van mevrouw Vos, Wijbe Alderts van der Schaaf, was op twee weken na negen en zestig, toen zijn dochter Jo hanna in een huisje aan het Ol- degalileën geboren werd. Dat was op de negen en twintigste december 1883. En Wijbe's vader, Aldert Dou- wes van der Schaaf, was zelf ook al bijna veertig jaar, toen zijn zoon Wijbe in 1815 gebo ren werd. In 1968 brachten wij voor de eerste maal in 't Kleine Krants je over deze hoogst zeldzame geschiedenis een verhaal en toen kon mevrouw Vos al zeg gen, dat haar vader honderd en drie en vijftig jaar eerder het le venslicht zag. UNIEK Dat was toen natuurlijk al uniek, maar de zaak werd steeds merkwaardiger, naarma te mevrouw Vos ouder werd. En het toeval heeft gewild, dat zij royaal de honderd over schreed. Door deze curieuze samenloop van omstandigheden werd het uitgesloten dat iemand in staat was ons een tweede, even spectaculaire zaak aan te wij zen. Toen mevrouw Vos de honderd haalde las zij dus ons Kleine Krantsje niet meer; althans niet als abonnee, zodat wij nu dus alleen die mevrouw Wiersma en die meneer Van Sloterdijck kunnen herdenken als de aller oudste abonnees, die onze uit gave heeft gehad. Mevrouw Johanna Vos-van der Schaaf, in een huisje aan het Oldegalileën geboren in 1883, kon aan het eind van haar leven zeggen, dat haar vader liefst honderd en zeventig jaar eerder was geboren en dat haar grootvader notabene twee honderd en negen jaar eerder het levenslicht zag: een hoogst opmerkelijke zaak! (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13