Kleine Krantsje dertig jaar HEIBEL ROND OUD LOGEMENT M •Wü i 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE zuinig op wo?"1 uw geld! WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Met dit nummer van 't Kleine Krantsjebij wijze van uitzondering fiuis aan huis verspreid in geheel Leeuwarden, gaat "de kleinste krant van Nederland" de een en dertigste jaargang in. Dit betekentdat 't Kleine Krantsje nu precies dertig jaar bestaat: het was op de zevende oktober 1964dat ons eerste nummer verscheen. Het doet ons veel genoegen te mogen constateren, dat onze uitgave nog steeds door zo vele duizenden met heel veel genoegen wordt gelezen. De vele blijken van instemming, die wij nog voortdurend mogen ontvangen, stimuleren ons door te gaan op de lang geleden ingeslagen weg. FENNO L. 5CHOLLSTRA Redacteur-uitgever 't Kleine Krantsje Het zijn alleen de ouderen on der ons, die nog iets kunnen weten van het befaamde loge ment van Aaltsje van der Brug in het Sint Jobsieen. Het was een slaapgelegenheid, waar veel onbestemd en loslopend volk gebruik van maakte en dat door de Leeuwarders wel vaak als Het Lüzehotel werd aange duid - wie er ging slapen was er blijkbaar nooit alleen. Vaste klanten van Aaltsje van der Brug, die in de hele stad een grote bekendheid hadden, waren onder andere Jentsje Tit en Slanke Willem. Jentsje Tit, die officieel Ane van der Meu- len heette, was tientallen jaren werkzaam als veedrijver op de markt, voor hij op oudere leef tijd met geringe negotie langs de deuren trok. SLANKE WILLEM En Slanke Willem, bij de bur gerlijke stand bekend als Wil lem Dijkstra, was in de crimine le wereld buitengewoon actief - kleine diefstallen brachten hem herhaaldelijk voor de rechter, waar hij dan met zijn verdedi ging verassend uit de hoek kon komen. Toen hij eens terecht moest staan voor het stelen van een koe, sloeg hij zowat achterover van zoveel onrecht vaardigheid: "Ik hew, meneer de rechter, oppe veemerk ge- woan een stukje touw vanne grond oppakt - kon ik er wat an doen toen'k er met tuuskwam, dat er een koei an vast zat?" Jentsje Tit was een spaarzaam man en van hem was bekend, dat hij heel dikwijls zijn centen zat te tellen. Hij deed dat soms gewoon zittend op straat, maar ook wel in het hoekje van het Lüzehotel, waar hij sliep. Dat hij er "warmpjes" bij zat was ook aan Slanke Willem be kend en op zekere dag, toen Jentsje Tit net op straat was, besloot Slanke Willem, samen en in vereniging met een zeke re Foppe, een van de andere beruchte hotelgasten, om maar eens flink toe te slaan. Aldus eigenden deze heren zich een trommeltje toe, dat on der Jentsjes bed stond in het logement. En zij zullen verrast Dit is het vroegere Sint Jobsieen in de schaduw van de oude Oldehove. Hier stond het logement, waar zoveel illustere figuren verbleven. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) hebben opgekeken, toen bleek, dat er aan guldens en rijksdaal ders een bedrag van honderd vijftig pop in zat - dat was nog al wat in grootvaders tijd! Het eerste wat de dieven de den was het aanschaffen van een fles jenever bij een kroegje op Camstraburen, waarna de inhoud in 't Jodeland werd ge consumeerd. Daarna stelde Slanke Willem voor de rest van het geld in de grond te verstop- pen, "want" zo redeneerde hij, "as Jentsje straks sien geld mist, gaat ie naar de pliesje en hale de russen mij natuurlijk op, want je salie het sien en beleve, mar ik hew het altied deen!" Teruggekeerd in de binnenstad zei Foppe, dat hij nog even in Heerenveen moest zien en hij verdween uit het gezichtsveld van Willem, die een paar uur later bevangen werd door een zwak moment: "Wat kan mij die Foppe verrekke," dacht hij, "ik haal dat geld weer uut de gron." GELD VERDWENEN Zo trok Slanke Willem dus weer naar het Jodeland, maar nu alleen, en wat ontdekte hij, toen hij weer bij het kuiltje kwam? Dat het geld, potverdo rie, verdwenen was! Dat moest die bandiet van een Foppe hebben gedaan! En... Slanke Willem naar de politie om aangifte te doen "Foppe het mie bestoalen van wel een dikke honderd gulden!" meldde hij aan de rechercheur J. Glastra. "Mar Willem, hoe komme jou an soveul geld?" wou de re chercheur wete. "Tja, vediend met hannel, hé..." antwoordde Willem. En laat nou uitgerekend op dit moment Foppe het bureau bin nengebracht worden? Hij was net opgepakt wegens openbare dronkenschap. En wat kwam er te voorschijn toen hij werd ge fouilleerd? Een hele reeks gul dens en rijksdaalders! "Sien je nou wel," zei Willem, toen de rechercheur hem de munten liet zien, "de verrekke ling het het geld uut de grond haald, wat een vuile streek, is 't waar of niet?" Toen Foppe zijn roes had uit geslapen en eindelijk kon wor den verhoord kwam hij vlot tot een bekentenis en zei hij, dat zijn verhaal om naar Heeren veen te gaan, maar een smoesje was geweest. Het was zijn bedoeling om buiten Willem om het geld uit de grond te ha len, "want tja, ik docht wat kan mij die Willem skele..." Zo kreeg Jentsje Tit zijn geld op een paar gulden na toch nog terug en Foppe en Willem dienden voor de rechtbank te verschijnen. "Ach, ben je daar weer eens Willem?" vroeg de president van de rechtbank. "Weet je ei genlijk wel hoe vaak je hier al bent veroordeeld?" "Nou nee meneer, dat weet ik vanzelf niet su krek..." "Welnu," zuchtte de president, "dit wordt je acht en dertigste veroordeling." "Nou ja, dat sal dan wel me neer," gaf Willem royaal toe, "dat hou ik niet su goed bij." Een dik jaar later ontmoette de rechercheur Glastra Slanke Willem weer op de Nieuwestad. "Zo Willem ben je daar weer, je ziet er goed uit, waar ben je geweest? "In Veenhuzen vanself en ik had het daar best, want ik werkte er inne keuken." "En hou je nou ook es op met je gekke streken? Je wordt langzamerhand al haast een ouwe kerel." "Nee hoor, ik begin er nooit meer met, want je wudde er ommes toch nooit beter van. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Pubüciteits- kantoor Verschijnt twintigste maand. omstreeks de van tedere Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,-per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor3 ex. ftiHr Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op hei girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee- Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3