REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR ii WAAGGEBOUW MET BREDE LUIFEL VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 35 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 i Dokter De Boer, Spanjaardslaan 128, verzoekt telefo nisch terstond een zuurstofmasker te willen laten bren gen in het hotel van de weduwe D. Kooistra-Schaaf aan oe Langemarktstraat 22, waar zich een geval van gas- verstikking heeft voorgedaan. Onmiddellijk is de agent Pool met een zuurstofmasker derwaarts gezonden. De agent Pool rapporteert, dat Jacoba Kooistra, oud 16 jaar, scholiere, in haar slaapkamer door rook bevangen is geweest, doordat rook uit de schoorsteen, welke door deze slaapkamer heenloopt, in de slaapkamer ontsnapte. De moeder, die het meisje wekte, heeft terstond de noodige maatregelen genomen om frissche lucht toe te voeren en de zuurstofkoffer behoefde derhalve niet te worden gebruikt. Dokter De Boer verleende eerste hulp. De agenten D. T. de Jong en J. van Oostrum rapporte ren, dat zij vanaf zijn ouderlijke woning naar het Stads ziekenhuis ter verpleging overgebracht hebben Johannes V. de B., geboren 22 november 1906, wonende aan het Hoeksterpad nummer 26 boven, waarbij afwijkingen van zijne verstandelijke vermogens werden waargenomen en die gevaarlijk was voor zijne medehuisgenoten en omwo nenden. De agent van politie S. Hoekstra rapporteert, dat Anne Kramer, geboren te Leeuwarden 11 december 1938, wo nende aan de Lombokstraat 24 ter hoogte van perceel nummer 136 aan de Bleeklaan van het trottoir af liep en in aanraking kwam met een juist aldaar passeerende met een paard bespannen wagen, bestuurd door Jan Bijlsma, geboren 22 februari 1901 en wonende aan de Insulindestraat nummer 62. Genoemd kind kwam in aan raking met het voorwiel van de wagen en bleef ernstig verwond liggen. Door Dr. Geerlings, die ter plaatse ver scheen, werd den dood geconstateerd. Omdat van mis drijf of strafbare schuld niet bleek is het lijkje aan de ouders afgegeven. De Wasscherij De Noordster geeft telefonisch kennis, dat zich een geval van gasvergiftiging heeft voorgedaan ten huize van het gezin Van der V. aan het Zuidvliet in het Haventje. De rechercheur Visser rapporteert, dat bij onderzoek was gebleken, dat liggende te bed in de woonkamer van het perceel Zuidvliet 176 in bewusteloozen toestand door gasbedwelming (de gaskraan in de kamer stond open) waren aangetroffen: Sytske Postma, geboren 21 augus tus 1919, huisvrouw van Lodewijk van der V. en haar kind Minke van der V., geboren 6 juni 1936. Haar twee de kind, Cornells van der V., geboren 28 september 1942, lag bewusteloos in een wieg voor deze bedstede. Door middel van kunstmatige ademhaling en met behulp van het zuurstofapparaat gelukte het de levensgeesten bij alle drie personen op te wekken. Op advies van dok ter Maas is de vrouw per politiebrancard overgebracht naar het Diaconessenhuis. De beide kinderen zijn door dokter Maas zelf in haar auto naar het Stadsziekenhuis vervoerd. Justieële dienst doet onderzoek. Albert Boonstra, geboren te Leeuwarden 14 november 1926, melkventer, wonende aan de Geraniumstraat num mer 40, doet aangifte dat hij op de Weaze van een onbekend gebleven Duitsch militair die juist uit een café was gekomen, zonder dat daartoe eenige aanleiding be stond, met een hard voorwerp een slag op het hoofd had gekregen, waardoor hij bloedend verwond werd. Jan Louwrink, geboren te Leeuwarden 10 februari 1903, fabrieksarbeider, Noorderplantage nummer 7 geeft ten Politiebureele kennis, dat zijn buurman Anne Moerman, oud 24 jaar, Noorderplantage 5 b, zwemmend uit de stadsgracht aan de Noorderplantage een ongeveer 4- jarig jongetje heeft opgehaald, dat reeds naar de diepte was weggezonken en waarvan naam en woonplaats on bekend zijn. Verzoekt geneeskundige hulp, ofschoon ver moedelijk geen direct levensgevaar aanwezig is. In ver band hiermee is dokter Geerlings terstond telefonisch gewaarschuwd en is de agent Venema eveneens der waarts gezonden. Deze laatste rapporteert bij terug komst, dat de 3-jarige Piet Bouma, wonende aan de Gysbert Japicxstraat nummer 98 op advies van dokter Geerlings per taxi naar zijn ouderlijke woning is overge bracht. De toestand van den jongen was bevredigend, geen lichamelijk letsel. Hij was met een buurmeisje aan het wandelen geweest en is spelenderwijs te water ge raakt. Er wordt telefonisch een uitslaande brand gemeld in het perceel Groningerstraatweg nummer 56. De vlammen slaan uit het dak. De melder deelt mede, dat hij de melding verricht uit het Hotel De Bleek. In verband hier mee zijn terstond de noodige maatregelen genomen. Bij terugkomst ten politiebureele rapporteert de Hoofd brandwacht Walburg dat van brand geen sprake was, doch dat er zeer vermoedelijk valsch alarm is gemaakt. De Adjunct Inspecteur van Politie Aalders rapporteert, dat hij vanaf de Nieuwestad aan het bureau heeft ge bracht Dirk Bernardus Overdijk, geboren te Leeuwarden 28 december 1926, scholier, wonende aan de Woud straat nummer 6, die, onmiddellijk nadat rapporteur een viertal jongens uit een portiek van een winkel had verwij derd, in zijn nabijheid op een sleutel begon te fluiten. Door de arrestatie, welke de aandacht van het publiek trok (waaronder zich ook verscheidene Duitsche Militai ren bevonden) dreigde een vereeniging van meer dan 5 personen op de overvolle straat Nieuwestad-hoek Weerd te ontstaan, hetgeen echter voorkomen is geworden door een schot met het dienstpistool, hetgeen tot gevolg had, dat het publiek zich snel venvijderde en waardoor geen personen zijn getroffen. Overdijk is ter beschikking van de Sicherheitspolitzei in arrest gesteld. Proces verbaal wordt opgemaakt. (1943) Het Waaggebouw aan de Nieu westad heeft oorspronkelijk een smalle luifel gehad. In 1786, toen het gebouw er al bijna twee eeuwen stond, werd die luifel aanzienlijk verbreed en er waren toen twintig kolommen voor nodig om die veel grotere overkapping te dragen. Maar mooi vond men die ko lommen niet en toen de Waag tussen 1884 en 1890 een grote restauratie onderging, besloot men al die kolommen weer op te ruimen. De luifel had toen trouwens z'n betekenis als zon wering verloren, omdat de bo- terverkopers intussen naar het nieuwe en veel grotere Beurs gebouw aan de Wirdumerdijk waren verhuisd. Het volgende Kleine Krantsje verschijnt 18 november

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 35