T KLEIDE KEAHTSJE OUDE STAD EEN BLOEIENDE VERENIGING IN OUDE TIJD RARE GERUCHTEN IN BALJEE BUURT GOOCHEM MET VEERTIG AANGESLOTENEN J3 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 37 De middenstanders, die in vroeger jaren hun brood ver dienden in de omgeving van de Put, zijn ooit verenigd geweest in een bloeiende vereniging, die zich presenteerde als "Oude Stad". Onder andere met advertenties in de krant probeerde deze or ganisatie kooplustig publiek naar dit deel van Leeuwarden te halen. En omdat ook bij jaar- wisselingen-met-voor-iedereen- goede-wensen werd geadver teerd, waarbij alle aangesloten zaken werden genoemd, weten we nu nog precies welke mid denstanders zo'n kleine vijftig jaar geleden in onze oude bin nenstad woonden en werkten. Het is nu interessant om eens na te gaan, wat er van al die bedrijven nog over is en welke zaken zich handhaafden op precies dezelfde plaats. VERDWENEN. Wel, voor de ondernemingen, die er bijvoorbeeld aan het eind van 1946 nog in volle fleur aan wezig waren, zijn er intussen heel wat van de aardbodem verdwenen. Zo zijn de vishandels *van De Bruin, Schaaf en Ten Hoeve er niet meer, vinden we de kapsa lons van Chris Babtist en An- dries Dijkstra er niet terug, zoe ken we er nu vergeefs naar de boekhandels van Hettema, Nieuwenhuis en Zuydendorp en kunnen we er geen fruit en groente meer kopen in de win kels van Dijkstra op de hoek van de Sacramentsstraat, van Groen in de Slotmakersstraat en van Braaksma in de Breed- straat. Ook het aanschaffen van een biefstukje bij de slagers Duym, Hoekstra, Bottinga en Efde zal er niet meer lukken en een paar kadetjes halen bij de bak kers Schurer en Westerhof gaat ook al niet meer. OOK WEG Verder verdwenen ook uit de Oude Stad het kruideniersbe- drijf annex melkhandel van Boonstra, Akker's schoenmake rij, het Tabakshuis 't Centrum van De Vries, Radio Huisman, het Kaashuis van Romkema, de Lichtbron, Wielinga's Zaad- handel en het Wijnhuis uit de Monikkemuurstraat. En wie nu nog eens in de buurt van de Put een kopje koffie of een borreltje zou willen drinken, komt in ieder geval ook niet meer in het café 't Zwaantje van Jantje Verhoeff terecht - ook dat is er nu al heel lang niet meer. De zaak in knopen, garen en band van Kok zullen we er ook niet meer vinden, evenmin als de zaken van Engelmoer en Hoeksma's Uurwerken en Op tiekhuis. Intussen verhuisden naar ande Een actieve rol in de winkeliersvereniging van de Oude Stad speelde de heer Hettema van de leesbibliotheek "Voor de huiskamer" aan de Put. Deze foto werd gemaakt tijdens het vieren van het vijfhonderdjarig bestaan van Leeuwarden in 1935. (Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) re plaatsen in de stad de slager Zijlstra en De Jong's Woningin richting en, zo mogen we ons nu afvragen, welke van de on dernemingen van toen bleven er dan eigenlijk nog bestaan op precies dezelfde plek? Dat wa ren er zeker niet zo veel Nee, dat waren er inderdaad niet veel. Om precies te zijn maar vier, vier van de veertig, die er toen zijn geweest. Dat waren Zalen Schaaf en de Lij- stenhandel van Minnema, bei de in de Breedstraat, Buurke's Lichtdrukkerij op de hoek van de Put en' de Speelmansstraat en tenslotte Wijbenga's Lood- gietersbedrijf in de Monnike- muurstraat. Alleen dit kwartet bleef de Oude Stad trouw. heel hardnekkig kunnen zijn, toen direct zijn gestopt? Van de middenstanders, die uit de Oude Stad verdwenen, heeft mevrouw Braaksma van de groentewinkel uit de Breedstraat het nog heel lang volgehouden. (Foto: Fenno Schoustra) Ja zeg, dat waren ook even rare geruchten, die in de Bal- jeebuurt in het begin van '43 de ronde deden! Daar werd hard nekkig van mond tot mond doorverteld, dat Aaltje M.-de V. die daar op nummer 58 woon de, haar zes maanden oude kindje van het leven had be roofd. En dat zonder er nare justitiële gevolgen van te heb ben ondervonden. Die verhalen gingen maar door en tenslotte kwamen ze ook ter ore van de politie, die daar na tuurlijk wel eens het fijne van wou 'weten. En dus werd de bekende rechercheur Visser voor een onderzoek naar de Baljeebuurt gestuurd. En wat bleek hem toen? Dat er van een moord in het geheel geen sprake was ge weest! Maar wel had de zeven (Vervolg van pag. 21) verlaten: wat zich hier de laat ste minuten heeft voltrokken kan gewoon een wonder wor den genoemd. De koelbloedige piloot, aan wie de dankbare passagiers hun le ven danken, wordt met lof over laden. Maar tóch ligt er een dag in het nabije verschiet, waarop hij zich voor het onge val zal moeten verantwoorden. En de narrow-escape loopt dan ook niet zonder een ernstige terechtwijzing voor hem af. en twintig jaar oude Aaltje vijf maanden eerder een miskraam gehad, of wel een misbevalling, zoals zij het zelf aanduidde. En op een wel heel zonderlinge wijze had zij zich toen van de ongeveer drie maanden oude vrucht ontdaan. Die had ze namelijk thuis maar gewoon in de kachel gestopt, aldus verbrand. "Maar van eenig misdrijf is niets gebleken" kon rechercheur Visser rappor teren. Zouden de geruchten, die vaak In vooroorlogse jaren gebeurde het, dat twee Jodinnen elkaar ontmoetten bij de Put. "Wat hew ik hoord?" vroeg de een, "kan jimme Aron so goed lere? Wat sal ie later wudde?" "Hij wil advocaat wudde," sei de ander, "daar sitte centen in. En jimme Moos, wat sal die wudde later?" "Onse Moos? Nou, mien man seid altied, as onse Moos mar goochem wudt, dan bin ik al te vreden. In de oorlogsjaren is er boven op de Oldehove een uitkijk post van de Duitsers geweest, vanwaar de bezetters een prachtig uitzicht op de omgeving hadden. Gedurende de zomermaanden bemanden de hier gelegerde militairen een post, die zij zich niet beter konden wensen - de heren konden hier op warme dagen heerlijk liggen zon nebaden, zonder dat er op hun geklede of ongeklede staat werd gelet. Wel moesten ze altijd bedacht zijn op onverwacht en moge lijk minder gewenst bezoek. Van hoge officieren bijvoor beeld, die ook wel eens op het dak van de toren wilden zien. Voor die gevallen hadden de zonaanbidders evenwel wat slims bedacht. Zij zorgden er voor, dat er boven een belletje ging, zodra de deur beneden open ging. Eer het bezoek de honderd en drie en tachtig treden van de trappen beklommen had, waren de zonaanbidders al lang weer tip top aangekleed - alleen aan hun bruinverbrande koppen was dan nog te zien, dat de oorlog op dit hoge punt van Leeuwarden te verkiezen was boven bijvoorbeeld een legering bij Benghazi of Stalingrad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 37