'T KLEINE KRANTSJE "WEEST GEGROET JONGENS" DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 33 10. De Huizumerlaan 2 Op zaterdagavond 1 oktober 1994 zitten juffrouw Knip en Knap aan de koffie in de flat woning van juffrouw Knap. Knap: 'Volgende week bestaat 't Kleine Krantsje dertig jaar... op woensdag zeven oktober negentienvierenzestig ver scheen het eerste nummer!' Knip: 'Dat weet ik niet meer... ik was toen nog zo jong.' Knap: 'De oprichter en hoofdre dacteur is dit jaar zeventig ge worden... en oom Piet wordt dit jaar vijfenvijftig. Ik herinner me nog toen hij vijftig werd, hij zei: nu ben ik tweemaal zo oud als 't Kleine Krantsje.' Knip: 'Mijn vader leest het nog steeds!' Knap: 'Mijn vader heeft het ook gelezen, en mijn grootvader vanaf het eerste nummer, hij vond het schitterend... hij ver telde mij veel over de inhoud plus zijn eigen herinneringen. Hij heeft het tot zijn overlijden in zevenenzeventig gelezen. Dit jaar is er nog een jubileum... vijfentwintig jaar geleden begon in Nederland de tweede femi nistische golf.' Knip: 'Je bedoelt de Dolle Mi- na's?' Knap: 'Ja, ik was het roerend met hen eens. Gelijke rechten voor mannen en vrouwen is toch niet te veel gevraagd?' Knip: 'Ik vond ze niet zo leuk, zo'n haat tegen mannen. Knap: 'Dat kwam later, van meelopers tot vrouwelijke sek ten. De Regering meet met twee maten... ze accepteren dubbele inkomens en niet de werklozen die het slachtoffer van de dubbele inkomens zijn.' Knip: 'Ik vind Henk en Tiny een ideaal voorbeeld. Henk werkt 's morgens en Tiny 's middags, dat is ook beter voor de kinde ren.' Knap: 'Veel kinderen zien hun ouders zelden, dan vinden die ouders het ook nog vreemd dat die kinderen spijbelen of weglo pen. De negentiennegentig maatregel is alleen gedeeltelijk goed.' Knip: 'Wat houdt die maatregel dan in?' Knap: 'Vrouwen moeten aan de arbeidsmarkt deelnemen, maar als ze kinderen onder de twaalf hebben mogen ze thuis blijven. Eigenlijk zou dat tot zestien moeten zijn. Het nadeel is dat mensen dan meer kinderen krij gen dan ze van plan waren. Het druist ook in tegen de Rechten van de mens.' Knip: 'Toen ik mijn baan kreeg hoorde mijn getrouwde buur vrouw ook bij de sollicitanten. Ze vond het juist fijn dat ik die baan kreeg, ze wil helemaal Ze wisten werkelijk niet wat ze zagen, de leerlingen van de derde klas van de Rijks Hogere Burger School aan het Zaailand, toen ze op een zekere morgen in 1915 hun school betraden. "Weest gegroet, jongens van 3 A" stond er op een groot bord in de vestibule met als ondertekening de naam van een van hun medeleerlingen: "A F. Heida, Oldelamer". Wat kon dat nou te betekenen hebben? Wel, dat die beste brave jongen van Heida er gewoon de brui aan had gegeven - hij had hem gesmeerd, hij was domweg van school weggelopen. En dat was iets, dat in die goeie ouwe tijd nog niet gebeurde - vrijwillig de school verlaten was er nog niet bij. De Schrans in Huizum. Rechts de sigarenzaak van Bams op de hoek van de Huizumerlaan. niet buitenshuis werken maar is door die maatregel dus ver plicht te solliciteren.' Knap: 'Vanmorgen was ik aan het opruimen en vond toen een paar oude kaarten van Huizum. Kijk... hier is een kaart van de Schrans. De knipperbollen staan er nog op. De knipperbol is de voorloper van de zebra oversteekplaatsen. En rechts heb je de sigarenzaak De Wil deman van Bams, op de hoek van de Huizumerlaan. Daar be vindt zich nu een bank, Huizu merlaan één, maar vroeger was het Schrans honderdzeve nenveertig. Huizumerlaan één is gesloopt om doorgang te verlenen aan de Oostergoweg. Vlak naast Bams, in de Huizu merlaan, was een urinoir... daar durfde ik vroeger nooit alleen langs te lopen, wel als mijn broer bij me was. Daarna kwam er een vrij lang gedeelte zonder woningen. Tussen het urinoir en nummer één was de proeftuin van gardeniersbedrijf Jongma. Daar stond een hoog hek omheen... tussen het hek en 't trottoir was een strook van circa anderhalve meter met laagblijvende heesters. De ge wone kwekerij van Jongma be vond zich achter de huizen, waar ze nu onder andere nieu we scholen bouwen.' Knip: 'Dat is toch in de buurt van de Leeuwarder Courant?' Knap: 'Ja, de nieuwbouw langs Achter de Hoven, aan de Gar- deniersweg en het noordelijke deel van de Sixmastraat maken deel uit van een geheel nieuwe en toch mooie wijk van kan toorgebouwen en scholen.' Knip: 'Toch mis ik het gezellige Achter de Hoven zoals ik het me herinner.' Knap: 'De rechterkant vanaf de Fabriekssteeg tot de Overweg was gedeeltelijk aan vervan ging toe. Meestal wordt het dan een stuk lelijker, denk alleen al aan de noordzijde van de Lan- gemarktstraat, maar dit nieuwe stukje Leeuwarden mag er zijn.' Knip: 'Al dat glas op het FNV- gebouw vind ik niet mooi.' Knap: 'Dat had er van mij ook niet op gehoeven, vorig jaar zat dat glas er nog niet op. Vroe ger ging ik wel met mijn vrien din Baukje en mijn broer Hans kruisbessen en rode bessen plukken bij Jongma... maar ook wel bij Galama aan het School- dijkje en Harm de Vries aan de Badweg. De ouders van Harm Langer dan een halve eeuw na dit gebeurde deed die meneer Heida zelf in 't Kleine Krantsje uit de doeken, waarom hij in dertijd dat opzienbarende be sluit had genomen. "Reden van dit ongewone af scheid" aldus de heer Heida, "was, naast de puberteit der jongeman, 't moeilijk kunnen wennen aan de stad. De be kende druppel, die 't vat deed overlopen, was een niet recht vaardige straf van de leraar En gels, de heer Stibbe: twee en veertig thema's Engels over schrijven. De overigens niet al te brave jongeling nam dit niet. Hij vertrok met wrok naar zijn kosthuis in de Elizabethstraat, wond zich steeds meer op, zocht zijn boeken bij elkaar en fietste naar de Voorstreek naar de boekhandel van Meyer en Schaafsma. Deze, begrijpende, oude heer zei met een ernstig gelaat: zet daar maar neer, denkend pa komt wel. De jongeman reed naar de H.B.S. deed daar de bovenge noemde boodschap, die op de maandag daarna zo diep zou ingrijpen in 't gesprek der ande re jongens en ook der leraren. Onze jongeling, nog vol wrok, fietste in één stuk door naar Ol delamer en zei tegen zijn moe der: "Hier ben ik en ik verd. het er weer heen te gaan". Commentaar overbodig. Het bleef zo het was en de jonge man, dje nog nimmer een on voldoende had gehaald, werd boer. Aan de vele ouders, die in de tegenwoordige tijd met .hun kinderen moeilijk zitten, wil ik zeggen: al lijkt 't soms wel wat raar, het kan heus wel goed komen, gezien de vele provinciale en landelijke func ties die ik heb vervuld. Ook vroeger liep blijkbaar niet alles op rolletjes". De heer Heida voegde aan deze bijzondere herinnering nog toe, dat het weglopen van school van een jongen blijkbaar nogal was ingeslagen; "wel werd er al eens een afge stuurd, maar weglopen was nog nimmer gebeurd". MET OF ZOHBÊR Melkboer krijgt heibel met zijn zoon. "Heb je er water bij gegooid?" vraagt de vader. "Jazeker" zegt de zoon. "Jongen, dat had je niet moe ten doen" antwoordt de vader. "En vader zei gister nog, dat ik het wel moest doen. "Welnee" reageerde de vader, "ik zei: eerst water in de bus en dan de melk er op. "Nou" dacht de zoon, "wat maakt dat voor verschil?" "Kunnen de mensen nooit zeg gen, dat we water bij de melk hebben gegooid" antwoordde de vader. de Vries woonden tegenover ons.' Knip:'Was dat leuk?' Knap: 'Meestal wel. Je kon soms wel lachen. Wanneer je een kistje vol had, riep je 'kistje vol'. Dan kwam iemand het vol le kistje halen en kreeg je een lege kist terug. Je hoorde dan ook reacties als 'boompje leeg, buikje vol' of 'kistje leeg, buikje vol'. Knip:'Wat grappig.' Knap: 'Ach ja, zo is de jeugd. Op nummer één in de Huizu merlaan heeft Piet van der Wal nog gewoond.' Knip: 'Toch niet Van der Wal van Omroep Mercurius?' Knap: 'Ja... dezelfde. Hij is ook jarenlang Gemeenteraadslid geweest. Op nummer drie, dat huis staat er nog, woonde do minee Wumkes. Daar weet ik niet veel van want hij is in vie renvijftig overleden. Maar mijn grootvader heeft veel over hem verteld. Geert Aeilco Wumkes is vooral bekend doordat hij de bijbel in het Fries heeft ver taald. Hij heeft ook veel gepu bliceerd, onder andere de be kende Stads- en Dorpskroniek van Friesland in twee delen. Mij spreekt vooral zijn eerste boek uit negentienhonderd aan... Tussen Flie en Lauwers. Het is een groot schandaal dat dit boek nog niet opnieuw is uitge bracht in de huidige spelling.' Knip: 'Mijn vader heeft veel boeken over Terschelling, ook dat boek Tussen Flie en Lau wers. Knap: 'Kijk, hier is die andere kaart. Een oude kaart van de Huizumerlaan. Ik vermoed in de jaren twintig, misschien nog wel ouder. Op de foto poseert slager Si mon Visser uit Huizum Dorp. Vóór de oorlog had je nog Ge broeders Visser en daarna kwam Wybren Visser. Die is omstreeks negentien zeventig overleden. Hij was ook de laat ste slager van dit oude familie bedrijf in Huizum. De zoon van Wybren heeft nu een slagerij in Surhuisterveen.' Knip: 'Op welke plaats is die foto genomen?' Knap: 'Ik denk ter hoogte van nummer drie, in ieder geval is de linker kant de oneven kant en stond de fotograaf dus met de rug naar de Schrans. Het is nu wel tijd voor een stukje mu ziek... wat wil je horen?' Knip: 'Heb je ook het Tweede Pianoconcert van Brahms?' Knap: 'Ja... drie verschillende uitvoeringen, ik draai voor jou een hele mooie... Emil Gilels met het Chicago Symphony Or kest onder leiding van Fritz Reiner. Dat is een opname uit achtenvijftig.' Buiten is het reeds nacht, daar om sluit juffrouw Knap de jalou- zieën .voordat de dames zich overgeven aan de historische uitvoering van Brahms beroem de pianoconcert met zo'n poëti sche uitstraling die de opna men in het digitale tijdperk ontberen. Chris Visser Hujzumer Laan

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 33