ABONNEES DIE VOOR ONS IN DE PEN KLOMMEN 'T KLEINE KRANTSJE WEEMOEDIGE HERINNERINGEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 J. C. van Dam venslóop. Deze zoon van een hoofdonderwijzer uit Huizum begon zijn carrière als stuur mansleerling bij de Holland - Amerikalijn, studeerde in zijn vrije tijd voor meester in de rechten en kwam in de crisisja ren bij de Amsterdamse politie na het inspecteursdiploma te hebben behaald. Kort voor de oorlog werd hij landelijk commandant van de Rijkspolitie te water, tijdens de oorlog was hij textieldirecteur en na de oorlog hoofd van het Bureau voor Opsporing oor logsmisdadigers. Vervolgens was hij ettelijke jaren directeur van het grootste havenconcern in Rotterdam in welke functie hij tal van wereldreizen maakte. (Vervolg op pag. 9) Bij het bereiken van de mijlpaal, die de eerste dertig jaar van het bestaan van 't Kleine Krantsje markeert, herdenken wij met weemoed de velen, die als abonnee tot de grote familie van ons blad hebben behoord en die nu helaas niet meer in het land der levenden zijn. En dan denken wij natuurlijk in de eerste plaats dankbaar terug aan de meelevenden, die door het aanleveren van tal van bijdragen aan onze krant een aandeel hadden in het succes van deze "kleinste krant van Nederland". Graag komen wij nu nog eens even op hun verdienstelijke werk terug. In de Tweede Wereldoorlog blijken de Duitsers zijn escapa des uit zijn jeugd nog niet te zijn vergeten en ze zijn nog maar net als brute overweldi gers in ons land of ze zetten Jurjen Conrad van Dam in een interneringskamp om hem tot de laatste dag van de oorlog gevangen te houden. Over dit alles en nog veel en veel meer schreef de heer Van Dam in ons Kleine Krantsje en met ettelijke tien- en tientalfen artikelen in een lange reeks van jaren werd hij de meest productieve medewerker, die wij hebben gehad. Hij overleed in 1981 op de hoge leeftijd van tweeënegentigjaar. HEEL BESCHEIDEN Een medewerker, die zich altijd heel bescheiden verschool ach ter de initialen K. of Kb. was de heer S. K. Kalverboer, die de oudere Leeuwarders hebben gekend als de exploitant van de nu verdwenen sigarenkiosk aan het Stationsplein. De heer Kalverboer schreef overwegend geestige verhaal tjes in het Leewadders, eerst onder het kopje "Wat een Lu- wadder jonkje al niet metmake kon" en later met de onderte kening "Luwadder". Zijn herin neringsvermogen kon men wel verbluffend noemen - of iets nou twintig, veertig of zestig jaar eerder was gebeurd, de politieman, doopte zijn pen dik wijls in de inkt om te berichten over een heel ver verleden: hij schreef over Schieringers en Vetkopers, alsof hij ze zelf nog had meegemaakt - ook zette hij de leden van adellijke families heel levensecht voor ons neer. Een auteur van tal van interes sante artikelen was Mr. J. S. Bijl uit Den Haag, die, net als de heer J. C. van Dam, kon bogen op een spectaculaire le- HEEL ZIJN HART Hendrik Voordewind die tot zijn laatste ademtocht met heel zijn hart bij Leeuwarden bleef, be perkte zich met zijn publicaties in 't Kleine Krantsje tot jeugd herinneringen i,n zijn geboorte stad, die hij als een rasverteller buitengewoon boeiend be schreef. Toen de heer Voordewind in 1972 overleed, was hij vijfen tachtig jaar oud. Een goede vriend van 't Kleine Krantsje, die zich ook al heel snel als medewerker aandien de, was de heer J. C. van Dam, een man met een wel bij zonder bewogen levensloop. Hij bracht zijn jeugdjaren door in het hart van onze oude bin nenstad, "bij de joadsjes vanne Put", maar als twintigjarige trok hij al de wijde wereld in. AVONTUREN Zwervend door Amerika, Cana da en Australië, zal hij angst aanjagende avonturen beleven en bij het uitbreken van de Eer ste Wereldoorlog, trekt hij ("tre dend in vreemde krijgsdienst") als vrijwilliger naar het front om in Frankrijk de Duitsers te lijf te gaan. Hij overleeft in de loop graven een gasaanval en ont snapt ook op een miraculeuze wijze aan een executie, wan neer de Fransen hem voor een spion aanzien. W. H. Kuipers Mr. J. S. Bijl De eerste abonnee, die ons een journalistieke bijdrage le verde en daarmee het start schot loste voor een langdurige medewerking was niemand minder dan de heer Hendrik Voordewind, oud commissaris van politie en oud-chef van de recherche in Amsterdam. Voor dewind, Leeuwarder van ge boorte, had toen al een landelij ke bekendheid verworven door het schrijven van zijn succes- boeken "De Commissaris ver telt", "De Commissaris vertelt verder" en "De Commissaris vertelt door". Ook schreef hij, als zoon van een schipper en een echte man van het water, een boek met de titel "Voor de wind", waarin hij terugzag op zijn zwerftoch ten door onze provincie met zijn boeiertje. J. Foppema H. Voordewind heer Kalverboer wist zich alles precies te herinneren, tot in de kleinste details. Ook in het Leewarders schreef (meestal) de heer Henk Rijpke- ma, die zich dikwijls presen teerde met het pseudoniem Henk Rima, maar die als on dertekening van zijn artikelen ook wel zijn artiestennaam Amekpyr gebruikte. Erg aardig waren zijn verhalen met de vaste titel "Onder de scheve toren" - ook waagde hij zich aan voorspellingen in de rubriek "Wat voorspellen de sterren". Van wat Henk Rijpkema al heel vroeg van de toekomst van 't Kleine Krantsje te zeggen had, hebben we perplex gestaan - het is allemaal precies zo geko men, zoals hij het ons indertijd heeft voorspeld. Veel trouwe abonnees van onze krant zullen eveneens aardige herinneringen hebben aan de verhalen van de heer Bart van der Weerdt. In een periode van vele jaren schreef Bart van der Weerdt meer dan honderd bijdragen, waarin hij dikwijls herinneringen ophaalde aan zijn jeugdjaren in het oude Werkmanslust en ons liet ken nismaken met figuren, die daar hadden gewoond. GEVOEL VOOR HUMOR Hij verhaalde ons in een zeer aparte stijl en met veel gevoel voor humor over de soms bi zarre avonturen van Gosse en Griet en Sjoerd en Boukje en ook wist hij smakelijke verhalen te vertellen over schilderachtige figuren uit het kroegje van Van der Woude van het Oldegali- leën, zoals Bouke de Hoornbla zer en de Kiepekoopman. Zijn allerlaatste bijdrage werd afgedrukt in het nummer van onze krant dat bij de abonnees in de bus viel op de morgen, waarop hij in 1982 op zesenze- ventigjarige leeftijd overleed. De heer Rinse Visser, een oud U. Wassenaar

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 7