mm H 'T KLEINE KRANTSJE A vc |C Makelaardij en Bedrijfs- nakelaardij wrFriesiand u VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Eén ding hebben we nog steeds gemeen. Wonend in de vijftiger jaren aan de Lekkumer- weg, hadden we een huishou delijke hulp, Foekje van der Bij uit Wijns. Deze Foekje had ook gewerkt bij de familie Wijma in de Maria Louisestraat. Ze sprak vaak over de kinderen Wijma, Guusje en Sari met een zekere weemoed en ontzag. Zeker is wel, dat ik in 1934 het zomerkamp van R.H.B.S. en M.M.S. heb meegemaakt. De heer Jensma, leraar Natuurlijke Historie, een ras-Leeuwarder en zijn vrouw, mevrouw Jen- sma-Lels, een dame uit Vled- der, lerares Nederlands, organi seerden deze kampen. De Watermolen in Haaksber gen staat er nog steeds. In onze tijd wekte de molen via een grote dynamo de stroom voor verlichting op. Bij onweer werd de stroomvoorziening vaak gestoord, maar er werd dan wel hilariteit opgewekt. Bedankt voor de waardering voor onze onbezoldigde jaren lange maandelijkse schrijverij. Wie er plezier van beleven zijn zeker de werkbijen van de heer Schoustra en dat zijn we zelf. We wonen aan de Westerplan tage en hebben vanuit de ach- terkamer op de eerste verdie ping een dagelijkse blik op de M.M.S. in de Grote Kerkstraat. De herinneringen tollen voort durend door ons hoofd en ze vervelen me nooit. De hartelijke groeten van Wim en Geesje Lijfering-van der Noord aan uw "Dankbare". Leeuwarden Lijfering SCHOOLFOTO Verbaasd zag ik in het vorige Kleine Krantsje de foto van de vierde klas van de Mavo in de Margaretha de Heerstraat te rug. Graag wil ik de vraagte kens even doorgeven. Op de voorste rij is dat Maria Mein- ders en op de achterste rij Dirk Pranger. Verder zit op de voorste rij de heer J. Leffertstra en rechts, naast Klaas van der Meer de heerWoldring. Leeuwarden A. R. Nauta-Knol Oplettende lezers zullen be grepen hebben, dat de reeks leerkrachten, die wij ook nog noemden in ons onderschrift, betrekking had den op een andere foto, die te zijner tijd nog wel eens aan de orde komt. Red, 't KI. Kr. N n VM Leeu\ varden, Nieuweweg7-11 tel. 053-131215* minaschool achter ons. De pantservoertuigen stonden toen op het schoolplein aan de Wil lem Sprengerstraat. Leeuwarden W. Kramer CENTRAAL BEHEER Zoals we in vorige nummers van 't Kleine Krantsje al heb ben gezien was Centraal Be heer in vroeger jaren gevestigd in het pand "In de Fortuyn" op de hoek van het Raadhuisplein en het Heerenwaltje. De type kamer zat toen op de boven verdieping van het Oranje Bier huis aan de overkant. Deze foto van personeelsleden is in het oorlogsjaar 1943 ge maakt. Ik zal de meeste namen noemen en ik ga dan van links naar rechts: Annie Luyks, Frie da van der Mey, Alie Schip pers, een Bep, Anne de Vries, twee onbekenden, Anne Marie Roukema, Annie Luyting, Jo Pietersen, Corrie van Heere waarden en tenslotte een onbe kende. Leeuwarden F. ten Berg-van der Mey Het leven wordt steeds onbegrijpelijker. Iemand zet een tas op straat, hij draait zich om en tien tellen later is die tas verdwenen, foetsie, gejat - daar kun je vergif op innemen. Tinus zet twee tassen op straat, hij draait zich om en loopt dertig, veertig meter terug op z'n twee andere, onbeheerd op straat achtergelaten, tassen op te halen en er is nooit een dief in de buurt, die ernaar taalt. Ra, ra, hoe kan dat? BOLLEMANSTEEG De foto van de Bollemansteeg in het vorige Kleine Krantsje kwam mij bekend voor! Aan de linkerkant stond mijn vader, J. Huisman, die meubelmaker was en in de vensterbank zat mijn moeder, die toen van mij in verwachting was. Ik ben op 19 oktober 1935 geboren in de Bollemansteeg op nummer 11 Bij de kinderen, die op de foto voorkwamen, stonden twee zussen van mij: de kleinste in het midden was Hietij Huisman en de meest linkse in de don kere jurk was Tinij Huisman. De buren, die daar toen woon den en over wie wel eens werd gesproken, waren Ferwerda van de drukkerij, Van der Hei de, de loodgieter, Eppinga, Ro- zendaal en Sjoerd van der Veen. Leeuwarden W. J. Huisman ALVES DE MELKBOER Bij ons in de buurt, in de Pioen straat, woonde vroeger een Al- ves, een melkboer en dat was een zeer vooruitstrevend man. In de jaren dertig had hij al een motorbakfiets voor zijn bedrijf. En op zondag, wanneer hij de bakfiets niet voor zijn zaak no dig had, ging hij er met vrouw en kinderen mee uit toeren. Hij had ook eén tandemfiets te huur; daarvan had hij er maar een. Kwam er een klant om die fiets, dan keek hij zogenaamd eerst in zijn melkklantenboek en zei dan: "Ja, toevallig heb ik er nog één staan." Een Gazelle motorfiets, die hij ook had, is in 1939 gevorderd door de Nederlandse militairen. Dat deed een pantserafdeling, die gelegerd was in de Wilhel- DIE VENT VAN DE MUZIEK Voor mijn verjaardag in juli kreeg ik het boek "Laarzen op de lange pijp". Steeds lees ik een klein stukje - om het in één adem uit te lezen lukt me niet. Het is bijna niet te bevatten, dat je als kind van twee tot en met zes jaar midden tussen al die gebeurtenissen leefde. Toen ik de naam van professor Wagenaar tegenkwam, schoot me deze waargebeurde anek dote van hem te binnen: op een zondag preekte hij in de Grote Kerk. Onder de kerkgan gers was een moeder met haar zoontje. Het joch was helemaal in de ban van het orgelspel. De dominee zag hij wél, maar wat die zei? Nee, het orgel, dat was het! De volgende dag besloot pro fessor Wagenaar enkele men sen te bezoeken. Onder wie de moeder, die hij met haar kind in de kerk had zien zitten. Bij haar huis gekomen, belde hij aan. Het jongetje deed open, draaide zich om en riep de gang in: "Mama, hier is die vent van de muziek!" Bodegraven A. C. van Dam-Kortenoeven SCHOOLFOTO Met interesse heb ik de foto van de vierde klas muloschool in de Margaretha de Heer- school bekeken. De meeste leerlingen ken ik wel, ik ben zelf indertijd leerling van die school geweest. Ben echter in de driejarige cursus terecht ge komen, dat kon toen nog als je in de eerste klas een hoog ge middelde haalde. Je kwam dan in een soort stoomcursus te recht. Achteraf bekeken had ik liever de vierjarige cursus ge volgd. Toch denk ik met veel plezier aan die tijd terug. Leeuwarden S. Feikens SARI WIJMA De foto, die Sari Wijma een vo rige maal bij haar stukje "Roe rend briefje" inzond, heeft weer een prik in mijn hersenen gege ven! Bijna alle jonge meisjes op het plaatje heb ik in de "dans- lestijd" goed gekend. Later, zo in de vijftiger jaren, heb ik Sari nog eenmaal ontmoet, alleen maar gezien en niet meer ge sproken. Het was, dat wij een vergade ring hadden in het voormalige hotel De Nieuwe Doelen aan de Voorstreek. In de gang kwam ik haar tegen, duidelijk herkenbaar. Prachtig, lang hoogblond haar, in perfecte uit monstering en houding. Stil, snel liep ik haar voorbij - later nooit meer ontmoet. Jammer toch, zo'n gemiste kans. Professor Dr. C. G. Wagenaar: 'die vent van de muziek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 5