'T KLEINE KRANTSJE INTERESSANTE LEESSTOF IN 144 JAAR OUDE KRANT EERLIJKE MENSEN HETNIEUWS VAN 1850 Schouwburg te Leeuwarden. SE MOEDER DES HD1SGEZINS OF IS ES DAN GBENE ODDE VOOR EDELE HUISVROUWEN? De Peettante, of het huwelijk tegen wil en dank. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Een honderd en vier en veertig jaar oude krant - dat was het, waarmee een van onze abonnees, de heer G. A. Offringa te Paterswolde, ons een dezer dagen verraste. Het was een exemplaar van de Provinciale Friesche Courant van Zondag 20 Februanj 1850, vier pagina's dik en net zo breed, maar iets hoger dan onze eigen krant. "Echt iets voor uw archief, dacht ik zo" schreef de heer Offringa ons en dat kunnen we hem niet tegenspreken. Het is haast altijd zo, dat een erfstuk uit het verleden, zoals deze oeroude krant, wel iets bevat, dat ons nu nog interesseert - het moet wel heel gek gaan, wanneer er voor ons niets lezenswaardigs in te vinden zou zijn. pagina 38 DINGSDAG DEN 26 FEBRUARIJ 1850.' No. 4 van het abonnement. Tooneelapel in 3 bedrijven en 4 Tafereelendoor A. von Kotzebue. na'hetzelve Bljjspel met Zang in een bedrijf door G. van Ernst Koning. Aanvang 6 J/2 urè. Zo brengt deze krant bijvoor beeld een bericht over een diefstal in Leeuwarden, waaruit we kunnen opmaken, dat deze vorm van criminaliteit in "die goeie ouwe tijd" nog lang niet zoveel voorkwam als nu. "Wij vernemen," aldus het blad, "dat op Donderdag jl. ten huize van Jantje Koster, weduwe J. H. Stienstra, alhier, een diefstal is gepleegd van een aantal gouden en zilveren voorwer pen, bestaande in: vijf strengen bloedkoralen met gouden slot, een paar oorbellen met bloed koralen, een dito doekspeld, twee dito vingerringen, een paar dito mansoorringen, een dito eijerlepeltje en nog eenige andere voorwerpen. De ver moedelijke daderes, thans voortvluchtig, is zekere meid, zich genoemd hebbende Trijn tje (waarschijnlijk Trijntje Es- kes) volgens opgave 21 jaar oud, die, bij gemelde weduwe inwonende, van hare afwezig heid heeft gebruik gemaakt om den diefstal te volvoeren". Interessant in die oude krant is ook de melding van een sterf geval, weliswaar niet in Leeu warden, maar in Lutkewoude: "Met innige droefheid berigten wij van hier, dat een onzer vriendinnen, Aafke Feikes Vis ser, weduwe van Doede Wiels- ma, het tijdige met het eeuwige heeft verwisseld. Zij leefde on der ons 60 jaren als boerin, al toos op dezelfde plaats, toebe- hoorende aan de, nu wijlen Mevrouw Bouricius, en 2 jaren ook op die plaats zonder bedrijf onder hare kinderen, zeer ver genoegd als eene ware Chris tin; weldoende aan velen, was zij een steun en hoogst nuttig lid onzer gemeente en vooral voor hare kinderen en kleinkin deren, die haar nog te vroeg moesten missen. Zij overleed den 17 dezer in den gezegen- den ouderdom van bijna 88 ja ren, nalatende het aanzienlijk getal van 86 spruiten, zoo kin deren, als achterkleinkinderen; 15 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen zijn haar reeds voorgegaan, zoodat bijal dien die nog aanwezig waren, hare stam het aanzienlijk getal van 101 zielen zou hebben be dragen, of omtrent het 2/3 deel der geheele bevolking van het dorp Lutkewoude. Tja, droevige berichten, zoals dit uit Lutkewoude, waren er toen natuurlijk ook al aan de orde van de dag. "Vollenhove, 16 Februanj. Het lijk van den Steenwijker schip per Jan Kreumer, die in het jongst verloopene najaar door het omslaan van zijn vaartuig in de Zuiderzee, met vrouw, kin- der geheele bevolking van het golven is geworden, is alhier aangedreven en opgevischt." "Assen, 21 Februarij. Sedert Zondagmiddag wordt de vrouw van een ingezeten dezer stad vermist; 's avonds te half tien is zij ter deure uitgegaan en tot heden niet wedergekeerd; met reden was men beducht, dat haar een ongeluk overkomen was; dientengevolge is een aantal personen Maandag, Dingsdag, Woensdag en ook heden bezig geweest met in de hoofdvaart en de stads-cingel- gracht met haken enz. onder zoek te doen, of zij welligt in het water was geraakt; ook is het stadsbosch doorgezocht, daar iemand meende, haar daarin gezien te hebben, doch alles vruchteloos. Men vreest het ergste. Ook schijnt zich de justitie reeds met de zaak be moeid te hebben, op het ver moeden, dat er eene misdaad was gepleegd." Een verontrustend bericht had de krant te melden uit het bui tenland: "Te Limerick zijn de autoriteiten zoo beducht ge weest voor ernstige stoornis der rust, dat zij l.l. Woensdag de ondersteuning der gewapen de magt inriepen, die dan ook verscheiden gedeelten der stad heeft doorkruist, zonder dat zij op eenige ernstige wijze tus- schen beide is gekomen. De ongeregeldheden hebben zich bepaald tot het openbreken van eenige bakkerswinkels en het wegroven van het daar aanwe zige brood. Hier en daar las men op muren en deuren de woorden: bloed of brood!" Natuurlijk leefde het volk in die dagen ook mee met het wel en wee van de leden van de Euro pese koningshuizen. Van de gezondheid "des Ko- nings" van Denemarken werd gemeld: "De Koning bevindt zich heden ongeveer als giste ren. De nacht is door den hoest onrustig geweest." En een later binnengekomen bericht vermeldde van de toe stand op de dag erna: "Vol gens het heden uitgegeven bul letin was de Koning bij voortduring vrij van koorts. Ook de hoest begon af te nemen, zoodat Z.M. in den afgeloopen nacht bij tusschenpoozingen vijf uren rustig geslapen heeft. He den gevoelt Z.M. zich eenigs- zins verlicht. Er zullen intus- schen eenige dagen zonder merkbare verbetering moeten voorbijgaan. De toestand is niet onrustbarend." Nog betere berichten kon het blad doorgeven vanuit Frank rijk: "De 'ex-Koning der Fran- schen en zijne familie hebben hun verblijf van Claremont we der naar Richmond overge bracht, waar Hoogsderzelver tot Paschen denkt te resideren, vermits het verblijf aldaar is ge bleken zeer voordeelig te wer ken op de gezondheid van de ex-Koningin." Interessant zijn ook vaak de De oude Schouwburg aan het Ruiterskwartier, nu de Friesche Club. Aanvang van de voorstellingen halt zeven. enerniiy. ocwecrie i-eiiho Schoustra/'t Kleine Krantsje) advertenties in oude kranten. Dank zij deze oude Provinciale Friesche Courant ("Gedrukt en uitgegeven bij L. Schierbeek te Leeuwarden; de uitgave dezer Courant geschiedt op Zondag en Donderdag") weten we nu ook waar Leeuwarders van 1850 op "Dingsdag den 26 Fe bruarij" hun vertier konden zoe ken. Wel, in de schouwburg aan het Ruiterskwartier, dat was het gebouw, waarin nu de sociëteit De Friesche Club ge vestigd is. Daar werd een Toneelspel in drie bedrijven en vier Taferelen opgevoerd onder de nogal in gewikkelde titel "De moeder des huisgezins of is er dan geene orde voor edele huis vrouwen?" en "na hetzelve" nog een blijspel met zang in een bedrijf, dat werd aangekon digd als "De Peettante, of het huwelijk tegen wil en dank". De aanvangstijd van deze voor stellingen in de Schouwburg doet ons nu wat vreemd aan: "Aanvang 6 Vfe ure". Een dag eerder hadden onze voorouders al kunnen genieten van een Vocaal en Instrumen taal Cancert van het Muzijk- ,Collegie Euphonia in de Zaal van de heer Van der Wielen in de Breedstraat. Dat werd gege ven "ter benefice van den Or- chest-Directeur de heer P. We- demeyer, Muzijkmeester te Leeuwarden". Ook dit gebeuren (bij te wonen tegen een entreeprijs van ne gen en negentig cent!) begon om half zeven en dat is toen kennelijk een gebruikelijke aan vangstijd voor evenementen geweest. Het is in 1920 gebeurd, dat een jongste bediende van de Natio nale Bankvereniging aan de Wirdumerdijk bij de Nederland se Bank aan de Eewal voor duizend gulden zilvergeld moest halen. Op de terugweg, met een zak met tweehonderd rijksdaalders en een zak met vijfhonderd gul dens, gleed de jonge knaap bij de Langepijp uit waar door de zak met rijksdaalders opensprong en alle munten de straat opvlogen. Meteen kwamen er mensen aan om de jongeman bij het oprapen van de rijksdaalders behulpzaam te zijn. En wat ge beurde er? Alle, werkelijk alle rijksdaalders kwamen weer in de zak terug!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 38